مقایسه اسکلت بتنی و فلزی | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1395/02/11 آخرین بازنگری: 1395/08/13 بازدید: 6,582

مقایسه اسکلت بتنی و فلزی

مزایای اسکلت بتنی نسبت به اسکلت فلزی

مزایای اسکلت بتنی نسبت به اسکلت فلزی

مقاومت در برابر آتش

اسکلت بتنی نسبت به حرارت مقاومتر است، بعنوان مثال در حین آتشسوزی، در دماهای بالاتر از 600 درجه سانتی گراد، استحکام و مقاومت اجزاء اسکلت فلزی بشدت کاهش می یابند اما اسکلت بتنی توان تحمل 1 تا 6 ساعت آتشسوزی بالای 1000 درجه سانتیگراد را دارد (بستگی به بار و نوع ستون دارد). این موضوع در خصوص آتشسوزی های پس از زلزله نیز قابل توجه است.

تحقیقات نشان داده که اگر اسکلت مراکز تجارت جهانی در نیویورک، بجای فلزی، بتنی می بود، زمان فروریختن آنها بسیار طولانی تر می شد و شاید فرصت اطفاء حریق برای ماموران آتشنشانی وجود می داشت.

اسکلت بتنی در آتشسوزی

اسکلت ساختمان پلاسکو نیز فلزی بوده و در مورد ریزش آن پس از آتش سوزی نیز احتمال شرایط مشابه وجود دارد. ولی نظر قطعی توسط تیم کارشناسی بررسی حادثه منتشر خواهد شد.

هزینه نگهداری

هزینه نگهداری اسکلت بتنی کمتر است. به مرور زمان سطح بیرونی اسکلت فلزی دچار خوردگی شده و رفته رفته از ضخامت آن کاسته می شود، اقداماتی که این روند را کنترل می کنند هزینه بالایی دارند.

هزینه اجرا

از نظر هزینه اجرا، اسکلت بتنی به سه صورت زیر به صرفه تر است:

1- با احتساب کل هزینه ها، قیمت تمام شده اسکلت بتنی کمتر است.

2-هزینه خرید میلگرد، سیمان و قالب آرماتور در طول دو یا چند ماه باید پرداخت شود، اما در اسکلت فلزی همه هزینه های اجرا در دو هفته یا کمتر باید پیشپرداخت شود.

3-استاندارد و دوام اسکلت فلزی منوط به ساختن قطعات در کارخانه، استفاده از اتصالات پیچ و مهره و انجام آزمابشات تست جوش است. اما انجام این اقدامات در کشور ما هزینه های ساخت را بشدت بالاتر می برد.

حساسیت کمتر در اجرا

اجرای اسکلت بتنی در مقایسه با اسکلت فلزی از ظرافت، تخصص و حساسیت کمتری برخوردار است و با توجه به تعدد اجرای این نوع اسکلت، پیمانکاران با تجربه ای آن را اجرا می کنند.

کمانش اجزاء

کمانش اجزاء در اسکلت بتنی کمتر است و علت آن تفاوت رفتار بتن و آهن در برابر نیرو است.

دوام

در صورت رعایت استانداردهای ساخت، اسکلت بتنی با دوامتر است و در برابر عوامل محیطی کمتر فرسوده می شود.

شکل پذیری بیشتر

بدلیل امکان شکل گیری آرماتور، تنوع شکل در اسکلت بتنی بیشتر است و مقاطع متنوع تری را می توان با اسکلت بتنی ایجاد کرد.

مزایای اسکلت فلزی نسبت به اسکلت بتنی:

مزایای اسکلت فلزی نسبت به اسکلت بتنی

وزن کمتر سازه

اسکلت فلزی نصف اسکلت بتنی معادل خود وزن دارد.

ضریبی بعنوان مقاومت در واحد وزن وجود دارد، که در اسکلت فلزی این ضریب بزرگتر از اسکلت بتنی است. به بیان دیگر مقاومت قابل تحمل توسط یک کیلوگرم اسکلت فلزی بیشتر از یک کیلوگرم اسکلت بتنی است. در هر متر مربع ساختمان، با اسکلت فلزی (با احتساب متراژ کلیه واحدها و پارکینگ و راه پله) 250 تا 390 کیلوگرم تیر آهن استفاده می شود، اما این عدد برای ساختمان با اسکلت بتنی بین 480 تا 780 کیلوگرم در هر متر مربع است.

از نظر حجمی، در هر مترمکعب ساختمان (طول*عرض*ارتفاع سازه) با اسکلت فلزی 80 تا 130 کیلوگرم آهن استفاده می شود، اما در ساختمانهای بتنی وزن اسکلت در هر مترمکعب سازه 160 تا 250 کیلوگرم است.

تحمل نیروی کششی بیشتر

اجزاء اسکلت ساختمان (بتنی یا فلزی) در شرایط مختلف (عادی، زلزله، باد و .. ) انواع نیروهای کشش، فشار و برش را متحمل می شوند. مقاومت اسکلت فلزی در برابر نیروهای کشش، فشار و برش، نزدیک به هم و قابل قبول است، اما مقاومت اسکلت بتنی در نیروهای فشار قابل قبول بوده، اما در برابر نیروهای کششی ضعیفتر از اسکلت بتنی است.

نیروی کششی در سازه

نزدیکی محاسبات با واقعیت

تیر آهن (اسکلت فلزی) از جنس همگن و یکنواختی (فولاد) تشکیل شده و انواع خواص و رفتار آن در اسکلت ساختمان از نظر مهندس محاسب با دقت بالایی قابل پیشبینی است. مثلا خواص ارتجاعی آهن در اسکلت ساختمان با تقریب خوبی قابل محاسبه است اما خواص ارتجاعی بتن با چنین دقتی قابل محاسبه نیست. خواص اسکلت بتنی به عوامل بسیاری همچون دما و رطوبت هوا در حین اجرا، نوع و کارخانه سازنده سیمان، نوع و کیفیت افزودنی های سیمان و ... بستگی دارد.

سرعت در اجرا

سرعت اجرا و بالا رفتن ساختمان با استفاده از اسکلت فلزی بسیار بیشتر است. علی الخصوص وقتی تعداد سقف ها بیشتر از 6 طبقه باشد.

شرایط جوی و محدودیت اجرا

نصب اسکلت فلزی در شرایط جوی مختلف محدودیت های کمتری دارد، اما اسکلت بتنی در دماهای بسیار پایین و بارندگی های شدید متوقف می شود.

تقویت پس از اجرا

پس از اتمام اجرای اسکلت فلزی، در صورتیکه نیاز به افزایش مقاومت در قسمتهایی از آن وجود داشته باشد (تغییر در آیین نامه، اشتباه در محاسبات، اضافه شدن به بار ساختمان و ... ) این کار را با اضافه کردن قطعات جدید به اسکلت می توان انجام داد. اما در اسکلت بتنی چنین امکانی وجود ندارد.

مساحت اشغال شده کمتر

مساحت اشغال شده توسط اسکلت فلزی نصف اسکلت بتنی است. فضای اشغال شده توسط اسکلت، جزو مساحت آپارتمان محاسبه می شود اما قابل استفاده توسط ساکنین نیست.

سطح مقطع ستون در اسکلت فلزی بمراتب کوچکتر است و از یکسو فضای مفید بیشتری را برای تامین پارکینگ و انباری ایجاد کرده و از سوی دیگر نقشه زیباتری را برای واحدهای مسکونی ایجاد می کند.

به همین دلیل سازه هایی که در زمینهای کوچک (کمتر از 200 مترمربع) ساخته می شوند، معمولا از اسکلت فلزی استفاده می کنند.

هدر رفتن مصالح

هدر رفتن مصالح کار در اسکلت فلزی کمتر است.

ارزش آتی بیشتر

در صورت پایان عمر مفید ساختمان و تصمیم برای تخریب، اسکلت فلزی (تیر آهن) در بازار جهانی و ایران دارای ارزش مشخصی است و اسکلت ساختمان کهنه قابل فروش خواهد بود. اما در ساختمان های بتنی، از یکسو مقدار میلگرد استفاده شده به مراتب کمتر است و از سوی دیگر هزینه تخریب اسکلت بتنی بیشتر از اسکلت فلزی است.

نیازی به سقف کاذب ندارد

در اجرای اسکلت فلزی، نیازی به اجرای سقف کاذب نیست، ولی در صورت اجرای اسکلت بتنی، مجری برای حفظ زیبایی سقف ناگزیر از اجرای سقف کاذب خواهد بود.

 

 

 

منابع:

مباحث 22 گانه مقررات ملی ساختمان - وزارت مسکن و شهرسازی

نشریه 55 سازمان برنامه ریزی و بودجه

نشریات موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران - مباحث ساختمان

.: تعداد 120 نفر از 127 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

اسکلت فلزی ارتفاع مزایای ساختمانهای بتنی و فلزی مقایسه سازه های بتنی با فلزی اسکلت فلزی یا بتنی تفاوت سازهای فلزی با بتنی تفاوت ساختمان بتنی و فلزی ساختمان اسکلت فلزی بهتراست یابتونی مقایسه سازه بتنی و فولادی ساختمان های بتنی و فلزی مزایا و معایب ساختمان های فلزی و بتنی فرق سازه سنتی با فلزی اسکلت فلزی بهتر است یا بتنی تفاوت شناز با اسکلت ساختمان مقاله ه سازه اسکلت فلزی با بتنی تفاوت اسکلت فلزی وبتنی مقایسه مقاومت اسکلت فلزی وبتنی درمقابل زلزله تفاوت اسکلت بتنی و فلزی فرق شناز قائم با اسکلت فرق بین ساختمان بوتنی وفلزی مقایسه قیمت ساخت خانه اسکلتی بابتنی فرق شناژ بتنی و فلزی چیه معایب و مزایای اسکلت درونی فرق ساختمان اسکلتی باساختمان بتونی هزینه ساخت ساختمان بتنی بیشتر است یا فازلزی اسکلت ساختمان آهنی بهتره یابتون اسکلت بتنی واهنی ساختمان بتنی محکمتر یا اسکلت آهنی سازه بتونی بهتر ه یا سازه آهنی مزایا و معایب اسکلت بتنی تفاوت سازه فلزی باذبنی مزایا و معایب اسکلت های درونی و.بیرونی فرق اسکلت بتن و فلز اسکلت فلزی محکم‌تر است یا اسکلت بتونی خانه بتونی محکم تر است یا اهنی تهبیراز یک ساختمان اهنی بالا رفتن تفاوت بین اسکلت بتنی واهنی معایب اسکلت. فلزی معایب و محاسن ساختمانهای بتنی و فلزی تفاوت اسکلت بتنی و شناژ ?Ә?? ??ǎ

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران
  • صفحه 1 از 1
  • 1
  • صفحه 1 از 1
  • 1
نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما