تکنیک های مدیریت زمان | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1394/01/12 آخرین بازنگری: 1395/08/13 بازدید: 5,142

تکنیک های مدیریت زمان

مدیریت زمان
 
استفاده از تکنیکهای زیر، استفاده بهینه از زمان شما را تضمین می کنند:
 
1 . ارزش وجودی خود را بشناسید. چه چیزهایی برای شما مهم هستند؟ چه اهدافی در زندگی دارید؟ اهداف مالی شما چیست؟ چه میزان درآمد مطلوب شماست؟ چه خانه و چه اتومبیلی می خواهید داشته باشید؟ شرایط جسمی و  محیط خانواده شما چگونه است؟  روابط خانوادگی و اجتماعی شما چگونه است؟ 
کمتر از 10 درصد از مردم دنیا، اهداف و برنامه های نوشته شده و مشخصی دارند. وقتی اهداف و برنامه های خود را روی کاغذ می نویسید، به آنها هویت و انرژی می دهید، پس از نوشتن، اتفاقات عجیبی رخ خواهند داد، امتحان کنید. 
برای اهداف ضرب الاجل تعیین کنید. برنامه های خودتان برای رسیدن به آنها را نیز بنویسید. اهداف شما باید قابل اندازه گیری باشند.  اهداف و برنامه های نوشته شده را در مقابل چشمانتان بگذارید و هر روز ببینید چقدر به آنها نزدیک شده اید.
در نگارش اهداف، جملات را با فعل حال بسازید: «من ... درآمد دارم»،  «وزن من ... است»، «پست اداری من ... است»، «تحصیلات من ... است».
اگر کاری را در راستای رسیدن به اهداف و ارزشهای خود انجام دهید، احساس بهتری نسبت به زندگی خواهید داشت. قبل از انجام هر کاری، از خودتان بپرسید: «آیا این کار در جهت رسیدن به اهداف و ارزشهای من است؟» فقط اگر پاسخ مثبت بود، آن کار را انجام دهید.
2 . مهم ترین عامل اتلاف وقت، حتی بیشتر از ترافیک، چت کردن و بازی تلویزیونی است. گاهی به جای عجله کردن و سریع تر رفتن، بهتر است صبر کنید و از خودتان بپرسید: «آیا مسیر را درست می روم؟».
دانشجوی پزشکی که هیچ علاقه ای به رشته خود ندارد، و احتمالاً بعد از دریافت مدرک دکتری، کار ساختمانی و شاید هم هنری را دنبال می کند، آیا بهتر نیست به جای بیشتر درس خواندن و تمام کردن هر چه سریع تر دوره، فکر کند که آیا راه را دست می رود؟ درواقع تغییر مسیر بعد از 5 یا 8 سال برای او (یعنی به تعداد سالهای تحصیلش) آینده او را به تعویق می اندازد.
روزانه 30 دقیقه فکر کنید، جایگاه خودتان، فاصله ای که  از اهداف دارید، کارایی روشها و انتخابهای شما برای رسیدن به اهدافتان را بررسی کنید.
3 . مطالعه سرگذشت افراد موفق نشان می دهد که همه ایشان برای رسیدن به اهدافشان نقشه داشته اند، نقشه هایی که گاهی با گذشت زمان شکست خورده اند و تغییر کرده اند. احداث یک ساختمان، بدون نقشه معماری امکان پذیر نیست. موفقیت شما بزرگ تر و پیچیده تر از یک ساختمان است، لذا برای دستیابی به موفقیت باید نقشه داشته باشید.
اصلی ترین دلیل شکست در هر کاری، فقدان نقشه مناسب در آغاز آن است.
4 . اگر از کسب و کار خودتان راضی نیستید، به روز اول فکر کنید، اگر زمان به عقب برمی گشت، آیا دوباره همین کار را شروع می کردید؟ اگر پاسخ منفی است، همین امروز کارتان را متوقف کنید. جلوی ضرر را از هر کجا که بگیرید، منفعت است.
5 . برای کارهای روزانه، هفتگی و ماهانه چک لیست تهیه کنید. چک لیست هر روز را، شب قبل از خواب مرور کنید تا ضمیر ناخودآگاه شما روی آن کار کند. این کار، افزایش چشمگیری در بازدهی شما خواهد داشت. 
6 . قانون 80-20 ، در بسیاری از امور روزمره مصداق دارد. 80 درصد از درآمد یک شرکت، حاصل 20 درصد از مشتریان آن شرکت است. 80 درصد از مشکلات یک کلاس را 20 درصد از دانش آموزان آن ایجاد می کنند. 80 درصد از ثروت جهان، در دست 20 درصد از مردم است، و ... .
به همین ترتیب، 80 درصد از موفقیتهای شما، حاصل 20 درصد از فعالیتهای شماست. آن 20 درصد را شناسایی کنید و تمرکز بیشتری روی آنها داشته باشید.
7 . کارهایتان را با اولویت C ،B ،A و D بنویسید و به ترتیب آنها را انجام دهید. کارهای گروه A  تأثیر بیشتری در رسیدن به اهداف شما دارند و کارهای گروه D  کمتر. روزهایی که کارهای زیادی برای انجام دادن دارید، ابتدا کلیه کارهای گروه D را حذف کنید. ممکن است زمان کافی برای انجام همه کارها کافی نداشته باشید، اما برای انجام کارهای مهم همیشه وقت بگذارید.
8 . همیشه از خودتان بپرسید: «امروز و در این لحظه بهترین استفاده ای که از زمان دارم  چیست؟» افزایش توانایی در زبان انگلیسی؟، مطالعه کتاب در زمینه کار؟ ورزش؟ شرکت در کلاس آموزشی؟ تحقیق در اینترنت؟ و ... .
9 . اگر می خواهید تا پایان روزِ کاری از کار خود لذت ببرید، بدترین کاری که انجام آن را دوست ندارید، قبل از همه انجام دهید. در غیر این صورت، استرس انجام آن تا پایان روز با شماست. کارها را به تأخیر نیندازید، کاری را که باید انجام دهید، زودتر به پایان برسانید.
موفقیت شما با کارهایی ارزیابی می شود که به پایان رسانده اید، نه با کارهایی که نیمه کاره اند، پس کارها را به پایان برسانید.
10 . وقتی برنامه مکتوبی برای خودتان داشته باشید، به راحتی به هر کاری که در راستای اهداف شما نباشد، می گویید «نه».
11 . برای اجرای برنامه های خود، زمان کافی اختصاص دهید، نه کمتر و نه بیشتر. وقتی زمان کمی را برای انجام کاری اختصاص می دهید، با عدم انجام آن، ناامید خواهید شد.
12 . در هر لحظه فقط یک کار را انجام دهید، انجام هم زمان کارها، باعث افزایش استرس و کاهش کیفیت آنها می شود.
13 . برای هر کاری، بازه زمانی پیوسته ای را اختصاص دهید، زیرا هرگاه کاری را نیمه کاره رها می کنید و دوباره برای اتمام به آن مراجعه می کنید، برای انجام دادن آن به زمان زیادتری نیاز خواهید داشت.
14 . زمانهای اوج انرژی را برای کارهای مهم انتخاب کنید، معمولا صبح زود، بیشترین انرژی را دارید.
15 . پول رایج در عصر ما، زمان است. سعی کنید بعنوان کسی شهرت داشته باشید که کارها را سریعتر از بقیه انجام می دهد. این شهرت موقعیتهای زیادی را به همراه می آورد.
16 .بطور متوسط هر ایرانی سالانه 500 تا 1000 ساعت را در اتومبیل خود می گذراند،  (این زمان برای تهرانی ها بیشتر است)، این زمان معادل یک تا دو ترم دانشگاهی است. بجای موسیقی، شما می توانید در اتومبیل خود به برنامه های آموزشی گوش کنید، آموزش زبان، آموزش کسب و کار، بازاریابی و ... . 
هیچ خواننده ای برای موفقیت شما نمی خواند. 
17 . به خودتان بعنوان یک فرصت سرمایه گذاری نگاه کنید، روی خودتان سرمایه گذاری کنید. تکنیکهایی از قبیل تندخوانی و تایپ سریع را بیاموزید، این تکنیکها، 50 تا 70 درصد از زمان انجام کارها را کاهش می دهند. هر کسب و کاری که داشته باشید، تکنیکهایی وجود دارند که با استفاده از آنها کارتان را بهتر از سایرین انجام می دهید.
راننده تاکسی، باید تکنیک انتخاب مسیر کم ترافیک، بهینه سازی مصرف سوخت، کاهش استهلاک خودرو، جریمه نشدن و حتی انجام تعمیرات اولیه خودرو را بیاموزد. 
18 . اگر مدیر هستید، هرگز زمان جلسات را هدر ندهید، با احتساب ساعت کار شرکت کنندگان در جلسه، خواهید دید که چقدر برگزاری جلسات گران قیمت هستند.
 بزرگترین اشتباهات مدیریت زمان، جلسات طولانی، کم توجهی به امور مهمتر، و عدم اختصاص زمان مشخص برای هر کاری هستند.
19 . موضوع هر جلسه و یا هر مذاکره تلفنی را نوشته و مقابل چشمان خود بگذارید، هرگز نگذارید بازگو کردن خاطرات و مسائل بی ربط به موضوع جلسه، یا مکالمه تلفنی، زمان را هدر دهند.
20 . موقعیت امروز شما، ماحصل دانش و اطلاعات امروزی شماست. برای پیشرفت باید بیشتر یاد بگیرید. خودتان را توجیه کنید که تا آخرین ساعت عمرتان در حال یادگیری باشید.
21 . زمان انتظار در سالن پرواز و نیز هواپیما، ساعتهای مناسبی برای کار هستند، زیرا کسی مزاحم شما نیست. در این زمانها، برای تماشای تلویزیون و خواندن مجله پشت صندلی وسوسه نشوید.
22 . میز کار شما باید مرتب باشد، یک قانون کلی این است:  "نامه ای را که از6 ماه پیش تاکنون نخوانده اید، زباله است و باید دور ریخته شود." قانون دیگر می گوید: "اگر شک دارید چیزی را نگه دارید یا نه، حتما آن را دور بریزید."
23 . ایمیل شما مجهز به امکاناتی از قبیل Spam Guard و Block Address است. از آنها استفاده کنید و نامه های Spam را، هر قدر که موضوع آن ها جذاب باشند، باز نکنید.
24 . یکی از مهمترین هنرهایی را که باید بیاموزید، ارجاع دادن امور است، تا جایی که می توانید، اموری را که به شما محول می شود، به افراد مناسب ارجاع دهید. تعمیر وسایل منزل و خودرو را به تعمیر کار ارجاع دهید، ارزش وقت خود را بدانید.
مدیرعامل یک بانک، قطعا نمی تواند به خوبی کارمند باجه، امور بانکی را انجام دهد، آنرا ارجاع داده است.
25 . قبل از اینکه مجبور شوید هزینه های پزشکی، آزمایشگاه و بیمارستان را پرداخت کنید، داوطلبانه هزینه ورزش، باشگاه و تفریح را بپردازید، زمان کمتری صرف خواهد شد، در عین حال لذت بخش تر و ارزان تر است.
26 . تمام مباحث مدیریت، از جمله مدیریت زمان، برای افزایش کیفیت زندگی و احساس خوشبختی شماست. 85 درصد از احساس خوشبختی شما، از طریق روابط دوستی و خانوادگی و سلامتی جسم شما ارزیابی می شود. تکنیکهای مدیریت زمان و کسب و کار، برای بدست آوردن 15 درصد الباقی است. هرگز اولویت ها را فراموش نکنید. هرگز کسب و کار را به خانواده و سلامتی ترجیح ندهید.
 
منابع:
برنامه آموزشی Time management از Brian Tracy

.: تعداد 16 نفر از 21 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

تکنیک های مدیریت زمان مدیریت زمان در مذاکره

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران

نظری جهت نمایش وجود ندارد

نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما