اصول اولیه دوچرخه سواری | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1395/05/19 آخرین بازنگری: 1395/08/13 بازدید: 19,803

اصول اولیه دوچرخه سواری

رعایت اصول اولیه و استفاده از کلاه ایمنی، دوچرخه سواری را لذت بخشتر می کند، برخی از این موارد در این مقاله آورده شده اند.

تنظیم ارتفاع زین

ارتفاع زین و سایز دوچرخه، باید با اندام دوچرخه سوار در تناسب باشد تا رکاب زدن و کنترل دوچرخه برای او راحتتر شود. لینکهای زیر نحوه انجام این تنظیمات را نشان می دهد:

دوچرخه سواری کوهستان – اندازه تنه دوچرخه

دوچرخه سواری کوهستان – زین دوچرخه و تنظیم آن

 

ترمزگیری در دوچرخه سواری

برای دستیابی به بهترین نیروی ترمز، دوچرخه سوار باید ابتدا ترمز عقب و سپس ترمز جلو را فشار دهد. زیرا اگر برعکس عمل کند، ابتدا وزن دوچرخه سوار به چرخ جلو منتقل می شود و بعد از گرفتن ترمز عقب، چرخ عقب احتمالا قفل شده و سَر خواهد خورد.

ترمز نکردن سرِ پیچ

دوچرخه سواران حرفه ای معمولا در مسیر مستقیم از ترمز استفاده می کنند و قبل از رسیدن به پیچها سرعت خود را طوری تنظیم می کنند تا در پیچ مجبور به استفاده از ترمز نباشند.

استفاده از ترمز سرِ پیچها، احتمال زمین خوردن را بدنبال دارد.

بالاترین بازدهی در پیچ ها

در پیچهای یک طرفه، دوچرخه سواران حرفه ای (و همینطور رانندگان مسابقات فرمول 1)، مستقیم ترین مسیر را طی می کنند، شکل زیر دو نمونه از این مسیرها را نشان می دهد:

طرز درست پیچیدن در پیچها

در این نوع پیچیدن، دوچرخه سوار (و راننده اتومبیل مسابقه ای) می تواند بیشترین سرعت را حفظ کند.

مطابق شکل زیر، سرِ هر پیچ، پدال رکابی که در داخل پیچ قرار دارد، بالاست، تا پدال با زمین برخورد نکند.

وضعیت رکاب در پیچها

رکاب زدن بصورت سرِ پا

گاهی در سربالایی های تند، دوچرخه سوار به ناچار روی دوچرخه ایستاده و سرِپا رکاب می زند، این وضعیت بازدهی کمی دارد ولی به دوچرخه سوار این امکان را می دهد تا در زمان بسیار کوتاه انرژی زیادی آزاد کند.

رکاب زدن سر پا

در واقع دوچرخه سوار در این حالت از نیروی وزن خود برای تولید نیروی پیشرانه دوچرخه استفاده می کند.

این روش رکاب زدن برای مواقع خاص و مسافتهای کوتاه مناسب است.

روغنکاری و نظافت زنجیر دوچرخه

زنجیر دوچرخه و خودروهای جلو و عقب باید هر دو ماه یکبار تمیز و روغنکاری شوند، کثیف شدن زنجیر و خودروها، مانع از جا رفتن درست دنده ها می شود. روغنهای مخصوصی برای زنجیر دوچرخه وجود دارند.

نگهداری زنجیر دوچرخه

در هنگام دوچرخه سواری و شستشوی آن، نباید داخل توپی چرخها آب وارد شود.

عضلات درگیر در دوچرخه سواری

عضلاتِ چهار سر ران، اصلی ترین عضلات در دوچرخه سواری هستند، عضلات درگیر در یک سیکل رکاب زدن در شکل زیر نشان داده شده است:

عضلات درگیر در دوچرخه سواری

بدنسازی برای دوچرخه سواری

دوچرخه سواری یک ورزش هوازی است که در آن عملکرد مناسب سیستم خونرسانی و قلب نقش اساسی دارد. دوچرخه سواران برای افزایش کارایی عضلات پا، می توانند تمرینات بدنسازی پا کات و تمرینات بدنسازی پا حجمی را با تکرار زیاد (مثلا 50 تکرار در هر ست) و فشار 0.4 تا 0.6 1RM (بیشترین وزنه ای که در هر حرکت، بدنساز می تواند فقط برای یکبار تکرار آن را انجام دهد، 1RM نام دارد) انجام دهند.

تغذیه در دوچرخه سواری

با توجه به هوازی بودن دوچرخه سواری، منبع اصلی تامین انرژی ورزشکار، کربوهیدرات خواهد بود. (مطالعه مقاله کربوهیدرات در بدنسازی ).

اگر دوچرخه سواری با وزن 75 کیلوگرم، با سرعت 26 تا 30 کیلومتر بر ساعت رکاب بزند، 910 کیلو کالری در هر ساعت انرژی مصرف می کند.

ویتامینهای گروه B (مقاله ویتامینهای مورد نیاز بدن ما ). نقش اساسی در در تامین انرژی بدن دارند، لذا وجود این گروه از ویتامینها در رژیم غذایی دوچرخه سوار حائز اهمیت است. همچنین ویتامین C و ویتامین D نیز در عملکرد ورزشکار نقش مهمی دارند.

از بین مواد معدنی، آهن و کلسیم نقش مهمتری در ورزش دوچرخه سواری دارند.

 

 

منابع:

اتحادیه جهانی دوچرخه سواری - UCI (Union Cycling International) level 1 coaching handbook - Jackie Sherwood

.: تعداد 347 نفر از 364 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

قواعد اولیه دو چرخه سواری رعایت اصول دوچرخه سواری عضلات درگیر در دوچرخه سواری اصول دچرخه سواری مراحل اولیه قبل هرمسابقه دوچرخه سواری روش درست دوچرخه سواری گروه دوچرخه سواری خوی اوصول اولیه دوچرخه اصول دوچرخه سواری در شهر اصول دوچرخه سواری صحیح اصول صحیح دوچرخه سواری اصول اسپریت زدن در دوچرخه چندراهکاربرای دوچرخه سواری صحیح نحوه درست دوچرخه سواری اصوول دوچرخه سواری فرم صحیح دوچرخه سواری طرز صحیح سوار شدن روی دوچرخه روش صحیح دوچرخه سواری روش صحیح سوار شدن دوچرخه روش صحیح رکاب زدن دوچرخه شیوه صحیح سوارشدن به دوچرخه

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران
  • صفحه 1 از 1
  • 1
  • صفحه 1 از 1
  • 1
نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما