اقدامات درست پس از آسیب ورزشی | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1395/03/09 آخرین بازنگری: 1395/08/13 بازدید: 1,182

اقدامات درست پس از آسیب های ورزشی

هر ورزشکاری ممکن است در حین تمرینات دچار آسیب دیدگی شود، این موضوع طبیعی و در واقع جزئی از ورزش است. اما دانش ورزشکار در نحوه برخورد با این مسئله اهمیت بسزایی دارد و بازگشت او را به تمرین و ورزش تضمین می کند.

موارد زیر نکاتی عمومی هستند که رعایت آنها پس از آسیبهای ورزشی، میزان صدمات را کمتر کرده و فرآیند ترمیم و بازگشت به ورزش را سریعتر می کند:

1- پس از آسیب دیدگی به تمرین و بازی ادامه ندهید

عضله یا تاندون آسیب دیده به شدت در معرض آسیبهای جدی تر و شدیدتر قرار دارد، از طرف دیگر در برخی از آسیبهای ورزشی، بدن ما در واکنش به صانحه، یک یا چند عضله را از کار می اندازد یا (Shut Down ) می کند و این موضوع باعث کارکرد ضعیف اندامهای مربوطه می شود و در نتیجه بستر برای آسیبهای شدیدتر حتی در سایر اندامها نیز فراهم می شود. لذا پس از احساس آسیب دیدگی در ورزش باید فورا فعالیت را متوقف کرد.

2- کمپرس سرد یا کمپرس گرم؟

برای جلوگیری از تشدید آسیب و کمک به التیام آن هم از کمپرس سرد و هم از کمپرس گرم استفاده می شود، اما زمان استفاده از آنها متفاوت هستند. کمپرس گرم یا سرد ترجیحا نباید بصورت مستقیم با پوست قرار گیرد و بهتر است داخل یک حوله یا دستمال قرار داشته باشد.

در مواردی که عمل جراحی روی عضوی صورت گرفته باشد، باید از فیزیوتراپ یا پزشک در مورد استفاده از کمپرس گرم یا سرد سئوال کرد.

کمپرس سرد یا کمپرس گرم

کمپرس سرد

در آسیبهای شدید که منجر به متورم شدن و باد کردن عضو می شود، بلافاصله پس از صانحه باید از کمپرس سرد استفاده شود. تورم در عضو (باد کردن) واکنش طبیعی بدن به آسیب است و استفاده از کمپرس سرد، درد و تورم پس از آسیب را کاهش می دهد.

کمپرس سرد رگهای تغذیه کننده بافت را منقبض کرده و از شدت جریان خون در آن می کاهد و بدین ترتیب تورم و خونریزی داخلی را (در صورت وجود) کنترل می کند، اما تاثیری در درمان آسیب ندارد.

کمپرس سرد در جریان برخی فیزیوتراپی های خاص نیز استفاده می شود و لزوما باید تحت نظر فیزیوتراپ یا پزشک ورزشی انجام شود. کمپرس سرد هرگز نباید بیشتر از 20 دقیقه استفاده شود.

کمپرس گرم

خون در تمام بدن ما جریان دارد و اکسیژن را (که از ریه ها وارد خون شده) به بافتها می رساند و مواد اضافی حاصل از سوخت و ساز را باز می گرداند. در اندامهایی که بصورت مزمن دچار درد و نارسایی هستند، استفاده از کمپرس گرم، گردش خون را بصورت موضعی افزایش داده و کار ترمیم و سم زدایی را تسریع می کند.

به همین دلیل برای آسیبهایی که مزمن شده اند و چند روز از آنها گذشته، (در مواردی که تورم وجود نداشته باشد)، برای افزایش گردش خون و در نتیجه ترمیم بافت از کمپرس گرم استفاده می شود.

در حین تمرینات سخت که عضله تحت فشار قرار دارد اگر اکسیژن کافی را برای انجام انقباضها دریافت نکند، اسید لاکتیک در عضله جمع می شود که این موضوع درد عضلانی را برای ورزشکار بهمراه خواهد داشت.

این دردهای عضلانی که در اثر فشارهای فیزیکی ایجاد می شوند با کمپرس گرم (جکوزی گرم) بهتر رفع می شوند زیرا گردش خون افزایش یافته و از غلظت اسید لاکتیک در بافت کاسته می شود.

3- مراجعه به پزشک متخصص

نوع و شدت برخی از آسیبهای ورزشی (مانند پارگی رباط صلیبی زانو ACL)، لزوما توسط پزشک تشخیص داده می شود. فرد آسیب دیده حتی ممکن است بتواند پس از چند هفته به ورزش ادامه دهد، اما بعد از مدتی آسیبهای شدیدتری نظیر "آرتروز" و یا "ساییدگی کشکک زیر زانو" را تجربه خواهد کرد.

با توجه به اینکه افراد ورزشکار به نوع زندگی ورزشی عادت دارند و محروم شدن ایشان از ورزش تاثیر منفی شدیدی در روحیه آنها دارد، باید پس از آسیب ورزشی با پزشک متخصص مشورت کنند.

 

 

 

منابع:

کتاب Arnold's Bodybuilding for Men

ویدئوها و مجلات muscle and fitness

.: تعداد 7 نفر از 8 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران

نظری جهت نمایش وجود ندارد

نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما