وثایق تسهیلات | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1394/01/12 آخرین بازنگری: 1395/08/13 بازدید: 11,115

وثایق تسهیلات (وام)

بانک برای پرداخت وام و اعتبار اسنادی (L/C) و یا صدور انواع ضمانت نامه، از مشتری وثیقه دریافت می کند تا در صورت لزوم آنها را به اجرا گذاشته، و اصل و سود وام را به حساب خود وصول کند.

انواع وثایق عبارتند از:

ملک (غیرمنقول)

ملکی که بعنوان وثیقه وام برای بانک در نظر گرفته می شود باید:

-   در همان شهری باشد که متقاضی تقاضای وام می کند. آپارتمان باشد، سند زمین کشاورزی و غیر مسکونی قابل قبول نیست،

-   به نام متقاضی وام یا اقوام درجه اول او باشد،

-   در رهن بانک دیگری نباشد.در شرایط بسیارخاص، در صورتیکه ارزش ملک بسیار بیشتر از مبلغ وام باشد، بانک دوم بعنوان راهن دوم در سند منظور می شود،

-   فروش آپارتمان آسان باشد (سهل البیع باشد)،

-   معارض نداشته باشد، وقفی نباشد،

-   در محدوده طرح مترو، روستا، اتوبان، توسعه شهرسازی، ساحل دریا و ... نباشد،

تمام این موارد توسط اداره ارزیابی بانک کنترل می گردد، کارشناس بانک، ارزش ملک را ارزیابی می کند در گزارش ارزیابی برای آپارتمان مسکونی، ارزش اعیان (ارزش مربوط به مصالح بکار رفته در ساختمان) و ارزش عرصه (حق السهم آپارتمان از زمین آن ملک) ذکر می شود،

-   بانک تا سقف 70 درصد ارزش ملک (نظر کارشناس، نه بنگاه املاک) تسهیلات پرداخت می کند. بدیهی است ارزش ملک حاصل جمع اعیان و عرصه خواهد بود،

-   سند ملک در دفترخانه ترهین می شود (به رهن بانک می رود). و مالک سند، تا زمان وصول مطالبات بانک و فک رهن، نمی تواند آنرا بفروشد.

سپرده بلند مدت

سپرده ای که در همان بانک باز شده باشد (نه لزوما همان شعبه)، می تواند وثیقه وام شما باشد، شرایط آن عبارتند از:

-    سپرده بلند مدت به نام متقاضی یا اقوام درجه اول باشد،

-   مدت سپرده بلند مدت بیش از یکسال باشد و تاریخ سررسید آن (آخرین روز موعد سپرده) بعد از سررسید وام باشد،

-   بانک تا 80 درصد از مبلغ سپرده را وام اعطا می کند،

-   بانک سپرده بلند مدت را مسدود کرده و شما اجازه برداشت از آن را نخواهید داشت.

اوراق مشارکت

اوراق مشارکت یا گواهی سپرده سرمایه گذاری نیز می تواند بعنوان وثیقه اعتبار، وام یا ضمانت نامه مشتری باشد، شرایط آن عبارتند از:

-    اوراق مشارکت، حداقل یکساله باشند،

-   سقف اعطای تسهیلات به اندازه 100 درصد مبلغ اسمی اوراق باشد،

-   مبلغ اوراق باید بیشتر از اصل و سود وام باشند،

-   اوراق باید بی نام و قابل انتقال به غیر باشند،

-   اوراق مشارکت باید با مجوز بانک مرکزی صادر شده و مورد تایید بانک شما باشند،

-   اوراق پس از توثیق نزد بانک امانت می مانند.

چک

چک نیز یکی از انواع وثایق تسهیلات بانکی است. شرایط آن به شرح زیر است:

-   چک معمولا باید متعلق به شخص تسهیلات گیرنده باشد. اگر متقاضی تسهیلات، حساب جاری نداشت، بنا به مصلحت رئیس شعبه حساب جاری برای شخص تسهیلات گیرنده باز می شود،

-   چک نباید با مداد نوشته شود و فاقد قلم خوردگی باشد،

-   چک باید در وجه بانک باشد. چک باید به تاریخ روز باشد،

-   بانکها به میزان 120 درصد اصل و سود تسهیلات اعطایی چک دریافت می کنند،

-   در صورت عدم بازپرداخت بموقع اصل و سود تسهیلات بانکی، اداره حقوقی بانکها به استناد قرارداد تسهیلات اعطایی دادخواستی را تنظیم و فرایند توقیف اموال و ... را شروع می نمایند،

-   مراحل دادرسی و توقیف اموال به استناد قرارداد تسهیلات کمی زمانبر است، به همین دلیل بعضی بانکها در کنار سایر وثایق، یک فقره چک تضمینی نیز از مشتری دریافت می کنند و فرایند دادرسی را بجای استفاده از قرارداد تسهیلات، با برگشت زدن و صدور اجرائیه چک انجام می دهند، تا راحتتر و سریعتر مطالبات خود را وصول کنند.

اسناد وصولی

اگر ماهیت کسب و کار شما بگونه ای است که چک و اسناد وصولی از مشتریان خود می گیرید، می توانید از آنها بعنوان وثیقه وام و اعتبارتان در بانک استفاده کنید. شرایط استفاده از چکهای مشتریان بعنوان وثیقه عبارتند از:

-   واقعی بودن چک ها و معاملات تجاری مربوط به آنها، باید برای بانک احراز شود،

-   سقف اعتبار و وام شما، در ازای این نوع وثیقه، به اندازه 50 درصد اسناد وصولی شماست،

-   بانک به میزان 120 درصد تسهیلات اعطایی، علاوه بر اسناد وصولی، از شما چک تضمین و سفته دریافت می کند.

سفته

سفته نیز یکی از انواع وثایق تسهیلات بانکی است.

دانستن موارد زیر در مورد سفته ضروری است:

-   معمولا بانک ها علاوه برسفته، وثیقه دیگری هم دریافت می نمایند،

-   سفته را فقط می توان از بانک ملی دریافت نمود، روزنامه فروشی ها هم همین کار را انجام می دهند،

-   سفته را باید در حضور رئیس یا معاون شعبه امضا نمایید. طبق قانون، سفته را فقط یکبار می توان استفاده نمود،

-   بانک ها معادل 120 درصد اصل و سود تسهیلات از شما سفته دریافت می کنند،

-   در مراحل دادرسی، سفته جنبه حقوقی دارد، با واخواست سفته، نمی توان صادر کننده آنرا از کشور ممنوع الخروج کرد.

سهام

هر سهام پذیرفته شده در تالار اصلی بورس اوراق بهادار، می تواند بعنوان وثیقه وام به ترهین بانک درآید. سقف اعتبار و وام شما می تواند حداکثر تا 50 درصد ارزش روز بازار سهام باشد. بدلیل نواسانات غیر قابل پیش بینی و شدید در بازار سهام، بانکها تمایلی به توثیق سهام ندارند.

کشتی، هواپیما

کشتی و هواپیمای شخصی، با این حال که منقول هستند (قابل جابجایی فیزیکی هستند)، بدلیل ارزش بسیار زیادشان، می توانند بعنوان وثیقه وام در نظر گرفته شوند. 

ضبط وثایق تسهیلات توسط بانکها

در صورتیکه مشتری هر یک از بانک ها، تعهد خود را در موعد مقرر انجام ندهد، شعبه موظف است کتبا و شفاها موضوع را به مشتری ابلاغ نماید. در صورت عدم پرداخت، اخطار دوم و سوم، هر کدام به فاصله یک ماه از یکدیگر، برای مشتری ارسال می شوند.

سپس، در صورت عدم وصول مطالبات بانک، مراتب به اداره حقوقی بانک ارجاع داده شده و اداره حقوقی، چگونگی تنظیم دادخواست را برای وصول مطالبات خود بررسی می کند.

بانکهای کشور (خصوصی و دولتی) رویه های متفاوتی در اخذ وثایق دارند، لذا، ضبط وثایق نیز در هر کدام با دیگری متفاوت خواهد بود. تنها وحدت رویه در همه بانکها، این است که در هنگام تنظیم و چاپ قرارداد اولیه اعطای تسهیلات، پیش بینی چنین روزی را کرده اند و وکلای بانک، آن را به نحوی تنظیم نموده اند، که به ساده ترین و کوتاه ترین روش ممکن، بتوانند مطالبات خود را وصول کنند. در متن قرارداد اعطای تسهیلات (که اغلب مشتریان آن را نخوانده امضاء می کنند) حتی موارد فورست ماژور، ورشکستگی و ... نیز لحاظ شده، و در نتیجه هیچ ادعایی از مشتری در مراجع قانونی مسموع نخواهد بود.

هدف اصلی بانک، وصول مطالبات خود است، و با توجه به نوع وثیقه (چک، سفته، ملک یا ... ) و نوع قرارداد تنظیمی برای اعطای تسهیلات، روشی را اتخاذ می کند که با هزینه کمتر، در زمان کوتاهتر به مطالبات خود برسد.

اداره حقوقی بانکها برای ایجاد محدودیت برای مشتری، چک او را (در صورتیکه بعنوان وثیقه اخذ کرده باشند) برگشت زده و مشتری را ممنوع الخروج می کنند. یا اقدام قانونی برای واخواست سفته، و یا فروش ملک ترهینی را آغاز می نمایند.

منابع:
- بانکداری داخلی 1 و 2 ، انتشارات بانک ملی ایران.
- دانش و تجربه رؤسای بانکهای خصوصی و دولتی کشور.

.: تعداد 58 نفر از 71 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

نحوه مصادره ملک بانک ویژگی سند خانه به عنوان ضمانت بانک انواع وثیقه های بانکی انواع ضمانت برای وام وثیقه ملکی برای وام سند در رهن بانک برای وثیقه ملک سهل البیع املاک معرفی شده مشتریان برای ترهین بانک چگونه است وثیقه بانکی چیست وثیقه منقول در تسهیلات بانکی اجراییه وثایق توسط بانک ضامن بانکی وثیقه ملکی انواع وثیقه بانکی انواع وثایق بانکی هزینه ارزیابی ملک برای اخذ وام وثایق نوع اول و دوم وثایق نوع دوم قانون رهن بانکی ارزیاب بانک وام های بانکی برای اسناد ملکی ترهین ملک و کنترل ارزیابی صدوراجراییه زمین کشاورزی سندملک مصادره چیست سند زمین کشاورزی وثیقه بانک ارزیایی وثیقه جهت وام شرلیط ظمانت وام بانک با سند قبول محل طرح جهت وثیقه وام صدور اجرائیه وام مسکن مراحل سند در رهن بردن شرایط تضمین و وثایق در رهن بردن هم زمان سند ملکی سند ملکی برای ضمانت وام ارزیابی وثیقه ها در بانک ها وصول وام اعطایی به عنوان سرمایه گذاری چیست مراحل عدم پرداخت به موقع وتسهیلات وام با سند ملکی ایا میتوان برای اخذ تسهبلات بجای وثیقه خود وامو سپرده کرد مراحل در رهن بردن ملک قوانین بانکها در رهن املاک برای وام ترهین سند ملکی به بانک زمین وثیقه بانک ترهینی چیست آیاملک تجاری قابل ترهین است ضمانت سند غیر شهری جهت اخذ وام ارزیابی وثیقه در بانک ارزیابی سند جعلی در تسهیلات بانکی نرخ ارزیابی وثیقه برای وام وام و راهن رهن ملک جهت ضمانت چک ترهین ملک تجاری به عنوان وثیقه تسهیلات فرایند ترهین املاک سند مورد قبول بانک برای وام شرلیط سند رهنی جهت تسهیلات اجراییه ملک وام بانک چک بعنوان وثیقه بانکی توقیف وام بانکی هزینه وثیقه بانک سهل البیع یعنی چه وام بانکی با وثیقه سند خودرو ارزش سند سپرده بانک هزینه ارزیابی ملکبرای وام استفاده از سند خونه بجای ضمانت بانک ملی در وثیقه ملکی تسهیلات چرا تجاری قبول نیست نحوه وصول وثیقه ملکی توسط بانک کشاورزی مکاتبه با سایر بانکها در خصوص ترهین سپرده نحوه فک رهن از وثایق بانکی ترهین ملک وقفی درصد وثایق ملکی استفاده از سند منزل بعنوان ضامن بازدید کارشناس بانک برای اعطای وام اصالت سند در ارزیابی تسهیلات بانکها وظیفه سند باید بنام وام گیرنده باشد سند راهن بانک ضمانت می شود شرایط ضامن بانک ملی سند ملکی مقاله+وثایق بانکی+ تسهیلات وثیقه بانکی+چک وثیقه برای بانک طریقه رهن سند نزد بانک وثیقه ملکی چیست توقیف عرصه ملک توسط بانک ترهین چیست صدور سند تجاری بعنوان وثیقه سند برای رهن بانک ارزیاب وام چه موقع بانک اجازه مصادر خانه دارد علت مصادر خانه از طریق بانگ کارشناسی ملک توسط بانک انجام میشود قوانبن وام رهن تجاری می شود در رهن بانک راه های جلوگیری از ضبط سند وام مراحل ازرهن بانک درآوردن سند ملک شرایط وام 80درصد ملک بانکها قانون ضمانتنامه برای درخواست وام وام ملک تجاری فک رهن بانک چیست؟ انواع ضمانتنامه در قبال وثیقه ملکی انواع تضمین تسهیلات ترهین یعنی چه تعویض وثیقه زمین جهت بانکها ارزیابی وثیقه بانکی رهن اسنادی بانکی وثیقه بانکی چگونه به اجرا گذاشته می شود وام بانکی سند در رهن ایا سندهای ملکی روستایی برای بانکها اعتبار دارد ایا سندهای ملکی روستایی برای بانکها اعتبار دارد#spf=1 ترهین ملک زراعی در بانک سند مورد قبول برای وثیقه آیا سند ملک برای گرفتن وام از بانک باید به نام وام گیرنده باشد وثایق بانک ملی انواع مرهونات مورد قبول بانکها

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

آگهی های های مرتبط
مقالات مرتبط
وام و تسهیلات
وام و تسهیلات
سپرده بانکی- اوراق مشارکت
سپرده بانکی- اوراق مشارکت
ضمانت نامه ریالی
ضمانت نامه ریالی
افتتاح حساب جاری
افتتاح حساب جاری
قوانین چک-برگشت زدن چک
قوانین چک-برگشت زدن چک
رفع سوء اثر چک برگشتی
رفع سوء اثر چک برگشتی
واردات کالا و خدمات
واردات کالا و خدمات
اعتبار اسنادی ریفاینانس
اعتبار اسنادی ریفاینانس
اعتبار اسنادی فاینانس
اعتبار اسنادی فاینانس
نظرات کاربران
  • صفحه 1 از 1
  • 1
  • صفحه 1 از 1
  • 1
نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما
×
ما را حمایت کنید