مراقبت از دهان و دندان | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1394/01/12 آخرین بازنگری: 1395/08/13 بازدید: 7,776

نگهداری از دهان و دندان

مراقبت بهتر و بیشتر از دهان و دندان، بیش از آنچه که فکر می کنید در زندگی شما تأثیر دارد. بی توجهی به بهداشت دهان و دندان، نه تنها شما را از لبخند زیبا محروم می کند، بلکه ریشه بسیاری از بیماریهای قلبی و کلیوی، سکته های مغزی نیز در بیماریهای دهان و دندان است.

مراقبت از دندان مراقبتهای دهان و دندان را در 6 موضوع دسته بندی کرده ایم:

  1. غذایی که می خوریم.
  2. مسواک زدن.
  3. نخ کشیدن دندانها.
  4. شستن دهان با دهان شویه.
  5. دندانپزشک.
  6. نکاتی در نگهداری بهتر از دندان ها. 

1. غذایی که می خوریم

باقیمانده غذا در فضای بین دندانها و دهان، در واقع غذای باکتریهای موجود در دهان هستند. شکر، بهترین غذای باکتریها و بدترین ماده ای است که می تواند در دهان باقی بماند. پس از 1 دقیقه از خوردن مواد شیرین، حتی میوه های شیرین، باکتریهای دهان به شدت تکثیر شده و تعداد آنها افزایش می یابد. بدین ترتیب حتی فرصت مسواک زدن هم نخواهیم داشت.

ویتامین های گروه B و D برای رشد و نمو دندانها ضروری هستند، مصرف غذاهای حاوی این ویتامینها به سلامت دندان کمک می کنند. (مطالعه مقاله ویتامینها و غذاهای حاوی آنها)

سلامت دندان-غذا

در نتیجه واکنشهای شیمیایی، اسیدهایی در دهان تولید می شوند که باعث خوردگی مینای دندان می شوند (کودکان به آن می گویند کرم خوردگی دندان). بهترین روش پیشگیری از پوسیدگی دندان، این است که تا حد امکان از خوردن شکر اجتناب کنیم و در صورت مصرف شکر، آن را برای آخرین وعده انتخاب نکنیم، مثلاً در صورتی که با چای خود قند مصرف می کنیم،  در جرعه های آخر چای، از قند استفاده نکرده و سعی کنیم باقیمانده قند در دهانمان را با آخرین جرعه ها پاک سازی کنیم. 
نوشیدنیهای اسیدی نیز باعث پوسیدگی دندان می شوند. انواع نوشابه و حتی آب پرتقال خاصیت اسیدی دارند و بهتر است که با نی نوشیده شوند. این مایعات نباید روی دندانها باقی بمانند؛ مثلاً پس از مصرف نوشابه، باید آب غرغره کرد یا اینکه یک لیوان آب نوشید.
مصرف مواد غذایی حاوی کلسیم، نقش مؤثری در رشد و استحکام دندانها و استخوان بندی شما دارد. برخی از غذاهای سرشار از کلسیم عبارتند از: انواع لبنیات (شیر، ماست، پنیر)، پرتقال، بادام، سویا، اسفناج و کلم.
پرخوری نه تنها باعث افزایش وزن و دهها عارضه دیگر می شود، بلکه باعث ساییدگی و پوسیدگی دندانها نیز می شود، طبیعی است که در صورت استفاده بیشتر از دندانها، عمر آنها کمتر خواهد بود. جویدن آدامس نیز نوعی استفاده بیهوده از دندانها است و باعث پوسیدگی و فرسایش آنها در طول زمان می شود. 

2. مسواک زدن

روزانه دو بار و هر بار به مدت دو دقیقه باید دندانها را مسواک زد. باید توجه داشته باشید که هر کدام از دندانهای شما 5 وجه دارند، که 3 وجه آن توسط مسواک قابل دسترسی است، مطمئن شوید که هر 3 وجه وجوه مسواک زده شوند.
یکی از بهترین زمانها برای مسواک زدن، قبل خواب است. زیرا به مدت حداقل 6 تا 8 ساعت، ماده غذایی جدیدی وارد دهان نمی شود و بهتر است تمام باقیمانده غذاها و به خصوص شیرینیها از دهان و دندان پاک شوند. زمان دوم برای مسواک زدن بهتر است بعد از ناهار باشد.
مسواک-خمیردندان
در پایان مسواک زدن، حتماً سطح رو، زیر زبان، سقف دهان و کف دهان را هم مسواک بزنید، بسیار از باکتریهای تولیدکننده بوی بد دهان روی زبان هستند. لثه ها نیز نیاز به مسواک زدن دارند، انواع بسیاری از باکتریهای مضر روی لثه ها ساکن هستند.
مقدار خمیردندان مصرفی برای هر بار مسواک زدن باید به اندازه نصف طول فرچه مسواک باشد. مصرف فلوراید بیش از حد برای تمیز کردن دندانها مضر است. در صورت عدم دسترسی به خمیردندان، استفاده از مسواک به تنهایی نیز مفید است.
مطابق شکل زیر در انتهای تیوب همه خمیر دندانها مربعی رنگی وجود دارد که معنی آن به شرح زیر است:
 راهنمای رنگ خمیردندان
 مربع سبز: یعنی خمیر دندان فقط متشکل از مواد طبیعی است.
مربع آبی: یعنی خمیردندان متشکل از مواد طبیعی و دارویی است.
 مربع قرمز: یعنی خمیردندان متشکل از مواد طبیعی و شیمیایی است.
 مربع سیاه: یعنی خمیردندان فقط متشکل از مواد شیمیایی است. 
مسواک خود را هر سه ماه یک بار عوض کنید.
دندانهای جلویی را از بالا به پایین مسواک بزنید، مطمئن شوید که تمام زوایای دندانها تمیز شده اند.
سطح داخلی دندانها را با زاویه مناسب مسواک کنید. 

3. نخ کشیدن دندانها 

نخ کشیدن دندانها در واقع نظافت دووجهی است که توسط مسواک قابل دسترسی نیست. نخ کشیدن همیشه باید قبل از مسواک زدن باشد، زیرا خارج کردن مواد غذایی از لای دندانها و قرار دادن آنها روی دندان، فایده ای ندارد. 
قبل از مسواک زدن شب و بعد از ناهار، بهترین زمان برای نخ کشیدن است. کسانی که عادت به نخ کشیدن ندارند، در دفعات اول نخ کشی دچار خون ریزی لثه می شوند که طبیعی است و بعد از یک هفته خون ریزی قطع می شود. (در صورت ادامه خون ریزی باید به پزشک مراجعه کرد). 
نخ کشیدن دندانها

4. شستن دهان با دهان شویه

دهان شویه ها ترکیباتی ضد باکتری هستند و طوری ساخته شده اند که باکتریهای مضر دهان را از بین ببرند. به دلیل مایع بودن، قابلیت جریان در تمام نقط دهان و حتی لای دندانها را دارند. دهان شویه های حاوی فلوراید، باعث استحکام بیشتر مینای دندان می شوند.

بیشترین اثرگذاری دهان شویه، بعد از مسواک زدن است. هر دهان شویه ای دستور استفاده خاصی دارد که لزوماً باید طبق آن مصرف شود.
دهان شویه

5. دندانپزشک

این ضرب المثل که می گوید: «سری را که درد نمی کند، دستمال نمی بندند»، در مورد دندانها مصداق ندارد، لزوماً نباید دندان شما درد داشته باشد تا شما به دندانپزشک مراجعه کنید. فرایند پوسیدگی دندان وقتی برای شما مشخص می شود که کار از کار گذشته و پوسیدگی به عصب رسیده است و شما دچار دندان درد شده اید. قبل از این مرحله هر 6 ماه یکبار باید به ملاقات دندانپزشک بروید.
برای صرفه جویی در وقت و هزینه، قبل از ویزیت دندانپزشکی، به رادیولوژی مراجعه کنید و عکس OPG دندان خود را تهیه کنید. معیار قطعی و قابل اطمینان دندانپزشکان برای شناسایی دندان پوسیده، عکس OPG است.
از دندانپزشک خود در مورد وضعیت دندانهایتان سؤال کنید. زمانها و نحوه مسواک زدن و نخ کشیدن خود را به دندانپزشک نشان داده و از او در مورد درستی آنها سؤال کنید. در صورتی که نخ کشیدن و مسواک زدن شما درست نباشد، دندانپزشک بی فایده بودن آنها را به شما خواهد گفت.
ویزیت دندان پزشک
 نمونه عکس OPG دندان، با شماره دندان ها در عکس زیر قابل مشاهده است:
عکس رادیولوژی دندان OPG
 
6. نکاتی در نگهداری بهتر از دندان ها
1- اگر دندان عقل برای رشد و بیرون آمدن از لثه جای کافی نداشته باشد، ترتیب و نظم سایر دندان ها را بر هم می زند. از سوی دیگر، دندان عقل به دلیل استقرار در انتهای فک، کمتر در تماس با مسواک قرار گرفته و احتمال پوسیدگی آن بالاتر است. وقتی متوجه رشد دندان عقل در لثه خود شدید به دندانپزشک مراجعه کنید.
2- در گذشته، توجه کمتری به دندان های شیری می شد و اصراری هم بر نگه داشتن آنها نبود، اما تحقیقات اخیر، دندان پزشکان را متقاعد کرده که تا حد امکان باید دندان های شیری را نگاه داشت، حتی باید آنها را پر کرو روکش نمود. زیرا هر قدر دیرتر استفاده از دندانهای دائمی را شروع کنیم، احتمال نگهداری آنها در سنین بالاتر بیشتر است. علاوه بر این، اگر افراد استفاده از دندان دائمی را در سنین بالاتری شروع کنند، آگاهی و جدیت بیشتری در نگهداری آنها خواهند داشت.
3- جرم گیری و بلیچ دندانها (برای سفید کردن رنگ آنها)، باید با توصیه دندانپزشک انجام شود، جرمگیریهای مکرر، مینای دندان را از بین می برد.
منابع:

-www.webmd.com
-www.wikihow.com
-www.simplestepsdental.com

.: تعداد 16 نفر از 18 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

مدت اعتبار opg عکس دندانopg دندان شماره ۵ دندان شماره 5

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران

نظری جهت نمایش وجود ندارد

نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما