تبلیغات موثر در کسب و کار | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1394/12/08 آخرین بازنگری: 1395/08/13 بازدید: 8,809

تبلیغات موثر در کسب و کار

تبلیغات موثر جزء لاینفک تمام کسب و کارهای موفق بوده و هست. طراحی تبلیغات موثر نیز فرایندی پرهزینه و زمانبر است، ولی کالا یا خدمات شما را به مشتریان بالقوه معرفی می کند و فروش و درآمد شما را افزایش می دهد. تبلیغات برند شما را شهرت می بخشد و بیش از هر کار دیگری در پیشبرد اهداف تجاری شما و کسب و کارتان موثر است.

موارد متعددی را باید در طراحی تبلیغات لحاظ کرد که البته فرآیندی سرگرم کننده و لذت بخش است و این فرصت را به شما می دهد تا جنبه های خلاقانه ای را در کسب و کار خود کشف کنید.

بعنوان مثال، در این تبلیغ یک باشگاه تناسب اندام، بطور زیرکانه ای از ذهنیت افراد از تناسب اندام الهام گرفته و از آن برای تبلیغ خود استفاده کرده است:

تبلیغات موثر

در این مقاله اصول اولیه طراحی تبلیغات موثر آورده شده که مطالعه آن روزنه های جدیدی را برای تبلیغ کسب و کارتان بر شما خواهد گشود.

طراحی کمپین تبلیغاتی

کلیدی ترین نکته این است که مخاطبین خود را بشناسید. سن، جنس، سطح تحصیلات، منطقه جغرافیایی، وضعیت مالی و فرهنگی آنها را در نظر بگیرید.

برای جلب توجه قشر بازنشسته و نوجوان تکنیکهای متفاوتی را باید استفاده کرد. طراحی کمپین تبلیغاتی بدون در نظر گرفتن مخاطب، یعنی هدر دادن هزینه تبلیغات.

اگر تنوع زیادی در مخاطبین دارید، می توانید اکثریت آنها را در نظر بگیرید.

به یاد داشته باشید که گاهی مخاطبین شما در طول زمان (به دلیل تغییر سلیقه، یا رفتار رقبای شما) تغییر می کنند، همواره مخاطبین خود را زیر نظر داشته باشید. سازمانهای بزرگ برای زیر نظر گرفتن مشتریان و مخاطبین خود و ارزیابی خواسته هایشان، دپارتمان جداگانه ای راه اندازی می کنند.

محل تبلیغات

بعد از شناسایی مخاطب باید محل تبلیغات خود را مشخص کنید و مطمئن شوید که مخاطب تبلیغات را می بیند و یا می شنود. مثلا اگر مخاطبین شما قشر نوجوان هستند، سایتهای اینترنتی مورد علاقه نوجوانان، بهتر از نمایشگاه بین المللی ساختمان و صنایع وابسته برای تبلیغات شماست.

برای انتخاب محل تبلیغات تحقیق کنید و مبنا را بر تصورات خودتان نگذارید. حتما از عقل جمعی استفاده کنید. آمار بگیرید، پرسشنامه چاپ کنید و اطلاعات مشتریان را ثبت کنید.

این روزها منابع متنوع و قدرتمندی برای دریافت اطلاعات وجود دارند. بعنوان یک مثال ساده و قابل تجسم، اگر کالای شما دستگاه تصفیه آب است، شما می توانید از مکانات گوگل (یا سایر موتورهای جستجو) کمک بگیرید و ببینید در کدام شهرهای ایران مردم بیشتر کلمات مرتبط با تصفیه آب را جستجو کرده اند، (فیلتر، تصفیه آب، آب سخت، آب سالم و ...) سپس محل یا محلهای تبلیغات خود را مشخص کنید.

ابزارهای تبلیغاتی گرانتر، لزوما برای شما بهتر نیستند، این موضوع را هرگز فراموش نکنید.

برای پیدا کردن محل تبلیغات خلاق باشید، از دیگران تقلید نکنید. ساعتها و روزها به کالا و خدمات خود فکر کنید و ببینید مشتریان شما قبل، بعد و همزمان با مراجعه به شما در چه فکری هستند؟ به کجاها مراجعه می کنند؟ آیا سایتی در اینترنت هست که محل تجمع مشتریان بالقوه شما باشد؟

مثلا یک باشگاه ورزشی معمولا مشتریان همان منطقه جغرافیایی را دارد که در آن واقع است، بنابراین تبلیغات تلویزیونی، رادیویی و ... نمی تواند برای آن راه گشا باشد. یک نوع تبلیغات خلاقانه چاپ کیف های مقوایی با طرح زیر است:

تبلیغات هدفمند

این کیفها را می توانید به سوپرمارکتها و مغازه های اطراف بدهید تا اجناس خریداری شده توسط مشتریان را داخل آن قرار دهند.

تعیین هزینه تبلیغات

به بودجه تبلیغاتی به چشم سرمایه گذاری نگاه کنید، برای اختصاص بودجه تبلیغاتی دودل نباشید و همواره به یاد داشته باشید که اگر بهترین کالای دنیا را هم تولید کنید، باید آنرا معرفی کنید، وگرنه مشتری، فروش و درآمدی نخواهید داشت.

تحقیقات دانشگاهی نشان داده که مصرف کننده بیشتر تمایل به استفاده از کالا یا خدماتی دارد که آن را می شناسد، نه کالا یا خدمات غریبه!

بودجه تبلیغاتی شما، نقش اصلی را در فرآیند تبلیغات بازی می کند، مخصوصا وقتی برای برند خودتان تبلیغ می کنید. ولی حتی بودجه کم نیز می تواند با بهره گیری از خلاقیت و فکر، اثر شگرفی بیآفریند. در اغلب مواقع خلاقیت قویتر از پول است.

هر قدر بودجه کمتری برای تبلیغات در نظر بگیرید، به خلاقیت و فکر بیشتری نیاز دارید.

مثالهایی از تبلیغات خلاقانه و ارزان (در مقایسه با برندهای آنها)

1. کوکاکولا برای شهرت دادن به برند خود باجه های تلفنی با طرح کوکاکولا ساخته و در برخی مناطق محروم و کارگرنشین هند قرارداده است. کاربر در این باجه ها، باید بجای سکه از درب نوشابه کوکاکولا استفاده کند و می تواند تا 3 دقیقه با خانواده خود در هندوستان صحبت کند.

لینک دانلود فیلم تبلیغات کوکاکولا از youtube

در ابتدای این مکالمه یک پیام ضبط شده یادآوری می کند که "این تماس از طریق کوکاکولا برقرار شده است"

شهرت برند کوکاکولا با این حرکت افزایش چشمگیری داشته، تا آنجاکه طراحان تبلیغات از آن الهام می گیرند. تمام هزینه یک باجه تلفن در ماه (با احتساب مکالمه 24 ساعته) 5000 دلار نیست!

2. شرکت مک دونالد اعلام کرده بود که هر شهروند آمریکایی اگر در مک دونالد با پدر یا مادر خود تماس بگیرد و از زحمات او برای بزرگ کردن خود تشکر کند، یک برگر مجانی دریافت می کند.

تبلیغات مکدونالدمحاسبه هزینه این نوع تبلیغات کمی پیچیده و نیازمند ذکاوت است، در نگاه اول، ممکن است صاحب برند، جمعیت کشور را در قیمت یک برگر ضرب کند و بزرگی عدد حاصل او را بترساند.

اینکه "تمام جمعیت کشور به مک دونالد مراجعه کنند و برگر سفارش دهند" یعنی چه؟

یعنی در تمام کشور ارتباط تلفنی و حضوری برقرار شده و همه مردم راجع به مک دونالد صحبت کرده اند و موضوع بسیاری از صفحات اجتماعی به مک دونالد اختصاص یافته است و ... .

بنابراین، حتی اگر به تمام مردم کشور (نوزاد، گیاهخوار، کهنسال) برگر مجانی داده شود، مک دونالد به هدفی بسیار بالاتر از معرفی برند رسیده است.

نتیجه اینکه نباید از بزرگی بعضی اعداد ترسید.

بعنوان مثالی دیگر برای درک قدرت تبلیغات، و نقض ارتباط مستقیم آن با بودجه تبلیغاتی، فیلم زیر توسط کمپانی Safer Roads Partnership برای تشویق مردم به استفاده از کمربند ایمنی طراحی شد. این فیلم، دیالوگ بسیار کمی دارد و براحتی توسط هر بیننده ای با هر زبانی قابل درک است:

لینک دانلود فیلم تشویق مردم انگلیس به استفاده از کمربند ایمنی - youtube

پخش این فیلم در رسانه های گروهی انگلیس و بسیاری از کشورهای اروپا و آمریکا، تاثیر معنی داری در کاهش آمار تلفات جاده ای (بدلیل نبستن کمربند ایمنی) داشت. بودجه ساخت این فیلم 47000 پوند بود، که در مقایسه با بودجه های دولتی تخصیص یافته برای امنیت جاده ها بسیار ناچیز است.

این نوع تبلیغات فقط مختص کسب و کارهای بزرگ نیست، حتی برای یک سوپر مارکت محلی نیز ایده های جالبی وجود دارند. این ایده ها از "انتخاب کالا و نوع چیدمان آن در مغازه" وجود دارند تا "دریافت سفارش"، "تحویل کالا" و "پرداخت الباقی پول مشتری".

طراحان تبلیغاتی با توجه به کسب و کار شما، بودجه و کمپین تبلیغاتی، به شما ایده تبلیغاتی می دهند.

تصاویر تبلیغاتی

تصویر تبلیغاتی شما باید در عین سادگی، جلب توجه کند و تداعی کننده شما باشد. اگر حتی چشم بیننده از روی آن عبور کرد، باید شما را بخاطر بیاورد.

بسته به نوع کسب و کارتان، احساسی را که می خواهید در مشتری شما شکل بگیرد شناسایی کنید. گرسنگی، اعتماد، تمیزی، تکنولوژی، قدرت، دوام یا تجملات. برای تداعی و تقویت هر احساس، رنگهایی وجود دارند. در تصاویر تبلیغاتی خود از آن رنگها استفاده کنید.

تبلیغ مک دونالد

برای خود شعار تبلیغاتی طراحی کنید. و همواره آن را در تبلیغات خود قرار دهید. برخی شعار ها آنچنان هوشمندانه طراحی می شوند که اثر شگرفی در کسب و کارها دارند.

بعنوان مثال، اگر نوع کالا یا خدمات شما با یک ضرب المثل در ارتباط باشد، (انتخاب و طراحی این نوع شعار بسیار حساس است) می توانید آن را بعنوان شعار تبلیغاتی خود انتخاب کنید. هرجا که این ضرب المثل گفته می شود، نام و برند شما نیز تداعی خواهد شد.

تبلیغات هوشمند

لوگو، شعار و تصاویر تبلیغاتی را با دقت طراحی کنید، همه آنها باید یک احساس را منتقل کنند. زود به زود آنها را عوض نکنید تا مشتری شما سردرگم نشود.

پیامی را که فکر می کنید تبلیغات شما باید در خود داشته باشد را در کنار تصویر تبلیغاتی قرار دهید و از خودتان و دیگران بپرسید: "آیا این دو با هم جور هستند؟"

پیام تبلیغات شما باید متناسب با سن و شرایط مخاطب شما باشد.

تبلیغ چیتوز

مزیت رقابتی خود را شناسایی کنید و ترجیحا آن را در تبلیغات خود بگنجانید. "سرعت بیشتر"، "قدرت بیشتر"، "قیمت کمتر" و "دوام بیشتر" و ... مزایایی رقابتی هستند.

تداعی قدرت خودرو بنز:

تبلیغ قدرت بنز

تبلیغ اینترنت پرسرعت:

تبلیغ هوشمندانه

در تبلیغات مشتری را به خرید از خودتان تشویق کنید.

برخی تبلیغات هوشمندانه طراحی می شوند، خنده دار هستند و به یاد می مانند، اما هیچ انگیزه ای برای خرید در بازدید کننده ایجاد نمی کنند. در تبلیغات خود نیاز و انگیزه خرید کالا یا خدمات را بگنجانید.

تبلیغات شما نباید کلیشه و تکراری باشد، نباید شبیه صدها تبلیغ دیگر باشد. در صورت ارتکاب به این اشتباه، چه بسا بازدید کننده شما را با رقیب شما (که قبلا همین تبلیغ را کرده) اشتباه بگیرد و هزینه تبلیغات شما به نفع رقیب شما صرف شود.

مشتری را دست کم نگیرید، مشتری باهوش است (واقعا هم همینطور است)، فروشهای ویژه و تخفیف های غیر واقعی، حراجهای تقلبی و امثال آنها برند شما و حتی مغازه شما را نابود می کنند.

به خاطر داشته باشید که در طراحی تبلیغات نمی توانید همه اقشار را متقاعد کنید، فقط گروه مخاطب خود را هدف قرار دهید.

تبلیغات موثر 

آدیداس

 

گاهی با اغراق در موضوعی می توانید منظور خود را برسانید.

تبلیغات موثر 

آدیداس

 

این تصویر نیاز به دویدن را در بیننده تداعی می کند و تبلیغ کفشهای مخصوص دویدن است.

تبلیغات موثر 

آدیداس

 

در تصویر دیگری سرعت دویدن با کفش ورزشی مبالغه شده است:

تبلیغات موثر 

آدیداس

 

در این تصویر طبیعی بودن رنگ مداد رنگی برای بیننده تجسم شده است:

تبلیغات موثر

 

در این تصویر کمپانی رولکس می گوید: "حتی نوع تقلبی آن [ساعت رولکس] هم احساس متمایز بودن را به شما می دهد."

تتبلیغات موثر

 

نمونه دیگری از تبلیغات هوشمندانه برای باشگاه ورزشی:

تبلیغات موثر

 

برای ساعت مچی:

تبلیغات موثر

 

برای کارد آشپزخانه:

تبلیغات موثر

 

باتری قلمی:

تبلیغات موثر

 

قرص آسپرین:

تبلیغات موثر

قبل از چاپ و انتشار تبلیغات آنها را روی عده ای از مشتریان خود امتحان کنید و بازخورد بگیرید و ببینید آیا همانی هست که شما می خواهید؟ از آنها بپرسید از کدام قسمت تبلیغ خوششان آمد و کدام جنبه آن را دوست نداشتند؟ نتایج این قسمت شما را در تصمیم گیری نهایی برای انتشار تبلیغ رهنمود می کند.

حتی بعد از اجرای تبلیغات نیز بازخورد را زیر نظر بگیرید. این کار چندان سخت نیست، می توانید از مشتریان خود بپرسید که از چه راهی به شما مراجعه کرده اند. حتی می توانید نظر آنها را در خصوص تبلیغات خود بپرسید و انتقادات آنها را ثبت و در تبلیغات آتی مد نظر قرار دهید.

 

 

 

منابع:

Principles of Marketing- ‎Gary Armstrong

Persuasive Advertising: Evidence-based Principles-J. Scott Armstrong

عکسهای برگزیده تبلیغات موثر، بر اساس نظرسنجی های عمومی

.: تعداد 27 نفر از 28 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

تبلیغات موثر در کسب و کار نقش تبلیغات در کار فنون تبلیغات تاثیر تبلیغات در کسب و کار

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران
  • صفحه 1 از 1
  • 1
  • صفحه 1 از 1
  • 1
نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما