آداب دوستی، مهمانی و هدیه | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1394/01/12 آخرین بازنگری: 1395/08/13 بازدید: 17,588

آداب دوستی، مهمانی، دعوت و هدیه

- هر کس که به شما احترام می گذارد و شما نیز به او احترام می گذارید، دوست شماست. رابطه ای که در آن احترام متقابل وجود نداشته باشد، نامش دوستی نیست. 
- دو نفر که با هم دوست هستند، لزوماً نباید بیش از حد به هم نزدیک شوند. بین دو دوست، هر قدر صمیمی، همیشه فاصله ای از احترام و ادب وجود دارد.
- اختلاف نظرها و سلیقه ها بین همه وجود دارند، آنها را بپذیرید.
- دوستی یک رابطه دوطرفه است، از هر چیز، همانقدر که دریافت می کنید، باید ارائه کنید.
- با دوست خود شفاف و صادق باشید، نگفتن چیزی، بهتر از دروغ گفتن است.
- اگر از نظر مالی با دوست خود تفاوت طبقاتی دارید، در هزینه رستورانها و مهمانیها سهم خود را پرداخت کنید، او متوجه ادب شما خواهد شد.
- هرگز پول قرض نگیرید، پول قرض خواستن از شأن و منزلت شما کم می کند. بسیاری از دوستی ها بخاطر پول قرض گرفتن به دشمنی تبدیل شده اند. از سوی دیگر، هر کسی برای سرمایه نقدی خود برنامه ای دارد.
 

آداب مهمانی و دعوت

- همیشه دعوت کتبی را با نامه ای پاسخ دهید. حتی المقدور این کار را زودتر انجام دهید تا میزبان تدارک لازم را ببیند.
- اگر برای تولد نوزادتان مهمانی می دهید، ترجیحاً زوجهایی را که از نازایی رنج می برند یا به تازگی فرزندی را از دست داده اند، دعوت نکنید.
- مهمانی سیسمونی نوزاد قبل از تولد انجام می شود، معمولاً تاریخ دقیق تولد را نمی توان حدس زد، بنابراین مهمانی را دو یا سه هفته زودتر بگیرید.
- در هر مهمانی، شما نیز به اندازه میزبان به کیفیت مهمانی اهمیت بدهید.
- در صورتی که مهمانی برای شام است، یک ساعت بعد از شام خداحافظی کنید.
- اگر شب در خانه میزبان اقامت دارید، حتماً ملحفه و رختخواب را خودتان مرتب کنید.
- هرگز در خانه کسی بیش از سه روز نمانید. اقامت بیش از سه روز، ضمن ایجاد مزاحمت برای میزبان، ارج و قرب شما را زیر سؤال می برد.
- آگاه باشید که رفتارهای بعضی بستگان، که از دور جالب به نظر می رسند، ممکن است پس از معاشرت (بیش از یک روز) آزاردهنده باشند. 
- هرگز از چیدمان وسایل خانه، نوع لوازم و ... میزبان انتقاد نکنید. کار زشتی است.
 

آداب هدیه دادن و هدیه گرفتن

- هدیه دادن باعث ایجاد محبت و از بین رفتن کدورت می شود. آن را تمرین کنید.
- همیشه هدیه را به زیبایی کادو کنید یا اگر امکان کادو کردن نیست، روبان ببندید.
- هر گونه برچسب یا بارکد قیمت را از هدیه جدا کنید.
- قیمت هدیه نباید از نظر مالی به شما فشار وارد کند، در صورت خرید هدایایی گران تر از توان مالی، هدف اصلی هدیه که نزدیک شدن دوستان است، زیر سؤال می رود.
- اگر طرف مقابلتان را نمی شناسید و هیچ ایده ای برای خرید هدیه ندارید، گل انتخاب مناسب تری است.
- خریدن لباس گزینه خوبی برای هدیه نیست، مگر آنکه مطمئن باشید آن را می پسندد.
- به هدیه تان تقاضایی ضمیمه نکنید.
- در آسیا هدیه را با دو دست می دهند و در اروپا و آمریکا، با دست راست.
- اگر به منزل کسی دعوت می شوید، حتماً هدیه ای کوچک تهیه کنید (حتی اگر از شما بخواهند که این کار را نکنید) مثل یک بسته شکلات، یک گلدان کوچک، یک قهوه خوشبو، کتاب (اگر میزبان اهل مطالعه است)، بلیط یک کنسرت، مجموعه ورزشی یا سالن ماساژ و ... .
- خرید بلیط استفاده از یک مجموعه (به خصوص وقتی که طرف مقابل به خاطر صرفه جویی در هزینه تاکنون از خدمات آن استفاده نکرده، مثل ماساژ)، انتخابی جالب و به یادماندنی خواهد بود. 
- در بعضی مواقع، هدایای مادی برای طرف مقابل ارزشی نخواهد داشت. در چنین مواردی (که این روزها تعداد آن بسیار است) می توانید وقتتان را به او هدیه دهید. به ایشان بگویید که به عنوان هدیه یک روز یا یک نصف روز را برای ایشان اختصاص می دهید، چراغهای سوخته را عوض می کنید، انباری را طبق میل ایشان منظم می کنید، ایشان را با اتومبیل خود به شهر می برید و کمک می کنید تا کارهای عقب افتاده اش را انجام دهد، او  را به مزار رفتگانشان می برید و .... .
- هدیه دادن لزوماً نباید مناسبتی داشته باشد.
- هدایای خریداری شده برای همه کودکان باید در یک سطح باشد.
- کودکان نباید هدایای گران قیمتی برای والدین تهیه کنند.
- اگر در پاسخ به هدیه کسی، برایش هدیه می گیرید، حتماً باید در همان سطح باشد.
- اگر هدیه ای را با پست دریافت می کنید، باید نامه تشکر برای طرف مقابل بفرستید.
- اگر هدیه نقدی دریافت می کنید، از طرف مقابل بابت هدفی که از پرداخت مبلغ به شما داشته، تشکر کنید.
- میزبان مجبور نیست نوشیدنی یا خوردنی که شما به رسم هدیه آورده اید را باز کند و به مهمانی بیاورد (اگر دوست داشت، می تواند این کار را انجام دهد).
- اگر هدایای زیادی دریافت کرده اید و در جمع آنها را باز می کنید، اشتیاق یکسانی در باز کردن همه آنها نشان دهید.
- اگر می دانید هدف از یک هدیه سوء استفاده از شماست (مانند هدایایی که به مناسبتهای مختلف برای کارمندان دولت آورده می شوند)، به راحتی می توانید آن را قبول نکنید.
- اگر هدیه ای را به مناسبت عروسی دریافت کرده اید، و عروسی لغو شده است، باید هدیه را برگردانید.  در صورتی که به هم خوردن مراسم از طرف خانواده عروس باشد، حلقه نامزدی باید برگردانده شود.
 
منابع:
- etiquette for dummies نوشته Sue Fox.

.: تعداد 87 نفر از 98 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

اداب دوستی مهمانی وهدیه ویارونه به رسم شهرضا برای مهمانی رفتن چه چیزی باید برد هدیه برای دعوت به رستوران کادوی مناسب پارتی برای مهمانی رفتن هدیه چی باید بگیری دستت بری کادو بمناسبت شام دعوت شدن آداب تشکر بابت دعوت وهدیه برای رفتن به نمایشگاه چه چیزی هدیه می برند کادو‌برای مهمونی ویارونه هدبه مناسب برای مهمانی کادو مناسب مهمانی خانوادگی برای دعوت شدن به کنسرت چه هدیه ای ببریم؟ کادو برا اولین مهمانی اداب معاشرت گرفتن هدیه چه کادویی برای مهمانی رفتن بخرم؟ هدیه مهمانی سیسمونی مهمانی چی ببرم هدیه یک مهمونی چیه چه کادویی برای مهمانی مناسب است برای مهمانی چ کادویی ب میزبان بدهیم؟ دعوت دوستی به مهمانی در یه رابطه دوستی دو طرفه برای هر کاری دعوت نیاز هست به خصوص تولد؟ واسه شام دعوتم چی کادو ببرم کادویی برای ولیمه کادوی مناسب برای اولین بار رفتن به خونه نوساز هدیه مناسب برای رفتن به خانه عروس مهمانی دادن خودمونی هدیه مناسب برای مهمانی بهترین کادو برای مهمانی برای مهمونی کریمس چه کادویی باید گرفو رفتن به مهمونی چه کادوی مناسبه؟ واسه میزبان چه هدیه ای ببرم بهتره هدیه برای به منزل دوست رفتن کادوگرفتن.درمهمانی برای مهمانی چی ببریم خرید کادو برای مهمانی هدیه مناسب وقتی اولین بار دعوت می شی مهمونی هدیه چی ببرم هدیه مناسب به خانه میزبان خونه همسایه برای اولین بار کادو چی ببرم بهترین هدیه برای رفتن به مهمانی

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران

نظری جهت نمایش وجود ندارد

نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما