اعتبار اسنادی فاینانس | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1394/08/05 آخرین بازنگری: 1395/08/13 بازدید: 7,140

اعتبار اسنادی فاینانس (Finance)

تعریف اعتبار اسنادی فاینانس

فاینانس در لغت به معنی مالیه یا تامین مالی می باشد و در ایران فاینانس به معنی تامین منابع مالی مورد نیاز برای اجرای پروژه ها و خرید تجهیزات طرح های تولیدی (سرمایه ای) و همچنین خدمات فنی و مهندسی پروژه ها با استفاده از تسهیلات اعتباری خارجی است.
مدت دوره استفاده از تسهیلات فاینانس معمولاً بین 1 تا 3 سال و مدت دوره باز پرداخت آن بین 5 تا 15 سال در مورد طرح های مختلف متغیر است.
قراردادهای فاینانس بابت اجرای پروژه های جدید زیر بنایی، تولیدی، طرح های توسعه ای، خرید تکنولوژی و تجهیزات سرمایه ای و خدمات فنی مهندسی می تواند مورد استفاده قرار گیرد و استفاده کنندگان از این نوع تسهیلات اشخاص حقوقی (دولتی و خصوصی) می توانند باشند.
میزان تسهیلات فاینانس حداکثر به میزان 85 درصد از مبلغ قرار داد تجاری (پروفرما) و هزینه بیمه صادراتی مربوطه تعلق می گیرد. شایان ذکر است که هزینه بیمه صادراتی بر اساس رتبه ریسک کشور استفاده کننده از تسهیلات محاسبه می شود.
 
پرداخت تسهیلات فاینانس معمولاً به صورت زیر است:
1- 15 درصد مبلغ اعتبار اسنادی به عنوان پیش پرداخت.
2- 85 درصد مبلغ اعتبار اسنادی از محل تسهیلات فاینانس.

نرخ سود تسهیلات و هزینه های فاینانس

سود تسهیلات بر اساس نرخ شناور لایبور (LIBOR/EURIBOR) یا نرخ ثابت (CIRR) شش ماهه به اضافه حاشیه سود (Margin) معمولاً 0.5 درصد نسبت به مبلغ استفاده شده از تسهیلات محاسبه می شود.
دریافت کننده تسهیلات می باید سایر هزینه ها از جمله: هزینه مدیریت در حدود 0.2 درصد نسبت به مبلغ تسهیلات، هزینه تعهد در حدود 0.2 نسبت به مبلغ استفاده نشده از تسهیلات را نیز بپردازد.

تفاوت بین اعتبارات اسنادی فاینانس و ریفاینانس (Refinance)

1- حداکثر مدت در تسهیلات ریفاینانس تا یک سال و برای فاینانس بیش از یک سال است. (مقاله ریفاینانس)
2- باز پرداخت تسهیلات به بانک های خارجی در ریفاینانس توسط بانک های تجاری و در فاینانس توسط بانک مرکزی تضمین شده است.
3- از تسهیلات ریفاینانس برای ورود کالاهای خاصی که بانک مرکزی تعیین می کند استفاده می شود ولی از تسهیلات فاینانس برای خرید و احداث پروژه های سرمایه ای و تجهیزات، ماشین آلات خطوط تولیدی و خدمات اعم از نصب و راه اندازی، آموزش و دانش فنی نیز استفاده می شود.

نحوه اقدام در اعتبارات فاینانس

1- مراجعه متقاضی به [دبیرخانه هیات راهبری] مستقر در [سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران] و درخواست کتبی مبنی بر استفاده از تسهیلات فاینانس، و تسلیم سایر اسناد و مدارک لازم و انعکاس درخواست متقاضی از طریق [هیات راهبری] به بانک عامل به منظور پذیرش عاملیت طرح و به دستگاه اجرایی مربوطه (برای اخذ موافقت در خصوص پذیرش طرح).
2- انجام بررسی های کارشناسی توسط دستگاه اجرایی مربوطه و اعلام نظر به بانک عامل به منظور بررسی موجه بودن طرح از لحاظ اقتصادی، فنی و مالی و اعلام مراتب به [بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران] به منظور انسداد سهمیه ارزی مربوط.
3- پذیرش اولیه عاملیت، پذیرش اسناد و مدارک مورد نیاز (از جمله مدارک موجه شمردن طرح از لحاظ اقتصادی و فنی و مالی) از متقاضی و انجام بررسی های جامع کارشناسی به منظور صدور مصوبه اعتباری از سوی بانک عامل.
4- بررسی قرار داد تجاری بسته شده میان متقاضی و فروشنده (تایید شده از سوی وزارت خانه ناظر) توسط بانک عامل (از لحاظ انطباق با مقررات ارزی جاری) و تایید مفاد قرار داد تجاری و صدور مجوز گشایش اعتبار اسنادی فاینانس و اعلام مراتب به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و هیات راهبری.
5- تعیین عامل تامین مالی طرح (Financer) از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و صدور مجوز بستن قرار داد فرعی طرح (Individual Facility Agreements) به بانک عامل و اعلام مراتب به هیات راهبری.
6- انجام مراحل ثبت سفارش از طریق سایت ثبتارش سازمان توسعه تجارت وزارت صنعت، معدن و تجارت توسط مجری طرح.
7- عقد قرار داد مالی و گشایش اعتبار اسنادی، ارسال نسخه مصدق قرار داد مالی بسته شده و اعتبار اسنادی گشوده شده همراه با گواهی های اخذ وثیقه های کافی به [وزارت امور اقتصادی و دارایی] (برای صدور ضمانت نامه (L.O.I (LETTER OF INCLUSION تحت ضمانت نامه اصلی صادره از وزارت مذکور (sovereign guarantee) توسط بانک عامل و اعلام مراتب به [بانک مرکزی  جمهوری اسلامی ایران] برای صدور جدول پیش بینی بازپرداخت و گواهی های ثبت آماری.
8- صدور ضمانت نامه توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی و ارسال نسخه اصل ضمانت نامه برای اعتبار دهنده خارجی.
9- حمل کالا، ارائه و معامله اسناد و استفاده از تسهیلات.
10- پرداخت هزینه و سود دوران ساخت (مطابق قرار داد مالی).
11- بازپرداخت اقساط و سود های مترتبه.
 
منابع:
- راهنمای کاربران اعتبار اسنادی (UCP600).
- مقررات متحدالشکل اعتبارات اسنادی (UCP600).
- پژوهشهای موردی در روش های پرداخت بین المللی(110 مورد).
- بانکداری بین المللی 1 و 2 (موسسه عالی بانکداری ایران).
- رویه های استاندارد بانکداری بین المللی (ISBP).

.: تعداد 26 نفر از 29 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

فاینانس یوزانس فاینانس درصد بهره اعتبار اسنادی فاینانس

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران
  • صفحه 1 از 1
  • 1
  • صفحه 1 از 1
  • 1
نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما