چطور استخدام شویم | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1394/01/12 آخرین بازنگری: 1395/08/13 بازدید: 4,220

چطور استخدام شویم

 

اگر سنگفرش خیابانها از طلاست، چرا برخی برای مدت طولانی در جستجوی کارند؟ چرا کار مناسب خود را نمی یابند؟ آیا واقعا کار نیست؟
در پاسخ باید گفت، روزنامه ها و سایتهای کاریابی از همیشه ضخیم تر و شلوغترند، فرصتهای شغلی بیشتر از هر زمان دیگری وجود دارند، اما انتظارات از نیروی کار تغییر کرده است.

قبل از جستجو برای کار باید مسائل زیر را با خود حل و فصل کنیم

الف) خود را مدیر زندگی خودتان بدانید، مسئولیت کامل تمام اتفاقات خوب و بد زندگی شما، در دستان خودتان است. 
ب) یک لیست از کارهایی که می توانید انجام بدهید تهیه کنید و به آن فکر کنید. 
ج) زندگی بدون فکر، ارزش ادامه دادن ندارد. اهداف مشخص و مکتوبی را در زندگی خود تعیین کنید. 
د) برای خودتان ارزش زیادی قائل باشید و تصمیم بگیرید که در راستای کار خود، به چه اهدافی می خواهید برسید. 
ه) تنبلی و یاد نگرفتن مسائل جدید عواقب بدی خواهد داشت که بعداً گریبان شما را خواهد گرفت. اگر پیشرفت نمی کنید، حتماً در حال پس رفت هستید. همیشه در حال یادگیری باشید.                      
و) از خودتان بپرسید که چه کاری را بلد هستید و در انجام چه کاری خوب هستید، به حافظه خود رجوع کنید و ببینید برای انجام چه کارهایی، بیشتر از شما تقدیر و تشکر شده است. دیگران شما را در انجام چه کاری تحسین می کنند؟ پزشکان می گویند تشخیص درست بیماری نیمی از درمان است. این موضوع در مورد کار نیز صادق است، تشخیص اینکه شما برای چه کاری مناسب هستید، نیمی از فرایند اشتغال شماست. 
ز) اینکه شما چه کاری را انجام خواهید داد، تصمیمی است که شما باید بگیرید، اجازه ندهید نیاز دیگران، کاربری شما را تغییر دهد. 
ح) بدانید که آینده هر کاری به اینترنت و فضای مجازی مربوط خواهد بود. 
ت) ماهی را جایی بگیرید که ماهی هست. اگر تخصص شما در این شهر یا منطقه جغرافیایی، بازار ضعیفی دارد به تغییر محل زندگی خود فکر کنید.
 

پیدا کردن کار

الف) در خانه نشستن و منتظر کار بودن، برای شما کاری حاصل نخواهد کرد. پیدا کردن کار، خود نوعی کار است و فرایندی زمانبر خواهد بود. 
ب) بگذارید دیگران بدانند که شما به دنبال کار هستید. دوستان، آشنایان و ... . 
ج) پیدا کردن فرصتهای شغلی در اینترنت، یک تخصص است که خوشبختانه قابل یادگیری است. 
د) اگر به توانایی و کارایی خودتان مطمئن هستید، می توانید پیشنهاد کار برای یک دوره کوتاه و به صورت رایگان را به شرکتهایی بزرگ ارائه کنید. 
ه) بسیاری از مشاغل را جایی تبلیغ نمی کنند. بسیاری از شرکتهای خوشنام و بزرگ که کارمندان راضی و خشنود در آنها مشغول کار هستند، برای استخدام جدید خود هرگز به مرحله آگهی نمی رسند. 
و) به ارزشی فکر کنید که برای کارفرما  ایجاد خواهید کرد، شما باید کارفرما را متقاعد کنید که از استخدام شما منفعت خواهد برد. 
ز) از خود بپرسید: بهترین استفاده از وقت من در این لحظه چیست؟ 
ح) مراجعی که از طریق آنها می توانید فرصتهای شغلی را بیابید عبارتند از: 
1. آژانسهای کاریابی.
2. نیازمندیهای روزنامه همشهری، که البته نسخه آنلاین آن در سایت Rahnama.com موجود است.
3. سایتهای کاریابی.
 

افزایش احتمال استخدام

دانستن زبان انگلیسی، دانش کامپیوتر، تسلط به اینترنت، روابط عمومی، ادب، اعلام آمادگی برای یادگیری، صداقت و امانت داری، شانس شما را برای پیدا کردن کار مناسب چندین برابر می کنند.
تسلط به زبان انگلیسی، فارغ از اینکه در چه رشته ای فعالیت می کنید، به تنهایی شانس استخدام و درآمد شما را 2 برابر می کند. اگر در رزومه خود اعلام می کنید که به زبان انگلیسی مسلط هستید، انتظار برگزاری جلسه مصاحبه را نیز به زبان انگلیسی داشته باشید. حتی یک کارگر ساده که قادر به برقراری ارتباط به زبان انگلیسی (یا هر زبان زنده دیگر) باشد، شانس استخدام در سفارتخانه ها و نمایندگیهای شرکتهای خارجی را خواهد داشت، که البته از حقوق و مزایایی با استاندارد آن کشور برخوردار خواهد شد که بیش از پنج برابر پرداختی به یک کارگر ساده است.

رزومه کاری

الف) در رزومه خود استانداردهای رزومه نویسی را رعایت کنید (جستجو در گوگل با عبارت «نمونه رزومه کاری»).  مزایایی را در آن ذکر کنید که متوجه کارفرما کرده اید. رزومه ای جذاب، زیبا، تأثیرگذار و البته صادقانه تنظیم کنید، عملکرد رزومه شبیه به کاتالوگ یک محصول است و باید صادقانه، زیبا و تأثیرگذار باشد. 
ب) ارسال رزومه و پر کردن فرمهای استخدام مانند کاشتن بذر است، هر چه بذر بیشتری بکارید، احتمال برداشت محصول، بیشتر خواهد بود. 
ج) طول رزومه یک صفحه یا دو صفحه است. در رزومه به مسئولیتهای خود اشاره کنید، به پروژه ها و مأموریتهای انجام شده اشاره کنید.  
د) اگر رزومه را پست می کنید حتماً آن را ضمیمه یک نامه کنید. 

جلسه مصاحبه

الف) سعی کنید از قبل آماده باشید. سعی کنید قبل از مصاحبه، در مورد مدیر و نوع کسب و کار شرکتی که برای مصاحبه به آنجا می روید، تحقیق کنید و در مورد ارتباط تواناییهای خود با کسب و کار آن شرکت فکر کنید. 
ب) حتماً خوش قول باشید و مسائل ترافیکی و پیدا کردن آدرس را در زمان حرکت خود منظور کنید. 
ج) بسیاری از انتخابها توسط کارفرمایان فقط بر اساس ظاهر متقاضی صورت می گیرد. لباس رسمی و شیک بپوشید. در گرم ترین روز تابستان 90 درصد از ظاهر شما پوشیده از لباس است. در جلسه مصاحبه لبخند زده و در حین مصاحبه به مصاحبه کننده نگاه کنید. 
د) در جلسه مصاحبه هرگز از شرکت یا کارفرمای قبلی بدگویی نکنید. 
ه) کارفرما را متقاعد کنید که آنچه را که برای انجام کار آنها نیاز دارید در اسرع وقت یاد خواهید گرفت و به تعهد خود پایبند باشید. 
و) در مورد فرصت شغلی، فعالیت شرکت و انتظارات ایشان از همکارشان در این فرصت شغلی سؤال کنید. 
ز) هرگز پاسخ مثبت یا منفی به استخدام را در همان جلسه مصاحبه ندهید. 
ح) بسیاری از کارفرمایان، اگر از صداقت و تلاش متقاضی کار مطمئن شوند، حتی اگر شده برای او فرصت شغلی ایــجاد می کنند. 
ت) بر اساس آمارهای موجود بیش از 90 درصد کارفرمایان در جلسه مصاحبه به دنبال دریافتن این پنج خصیصه در کارجو هستند:
1. زرنگی و باهوشی،
2. مسئولیت پذیری  (آیا اگر مسئولیتی به او واگذار کنیم به خوبی از عهده آن بر خواهد آمد؟)،
3. صداقت (شاید مهم ترین خصیصه همین صداقت باشد چرا که الباقی خصایص را نیز تحت الشعاع قرار می دهد)،
4. موجه بودن (ظاهر، رفتار و کردار عجیب و غریب، کارفرما را از استخدام شما منصرف می کند)،
5. رقابت پذیری (کارفرما می خواهد بداند که شما برای بهتر بودن و حتی بیشتر حقوق گرفتن، رقابت خواهید کرد. آب که مظهر پاکی است، اگر راکد بماند خراب می شود، اجازه ندهید این اتفاق برای شما بیفتد)،
ی) بیان این موضوع که علاقمند به آغاز همکاری با شرکت هستید، تأثیر شگرفی در عکس العمل کارفرما دارد. 
ک) پیگیری مصاحبه هایی که انجام داده اید به هیچ وجه کار زشتی نیست و بلکه مصمم بودن شما را به کارفرما نشان داده و او را متقاعد می کند که شما انتخاب بهتری خواهید بود.
 

مذاکره حقوق

یک روز وقت بخواهید تا راجع به حقوق تحقیق و فکر کنید، حتی اگر خیلی به آن کار احتیاج دارید. همه کارفرمایان دوست دارند کارمندانی با حقوق کمتر استخدام کنند. ولی آنها برای هر فرصت شغلی یک حداکثر دارند. این هنر شماست که آن عدد را پیدا کرده و در مورد آن مذاکره کنید.
 

بعد از استخدام

الف) از اینکه بیشتر از بقیه کار کنید، نترسید و ناراحت نشوید، چراکه این موضوع وابستگی کارفرما را به شما بیشتر کرده و طبیعتاً بیشتر از بقیه احتمال پیشرفت خواهید داشت و درخواستهای شما، از جمله ترفیع، بیشتر از سایرین مسموع خواهد بود. دور از انتظار نیست که در صورت تعدیل نیرو، آخرین کاندیدا، شما خواهید بود. 
ب) همیشه با همکاران مهربان باشید و اگر پاسخی درخور رفتار خود دریافت نمی کنید، صبور باشید، زمان بهترین قاضی است. 
ج) همواره با بازار کار در ارتباط باشید، نه فقط به این دلیل که شاید روزی دوباره به دنبال کار خواهید بود، زیرا  ارتباط شما با بازار کار شما و دانش کاری شما را به روز نگاه داشته و شما را از تغییر انتظارات کارفرمایان آگاه می کند. 
 
منابع:
برنامه آموزشی  Ways to Find a Job You Really Want از Brian Tracy

.: تعداد 20 نفر از 22 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران
  • صفحه 1 از 1
  • 1
  • صفحه 1 از 1
  • 1
نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما