رسیدن به تناسب اندام | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1394/03/16 آخرین بازنگری: 1395/08/13 بازدید: 6,005

سلامت و تناسب اندام-کم کردن وزن

قبل از هر اقدامی، مطمئن شوید که "داشتن احساس بهتر نسبت به زندگی خودتان و سلامتی شما"، "به کم کردن وزن شما" ارتباط داشته باشد. در برخی موارد، سلامتی جسم و احساس بهتر ما نسبت به خودمان و زندگی امان، ارتباطی به عدد روی نمایشگر ترازو ندارد.
اما اگر فردی، مطابق با معیارهای عددی اندازه گیری اضافه وزن، چاق محسوب شود و تصمیم به داشتن اندامی زیبا و متناسب گرفته باشد، با اجرای دقیق و کامل مراحل زیر وزن کم کرده و به تناسب اندام خواهد رسید:
1- ترازوی دیجیتال تهیه کنید و وزن دقیق خود را یادداشت کنید و تصمیم و اراده خود را برای تناسب اندام و وزن ایده آل خود را بنویسید، هنگامی که چیزی را مکتوب می کنید، به آن انرژی می دهید و ماهیت آن را از رویا به هدف تغییر می دهید، در نتیجه ضمیر ناخودآگاه شما، هر کاری را که لازم باشد، برای رسیدن به هدفتان انجام می دهد. برای تجسم کردن قله ای که فتح آن را پیش رو دارید، می توانید عکس سر و گردن خود را، روی اندامی که رسیدن به آن هدف شماست، بچسبانید.
2- اگر شرایط خاص جسمی دارید، یا داروی خاصی مصرف می کنید، حتما از یک دکتر متخصص تغذیه یا پزشک کمک بگیرید.
3- برای رسیدن به نتیجه، باید عادات غذایی و حرکتی خود را تغییر دهید و حداقل 3 ماه صبر کنید. عوامل چاقی را در خود شناسایی کنید،(مطالعه مقاله عوامل ایجاد چاقی) ، بدون برطرف کردن عوامل ایجاد چاقی در خودتان، اگر هم به نتیجه برسید، پس از مدتی دوباره اضافه وزن خواهید داشت.
هر روز خودتان را وزن کنید. با استفاده از انواع رژیم های غذایی (که پشتوانه علمی و عملی دارند)،  کالری کمتری را دریافت کرده و در عین حال ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدنتان را تامین خواهید کرد. 
4- برای بدن خود غذا بخورید، نه برای شکم و هوس (شاید تمام مقاله چاقی را بتوان در این جمله خلاصه کرد). سعی کنید مواد غذایی را که برای بدنتان مفیدند (غذاهای خانگی و تازه، سبزیجات و میوه) استفاده کنید. از غذاهای حاضری و فست فود پرهیز کنید.
5- حجم غذایتان را کم کنید، وعده غذایی را از 3 وعده به 5 وعده افزایش دهید، اما کمتر بخورید. وقتی مقدار زیادی غذا وارد بدنتان می کنید، بدن به اندازه ای که لازم دارد آن را مصرف کرده و بقیه را ذخیره می کند (مکانیسم چاقی). اگر 5 وعده غذای سبک بخورید، بدن شما غذای اضافی برای ذخیره نخواهد داشت.
6- هنگام عصبانیت یا استرس غذا نخورید، اگر احساسی شما را به غذا خوردن تشویق می کند، برای آن جایگزین پیدا کنید. مثلا بجای غذا خوردن، تلویزیون تماش کنید، آب بنوشید، بازی کنید یا ... .
7- ایستاده و سریع غذا نخورید، بین 15 تا 20 دقیقه زمان لازم است تا احساس سیری از طریق هورمون و گردش خون به مغز شما مخابره شود و شما دست از غذا خوردن بردارید، وقتی آهسته غذا می خورید، در این بازه 15 تا 20 دقیقه، غذای اضافی کمتری خواهید خورد.
8- به میزان کافی آب بنوشید، آب نه تنها اشتها را کمتر می کند، بلکه دفع سموم از بدن را نیز تسهیل می نماید.
9- خواب منظم و کافی داشته باشید، مطالعات نشان داده، ریتم دریافت و مصرف انرژی در بدن افرادی که خواب منظم و کافی دارند، منظم تر بوده و بدن ایشان تمایل کمتری برای ذخیره چربی دارد.
10- "غذای روزانه" خود را با "فعالیت روزانه" خود تنظیم کنید، بین "سوخت و ساز روزانه" و "تحرک روزانه" موازنه ایجاد کنید.
 
موازنه فعالیتهای روزانه با غذای روزانه

توجه داشته باشید که برای هر کیلوگرم کاهش وزن، باید 1000 کیلوکالری بیشتر از غذای دریافتی، انرژی مصرف کنید. کاهش وزن بیشتر از 1 کیلوگرم در هفته، اثرات زیانباری روی سلامتی شما خواهد داشت، قطعا کسی نمی خواهد مشکل اضافه وزن را با ناراحتی های کلیوی و عصبی جایگزین کند.

بدن ما انرژی مورد نیاز  خود را از روش های زیر تامین می کند: 
- غذاهایی که مصرف می کنیم،
- گرمایی که از طریق خورشید و محیط اطراف دریافت می کنیم،
 
موارد مصرف انرژی در بدن ما عبارتند از:
- مغز یکی از قسمت های پر مصرف انرژی در بدن ما است و حداقل 20 درصد از کل انرژی روزانه را مصرف می کند. این میزان برای افرادی که بیشتر از فکر خود استفاده می کنند، افزایش می یابد.
- گردش خون و حفظ دمای بدن (37 درجه سانتی گراد)،
- رشد و نوسازی سلول ها در انواع بافت های بدن مانند عضلات، پوست، مو، استخوان و ... .
- انواع حرکت های فیزیکی (ورزش، پیاده روی، انجام کارهای روزمره)،
 
11- به خودتان گرسنگی ندهید، وقتی گرسنه می مانید، نیاز به غذا در سلول های بدن شما افزایش می یاید، سلول، بعنوان کوچکترین واحد زنده بدن ما، بسیار هوشمند بوده و در صورت گرسنه ماندن، به محض دریافت غذا، برای روز مبادا، بخشی از آن را بصورت چربی ذخیره می کند.
12- از غلات کامل (آرد سبوسدار) استفاده کنید و تا حد امکان آرد سفید را محدود کنید. 
13- فرم بدنی
گروه اول: افرادی که تمامی بدن آنها (بالای کمر و پایین کمر) به یک نسبت چاق یا لاغر می شود.
 
گروه دوم: افرادی که هیکل سیبی دارند (چاقی شکمی) و فقط شکم، بازو و سینه آنها چاق یا لاغر می شود.
انواع چاقی-سیبی-گلابی
 
گروه سوم: افرادی که هیکل گلابی دارند و باسن و ران آنها چاق یا لاغر می شود. درافرادی که این نوع چاقی را دارند بیشتر هورمون های زنانه غالب است و در زنان شایع تر است. در این افراد صورت و گردن ظاهر نرمال دارد، توده بدن در ناحیه شکم، ران، باسن و پاها شل است. به خاطر وزن سنگین باسن و ران، ستون فقرات تقریبا هیچگاه در این افراد صاف نیست.
در این چاقی ارگان هایی همچون کلیه، رحم، روده ها و مثانه بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند.
 افرادی که دارای چاقی عمومی هستند با کاهش کالری دریافتی و ورزشهایی مثل شنا که کل بدن را تحت تاثیر قرار می دهد، بهتر به نتیجه می رسند.
افرادی که فرم بدن سیبی دارند، باید کربوهیدراتها مثل نان، برنج، ماکارانی و شیرینی جات را محدود کرده و از غذاهای نفاخ مثل هندوانه کمتر استفاده کنند.
افرادی با هیکل گلابی غذاهای نمک دار و کنسروی و سسها را کاملا حذف کنند و ورزشهایی مثل پیاده روی، نتیجه بهتری برای ایشان دارد. 

چاقی صورت

14- در مورد کسانیکه بمنظور زیبایی می خواهند صورت چاق تری داشته باشند، پرخوری و افزایش کالری دریافتی راه حل درستی نیست، انجام ورزش های صورت (یوگا صورت)، ماساژ صورت و استفاده از ماسکهای آلوورا، عسل و گلیسیرین و نیز پرهیز از سیگار و الکل، ایشان را در داشتن صورت پر (چاق) کمک می کند.

گن لاغری

15- استفاده از گن های لاغری، در افزایش اعتماد به نفس موثرند، و از اینرو به تناسب اندام کمک می کنند، اما در فرایند چربی سوزی نقشی ندارند. در صورت استفاده از گن لاغری، نباید آن را خیلی تنگ انتخاب کرد، زیرا اولا، باعث تحریکات پوستی شده و ثانیا، گن خیلی تنگ، باعث جابجا شدن بافت های چربی شده و فرم بدن را ناهمگون می کند.

طب سوزنی

16- طب سوزنی می تواند بعنوان روش کمکی در کاهش وزن موثر باشد، طب سوزنی با تمرکز روی نقاط حساسی از بدن (مانند گوش)، اشتها فرد را کنترل می کند، این روش لزوما باید با رژیم غذایی همراه باشد.
 منابع:

-www.hsph.harvard.edu
-www.drhealth.md
-www.health.com
-www.calculator.net
-www.webmd.com
-www.medicinenet.com

.: تعداد 12 نفر از 12 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران

نظری جهت نمایش وجود ندارد

نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما