خاکبرداری و گودبرداری ساختمان | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1395/02/13 آخرین بازنگری: 1397/01/14 بازدید: 16,973

خاکبرداری و گود برداری ساختمان

گودبرداری یا خاکبرداری ساختمان یعنی برداشتن خاک از سطح زمین و رسیدن به عمق آن. معمولا گودبرداری را تا سطح زیرین فونداسیون (طبق نقشه) انجام می دهند، تا اولا محیط کار بازتر و تمیزتر باشد و ثانیا فضای خالی ایجاد شده در مابین ستونها و شناژها را با خاک استخراج شده از چاه و یا ... پر کنند.

خاکبرداری در تهران

گودبرداری در ساختمان به چند دلیل انجام می شود:

1. رسیدن به سطح خاک بکر، سفت و محکم.

2. پایینتر آوردن مرکز ثقل سازه و در نتیجه پایداری بیشتر آن در برابر عوامل طبیعی.

3. قرار دادن فونداسیون در محلی امن و به دور از سیل و یخبندان.

4. با توجه قوانین شهرداری، ارتفاع سازه از سطح زمین محدودیت دارد، لذا برای احداث طبقات بیشتر و تامین پارکینگ و انباری گودبرداری انجام می شود تا در طبقات زیر زمین موارد مذکور را تامین کنند.

قیمت خاکبرداری و گود برداری ساختمان

محاسبه قیمت گود برداری و خاکبرداری ساختمان به موارد زیر بستگی دارد:

1. محل پروژه ساختمانی و دسترسی ماشین آلات ساختمانی و مسافت پروژه تا محل دپو نخاله.

2. حجم خاکبرداری ساختمان که با استفاده از فرمولهای هندسه، حجم خاکبرداری محاسبه می شود:

حجم خاکبرداری با ضرب کردن طول، عرض و ارتفاع خاک بدست می آید. در صورتیکه کوپه خاک داشته باشیم، حجم بصورت شکل زیر محاسبه می شود:

حجم مخروط = ارتفاع × مساحت قاعده × 1/3

حجم خاکبرداری شایان ذکر است که قیمت خاکبرداری از روی نقشه نیز قابل محاسبه است.

3. مطابق با قرارداد خاکبرداری، ممکن است حجم کار تا 25 درصد کمتر یا بیشتر از آن مقداری باشد که قبلا محاسبه شده، که در اینصورت، حجم کار انجام شده مبنای محاسبه برای پرداخت قرار خواهد گرفت.

4. معمولا مبلغی توسط کارفرما بعنوان پیشپرداخت به پیمانکار پرداخت می شود تا ماشین آلات مورد نیاز را به محل کارگاه منتقل نماید.

مراحل خاکبرداری و گودبرداری

1. در نظر گرفتن اطلاعات دریافتی از آزمایش خاک (در صورت وجود)، سطح آبهای زیرزمینی، عمق گودبرداری طبق نقشه، وضعیت ساختمانها و زمینهای هم جوار.

2. بیمه بودن پرسنل پیمانکار گود برداری.

3. دارا بودن کد پیمانکاری برای مجری گودبرداری.

4. آگاهی از محدودیت ترافیکی در رفت و آمد کامیونها (در تهران و برخی شهرها).

5. کسب مجوز لازم از ارگانهای ذیربط ( گاز ، برق ، مخابرات ، آب و فاضلاب ، آتش نشانی ، کلانتری محل و ......) در صورت نیاز.

6. آگاهی از مسیر لوله و تاسیسات شهری (لوله و کابل و ... ) در صورت لزوم.

7. در صورت وجود آب در گود برداری بسته به شرایط، از یک یا ترکیبی از روشهای زیر استفاده می شود:

الف) زهکشی

در روشهای موسوم به زهکشی، شیب بندی ایجاد می شود و یا چاه زهکش حفر می شود و آب را از جداره گود خارج می کنند.

-مطابق شکل زیر سه نوع کانال زهکشی وجود دارد: خندقی، شبکه ای و جناغی. کف کانال زه کشی باید کوبیده شود تا جذب آب توسط آن کمتر شود. کف کانال باید پایینتر از بتن مگر باشد.

زه کشی

ب) با استفاده از پمپهای زهکش شناور آب جمع آوری می شود.

ج) استفاده از روشهای ژئوسنتتیک زیر نظر متخصص ژئوتکنیک.

8. عمق خاکبرداری طبق نقشه و از سطح زمین محاسبه می شود اما:

- اگر پس از خاکبرداری تا عمق مشخص شده در نقشه به خاک سفت و محکم نرسیدیم، باید خاکبرداری را ادامه دهیم.

- اگر این اضافه خاکبرداری در حدود 10 تا 15 سانتی متر بود، مابه التفاوت را خاک معمولی ریخته و از کمپاکتور استفاده می کنیم.

- اگر این اضافه خاکبرداری بیشتر از 70 سانتی متر بود باید مابه التفاوت را با سنگ و سیمان پر کرد تا به ارتفاع مشخص شده در نقشه رسید.

9. پایدارسازی دیواره گود

با برداشتن خاک از سطح زمین، توازن نیرو در محل گودبرداری تغییر می کند و امکان "ریزش خاک" و "نشست کردن" زمین مجاور وجود خواهد داشت.

این ریزش خطر جانی و مالی را برای کارگران گود و نیز ساختمان های همسایه در پی خواهد داشت که برای پیشگیری از آن از روشهای "پایدار سازی دیواره گود" و "مهار گود" استفاده می شود.

مهندسین با توجه به "نتیجه آزمایش خاک"، مساحت و اندازه سازه، زمین و سازه های مجاور، و بودجه ای که در اختیار دارند یکی از روشهای زیر را برای مهار گود استفاده می کنند.

خاکبرداری در تهران

الف) اجرای فونداسیون در کف گود

در این روش بیل مکانیکی (یا هر وسیله دیگر) در گودبرداری حاشیه یک متر را تا دیوار ساختمان مجاور حفظ می کند و در واقع از همین فاصله بعنوان سازه نگهبان استفاده می شود.

در هنگام اجرای فونداسیون، فقط قسمتهایی که لازم باشد را (نه بصورت همزمان) خاکبرداری کرده و میلگرد و پی را اجرا می کنند.

اجرای فونداسیون در کف گود

ب) نیلینگ

نیلینگ معمولا در گودبرداری بیش از 6 متر که 3 تا 4 سانتیمتر مجاز به تغییر مکان هستند انجام می شود. در این روش سوراخهایی مورب در دیوار ایجاد می شود که محل استقرار میخ های نیلینگ است. این سوراخها از طریق شلنگ رفت و برگشت و با بتن پر می شوند. در نهایت این میخ ها بصورت شبکه به هم متصل شده و با بتن پاش (شاتکریت) تا 10 سانتی متر بتن روی آن پاشیده می شود.

در نیلینگ در واقع از استحکام خاک پایین دست برای نگهداری خاک بالا دست استفاده می شود.

اجرای نیلینگ مطابق شکل زیر است:

نیلینگ

ج) سازه نگهبان

مطابق شکل زیر با استقرار ستونهای موقت، اقدام به مقاوم سازی دیوار گود می کنند، محل استقرار ستونهای سازه نگهبان طوری است که با فونداسیون تداخل نداشته باشد.

سازه نگهبان

سازه نگهبان حدودا به اندازه 1/3 ارتفاع ساختمان همسایه وارد زمین می شود.

د) سپرکوبی

در این روش مطابق شکل زیر از سپرهای فلزی و یا چوبی برای مهار دیواره گود استفاده می شود، اما به دلیل ایجاد آلودگی صوتی معمولا در بافت شهری اجرا نمی گردد.

سپرکوبی

ه) دیوار دیافراگمی

مطابق شکل زیر با حفر زمین اجرا می شود.

دیوار دیافراگمی

و) ترانشه محیطی

مطابق شکل زیر دیوارهای گود توسط یکدیگر مهار می شوند:

ترانشه محیطی

در صورت نشست ساختمان مجاور از روشهایی نظیر سوراخ کردن دیوار و تزریق بتن منبسط شونده استفاده می شود.

نمونه قرارداد خاکبرداری و گودبرداری ساختمان -نمونه 1:

برای دانلود، روی یکی از آیکونها کلیلک کنید:

نمونه قرارداد خاکبرداری ساختمان -نمونه 2:

نمونه قرارداد خاکبرداری ساختمان -نمونه 3:

خاکبرداری در تهران

 

 

سوالات متداول در ارتباط با خاکبرداری:

1- قیمت خاکبرداری چگونه محاسبه می شود؟ قیمت خاکبرداری توسط پیمانکار، و با توجه به مسیر رفت آمد ماشین آلات و کامیونها، و نیز امکان استفاده از لودر و یا بیل مکانیکی محاسبه می شود. حجم کار نیز عامل تعیین کننده ای است، هر قدر حجم خاکبرداری بیشتر باشد، هزینه ها سرشکن می شوند و کار ارزانتر تمام می شود.

2- آیا فهرست بهایی برای خاکبرداری وجود دارد؟ بله، سازمان برنامه ریزی و بودجه، فهرست بهایی را برای کلیه عملیات ابنیه، خاکبرداری، گود برداری و ... منظور کرده که معمولا مبنای کار پیمانکاران دولتی و دارای رتبه است، نه پیمانکارانی که برای اشخاص حقیقی و کارهای با حجم کمتر را انجام می دهند.

3- فهرست بهای خاکبرداری سال 94 با فهرست بهای خاکبرداری سال 95 چه تفاوتی دارد؟ سازمان برنامه و بودجه، هر سال با توجه به نرخ تورم و بسیار عوامل دیگر فهرست بهای خاکبرداری و گود برداری را تعیین می کند.

4- خاکبرداری باید با بیل مکانیکی انجام شود یا لودر؟ چرا؟ در بافت شهری، مخصوصا تهران، اجرای خاکبرداری با لودر ممنوع است، زیرا لرزشهای ناشی از حرکت و کارکرد لودر، باعث آسیب زدن به سایر ساختمانها می شود. اما در مناطقی که سازه های کنار محل خاکبرداری فاصله زیادی دارند، و یا مناطقی که زمین محل پروژه خاکبرداری بسیار وسیع است، خاکبرداری با لودر نیز انجام می شود. واقعیت این است که خاکبرداری با لودر برای پیمانکار به صرفه تر از خاکبرداری با بیل مکانیکی است زیرا اولا: حمل و نقل لودر به محل پروژه ارزانتر است و ثانیا حجم باکت لودر بزرگتر از باکت بیل است و خاکبرداری سریعتر انجام می شود. ثالثا: قیم لودر معمولا ارزانتر از بیل مکانیکی است.

 

منابع:

مباحث 22 گانه مقررات ملی ساختمان - وزارت مسکن و شهرسازی

نشریه 55 سازمان برنامه ریزی و بودجه

نشریات موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران - مباحث ساختمان

.: تعداد 133 نفر از 139 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

متره کردن خاک برداری هزینه گودبرداری ساختمان قیمت گودبرداری قیمت گودبرداری ساختمان گود برداری اجرا فونداسیون خاکبرداری ساختمان خاک برداری ساختمان خاکبرداری زیر زمین هزینه خاک برداری ساختمان نحوه گودبرداری ساختمان عمق گودبرداری ساختمان مقاله محاسبه نشست ساختمان مجاور خاکبرداری و گودبرداری گودبرداری در ساختمان قیمت گودبرداری در زمین سخت متره خاکبرداری فونداسیون هزینه خاک برداری ساختمان سه طبقه هزینه خاک برداری زمین خاکبرداری ساختمان بتنی فرمول محاسبه عرض خاکبرداری ساختمان در پیکنی به روش دستی ساعت مجاز گود برداری نمونه پلان خاکبرداری هزینه گود برداری دیتیل زمین و گودبرداری اجرای گود برداری بدوم سازه نگهبان قیمت خاکبرداری زمین قیمت خاکبرداری در زمین معمولی قیمت گود برداری محاسبه هزینه خاکبرداری خاک برداریها عمق کدهای نقشه برداری و ارتباط با گودبرداری نحوه محاسبه تخریب و خاکبرداری ساختمان روش گود برداری ساختمان نحوه محاسبه ی قیمت گودبرداری فرق خاکبرداری و گود برداری خاک برداری فنداسیون خاک برداری فونداسیون نحوه محاسبه هزینه خاکبرداری ارتفاع خاک برداری جهت آپارتمان 4 طبقه گودبرداری زیرزمین قرارداد خاکبرداری و گودبرداری ساختمان محاسبه حجم خاکزرداری و پی کنی هزینه خاک ریزی وتسطیع زمین در رشت محاسبه خاکبرداری ساختمان قیمت گودبرداری متری فرمول محاسبه خاکبرداری زمین هزینه خاکبرداری در تهران لیست قیمت خاکبرداری در سنندج راهکارهایی جهت پر کردن اضافه خاکبرداری فونداسون f 0 تاریچه فنداسیون پر کردن زیرزمین ساختمان قیمت. گود برداری زمین در یزد قیمت خاکبرداری ساختمان هزینه ی خاک برداری خاک برداری ساختمان بدون مجوز عمق گود برداری در ساختمان 4 طبقه محاسبات پلان خاکبرداری؟ گود برداری و اجرای زیرزمین برای ساختمان دانلود مقاله با عکس درباره پی کنی در رشت قیمت محاسبه حجم خاکبرداری قیمت نقشه برداری محاسبه حجم خاکبرداری محاسبه حجم خاکبرداری گودها محاسبه حجم آسانسور در متره خاک برداری نرخ خاکبرداری آیا موقع گود برداری با بیل. مکنایکی خانه باید بلرزد

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران
  • صفحه 1 از 1
  • 1
  • صفحه 1 از 1
  • 1
نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما