اعتبار مدتدار-یوزانس | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1394/06/29 آخرین بازنگری: 1395/08/13 بازدید: 7,438

اعتبار اسنادی مدت دار

(USANCE DOCUMENTARY LETTER OF CREDIT)

اعتبار اسنادی مدت دار یوزانس

تعریف اعتبار اسنادی مدت دار:

استفاده از این نوع اعتبار اسنادی به معنای عدم پرداخت نقدی بهای کالای خریداری شده است و به نوعی از فروشنده برای واریز حساب مهلت گرفته می شود. به بیان دیگر، خرید به صورت نسیه انجام می شود.
البته بدیهی است بین خرید نقدی و نسیه تفاوت هایی وجود دارد که مهم ترین آن بهای اقلام خریداری شده و میزان بهره ای است که در خرید نسیه بایستی پرداخت گردد. در حقیقت هزینه یوزانس همان بهره ای است که خریدار می بایستی در مهلت تعیین شده بپردازد و کاربرد این نوع اعتبارات اکثراً در کشورهایی است که از نظر ارزی در مضیقه بوده و ناگزیر، از این ابزار استفاده می کنند. طبیعی است که در صورت رفع چنین تنگنایی بایستی از طریق اعتبار اسنادی (AT SIGHT) یا دیداری انجام شود چرا که بهره یوزانس قیمت تمام شده کالا را افزایش می دهد.
در اعتبار اسنادی یوزانس صدور برات از طرف ذینفع بعهده بانک تامین کننده یا بانک باز کننده اعتبار است.

نرخ بهره یوزانس:

نرخ بهره یوزانس در عرصه تجارت جهانی با معیاری به نام لایبور (LIBOR) محاسبه و مورد عمل قرار می گیرد؛ کلمه لایبور، حروف اول کلمات LONDON INTER BANK OFFER RATE است، که معمولاً با توجه به نرخ های پرداختی به حساب های کوتاه مدت و میزان تورم در کشورهای

تفاوت بین اعتبارات اسنادی مدت دار و بروات وصولی:

اعتبارات اسنادی یوزانس از لحاظ پرداخت همانند بروات وصولی است با این تفاوت که در بروات وصولی، بانک تعهد پرداخت برات صادره را ندارد ولی در یوزانس بانک باز کننده اعتبار تعهد پرداخت دارد.
شاید یکی از دلایلی که فروشندگان، اعتبار اسنادی یوزانس را به روش وصولی ترجیح می دهند، همین تعهد بانک به پرداخت وجه برات در سررسید باشد.
بدیهی است چنانچه اعتبار اسنادی یوزانس با تایید یک بانک معرفی شده از طرف فروشنده همراه باشد، فروشنده علاوه بر تعهد بانک گشایش کننده اعتبار، تعهد بانک تایید کننده اعتبار را نیز خواهد داشت.

نحوه اقدام در اعتبارات اسنادی مدت دار:

در اعتبار اسنادی یوزانس، زمانی که فروشنده نسبت به حمل کالا اقدام و اسناد حمل را بدون مغایرت به بانک ارائه می دهد از تاریخ ارائه اسناد بدون ایراد، تا پایان زمان توافق شده با خریدار، مبلغ اعتبار را از بانک تعیین شده اخذ خواهد نمود. اعتبارات اسنادی یوزانس بر اساس توافق می تواند: 180 روزه، 270 روزه و یا 360 روزه باشد.
معمولاً فروشندگان از خریداران می خواهند که برای انجام معامله به صورت یوزانس و برای تامین مالی اعتبار از موسسات مالی معتبر یا بانک های تجاری استفاده کنند. چنانچه این اتفاق بیافتد فروشنده هنگام معامله اسناد مبلغ اعتبار را از بانک یا موسسه مالی دریافت و این موسسه یا بانک، مبلغ اعتبار را، به علاوه بهره، در سررسید تعیین شده از بانک ذی ربط دریافت می نماید.
میزان بهره یوزانس می تواند حداکثر معادل نرخ بهره یوزانس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در زمان افتتاح اعتبار اسنادی باشد.
 
منابع:
- راهنمای کاربران اعتبار اسنادی (UCP600).
- مقررات متحدالشکل اعتبارات اسنادی (UCP600).
- پژوهشهای موردی در روش های پرداخت بین المللی(110 مورد).
- بانکداری بین المللی 1 و2 (موسسه عالی بانکداری ایران).
- رویه های استاندارد بانکداری بین المللی (ISBP).
- مدیریت خرید و سفارشات خارجی و مذاکرات بازرگانی - انتشارات ترمه.

.: تعداد 36 نفر از 39 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

libor دراعتباراسنادی یوزانس اعتبار اسنادی مدت دار اعتبار اسنادی یوزانس نرخ بهره یوزانس برات در یوزانس تعریف نرخ بهره یوزانس

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران

نظری جهت نمایش وجود ندارد

نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما