بدنسازی و مزایای آن | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1395/03/09 آخرین بازنگری: 1395/08/13 بازدید: 1,302

بدنسازی و مزایای آن

بدنسازی عبارت است از اجرای تمرینات بدنی که برنامه اجرا و میزان فشار آنها به منظور کنترل و توسعه عضلات فرد طراحی شده اند. به فردی که این تمرینات را انجام می دهد بدنساز گفته می شود.

بدنساز برای رسیدن به هدف خود از این ورزش، علاوه بر تمرینات ورزشی، تغییراتی را در رژیم غذایی و نحوه زندگی خود اعمال می کند. نوع و میزان فشار تمرینات ورزشی و برنامه غذایی بدنسازی بستگی به سن، جنس، هدف از بدنسازی و اندام فعلی ورزشکار دارد، و در موارد پیشرفته گروه خونی ورزشکار را نیز در برنامه غذایی لحاظ می کنند.

از نظر فیزیکی اندام مردان و زنان در سه نوع لاغر، متوسط و درشت هیکل دسته بندی می شود که در علم بدنسازی به ترتیب به آنها اکتومورف (Ectomorph)، مزومورف (Mesomorph) و اندومورف (Endomorph) گفته می شود:

فیزیک بدنی در بدنسازی

متابولیسم پایه (BMI) و واکنش بدنی آقایان و خانمها با هم متفاوت است، لذا برنامه تمرینی و تغذیه بدنسازی برای آقایان و خانمها بصورت جداگانه و با توجه به اندام و سن آنها طراحی می شود.

مزایای بدنسازی

بدنسازی همانند سایر ورزشها، علاوه بر سلامت جسم، سلامت روح و فکر را نیز برای ورزشکار به ارمغان می آورد، سر فصل این مزایا به شرح زیر است:

مشاهده نتیجه ورزش

در بدنسازی، ورزشکار می تواند تغییرات فیزیکی را از ماه اول در بدن خود مشاهده کند و در نتیجه با علاقه بیشتری این ورزش را ادامه می دهد.

مشاهده نتیجه ورزش

بدنسازی اصولی، منظم و با برنامه، پس از حدود 6 ماه اندامی بسیار زیبا و جذاب را برای فرد ایجاد می کند که این موضوع در افزایش اعتماد به نفس، برقراری روابط موفق و حتی ایجاد فرصتهای شغلی بهتر به فرد کمک بسزایی می کند.

شادابی و خوشحالی

تمرینات بدنسازی (مانند سایر ورزشها) باعث آزاد شدن هورمونهای سروتونین، دوپامین و بتا اندورفین در خون می شوند، این هورمونها مسئول شادمانی و احساس رضایت ما از زندگی هستند.

بدنسازی و شادابی

با توجه به نظمی که در برگزاری جلسات تمرین بدنسازی وجود دارد، ورزشکار در این رشته همواره سطح بالایی از این هورمونها را در خون خود دارد و متعاقبا فاکتورهای رضایت از زندگی در او بالاتر خواهد بود. دور از انتظار نیست که در پی این شادی و رضایت از زندگی، استرس، افسردگی، بی خوابی، پرخاشگری و ناتوانی در برقراری ارتباط سالم و دهها مورد دیگر در زندگی ورزشکار بسیار کمرنگ خواهند شد.

دسترسی آسان و هزینه کمتر

وجود باشگاه های متعدد بدنسازی در اغلب مناطق شهر و هزینه پایین شهریه آنها (در مقایسه با سایر ورزشها)، یکی دیگر از مزایای این رشته ورزشی است و آن را به محبوبترین رشته در جوامع شهری تبدیل کرده است.

آمادگی جسمانی برای سایر ورزشها و مصونیت از آسیب دیدگی ورزشی

ورزش بدنسازی از طریق تمرینات متنوع (که در برنامه بدنسازی طراحی می شوند) کلیه عضلات و اندامها را تحریک و تقویت می کند، از اینرو:

اولا: ورزشکار آمادگی لازم را برای شروع بیشتر رشته های ورزشی دیگر را نیز خواهد داشت.

ثانیا: بدن ورزشکار در برابر انواع آسیب دیدگی ها (پارگی تاندون، رباط و حتی شکستگی استخوان) مقاومتر از اشخاص عادی خواهد بود، زیرا اغلب آسیب دیدگی ها بدلیل ضعف یک یا چند عضله در بدن ورزشکار رخ می دهند. مقاله علت بروز آسیبهای ورزشی

مصونیت در برابر بیماری های قلبی، عروقی و دیابت

با توجه به ماهیت نظم در بدنسازی، کارکرد سیستم خونرسانی و تغذیه بافتها (قلب و عروق) بطور چشمگیری بهبود پیدا می کند. آمار نشان داده که ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی در افرادی که برنامه بدنسازی اصولی و مرتبی را در زندگی خود رعایت کرده اند، به شکل معنی داری کمتر از افرادی است که ورزش را در سبد فعالیتهای هفتگی خود ندارند.

بدنسازی و دیابت

بعلاوه، در این رشته فرآیند جذب انسولین توسط سلولهای همه بافتهای بدن تشدید می شود که در نتیجه آن، احتمال ابتلا به دیابت را در ورزشکاران این رشته به مراتب پایینتر می آورد.

اجتناب از رفتارهای مخاطره آمیز

جلسات منظم ورزشی و لزوم حضور در باشگاه در ایام هفته، رعایت رژیم غذایی سالم، پرهیز از الکل و سیگار، و داشتن خواب منظم روزانه، از ملزومات این ورزش هستند که در نتیجه رعایت آنها، فرد ورزشکار بصورت ناخودآگاه از بسیاری از رفتارهای مخاطره آمیز فاصله می گیرد.

 

 

 

منابع:

کتاب Arnold's Bodybuilding for Men

ویدئوها و مجلات muscle and fitness

.: تعداد 18 نفر از 18 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

مزایای بدن سازی بدنسازی برای شادابی

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران

نظری جهت نمایش وجود ندارد

نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما