درمانهای جراحی ریزش مو | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1394/12/07 آخرین بازنگری: 1395/08/13 بازدید: 2,579

درمانهای جراحی ریزش مو

ورزش کردن و تحرک بدنی مداوم، به همراه یک برنامۀ غذایی سالم می‌تواند بدن و موی سالم‌تری را برای شما به ارمغان بیاورد، اما نمی تواند جلوی الگوی ریزش موی مردانه (ژنتیکی) را بگیرد. بنابراین، گاهی پزشکان درمان‌های دارویی و جراحی را نیز علاوه بر ورزش و تغذیه مناسب توصیه می‌کنند.

در برخی شرایط، داشتن موهای شکننده و غیر شاداب، به معنی هشداری در سلامت و تندرستی شماست. شاید بتوان گفت که موهای شما تلاش می‌کند چیزهایی را در خصوص سلامت‌تان بگویند. برخی شرایط روانی و داروها، بر بدن شما و نیز موهایتان تأثیر می‌گذارند. و گاهی، شاید فقط لازم باشد که از موها و پوست سرتان بهتر مراقبت کنید.

مطالعه مقاله علل ریزش مو در مردان و علل ریزش مو در زنان شما را در شناسایی علت ریزش مو و انتخاب راه حل آن کمک می کند.

روش های زیر بعنوان درمانهای جراحی ریزش مو بکار گرفته می شوند:

روش پی آر پی PRP Platelet Rich Plasma

پی آرپی یک روش غیر جراحی در درمان ریزش مو و طاسی است. این روش در واقع استفاده از نتایج تحقیقات انجام شده در فرآیند ترمیم زخم و بافتهای آسیب دیده در بدن ماست.

خون ما، حاوی موادی است برای ترمیم زخمها و بافتهای آسیب دیده مورد استفاده قرار می گیرد. در روش پی آر پی، این مواد را جدا کرده و به موهای سر تزریق می کنند، برای این منظور، با دریافت خون از بیمار و سانتریفیوژ آن (دستگاه گریز از مرکز) پلاسمای خون شخص جداسازی می شود. سپس با رعایت اصول استریل، غلظت پلاسما را افزایش داده و گرانولوسیت (granulocytes) را از پلاسما حذف می کنند زیرا این ماده روند بازسازی و ترمیم را مختل می کند.

جداسازی سرم خون - روش پی آر پی

غلظت این پلاسما تقریبا 3 برابر غلظت خون خواهد بود. با استفاده از مواد بی حسی موضعی (نه بیهوشی) پوست سر را بی حس کرده و PRP پی آر پی را در آن تزریق می کنند.

ماده پی آر پی، شامل PDGF, FGF, EGF, VEGF, TGFβ است که همگی به نوعی در رشد و تغذیه و ترمیم مو موثر هستند.

مواد مغذی در ماده پی آر پی

متقاضی پس از اتمام تزریق و شستشوی سر، می تواند بدون کمک کسی رانندگی کند و به خانه بازگردد.

نتیجه روش پی آر پی

متقاضیانی که به هر دلیل نمی خواهند جراحی ترمیم مو کنند بیشتر به این روش روی می آورند و هر 3 تا 4 ماه یکبار آن را انجام می دهند.

حتی کسانیکه بخواهند موی طبیعی بکارند نیز بهتر است از روش پی آر پی استفاده کنند، زیرا شانس باقی ماندن موی کاشته شده روی سرشان را افزایش خواهد داد.

در خصوص اثربخشی پی آر پی در درمان ریزش مو نمی توان بطور قطعی نظر داد و مراکز معتبر پزشکی جهان نیز در این خصوص سکوت کرده اند. اما شواهد نشان داده که این روش روی برخی بیماران جواب داده است.

مزیت این روش غیر تهاجمی بودن آن است و با توجه به اینکه از سلولهای بدن خود متقاضی استفاده می شود، در صورت رعایت موارد استریل، خطری برای متقاضی وجود نخواهد داشت.

چه کسانی نمی توانند از پی آر پی استفاده کنند؟

افراد که زیاد سیگار می کشند، معتادین به الکل و مواد مخدر و نیز افراد مبتلا به اختلال عملکرد پلاکت، عفونتهای حاد و مزمن، بیماری های کبدی، بیماری های انعقاد خون، بیماری های مزمن پوستی و سرطان، نباید از این روش استفاده کنند.

پیوند مو (ترمیم مو) - انواع جراحی پیوند مو

با پیشرفت علم، اکنون پیوند مو مؤثرترین و پایدارترین راه علاج برای طاسی است. پیوند مو انواع و روشهای مختلفی دارد.

همانطور که گفته شد، فولیکولهای اطراف و پشت سر به هورمون DHT واکنش نمی دهند. مقاله علل ریزش مو در مردان لذا در پیوند مو، فولیکول های مو از نواحی سالم سر، همچون کناره ها و پشت آن برداشته می شود و به نواحی کم پشت، همچون شقیقه ها و فرق سر، پیوند داده می شود. پیوند فولیکول مو، اثرات جانبی روش های دارویی دیگر را بدنبال ندارد.

پیوند مو به روش Follicular Unit Transplantation-FUT

در این روش، بدون نیاز به اینکه متقاضی سر خود را بتراشد، فولیکولهای مو، بصورت نوارهایی (عرض 1 تا 2 سانتی متر و طول 2 تا 3 سانتی متر) از پشت سر و یا کنار گوش متقاضی برداشته می شوند. سپس فولیکولهای مو بصورت دسته های (گرافتهای) چند تایی (2 تا 4 تایی) استخراج شده و در محل کم موی سر متقاضی کاشته می شوند.

کاشت مو به روش FUT

محل برداشتن مو از پشت سر بخیه می شود و پس از یک هفته تا 10 روز بخیه ها کشیده می شوند.

کاشتن مو و شکل دادن خط مو در سر متقاضی کاری نیازمند هنر و سلیقه است و توسط جراح پلاستیک انجام می شود.

این روش ترمیم مو ممکن است عوارضی نظیر قرمزی و خارش در محل کاشت مو، التهاب پیشانی (در روزهای اولیه عمل) را داشته باشد که معمولا با مصرف مسکن برطرف می شوند. اثر زخم در پشت سر متقاضی معمولا به چشم نمی آید و توسط بافت مو پنهان می شود.

موهای کاشته شده نیازمند مراقبت و نگهداری خاصی توسط متقاضی هستند.

پیوند به مو روش FIT-Follicular Isolation Technique

در این روش متقاضی باید پشت سر خود را با تیغ بتراشد. سپس از طریق سوزن خاصی که پانچ نام دارد، سوراخهایی به قطر 0.8 تا 1 میلیمتر در پشت سر ایجاد شده و فولیکول مو خارج می گردد. در این روش بجای خط برش نوار (در روش FUT) سوراخهایی بر جا می مانند. فولیکولهای مو بصورت انفرادی یا چندتایی (گرافت) برداشته و کاشته می شوند.

روش FIT در ترمیم مو

مزیت روش FIT یا FUE آن است که متقاضی می تواند موهای پشت سر خود را کوتاهتـر نگاه دارد و آثار نقطه های پانچ کمرنگ ترند و دیده نمی شوند.

مقایسه روشهای ترمیم مو FUT و FIT ( یا FUE):

در روش جراحی FUT:

-تعداد بیشتری گرافت مو می توان در یک جلسه کاشت و در مجموع این روش برای متقاضیانی با نواحی طاسی وسیع، بیشتر توصیه می شود.

-راندمان عمل در FUT بالاتر و احتمال از بین روفتن فولیکول در حین عمل کمتر است.

-نیازی به تیغ زدن سر در محل برداشت مو نیست.

-از یک محل برداشت، می توان در جلسات بعدی نیز برداشت انجام داد.

-اثر زخم بجا مانده در محل برداشت، با بلند نگاه داشتن موی پشت سر پنهان می شود.

در روش جراحی FIT یا FUE:

-پزشکان معمولا از این روش را برای متقاضیانی استفاده می کنند که منطقه طاسی کوچکتری دارند (طاسی سکه ای).

-اثر زخم کوچکتری (به شکل نقطه) بجا می ماند و نیازی به بخیه زدن ندارد. همچنین طول دوره نقاهت در این روش کمتر است.

-متقاضی، نسبت به روش FUT، می تواند موهای پشت سر خود را کوتاهتر کند، بعبارت دیگر، برای پوشاندن محل برداشت مو، لازم نیست متقاضی (مثل روش FUT) موهای پشت سر خود را بلندتر از 1 سانتی متر نگاه دارد. اما اگر متقاضی پشت سر خود را تیغ بزند، آثار نقطه مانند مشخص خواهد بود.

-متقاضی قبل از عمل باید محل برداشت مو را با تیغ بتراشد.

-در صورت تکرار جلسات برداشت FIT از یک محل، ممکن است موهای آن قسمت بسیار نازک شوند.

-بازدهی عمل در این روش کمتر است، زیرا بعلت استفاده از پانچ، تعداد فولیکولهای مو که در جریان عمل آسیب می بینند، در این روش بیشتر هستند.

پیوند موی مصنوعی (از جنس پلی استر یا مونو اکریلیک)

در این روش موی مصنوعی در سر متقاضی کاشته می شود و قابلیت رشد ندارد ولذا نمی توان آن را کوتاه کرد. بزرگترین مشکل این روش آن است که سیستم دفاعی بدن انسان با موی مصنوعی بعنوان یک تهدید برخورد و مبارزه می کند و احتمال ابتلا به عفونت وجود دارد.

 

 

 

منابع:

www.medicalnewstoday.com

www.webmd.com

www.mayoclinic.org

www.health.com

www.bernsteinmedical.com

www.everydayhealth.com

مترجم: مجید شهرابی

.: تعداد 13 نفر از 13 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران

نظری جهت نمایش وجود ندارد

نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما