ذهن انسان، ضمیر ناخودآگاه | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1394/01/12 آخرین بازنگری: 1395/08/13 بازدید: 8,268

ذهن انسان، ضمیر ناخودآگاه

  ضمیر ناخود آگاه
 
1-تمام اطلاعات دریافتی از حواس پنجگانه بینایی، بویایی، چشایی، لامسه و شنوایی و نیز اطلاعات مربوط به اندامهای داخلی بدن، مانند حرارت، ضربان قلب و ...، توسط ضمیر ناخودآگاه ما دریافت و تحلیل می شود. میزان این اطلاعات بیش از 11 میلیارد بیت بر ثانیه است، حجم این اطلاعات بسیار بیشتر از ظرفیت یک ابر رایانه است. ضمیر ناخودآگاه ما، برخی از این اطلاعات را فراموش می کند، و برخی دیگر را ذخیره و تحلیل می کند.
  
2-در واقع، ضمیر خودآگاه ما، وقتی در جریان امور قرار می گیرد که ضمیر ناخودآگاه، او را در جریان بگذارد. مواقعی که ضمیر ناخودآگاه، موضوع تازه ای را می بیند، یا نیاز به تصمیم گیری یا تحلیلی جدید دارد، آنرا به ضمیر خودآگاه مخابره می کند. در تمام مواقع غیر از این، ضمیر ناخودآگاه است که حکم فرمایی می کند.
 
3-ذخیره سازی اطلاعات توسط ضمیر ناخودآگاه، بصورت تصویر و یا سمبل است. به همین دلیل است که ارتباط تصویری و حافظه تصویری، قویتر از متن ساده است.
 
4-ضمیر ناخودآگاه، به بهترین شکل و با تمام وجود در خدمت شماست، همواره در حال یادگیری است، یاد گرفتن دوچرخه سواری، رانندگی با اتومبیل، واکنشهای به موقع در هنگام خطر، مدیریت اتفاقات درون بدن شما و هزاران کار دیگر که ضمیر ناخودآگاه مسئول انجام آنها است. اما باید جهت مشخصی برای انجام کارها، برای ضمیر ناخودآگاه تعیین شود. مثلا، ضمیر ناخودآگاه می داند که در صورت تماس دست با جسمی داغ، سریعا دست را از آن دور کند. این موضوع قبلا برایش روشن شده و  در صورت لزوم، به بهترین شکل پاسخ می دهد.
 
5-ضمیر ناخودآگاه، معانی منفی را درک نمی کند، مثلا اگر از او بخواهیم که کاری را نکند، در سمت و سویی قدم بر می دارد که به انجام آن کار منتهی می شود. به همین دلیل است که رهبران موفقیت می گویند: "همواره به آن چیزی فکر کن که می خواهی بشوی، نه آن چیزی که نمی خواهی بشوی."
 
6-ضمیر ناخودآگاه، با تمام قدرتی که دارد، بسیار حساس و زود باور است و سریعا همه چیز را به خودش می گیرد. عباراتی را که ما در مورد خودمان استفاده می کنیم، سریعا باور می کند. مثلا اگر صادقانه با خودمان بگوییم " مطمئنا از پس این کار بر می آیم"، ضمیر ناخودآگاه، این موضوع را به عنوان یک اصل می پذیرد و با قدرت و امکانات خارق العاده ای که در اختیار دارد، 24 ساعت شبانه روز و هفت روز هفته تلاش می کند و همه چیز را برای انجام آن کار مهیا می کند، و البته که موفق خواهد شد.
به همین دلیل است که رهبران موفقیت می گویند: "هرگز راجع به خودتان جملات نا امید کننده نگویید."  زیرا ضمیر ناخودآگاه همانند شنونده ای خاموش در کنار ماست، تمام حرفها و اظهار نظرها و حتی تخیلات ما را درک و باور می کند.
 
7-کنترل و مدیریت ادراک ما، به عهده ضمیر ناخودآگاه است. هر آنچه که کودک انسان از زمان جنینی (در رحم مادر)، تا 7 سالگی درک می کند، برای ضمیر ناخودآگاه بصورت اصل در می آید. سپس تجربیات ما در زندگی به گونه ای تفسیر و تحلیل می شود که با اصول کودکی همخوانی داشته باشند.
 
8-ضمیر ناخودآگاه، بر پایه انجام کارها به ساده ترین و کم زحمت ترین شکل ممکن استوار است.
 
9-غرایز و عادتها، توسط ضمیر ناخودآگاه ساخته می شوند. به این ترتیب، ضمیر ناخودآگاه تمرکز کمتری روی آن فعالیتها دارد. مثلا وقتی مدت زیادی در یک اداره کار می کنید، هنگام برگشتن از اداره به خانه، اصلا به مسیر فکر نمی کنید، فرمان اتومبیل بدون اینکه شما متوجه آن باشید، در جایی که باید، می پیچید. اما وقتی رادیو خبر از تصادفی در مسیر می دهد، یا اطلاعات وارد شده از چشم، حاکی از آن است که مسیر امروز، مثل هر روز نیست، دیگر فرمان به دست ضمیر خودآگاه سپرده می شود تا تصمیم گیری کند.
 
10-ماهیت ضمیر ناخودآگاه خستگی ناپذیر است، هرگز توقف نمی کند، همواره در پی یاد گرفتن است، از خدمت به ما لذت می برد، ظرفیت او بسیار فراتر از تصور ما است. 
 

 

 

منابع:

کتاب چهار اثر از فلورنس اسکاول شين

کتاب Nothing is impossible از Anthony Robbins

.: تعداد 82 نفر از 86 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

ظرفیت ضمیر خودآگاه انواع ضمیر ناخوداگاه برتری ضمیر ناخوداگاه بر خوداگاه ذهن ناخوداگاه ضمیر ناخودآگاه انسان+دانشنامه درک ضمیر ناخودآگاه ورزش ضمیر ناخود آگاه ذهن و ضمیر انسان درجدول ذهن وضمیر انسان
برچسب ها Tags:

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران
  • صفحه 1 از 1
  • 1
  • صفحه 1 از 1
  • 1
نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما