آموزش زبانهای خارجی- انگلیسی | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1394/08/01 آخرین بازنگری: 1395/08/13 بازدید: 7,638

آموزش زبان های خارجی

طی مطالعات علمی در زمینه یادگیری زبان (انگلیسی، آلمانی، اسپانیایی، فرانسه و ...) مواردی به اثبات رسیده اند که عبارتند از:
 
1. یادگیری زبان، فرایندی زمانبر و پرزحمت است. روشهایی همچون یادگیری زبان با بالش مغناطیسی، یادگیری در خواب و یادگیری در یک هفته، پشتوانه علمی ندارند و استفاده از این روشها ضمن صرف هزینه بالا، امید و ثبات قدم را در هنرجو از بین می برند. هیچ فردی برای یادگیری زبان مادری از این روشها استفاده نکرده است. 
 
2. هر شخص به تبع ملیت خود به یک یا چند زبان صحبت می کند، یادگیری هر زبان با شنیدن آغاز و در مراحل عالی با نوشتن ادامه پیدا می کند. به غیر از مواردی خاص، قدرت نگارش (Writing) در هر زبان خارجی آخرین هنری (Skill) است که ایجاد و تقویت می شود.
 
3. کلیدی ترین فاکتور برای یادگیری زبان انگلیسی، تکرار و تمرین است، هرچند تکرار ممکن است کمی خسته کننده باشد، ولی تنها راه برای انتقال کلمات و  آموخته ها به حافظه بلندمدت است.
 
4. بالاترین بهره وری در یادگیری زبان وقتی اتفاق می افتد که هنرجو از تمام حواس خود استفاده کند: شنیدن، دیدن، گفتن و حتی لمس کردن و بوییدن.
 
5. یکی از روشهای اثبات شده در یادگیری زبان، صحبت کردن در مقابل آینه است، با انجام این کار، ضمیر ناخود آگاه شما باور می کند که شما به زبان دیگری صحبت می کنید.
 
6. در یادگیری زبان خارجی، نباید از زبان واسط استفاده کرد. در حین یادگیری زبان، نباید کلمات را به زبان دیگر معنی کرد (مگر در سطوح اولیه یادگیری). به عنوان مثال باید با نمایش یا تداعی یک سیب ارتباط آن را با «Apple» بیان کرد نوشتن کلمه «Apple» و در مقابل آن «سیب» فرایند بسیار دشوار  و خسته کننده ای برای یادگیری زبان است. بسیاری از کلمات در هر زبانی قابل ترجمه شدن نیستند، و بهترین کار درک مفهوم آنها است. مثلاً عبارات «خسته نباشید» یا «هندوانه به شرط چاقو» قابل ترجمه شدن به هیچ زبانی نیستند و فقط می توان مفهوم آنها را درک کرد.
 
7. فرایند یادگیری زبان با صحبت کردن تقویت می شود، هنرجو نباید از صحبت کردن ترسی داشته باشد، بیان کلمات به صورت اشتباه، برای تمام زبان آموزان طبیعی است. کلمه ای را که شما برای صحبت کردن استفاده می کنید، هرگز فراموش نخواهید کرد.
 
8. هر شخصی در زبان مادری خود، هنگام شنیدن کلمات، دقت چندانی روی کلمات ندارد، چرا که مغز به این کلمات آشنا بوده و معنی آنها را نیز می داند، اما در زبان خارجی، شنیدن، مستلزم صرف انرژی زیادی خواهد بود، مغز باید تک تک کلمات را تحلیل کرده و معنی آنها را درک کند. با تمرین و استمرار، شنیدن در زبان خارجی نیز شبیه زبان مادری می شود.
 
9. به جای اختصاص دو ساعت متوالی برای یادگیری زبان، چهار بازه نیم ساعته را اختصاص دهید. بازدهی بیشتر و خستگی کمتری دارد.
 
10. یادگیری را در محیطهای مختلف انجام دهید، منزل، محل کار، دانشگاه. با این کار هم تنوع ایجاد می کنید و هم دایره لغات بیشتری را یاد می گیرید. هر محیطی، لغات مخصوص به خود را مطالبه می کند.
 
11. آموخته های شما، در مراحل اولیه یادگیری، بسیار آسیب پذیر و قابل فراموشی است. پیوستگی در یادگیری مانع از فراموشی می شود. بین ترمها و یا دوره های آموزش زبان نباید فاصله باشد.
 
12. نوشتن دفترچه لغات، کمک بسزایی در به خاطر سپردن لغات می کند. در مقابل هر لغت، یک یا چند جمله بنویسید که آن لغت در آن به کار رفته است. مثلاً: 
Refrigerator: An electronic device to keep food cold and fresh, We have Bosch, LG, Samsung refrigerator in our kitchen.
در یادگیری زبان خلاق باشید، از کلیه حواس خود استفاده کنید، مثلا برای یادگیری رنگها، نام آنها را روی کارتهایی به همان رنگ بنویسید. با این کار از حافظه تصویری خود را در یادگیری زبان انگلیسی استفاده می کنید.
نام رنگها در انگلیسی
13. گرامر هر زبانی، باید در طول یادگیری لغات آموخته شود، با تقویت Listening ، بسیاری از قواعد را ناخودآگاه یاد می گیریم.
 
14. برای تقویت Listening، از موضوعات مورد علاقه خود استفاده کنید، موسیقی، فیلم، اخبار ورزشی و ... . در تماشای فیلم یا موسیقی، اگر متوجه کلمات نمی شوید، می توانید از زیرنویس یا متن شعر آهنگ استفاده کنید، اما هرگز به این کار وابسته نشوید.

مدارک زبان

 IELTS (International English language testing system), TOEFL (Test of English as a Foreign Language), …. 
 
1. نخست باید بدانیم تلسط به هر چهار هنر زبان (Listening, Reading, Writing, Speaking)، لازمه دریافت نمره مطلوب از هر یک از این امتحانات است. خوشبختانه یا متأسفانه (؟) هیچ راه میانبری وجود ندارد. روشهای تست زنی و تندخوانی و ... به شما کمک خواهند کرد تا از زمان جلسه امتحان استفاده بهینه نمایید. به بیان دیگر تسلط به زبان و دریافت مدارک مذکور در یک قله و در کنار هم هستند. فتح این قله، آنچنان لذت و شوقی به همراه دارد که زندگی روزمره شخص را تحت تأثیر قرار می دهد و تا پایان عمر، مزایای زیادی برای ایشان ایجاد می کند.
 
2. نکته کلیدی موفقیت در این آزمونها، تمرین زیاد است (Practice makes perfect).
 
هر یک از ما حداقل به یک زبان (زبان مادری) تسلط کامل داریم، این زبان را طی 4 مرحله زیر آموختیم:
الف- لغات را از اطرافیان شنیدیم. (Listening)
ب- پس از مدتی سعی کردیم لغات شنیده شده را تکرار کنیم، و اغلب در این مرحله کلمات را درست تلفظ نمی کردیم و دیگران ما را اصلاح می کردند. (Speaking)
ج- الفبای زبان و خواندن آنها را آغاز کردیم و برای مدت زیادی فقط خواندیم. (Reading)
د- در کلاس انشاء، نوشتن را آموختیم. (Writing)
 
یادگیری هر زبان دیگری نیز کم و بیش شامل همین مراحل است:
برای تقویت Listening ، بهتر است از برنامه هایی با محتوای مورد علاقه خود شروع کنید (فیلم، موسیقی و ... ).
برای تقویت Speaking ، باید همان چیزی را که می شنوید باصدای بلند تکرار کنید، سعی کنید همان اصوات را با همان لهجه تقلید کنید.
برای تقویت Reading ، از متن های مورد علاقه و آسان شروع کنید، کتاب داستان های طبقه بندی شده، (Starter, beginner, intermediate, advence , .. ) انتخاب خوبی هستند.
برای تقویت Writing ، باید Reading را کامل کرده باشید، باید محتوایی در ذهن شما وجود داشته باشد تا بتوانید آنرا بنویسید، هر نوشته را در اختیار معلم خود قرار دهید تا آنرا تصحیح کند.
 
 امتحان آیلتس (General) جنرال، "Reading" و "Writing" آسانتری نسبت به آیلتس آکادمیک دارد، اما در قسمت "Listening" هر دو مشترک هستند. "Reading" , "Writing" آکادمیک (Academic)، نمونه متون واقعی دانشگاهی و مقاله ای بوده و درک محتوای آنها مستلزم دانش بالاتری از زبان است.
 
3. اختصاص زمان مناسب برای یادگیری، امکان یادگیری یا عدم  آن را تعیین می کند؛ اختصاص زمان به صورت روزانه و هفتگی. و زمان دستیابی به آمادگی کامل 6 تا 18 ماه، با توجه به سطح هنرجو می باشد.
 
4. شرکت در تست مجازی (Mock) که در آن هنرجو با ماهیت امتحان و زمان بندی آن آشنا می شود، بسیار سودمند است. در این تست، هنرجو نمونه امتحانات قبلی را با شرایط اصلی امتحان تجربه می کند.
 
منابع:
وبسایت oxford university press،
دانش و تجربیات کارشناس ارشد آموزش زبان و ادبیات انگلیسی، و مدرسین با سابقه زبان انگلیسی.
وبسایت Wikihow.com

.: تعداد 19 نفر از 21 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

رنگها به انگلیسی همه رنگ ها به انگلیسی تمامی رنگ ها به زبان انگلیسی رنگها به زبان آلمانی آموزش المانی رنگ ها رنگها انگلیسی رنگ ها در زبان انگلیسی رنگ ها به انگلیسی رنگ ها به انگلسى رنگها به زبان انگلیسی نام رنگ ها در انگلیسى اموزش رنگ ها به انگلیسی ،ویکی کتاب

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران

نظری جهت نمایش وجود ندارد

نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما