روشهای دارویی لاغری | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1394/03/16 آخرین بازنگری: 1395/08/13 بازدید: 1,980

درمان دارویی و سایر روش های درمان چاقی

دو نوع قرص و کپسول لاغری در بازار وجود دارد که هر دو آنها، فقط جنبه سودجویی داشته و  اثری در کاهش چربی بدن ما ندارند:

قرص لاغری

1-داروهای دیورتیک:
که باعث از دست رفتن آب بدن، افزایش ادرار و آب در مدفوع (اسهال) می شوند و در نتیجه وزن شخص کاهش می یابد. از دست دادن آب بدن، عوارض خطرناکی نظیر نارسایی کلیه، بیماری های کبدی و ... دارند.
 
2-داروهایی که اشتها را کاهش می دهند: 
این داروها با اثر گذاشتن در هورمون های مسئول احساس گرسنگی، باعث از بین رفتن اشتهای فرد شده و او میل به غذا را از دست خواهد داد. این دسته از داروها عوارض غیر قابل پیشبینی (سوء هاضمه، نارسایی کلیوی و کبدی) در بدن مصرف کننده دارند و با قطع داروها، وزن از دست رفته بسرعت باز می گردد، زیرا معادله مصرف انرژی و سوخت و ساز تغییری نکرده است.

درمان های جراحی، ساکشن و بای پس معده

ساکشن روش جراحی است که در آن، بافت های چربی شخص از بدن او خارج می شوند، جراحی لاغری به دو روش صورت می گیرد.
 
1-ساکشن (مکش) از طریق وارد کردن لوله به بدن شخص.
و
2- جراحی باز و برداشتن بافت های چربی:
اما این روش ها برای افراد بسیار چاق کاربرد دارند که امکان تحرک و استفاده از روش های متداول لاغری برای آنها مقدور نیست و خطراتی از جمله آمبولی را به همراه خواهند داشت.
مضاف بر این، چون متابولیسم بدن شخص تغییر نکرده و او درست غذاخوردن و سبک زندگی را یاد نگرفته، مجددا به روز قبل از جراحی باز خواهد گشت. و فقط هزینه و ریسک بالای جراحی را تحمل کرده است.
 
3- جراحی های مداخله در سیستم گوارشی- برداشتن لوله گوارش:
در این روش، بخشی از لوله گوارش شخص برداشته می شود تا فرآیند جذب غذا در بدن او کاهش یابد. باید دانست که هر بخش از سیستم گوارش در بدن ما، مسئول انجام بخشی از فرآیند گوارش و جذب بوده و عملکرد هر یک از قسمت ها در کنار هم تکمیل می شوند.
پزشکان حاذق و متعهد، فقط در مواردی همچون سرطان یا سایر بیماری های تهاجمی، صلاح را در برداشتن قسمتی از لوله گوارش می بینند.
 
4- جراحی های مداخله در سیستم گوارشی- کوچک کردن معده:
در این روش تمام معده به غیر از قسمت کوچکی از آن با گره هایی بسته می شوند بنابراین فرد نمی تواند غذای زیادی میل کند.  این روش نیز هزینه و خطرات زیادی دارد.
 
5- جراحی های مداخله در سیستم گوارشی- جاگذاری بادکنک در معده:
در این روش، بادکنکی غیر قابل هضم در معده جاگذاری می شود تا با کاهش حجم مفید معده، میزان غذای ورودی کاهش یابد. این روش ریسک بالای ابتلا به زخم معده و پارگی مری را دارد و خطرناک و پرهزینه است. 

کمربندهای لاغری و برچسب های لاغری

تاثیر این ابزارها در کاهش چربی و لاغری هیچ استناد علمی ندارد و در برخی موارد باعث عوارض پوستی نیز شده اند. از دیدگاهی دیگر، اگر واقعا استفاده از کمربند لاغری، تاثیری در کاهش وزن داشت، قوانین بقاء ماده و انرژی در فیزیک نقض می شد.

عرق کردن و سونای خشک و بخار

عرق کردن، مکانیسم طبیعی بدن برای خنک نگاه داشتن آن است و فقط موجب از دست دادن آب بدن می شود و تاثیری در لاغری ندارد. بنابراین پوشیدن لباس زیاد در حین ورزش، باعث افزایش تعریق بدن شده و فقط فاکتور ورزش در کاهش وزن موثر است، نه عرق کردن.
به بیان دیگر، عرق کردن هرگز به معنی وزن کم کردن نیست، وقتی فعالیت فیزیکی می کنیم بدن ما برای کنترل دما، عرق می کند.
انواع سونا، با رعایت دستورالعمل استفاده از آنها، برای سلامتی ریه  و شادابی مفید بوده و باعث باز شدن منافذ پوستی می شوند، اما باعث از بین رفتن چربی بدن نمی شوند.

ترموتراپی

در این روش با تولید گرمای موضعی، آب خارج سلولی بدن جذب شده  و در نتیجه سایز موضعی که تحت عمل ترموتراپی قرار می گیرد، کاهش می یابد. در این روش، اولا، چربی سوزی انجام نمی گیرد و ثانیا، با توجه به اینکه عادات غذایی و الگوی تحرکی فرد تغییری نکرده، شخص بزودی به حالت قبل از ترموتراپی بازخواهد گشت.
 
در یک نتیجه گیری کلی باید گفت: "گنج تناسب اندام، نابرده رنج، میسر نمی شود".
 
روش های راحت طلبانه و گران، تاثیری در کاهش وزن ندارند، عملکرد کمربندها و قرص های لاغری و ... ، فارغ از قیمت، برند و کشور سازنده آنها، مانند CD های یادگیری زبان در خواب هستند، که معرفی کنندگان آنها، برای دستیابی به منافع مالی خود، افراد راحت طلب را هدف تبلیغات خود قرار می دهند و حتی در این کار تضمین کتبی هم می دهند.
 منابع:

-www.hsph.harvard.edu
-www.drhealth.md
-www.health.com
-www.calculator.net
-www.webmd.com
-www.medicinenet.com

.: تعداد 7 نفر از 8 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران

نظری جهت نمایش وجود ندارد

نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما