راهنمای استفاده گیربکس اتوماتیک | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1394/08/03 آخرین بازنگری: 1395/08/13 بازدید: 11,659

استفاده بهینه و نکاتی برای طول عمر بیشتر گیربکس اتوماتیک

گیربکس اتوماتیک ساختار متفاوتی از گیربکس دستی دارد، بدلیل انتقال گشتاور موتور از طریق جریان روغن به گیربکس، و ساختار هیدروالکترومکانیکی آن، نگهداری و استفاده از خودرو اتوماتیک، مستلزم دقت و حساسیت بیشتری است.

رعایت موارد زیر، باعث افزایش طول عمر انواع گیربکس اتوماتیک می شود:

1- هنگام رانندگی در ترافیک سنگین و طولانی (بیشتر از 15 دقیقه) ، از سیستم تعویض دنده دستی (+ - M) استفاده کنید، ترجیحا با دنده 1 رانندگی کنید، پس از باز شدن راه، دنده را در وضعیت D  قرار داده به رانندگی ادامه دهید. تعویض های مکرر دنده 1 به 2 و برعکس در گیربکس اتومات، باعث گرم شدن آن شده و تقه هایی که در اثر این کار در گیربکس ایجاد می شود، در دراز مدت آن را از تنظیم خارج  می کند. 

2- مسیرهای سر بالایی و پر شیب، به گیربکس فشار وارد می کنند، حتی المقدور از تردد در این مسیرها اجتناب کنید.

3- حمل بار و سرنشین اضافه در خودرو اتوماتیک و بکسل کردن خودرو دیگر، از عمر قطعات گیربکس اتوماتیک می کاهند.

4- در توقف های کمتر از دو دقیقه (مثلا پشت چراغ قرمز)، پای خود را روی ترمز نگاه دارید و دنده را به N یا P منتقل نکنید، زیرا استهلاک این تغییر وضعیت بیشتر از استهلاک کارکردن درجای گیربکس است. در صورت توقف بیشتر از دو یا سه دقیقه پشت چراغ قرمز، دنده را در وضعیت N قرار دهید (نه P). 

5- گیربکس اتوماتیک پژو برای رانندگی عادی طراحی شده، استفاده مکرر از دکمه S (اسپورت)، فشار زیادی به گیربکس وارد می کند و کمتر باید مورد استفاده قرار گیرد.

6- برای شروع حرکت، ابتدا دنده را به D منتقل کرده، پس از احساس درگیر شدن گیربکس (صدای تق یا تکان خفیف)، شروع به گاز دادن کنید. در غیر اینصورت ضربه وارده به گیربکس به آن آسیب وارد می کند.

7- روغن گیربکس را در زمانبندی و کیلومتر تعیین شده تعویض کنید.

8- خطاهای گیربکس را جدی گرفته و در اولین فرصت به تعمیرکار متخصص مراجعه کنید. ادامه رانندگی با گیربکس معیوب، باعث گسترش خرابی به سایر قطعات شده و هزینه و زمان تعمیرات آن را چندین برابر می کند.

9- کمپانی های خودرو سازی، با گذشت زمان، برنامه های جدیدتری برای نرم افزار گیربکس ارائه می کنند،  برنامه کامپیوتر گیربکس را هر 2 سال یکبار بروز کنید.

10- پدال گاز را نرم جابجا کنید، با توجه به طرز کار گیربکس اتومات (مطالعه مقاله طرز کار گیربکس اتوماتیک)، فشار دادن زیاد و نامنظم پدال گاز، باعث ضربه به گیربکس شده و از عمر آن می کاهد.

11- در برف و گل و ... بکسبات نکنید، زیرا نرم افزار گیربکس برای چنین شرایطی طراحی نشده است.

12- در صورت پارک کردن خودرو در سربالایی و سرازیری، برای خاموش و روشن کردن خودرو به شرح زیر عمل کنید:

خاموش کردن:

1- دنده را به N منتقل کنید.
2- پای خود را روی پدال ترمز فشار دهید و همزمان ترمز دستی را بکشید.
3- پای خود را از روی پدال ترمز بردارید و وقتی خودرو ایستاد، دنده را به P منتقل کنید.
4- سوئیچ را خاموش کنید.

روشن کردن:

1- سوئیچ را روشن کنید.
2- دنده را در D یا R قرار دهید.
3- ترمز دستی را بخوابانید.
4- حرکت کنید.
 
در نتیجه انجام این موارد، هرگز نباید لیور (دسته دنده اتوماتیک) در وضعیت D ، P و یا R گیر کند و با زور از این وضعیت خارج شود.

13- سایز اصلی رینگ و لاستیک خودرو را تغییر ندهید، طراحی گیربکس، نرم افزار و محاسبات دنده ها بر اساس سایز اصلی رینگ و لاستیک انجام شده اند. با تغییر سایز لاستیک و رینگ عمر و کارایی گیربکس کاهش می یابد.

14- در صورت استفاده از زنجیر چرخ، از نمونه های نازکتر (ترجیحا لاستیکی) استفاده کنید، زنجیر چرخ بزرگ، کارایی گیربکس را کم کرده و به قطعات ترمز ABS نیز آسیب می رساند.

15- خودروهای اتوماتیک سیستم برق پیچیده تری نسبت به سایر خودرو ها دارند، ترجیحا از وسایل برقی اضافه مانند چراغ زنون، آمپلی فایر، دزدگیر متفرقه و ... استفاده نکنید.

16- مجموعه گیربکس اتوماتیک سنسورها و مدارهای الکترونیکی حساسی دارد و موتورشویی برای آنها چندان توصیه نمی شود.

17- عملکرد و کارایی گیربکس منوط به دریافت قدرت متناسب از موتور است، موتور خودرو شما باید توان خروجی درستی داشته باشد و در نتیجه:

1- بنزین استاندارد (با اکتان بالاتر از 95) استفاده کنید.

2- سالی یکبار تنظیم موتور را انجام دهید.

منابع:

- دفترچه عیب یابی گیربکس سیتروئن و پژو - سایت پژو - سیتروئن.

- متخصصین نمایندگی شماره 5049 ایران خودرو. 

.: تعداد 62 نفر از 63 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

دنده اتوماتیک نگهداری گیربکس اتوماتیک گیربکس اتومات خودرو راه های استفاده درست از گیربکس اتومات دکمه روی دنده اتوماتیک چیست طرز استفاده از دنده اتوماتیک گیربکس اتوماتیک n بکسل کردن گیربکس اتوماتیک پژو206 طیقه خاموش و روشن کردن ماشین دنده اتوماتیک راهنمای استفاده از دنده اتومات نحوه استفاده از دنده اتوماتیک خودرو نحوه استفاده O/D در گیربکس اتوماتیک ایا سایز رینگ در گیربکس اتومات تاثیر دارد راهنمای دنده اتوماتیک نحوه صحیح رانندگی با ماشین دنده اتوماتیک روش صحیح استفاده از گیربکس اتومات قواعد دنده اتومات تغییر وضعیت از اتومات به دستی در ماشین اتومات در سرازیری موتوری کردن گیربکس دستی گیربکس اتومات ۵سرعته دنده اتوماتیک‌در پارک گیر کرده دکمه 1 و 2 در دنده اتوماتیک طرز استفاده از دنده دستی در خودرو اتوماتیک دکمه eco در دنده اتومات چیست بهترین حالت استفاده و نگهداری از گیربکس اتوماتیک (مطالعه مقاله استفاده درست از گیربکس اتوماتیک علامت های روی دنه اتومات جیست? سیستم دسته دنده اتوماتیک دو دف ماشین دنده اتوماتیک دنده دارد طریقه کار با گیربکس اتومات روش صحیح نگهداری گیربکس اتوماتیک روش صحیح استفاده از وضعیت n در گیریبکس های اتوماتیک پشت چراغ قرمز ارتباط گیربکس اتومات با سویچ روش درست برای دنده اتومات دکمه برف کنار دنده اتومات چیست

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

آگهی های های مرتبط
مقالات مرتبط
طرز کار گیربکس اتوماتیک
طرز کار گیربکس اتوماتیک
پژو 206 گیربکس اتوماتیک
پژو 206 گیربکس اتوماتیک
سنسورهای موتور و علائم خرابی آنها
سنسورهای موتور و علائم خرابی آنها
ترمز خودرو و خرابی آن
ترمز خودرو و خرابی آن
فرمان هیدرولیک خودرو و خرابی آن
فرمان هیدرولیک خودرو و خرابی آن
عملگرهای موتور و علائم خرابی آنها
عملگرهای موتور و علائم خرابی آنها
سیستم انتقال نیرو - گیربکس
سیستم انتقال نیرو - گیربکس
سیستم تامین هوای موتور و خرابی آن
سیستم تامین هوای موتور و خرابی آن
سیستم روغن کاری موتور و خرابی آن
سیستم روغن کاری موتور و خرابی آن
نظرات کاربران
  • صفحه 1 از 1
  • 1
  • صفحه 1 از 1
  • 1
نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما
×
ما را حمایت کنید