تخریب ساختمان | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1395/02/11 آخرین بازنگری: 1396/10/20 بازدید: 5,607

تخریب ساختمان

تخریب ساختمان اولین مرحله از ساخت و ساز محسوب می شود که در مقایسه با سایر مراحل آن خطرناکتر است. برای تخریب بنا نیز همچون سایر مراحل ساختمان پیمانکارانی وجود دارند که خدمات تخریب ساختمان و حمل و فروش ضایعات را انجام می دهند.

تخریب ساختمان در تهران
پایدارسازی گود به روش نیلینگ، انکراژ، مهار متقابل و تاپ دان - تلفن: 09121223643 - 88285328 -

آدرس: مرزداران، خیابان سرسبز شمالی، پلاک 2 واحد 13
تخریب ساختمان در تهران

مراحل تخریب ساختمان در تهران تا خاکبرداری

1. جداسازی ضایعاتی که بدون تخریب قابل خارج کردن هستند. (کابینت، درب، پنجره، کولر و ...).

2. تخریب بنا.

3. جداسازی تیرآهن و ضایعات ارزشمندی که پس از تخریب بیرون آمده.

4. حمل نخاله

5. خاکبرداری و گود برداری.

پیمانکاران تخریب ساختمان در تهران با در نظر گرفتن موارد زیر پیشنهاد خود را اعلام می کنند:

عوامل تعیین کننده درآمد تخریب کار:

- تخمین حدودی مصالح قابل بازیافت در ساختمان مانند تیرآهن، میلگرد، درب و پنجره و ... (در صورتیکه طبق قرارداد تخریب ضایعات متعلق به آنها باشد).

- قیمت روز ضایعات.

هزینه تخریب ساختمان

عوامل تعیین کننده هزینه های تخریب کار:

- نوع اسکلت (بتنی یا فلزی)،

- تعداد طبقات، نوع سقف (طاق ضربی یا بتنی) و زیربنا،

- میزان استحکام ساختمان و حساسیت کار به لحاظ امنیت ساختمانهای مجاور.

- امکان دسترسی ماشین آلات ساختمانی (کامیون، لودر، بیل و ... ) به محل پروژه، (عرض کوچه و موقعیت ساختمان تعیین کننده است).

تخریب بنا

در حین تخریب، امکان وارد آمدن خسارت مالی به ساختمانها و خودروهای مجاور و حتی خطر جانی نیز وجود دارد، لذا در نظر داشتن موارد زیر حائز اهمیت فراوان است:

چک لیست عملیات تخریب:

1. آب و برق و گاز و تلفن قطع می شود و در صورت وجود کنتور، با دریافت رسید از مامور مربوطه (آب، برق، گاز) به آنها تحویل می شود. فقط یک دستگاه کنتور برق را برای مصرف ساختمان می توان نگاه داشت.

2. مطابق ضوابط شهرداری، شناسنامه ساختمان در محلی قابل رویت قرار گرفته و به فاصله 2 متر از پیاده رو، حصار نصب می شود. مسیر حرکت بیل مکانیکی شناسایی و باز گذاشته می شود. (استفاده از لودر به دلیل لرزشهای شدید آن در بیشتر مناطق ممنوع است.)

3. نوشتن قرارداد تخریب با پیمانکار و قید کردن موارد زیر:

الف) بیمه کارگران تخریب کار (علاوه بر بیمه بدون نام کارگران کارگاه ساختمانی نزد تامین اجتماعی، کارگران تخریب کار هم باید بیمه باشند و در صورت بروز حادثه کارفرمای ساختمان نیز مسئولیت خواهد داشت.)

ب) لیست اقلام ضایعات ساختمانی و مالکیت آنها و زمان و مراحل خروج آنها از کارگاه.

ج) کیفیت و نوع تخریب.

د) قید مسئولیت خسارات وارده به ساختمانهای مجاور.

ه) مبلغ و نوع پرداخت توسط هر یک از طرفین. (در صورتیکه ضایعات به پیمانکار تخریب واگذار شود، احتمالا مالک ساختمان مبلغی را باید دریافت کند.)

و) جدا کردن و چیدن آجر در صورت لزوم.

ز) مدت قرارداد و تعهدات طرفین.

4. شروع عملیات تخریب لزوما باید پس از دریافت مجوز تخریب از شهرداری (پس از تشکیل پرونده، بازدید و صدور دستور نقشه) انجام شود. هر گونه تخلف در زمان و نحوه اجرای تخریب، مشمول جریمه پرونده ساختمان در شهرداری خواهد شد.

5. قبل از شروع، باید اجزاء سازه، سقفها و دیوارها توسط فرد متخصص بررسی شود و احتمال فرو ریختن و تخریبهای پیشبینی نشده به حداقل برسد. در صورت لزوم از نیلینگ، شمع، سپر محافظ و ... استفاده شود.

6. خارج کردن ضایعات ارزشمند ساختمان مانند:

-کابینت (اهم از فلزی یا چوبی)،

-کولر آبی و کانال آن،

-رادیاتور (آلومینیومی یا چدنی) و قطعات موتورخانه،

-درب و پنجره فلزی، شیروانی،

-لوله آب (فلزی یا پلاستیکی)، نرده، چهارچوب درب اتاقها و سرویسها و کمد دیواری،

-کابل و سیم مسی برق،

-درب ها، چهارچوبها و کلیه ضایعات آهنی و آلومینیومی،

-تیرآهن و میلگرد پس از تخریب جابجا می شوند.

این ضایعات به قیمت روز در خلازیل تهران معامله می شوند، (قیمت روز آهن ضایعات، و اجاره ماشین آلات و دستمزد کارگر تعیین می کنند که آیا ارزش دارد که ستون بتنی شکافته و میلگرد آن استخراج شود یا خیر).

7. تخریب از بالاترین قسمت (خرپشتک بام) شروع می شود و تا پایینترین قسمت ادامه می یابد.

تخریب ساختمان

8. آسفالت پشت بام با آسفالت بر تکه تکه می شود.

9. بالاترین سقف سوراخ می شود و نخاله های از طریق این سوراخ به سقف پایینتر ریخته می شوند.

10. در صورتیکه تعداد سقفها بیشتر از 4 تا باشند، ترجیحا نباید سوراخ سقفها در یک راستا باشند، تا نخاله ها از ارتفاع زیاد سقوط نکنند و گرد و خاک، صدا، لرزش و مزاحمت ایجاد نشود.

تخریب ساختمان در تهران
پایدارسازی گود به روش نیلینگ، انکراژ، مهار متقابل و تاپ دان - تلفن: 09121223643 - 88285328 -

آدرس: مرزداران، خیابان سرسبز شمالی، پلاک 2 واحد 13
تخریب ساختمان در تهران

11. در حین تخریب، نباید قسمتهای بزرگ سقف و سازه را به یکباره روی زمین انداخت، کارگران کم تجربه برای راحتی کارشان ممکن است از این روش استفاده کنند که خطر تخریب ساختمانهای مجاور و فرو ریختن پیش بینی نشده و حتی خطر جانی را در پی دارد.

12. کارگران حرفه ای تخریب از کلنگ های کوچک استفاده می کنند که تکانه کمتری را به بدن آنها منتقل می کند و ایمنی بیشتری دارد.

تخریب ساختمان تخریب ساختمان تخریب ساختمان

13. بدلیل استاندارد استفاده از مصالح سبک در ساختمان، آجرهای فشاری حاصل از تخریب را فقط برای دیوار حیاط، دستشویی کارگران و یا قالب فونداسیون می توان استفاده کرد.

14. تخریب یک ساختمان با 250 تا 300 متر مربع زیربنا، حدودا 20 روز طول می کشد.

تخریب ساختمان در تهران
پایدارسازی گود به روش نیلینگ، انکراژ، مهار متقابل و تاپ دان - تلفن: 09121223643 - 88285328 -

آدرس: مرزداران، خیابان سرسبز شمالی، پلاک 2 واحد 13
تخریب ساختمان در تهران

 

سوالات متداول در ارتباط با تخریب ساختمان:

1- نحوه تخریب ساختمان چگونه است؟ روشهای مختلفی برای تخریب ساختمان وجود دارد، تخریب از بالا به پایین، تخریب با استفاده از گوی سنگین فلزی، و تخریب از پایین به بالا، تخریب ساختمانهای تا 6 یا 7 طبقه، معمولا از بالا به پایین انجام می شود.

2- تخریب ساختمان 10 طبقه، با تخریب ساختمان 5 طبقه چه فرقی دارد؟ اصول و روش تخریب این ساختمانها تفاوت چندانی با هم ندارند، ولی با توجه به موقعیت ساختمان، و ساختمانهای مجاور و نیز اسکلت ساختمان، کارشناسان تخریب معمولا بهترین، کم خطر ترین و به صرفه ترین روش تخریب را انتخاب می کنند.

3- تخریب ساختمان آجری، با ساختمان بتنی چه فرقی دارد؟ تخریب بنا.

4- آیا فیمت تخریب ساختمان با سقف طاق ضربی، با قیمت تخریب ساختمان با سقف بتنی تفاوت دارد؟ قطعا تخریب ساختمان با سقف طاق ضربی آسانتر از تخریب ساختمان با سقف بتنی است، اما با توجه به اینکه چقدر ضایعات آهن از ساختمان استخراج می شود، و موارد دیگر، قیمت نهایی ارائه می شود، زیرا با توجه به ارزش نسبتا بالای آهن، نسبت به مزد کارگر، این ضایعات ساختمانی است که در قیمت تخریب ساختمان موثر است.

5- متره کردن تخریب ساختمان به چه معنی است؟ سازمان برنامه ریزی و بودجه جمهوری اسلامی ایران، فهرست بهایی را بعنوان مرجع برای هر سال شمس ارائه می کند که مبنای قیمت گذاری برای ابنیه و ساختمان است. اگر مبنای کار ساختمانی و تخریب ساختمان، فهرست بها باشد، باید هزینه نهایی را بر اساس هر متر مربع تخریب سقف و تخریب دیوار محاسبه کرد.

6- هزینه تخریب سال 95 و هزینه تخریب سال 96 چه تفاوتی با هم دارند؟ در فهرست بهای سازمان برنامه ریزی و بودجه، هر سال با احتساب نرخ تورم، تغییراتی در نرخ خدمات ساختمانی و ابنیه اعمال می شود، که ممکن است در برخی خدمات این عدد ثابت مانده باشد.

7- آیا ممنوعیتی برای تخریب ساختمان وجود دارد؟ در مرحله درخواست جواز ساخت است که مجوز تخریب ساختمان صادر می شود، در این قسمت از کار، مهندسین شهرداری از ساختمان بازرسی به عمل می آورند و موانع و خطرات ناشی از تخریب را بررسی می کنند، اگر برای ساختمانهای اطراف، و یا لوله کشی تاسیسات گاز و ... خطری وجود داشته باشد، تخریب ساختمان را موقتا و یا دائما ممنوع اعلام می کنند.

8- آیا برای تخریب ساختمان باید جواز گرفت؟ بله، برای تخریب یک ساختمان در تهران باید از شهرداری منطقه مربوطه مجوز گرفته شود، در غیر اینصورت پرونده آن ساختمان جریمه خواهد شد. بطور کلی، برای هر گونه عملیات ساختمانی، اهم از تخریب و یا ساخت باید مجوز مربطه از شهرداری دریافت شود.

9- آیا می توانیم قبل از مجوز گرفتن، تخریب ساختمان را شروع کنیم؟ انجام برخی کارها، نشیر باز کردن شوفاژها و یا باز کردن کولر و نرده های راه پله، معمولا مشکل چندانی ایجاد نمی کند، اما باز کردن دربها و پنجره ها تخلف محسوب می شود و باید بعد از گرفتن جواز تخریب صورت گیرد .

10- هزینه تخریب در ساختمانهای بتنی، چه فرقی با هزینه تخریب در ساختمانهای با اسکلت فلزی دارد؟ مبنای هزینه تخریب، اول مقدار آهن آلات و ضایعات بیرون آمده از ساختمان است، و دوم دستمزد تخریب کار، ساختمانهای با اسکلت فلزی، ساده تر تخریب می شوند و آهن آلات بیشتری هم از آنها استخراج می شود که با ارزشتر هم هستند. بنا براین، با توجه به مقاله تفاوت اسکلت فلزی و اسکلت بتنی ، تخریب ساختمان با اسکلت فلزی سود آورتر است و برای مالک ساختمان درآمد بیشتری خواهد داشت.

نمونه قرارداد تخریبِ ساختمان:

برای دانلود نمونه قراداد تخریب ساختمان، روی یکی از آیکونها کلیک کنید:

 

 

 

منابع:

مباحث 22 گانه مقررات ملی ساختمان - وزارت مسکن و شهرسازی

نشریه 55 سازمان برنامه ریزی و بودجه

نشریات موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران - مباحث ساختمان

.: تعداد 36 نفر از 39 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

نحوه تخریب ساختمان های با اسکلت فلزی هزینه تخریب تخریب و جابجایی ستون بتنی تخریب ونخاله وحمل ان قیمت تخریب ساختمان در رشت چگونگی تخریب ساختمانی اسکلت بتنی راه وروش تخریب آجر وآهن سقف تخریب ساختمان توسط شهرداری بوکان هزینه تخریب خانه پیمانکار تخریب ساختمان هزینه تخریب ساختمان در سال 96 دستمزد پیمانکاری تخریب ساختمان کمترین هزینه اهن الات ساختمان یک طبقه

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران

نظری جهت نمایش وجود ندارد

نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما