بازاریابی در کسب و کار | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1394/01/12 آخرین بازنگری: 1395/08/13 بازدید: 5,150

بازاریابی

مهم ترین قسمت هر کسب و کاری بازاریابی آن است. هر کسب و کاری، با هر درجه از سودمندی و با هر میزان سرمایه، بدون بازاریابی و بدون مشتری محکوم به فناست. در اینجا به برخی از اصول و روشهای بازاریابی اشاره می کنیم:

1. بازاریابی یک حرفه است و خوشبختانه ذاتی نبوده و قابل یادگیری است.

2. مشتری، رکن اول هر کسب و کاری است، همیشه این جمله را باید با خودمان تکرار کنیم: «حق با مشتری است». باید بپذیریم که مشتری بی رحم است، هر گاه کسی پیشنهاد بهتری به او بدهد، به سمت او می رود، همیشه حق با اوست، تنها وقتی مشتری به ما وفادار خواهد بود که ما برای او بهترین باشیم.

3. هدف کسب و کار شما باید خلق مشتری و جلب رضایت او باشد، نه به دست آوردن پول، مطمئن باشید پول محصول جانبی خلق مشتری رضایتمند است. خلق مشتری جدید سه برابر راضی نگاه داشتن مشتریان فعلی هزینه دارد.

4. ایجاد رضایت در مشتریان به چند روش قابل حصول است:

- شناسایی نیاز اصلی مشتریان و برآورده کردن آنها؛ مثلاً در جامعه ما کمتر کسی قدرت تشخیص خودرو سالم را از خودرو معیوب دارد، کسی که بتواند این خدمت را به صورت صادقانه و حرفه ای ارائه کند، مشتریان رضایتمند بسیاری خواهد داشت.

- کاهش قیمت کالا یا محصولی که مشتریان در حال استفاده از آن هستند؛ مثلاً اگر کسی بتواند خدمات استاندارد نگهداری آسانسور را پایین تر از سایر رقبا ارائه دهد، مشتریان راضی بسیاری خواهد داشت.

- سازگارتر کردن کالا یا خدمات با آنچه مشتریان انتظار دارند؛ مثل برگزاری کلاس آموزشی رایگان برای خریداران چرخ خیاطی.

- ارائه سریع تر کالا یا خدماتی که مشتریان در حال حاضر در حال دریافت آن هستند؛ مثل چاپ کاتالوگ و سربرگ اداری در کمتر از 72 ساعت.

- ایجاد اطمینان خاطر برای مشتری، مثل پرداخت کل مبلغ کالا یا خدمات در صورت عدم رضایت مشتری، به هر دلیل. 

- افزایش کیفیت کالا یا خدماتی که مشتریان در حال حاضر دریافت می کنند. به عنوان مثال همه می دانند قیمت آیفون (Apple)، بیش از 3 برابر هم رده های خودش است، ولی به دلیل کیفیت بالا، مشتریان آن را انتخاب می کنند.

5. پاسخ به این سؤالات:

- آیا بازاری برای کالا یا خدمات ما وجود دارد؟

- آیا بازار کالا یا خدمات به اندازه کافی بزرگ است؟

- سهم ما از این بازار چقدر می تواند باشد؟

6. آمارگیری و تحقیق راجع به بازار و پاسخ به سؤالات زیر:

- مشتریان ما چه کسانی هستند؟ خانم هستند یا آقا؟ در چه رده سنی هستند؟ چه میزان تحصیلات دارند؟ از چه طبقه ای از اجتماع هستند؟

- موقعیت جغرافیایی مشتریان ما کجاست؟ در شهر هستند یا روستا؟ در مناطق شلوغ ساکنند یا خلوت؟

- مشتریان ما چگونه کالای ما را خریداری می کنند؟ با پست؟ خرید اینترنتی؟ خرید مستقیم؟

- چرا مشتریان باید کالا یا خدمات ما را خریداری کنند؟ چه مزایایی دریافت می کنند؟

- مشتریان، کالا یا خدمات ما را به چه منظور خریداری می کنند؟

7. تحلیل فرایند خرید توسط مشتری: چرا مشتریان کالا یا خدماتی را می خرند؟ انگیزه خرید چیست؟

علت اینکه شخصی کالا یا خدماتی را خریداری می کند، می تواند یک یا چند عامل زیر باشد:

- احساس بهتری داشته باشند.

- لذت ببرند.

- احساس امنیت کنند.

- در زمان یا پول صرفه جویی کنند.

- احساس مهم تر بودن و برتر بودن کنند.

8. رقبای کسب و کار شما چه کسانی هستند و شما نسبت به آنها چه نقاط ضعف و قوتی دارید؟ رقبای آینده کسب و کار شما چه کسانی خواهند بود؟ لیست کاملی در پاسخ به این سؤال باید تهیه کنید. هرگز رقبای خود را دست کم نگیرید، باید بدانید در خوش بینانه ترین حالت هم رقبای قدرتمند و باهوشی خواهید داشت.

9. مزیت رقابتی شما نسبت به رقیب شما چیست؟ چرا باید مشتری شما را به رقیب شما ترجیح دهد؟ مزیت رقابتی ما چه باید باشد؟ مزیت رقابتی ما چه می تواند باشد؟

10. هدف شما باید بهتر بودن از رقیب باشد، نه نابود کردن او. این مسئله تفاوت زیادی در عملکرد شما خواهد داشت. 

11. اگر کسب و کار پرسودی دارید، تا جایی که می توانید با رعایت چهارچوب اخلاق، مانع از آن شوید که رقبای شما متوجه موضوع شوند.

12. در ابعاد مختلف کسب و کار خود حضور داشته باشید (نمایشگاه داخلی، خارجی، بیلبورد و ...) تا رقبا بگویند: «با آنها نمی شود در افتاد».

13. هزینه های تبلیغات خود را مدیریت کنید، هیچ حد و مرزی برای هزینه های تبلیغات وجود ندارد، گاهی برخی تبلیغات بسیار گران، اثر ناچیزی دارند و برعکس، تبلیغات ارزان تر، گاهی بازخورد قابل توجهی خواهند داشت. گران تر بودن یک ابزار تبلیغاتی، دلیل بهتر بودن آن نیست. گاهی مشتریان راضی، هرچند انگشت شمار، باعث رونق شگرفی در کسب و کار شما می شوند.

14. رازدار باشید و نقاط کلیدی کسب و کار خود را با کسی در میان نگذارید. دشمنان ناپلئون هرگز کم و کیف ارتش او را نمی دانستند.

15. عرف قیمت کالا یا خدمات شما چقدر است؟ قیمت تمام شده آن چقدر است؟ چقدر می توانید قیمت خود را کاهش دهید؟ چگونه می خواهید مشتری را به خرید کالا یا خدمات خود تحریک کنید؟

16. هدف شما باید «بهترین بودن» در بازار باشد. در غیر این صورت پایان کار شما در یک چهارم انتهای جدول است. در رقابتهای جام جهانی فوتبال هشت تیم اول، همگی برای قهرمان شدن وارد جام شده بودند.

17. برای پیروزی در بازار چیز جدیدی را ارائه دهید؛ مثلاً در بازار شرکتهای تولیدکننده خمیردندان، یک شرکت محصول جدید خود را که خمیردندان سفیدکننده بود معرفی کرد و تا زمانی که رقبا به فکر بیفتند، او سهم خود را از بازار برده بود.

18. با یک حرکت کوچک می توانید رقبای خود را عوض کنید؛ مثل شرکت سون آپ سالها با رقیب قدرتمند خود، کوکاکولا، رقابت می کرد، به ناگهان در یک حرکت استراتژیک، رسته کار خود را عوض کرد و خود را تولیدکننده نوشابه طعم دار (لیمویی) معرفی کرد. تا آن زمان، کسی در این بازار وارد نشده بود و شرکت سون آپ نفر اول این عرصه شد.

19. مشتری را در مرکز کار خود قرار دهید، همه توجه ها باید به او باشد، مرکز ارتباط با مشتری تشکیل دهید و مسئولیتهای او را سختگیرانه تنظیم کنید.

20. می خواهید رقبای شما راجع به شما چه فکری کنند؟ دوست دارید مشتریان شما را چگونه بشناسند؟ پس از پاسخ دادن به این سؤالات نوبت شماست که برنامه اجرایی برای رسیدن به آن نقطه را تنظیم کنید. شرکت آی بی ام این کار را انجام داد و مدیران پاسخ سؤالات اول را این گونه دادند: «ما می خواهیم مشتریان ما بگویند آی بی ام بهترین خدمات پس از فروش را دارد». سپس برنامه اجرایی آنها برای رسیدن به هدفشان عبارت بود از: الـــف) اجرای پروسه تولید به نحوی که دوام کالا محور اصلی باشد. ب) گارانتی بی قیدوشرط محصولاتشان. البته همه ما می دانیم آنها به هدفشان رسیدند.

21. چهار استراتژی در شناسایی بازار وجود دارد:

   1. فروش بیشتر کالای شناخته شده در بازار شناخته شده، مثل فروش بیشتر لوازم خانگی به فروشگاهها، این کار از طریق کاهش قیمت و تسهیلات دیگر قابل حصول است.

   2. فروش کالای جدید در بازار موجود، مثل فروش مبدل برق خودرو به برق شهری در صنف قطعات خودرو.

   3. بازار جدید برای کالای شناخته شده، مثل فروش مواد رنگ سازی در بازار ترقه سازی.

   4. بازار جدید برای کالای جدید، که سخت ترین و پرهزینه ترین نوع بازاریابی را مطالبه می کند؛ مثل فروش عینک هوشمند گوگل.

22. کالا یا خدمات خود را به چه روشهای دیگری می توانیم بفروشیم؟ با پست؟ با تبلیغات مویرگی؟ فروش عمده به مغازه دارها با احتساب حاشیه سود بالا برای آنها؟ از طریق آگهی تلویزیون یا روزنامه؟ از طریق حضور در نمایشگاه؟ اضافه کردن کالای خود به کالای دیگر؟ اضافه کردن اشانتیون به کالای خود؟

23. برای رسیدن کالا یا خدمات شما به دست مشتری، چه کانالی یا کانالهایی را می توانید شناسایی کنید؟ مثلاً اگر کالای شما سیستم آسانسور است، چگونه می توانید کسانی را که جواز ساخت می گیرند شناسایی کنید.

24. مشتریان در حال حاضر کالا یا خدمات شما را چگونه دریافت می کنند؟ شما چطور می توانید این کار را ارزان تر و بهتر انجام دهید؟

25. قبل از تولید انبوه یا واردات انبوه، بازار کالا یا خدمات خود را امتحان کنید و بازخورد آن را با دقت تحلیل کنید.

26. این چهار نکته کلیدی در تمام کسب و کارهای موفق قابل ملاحظه است:
      1. خاص بودن آنها چه از نظر کیفی چه کمّی.
      2. تفاوت مشهودی نسبت به رقیبانشان دارند.
      3. نظر مشتریان درباره آنها با بقیه رقیبان متفاوت است.
      4. تمرکز انرژی آنها بر مشتری و مشتری مداری است.

27. اگر در کسب و کارتان موفق هستید، بدانید که رقبای شما آرام ننشسته اند و این وضعیت را نپذیرفته اند. همیشه برای بهتر بودن تلاش کنید.

منابع:

برنامه آموزشی Marketing Plan از Brian Tracy

.: تعداد 20 نفر از 22 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

مشکلات بازاریابی درکارخیاطی مشتریان شما چه کسانی هستند بازاریابی در کسب وکار بازاریابی در سیستم آسانسور رقبای ما در خیاطی انلاین چه کسانی هستند
برچسب ها Tags:

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران
  • صفحه 1 از 1
  • 1
  • صفحه 1 از 1
  • 1
نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما