جنسیت و تنهایی | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1394/11/14 آخرین بازنگری: 1395/08/13 بازدید: 2,895

جنسیت و تنهایی

برخی واقعیت های جالب دربارۀ جنسیت و تنهایی

مردها و زن ها به نحوی متفاوت تنهایی را تجربه و احساس می کنند و نحوۀ کنار آمدن آنان نیز با عواطف و احساسات منفی شان متفاوت است.

وقتی اوضاع برای زن ها خوب پیش نمی رود، حس افسردگی را در خود تجربه می کنند، اما مردها در شرایطی که اوضاع روحی خوبی ندارند، اغلب این حس درونی خود را با خشم بروز می دهند.

تنهایی در خانمها

در حالی که این اظهارات تعمیم و کلی‌گویی است، اما به طور کلی وقتی که زمان پردازش عواطف و احساسات منفی در مغز فرا می رسد، ثابت شده که مردها و زن ها تفاوت هایی در عملکرد مغز خود دارند.

یک احساس منفی که هم مردها و هم زن ها به وضوح و به طور مشترک دارند، احساس تنهایی است. حال این پرسش پیش می آید که آیا مردها و زن ها حس تنهایی را به نحوی متفاوت در مغز خود پردازش می کنند؟ و آیا یک جنسیت بیش از جنسیت دیگر در معرض احساس تنهایی است؟

پرسش اول این است که مردها در غلبه بر حس تنهایی بهتر عمل می کنند یا زن ها؟

طبق تحقیقات صورت گرفته، زن ها در تمام سنین و با سبک های مختلف زندگی، بیشتر از مردها دچار حس تنهایی می شوند، البته جالب است که این موضوع در خصوص زن های مجرد صدق نمی کند. در حالی که زن های متأهل نسبت به مردهای متأهل تنهاترند و بیشتر احساس تنهایی می کنند، مردهای مجرد نسبت به زن های مجرد بیشتر دچار حس تنهایی می شوند یعنی تعداد مردان مجردی که دچار احساس تنهایی می شوند،‌ بیش از زنان مجرد است.

ما با دانستن عادات اجتماعی مردها و زن ها، بهتر می توانیم به علت این موضوع پی ببریم. زن ها بیشتر تمایل به داشتن روابط اجتماعی دارند و بیشتر نیز به حفظ روابطی نزدیک و دوستانه که رمانتیک هم نیست و بین هم جنس هایشان بیشتر رخ می دهد، تمایل نشان می دهند. همین موضوع باعث می شود که در دوران تجرد که مونس و همسری ندارند، کمتر در خود احساس تنهایی کنند.

پرسش دوم این است که تأثیر فرهنگ بر چگونگی فرایند تنهایی مردها و زن ها و نحوۀ پردازش این حس در مغزشان چیست؟

در حالی که بسیاری از مطالعات حاکی از آن است که به طور کلی زن ها تنهاتر از مردها هستند، ( البته به جز مردهای مجرد که در سطرهای بالا ذکر آن شد) اما بر اساس نتایج یک مطالعه صورت گرفته در دانشگاه واترلو کانادا، مشخص شد که شاید بتوان گفت زن ها لزوماً جنس تنهاتر نیستند و شاید باید چنین گفت که زن ها به نحو راحت تر و آسیب پذیرتری این حس درونی خود را تصدیق و ابراز می کنند و از بیانش ابایی ندارند، چرا که پیامدهای منفی تصدیق و اذعان کردن تنهایی برای زن ها کمتر از مردهاست.

این نتیجه گیری را مطالعۀ دیگری نیز تأیید می کند که با هدف درک نقش مردانگی در بروز آسیب پذیری صورت گرفته است. در این مطالعه، محققان دریافتند که به واقع مردها کمتر تمایل داشتند هر گونه احساسات ضعیف و منفی از جمله حس تنهایی را تصدیق کنند یا بروز دهند. در حقیقت،‌ هر چه یک مرد خودش را مردانه تر بپندارد، کمتر مایل است هر گونه کاستی اجتماعی از هر نوع را تصدیق کند.

آقایان و تنهایی

پرسش سوم این است که چه کسی بهتر با تنهایی کنار می آید؟

در حالی که واضح و مشخص نیست به هنگام داشتن حس تنهایی، مردها از مکانیزم های مقابله ای بهتری برخوردارند یا زن ها، اما واضح است که هر دو جنس از سبک و روش مقابله ای مشخصی بهره می برند.

مردها در هنگام داشتن احساس تنهایی، تمایل دارند در قالب های گروه هایی از دوستان و آشنایان خود قرار گیرند که روابطی جدی و مهمی با آنان ندارند. در حالی که زن ها گرایش دارند خودشان را در روابط یک به یک و جدی تری وارد کنند که در آن، صمیمیت بیشتری نیز وجود دارد.

طی تحقیقی مشخص شد که مردها عموماً اظهار می کردند وقتی کمتر احساس تنهایی داشتند که گروه های دوستانه شان گسترده تر بود، در حالی که زن ها ارتباط کمی بین احساسات مرتبط با تنهایی و تجمع گروهی با دوستان خود را ابراز می کردند. به بیان دیگر، به نظر می رسید که برای مردها کمیت رابطه مهم تر است اما برای زن ها، کیفیت اهمیت بیشتری دارد.

شاید مردها از معیارهای گروه گرا (و صرفاً بودن در یک جمع و گروه) ‌در ارزیابی حس تنهایی بهره ببرند، در حالی که زن ها بیشتر بر کیفیت روابط یک به یک متمرکز می شوند و معیارشان چنین روابطی است.

بر اساس یافته های این مطالعات، ما می توانیم یک مدل برای نحوۀ متفاوت تجربه کردن حس تنهایی توسط مردها و زن ها را مطرح و فرض کنیم.

زن ها مایل به روابط یک به یک هستند و معیارشان میزان صمیمیت در رابطه است.

اما از آن جا که حفظ کردن این نوع رابطه (در مقایسه با روابط غیر جدی یا اتفاقی) مستلزم صرف زمان و انرژی بیشتری است، زن ها نسبت به مردها روابط کمتری دارند.

بر این اساس، وقتی این روابط نزدیک و صمیمانه به هر علتی پایان می یابد، زن ها ممکن است احساس کنند که از لحاظ اجتماعی بسیار منزوی و گسسته شده اند و در خود احساس تنهایی بسیار زیادی را تجربه کنند. بنا به دلایل اجتماعی و فرهنگی ، این احتمال وجود دارد که زن ها به راحتی وجود این احساسات منفی را در وجود خود تصدیق و اذعان کنند.

از سوی دیگر، مردها تمایل دارند روابط غیر جدی و اتفاقی بسیار زیادی داشته باشند. همین موضوع باعث می شود روابط بسیار اجتماعی ای را در خود حس کنند و با فرض کردن خودشان به منزلۀ بخشی از یک شبکۀ گستردۀ دوستانه یا روابطی با اعضای خانواده و نیز وارد شدن در روابط رمانتیک، در خود بسیار کمتر احساس تنهایی و انزوا کنند.

در صورتی هم که این شبکۀ اجتماعی کوچک تر و محدودتر شود، به ویژه برای مردان مجرد، آنان بنا به دلایل فرهنگی کمتر مایل هستند این حس تنهایی را تصدیق کنند یا بروز دهند. و هر چه مردانه تر باشند نیز کمتر مایل به بروز حس تنهایی خود هستند.

 

 

 

منبع:

www.psychologytoday.com

مترجم: مجید شهرابی

.: تعداد 11 نفر از 13 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

تنهایی زنهاومردهای مجرد احساس درونی مرد مجرد

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران

نظری جهت نمایش وجود ندارد

نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما