تبلیغات محیطی، تلویزیونی و رادیویی | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1394/12/11 آخرین بازنگری: 1395/08/13 بازدید: 2,315

تبلیغات محیطی، تلویزیونی و رادیویی

با وجود روشهای جدید تبلیغاتی، هنوز هم تبلیغات در مجله ها و چاپ تراکت اثربخشی خود را دارند، که البته بستگی به نوع کسب و کار دارد.

مهمترین نکته آن است که در میان صفحات شلوغ روزنامه یا مجله بتوانید جلب توجه کنید و پیام خود را به بیننده برسانید.

تبلیغات موثر

تبلیغات در روزنامه معمولا یک روز شانس دیده شدن را به شما می دهند، اما کسی که آن را جستجو می کند واقعا قصد خرید دارد.

مجلات تخصصی (مثلا خودرو)، در مقایسه با مجلات عمومی، گزینه های بهتری برای کسب و کارهای مرتبط با آنها هستند و البته گرانترند.

تراکت و کارت پستال از قدیمی ترین ابزارهای تبلیغاتی هستند، ولی هنوز موثرند. آنها را طوری طراحی کنید که انگیزه کافی را برای نگاه کردن به بیننده بدهند. ترجیحا مزیتی برای نگاه داشتن آنها پیشنهاد دهید:

با ارائه این برگه 10 درصد تخفیف نقدی دریافت کنید.

البته که باید خوش قول و صادق باشید و هنگام خرید 10 درصد تخفیف بدهید، نه اینکه با اعداد و کلمات بازی کنید.

این خوش قولی شما اطمینان مشتری را جلب خواهد کرد.

لازم نیست حتما با پول انگیزه نگاه داشتن تراکت را ایجاد کنید، می توانید یکی از کالاها یا خدمات خود را بصورت اشانتیون پیشنهاد دهید.

با این کار، شانس فروخته شدن آن کالا را در آینده افزایش می دهید.

هر فردی که تراکت را دریافت می کند در واقع مشتری بالقوه شماست، باید در انتخاب شخص تراکت پخش کن بسیار دقت کنید، رفتار و ظاهر نامناسب او تمام هزینه و زحمتهای شما، طراح تبلیغاتی و چاپخانه را بر باد می دهد.

تبلیغات تلویزیونی

تبلیغات تلویزیونی بسیار گران هستند (با در نظر گرفتن هزینه تیزر و پخش)، ولی کسی نمی تواند منکر تاثیر قدرتمند آن شود.

مزیت تبلیغات تلویزیونی از توجه بیینده به تلویزیون و همراه بودن صوت و تصویر با هم نشأت می گیرد، در هنگام طراحی تبلیغات تلویزیونی باید از این مزایا استفاده کنید.

در این نوع تبلیغات ساعت پخش و مخاطبین برنامه صدا و سیما را شناسایی کنید. تبلیغی که وسط سریال پرطرفدار شبانه پخش می شود، مطمئنا توسط همه بینندگان آن دیده می شود.

شاید گاهی مجبور شوید برای تیزر، هزینه ای بیشتر از پخش پرداخت کنید. تیزر تبلیغاتی شما چیزی شبیه به فیلم سینمایی است، سناریو، بازیگر، کارگردان و دیالوگ دارد.

برخی تیزرها آنقدر زیبا ساخته می شوند که بعدا بیننده ها آن را در اینترنت جستجو می کنند تا بتوانند دوباره تیزر را ببینند، و البته که این تیزرها گرانترند.

بعنوان نمونه، لینک زیر یکی از تیزرهای تبلیغاتی پورشه است:

لینک دانلود فیلم از Youtube

ترجمه متن این تیزر به شرح زیر است:

"همه در تکاپو هستند و حرکت می کنند، اما کمتر کسی به قله می رسد،"

"عده زیادی ساز می نوازند، اما اجرای موفق بسیار نادر است،"

"همه دوست دارند زیبا باشند، اما کمتر کسی شما را مجذوب خود می کند،"

"همه حرف می زنند، اما کمتر کسی حرف برای گفتن دارد."

"زمان آن فرارسیده،"

"زمان اظهار نظر"

به ارتباط کالا یا خدمات خود، و سریال یا فیلم مذکور فکر کنید. در فیلمی با ژانر عاشقانه و اتفاقاتی نظیر عروسی (که البته باید پایان خوبی داشته باشد)، تبلیغ کالا یا خدمات مربوط به ازدواج (تالار، لباس عروسی، آرایشگاه و ... ) بازخورد بسیار خوبی خواهد داشت.

فقط دقت کنید که در ماه های عزاداری تبلیغ تالار عروسی نکنید.

تبلیغات محیطی (بیلبورد، ایستگاه مترو، اتوبوس، تلویزیون شهری و ... )

داروهای متعددی در داروخانه وجود دارند ولی همه آنها برای هر دردی مناسب نیستند. به همین ترتیب هر ابزار تبلیغاتی را نمی توان برای هر کالا و خدماتی به کار برد. هر کدام از تبلیغات محیطی، مزایا و معایبی دارند. شما باید با در نظر گرفتن کالا یا خدمات خود و نیز این مزایا و معایب، تصمیم گیری کنید.

مزایای تبلیغات محیطی

-مطمئنا بازدید زیادی دارند، بطور متوسط هر شهروند ایرانی هفته ای 10 تا 12 ساعت را در خیابان بسر می برد (طبیعتا در تهران بیشتر از اینهاست)، و در طول این زمان در معرض تبلیغات محیطی قرار دارد.

-برخی تبلیغات محیطی، مانند بیلبورد، اندازه بزرگی دارند و عظمت شما را در ذهن بیننده تداعی می کنند.

-شما می توانید از ارتباط بین "محل استقرار تبلیغات محیطی" و "کالا یا خدمات خودتان" استفاده بهینه کنید. مثلا تبلیغ محیطی برای "خرید آنلاین بلیط هواپیما" در " فرودگاه مهرآباد" انتخاب عاقلانه ای است.

تبلیغ در محل مناسب

معایب تبلیغات محیطی

-معمولا در لحظه دیدن این تبلیغات بیننده در فکر خرید نیست.

-امکان لینک دادن آنلاین بیلبوردها به سایت شما وجود ندارد.

-در تبلیغات محیطی از نظر مقدار محتوا محدودیت دارید. زیرا برای جلوگیری از شلوغی صفحه نباید بیش از یک عکس یا لوگو ساده و 8 کلمه استفاده کنید. بنابراین باید در این نوع تبلیغات بسیار خلاق باشید و سعی کنید با اولین نظر منظور خود را برسانید.

تبلیغات رادیویی – صوتی

هر ابزار تبلیغاتی ویژگی های خاص خود را دارد، گوش عضوی است که ما در حالت عادی کنترلی روی آن نداریم، مثلا نمی توانیم جلوی شنیدن خود را بگیریم.

در این نوع تبلیغات امکان ارتباط تصویری با مخاطب خود را ندارید، از این رو خلاقیت طراح تبلیغاتی شما بیش از پیش راه گشا خواهد بود.

هر قدر ابزار و هزینه تبلیغاتی شما محدودتر باشد، خلاقیت طراح تبلیغاتی شما بیشتر به کارتان می آید.

در این نوع تبلیغات مجبورید از شعار و یا اصوات خاصی استفاده کنید که به نوعی تداعی کننده شما باشد.

مثلا، وقتی صدای زنگ پیشفرض برای گوشی های اپل، سونی اریکسون و یا نوکیا، در مکانهای عمومی پخش می شود، در واقع برند ایشان تداعی می شود.

در زمینه تبلیغات از طریق صدا، تحقیقات دانشگاهی پیشرفته ای انجام شده است. حتی بعضی کمپانی های خودرو سازی، مانند پژو- فرانسه، ولوو-سوئد و تویوتا- ژاپن، صدای بوق خاصی را برای خودروهای خود در نظر گرفته اند و در تمام مدلها از همان صدا استفاده می کنند.

طراحان تبلیغاتی حرفه ای، اصواتی را نظیر زنگ در، یا صدای خاطره سازی را به کسب کار شما مرتبط می کنند تا افراد در طول زندگی روزمره با شنیدن آن صداها به یاد برند شما بیافتند. (مثلا صدای زنگ درب، برای صا ایران).

در تبلیغات صوتی این مزیت را دارید که اطلاعات بیشتری را در خصوص کسب و کار خود به گوش شنونده برسانید. [برخی اطلاعات را نمی توان در بیلبورد و یا عکس ارائه کرد].

در تبلیغات صوتی ابزار قدرتمند طنز را در دست دارید. اگر بتوانید ضمن معرفی خودتان، شنونده را بخندانید، او قطعا شما را از یاد نخواهد برد.

از معایب تبلیغات رادیویی این است که امکان هدف قرار دادن شنونده خاص را تا حدودی از دست می دهید و باید این موضوع را در طراحی خود مد نظر داشته باشید.

تبلیغات رادیویی برای کالاهای مشمول تحویل درب منزل مناسبترند.

 

 

 

منابع:

Principles of Marketing- ‎Gary Armstrong

Persuasive Advertising: Evidence-based Principles-J. Scott Armstrong

فیلمهای برگزیده تبلیغات موثر - youtube.com

.: تعداد 5 نفر از 5 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران

نظری جهت نمایش وجود ندارد

نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما