کسب رتبه در الکسا Alexa Rank | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1394/04/20 آخرین بازنگری: 1395/08/13 بازدید: 7,550

رنک الکسا (Alexa Traffic Rank) و بهبود آن

رتبه الکسا
شرکت فنآوری اطلاعات الکسا (Alexa Internet Incorporation) در سال 1996 میلادی بعنوان یک شرکت مستقل در ایالت کالیفرنیا آمریکا تاسیس شد. نام آن از کتابخانه تاریخی و بزرگ مصر، کتابخانه اسکندریه (Alexandrina) برگرفته شده و به نوعی تداعی کننده مرکزی برای جمع آوری اطلاعات در اینترنت است.در حال حاضر سهام دار اصلی آن شرکت Amazon.com)  Amazon) است.
در ابتدا، Alexa با استفاده از سابقه آماری کاربران قبلی در بازدید از سایتها، به کاربران جدید در مورد صفحه ای که بدنبال آن هستند، پیشنهاد ارائه می کرد. اما در حال حاضر (تاریخ انتشار این مقاله) اصلی ترین فعالیت Alexa، رتبه بندی سایتهای اینترنتی در جهان و نیز در کشوری است که بیشترین بازدید کننده را دارند (که ممکن است محل حضور سرور سایت باشد).
رتبه بندی سایتها، تحت عنوان Alexa Traffic Rank (ترافیک بازدید الکسا) نامگذاری شده است. الکسا، رتبه سایتها را بر اساس میانگین بازدید آنها در سه ماه گذشته محاسبه می کند، یعنی از 90 روز قبل تا به امروز، شبیه به همین محاسبه، فردا نیز تکرار می شود.
رنک، رتبه الکسا در سه ماه گذشته              
اما برای تعیین رتبه الکسا، علاوه بر ترافیک بازدید کننده در یک سایت، پارامترهای دیگری نیز نقش حیاتی دارند. شرکت الکسا، چهارچوب مشخص و تدوین شده ای برای تعیین رتبه یک سایت منتشر نکرده است، که البته منطقی به نظر می رسد، زیرا در صورت انتشار چنین دستورالعملی، هر هفته و بلکه هر روز، می بایست دستور العمل جدیدی را منتشر می کرد.
اما برخی از این پارامترها از طریق مهندسی معکوس و کارکرد الکسا شناسایی شده اند و عبارتند از:
1- تعداد بازدید (Visit) مقالات سایت در روز.
2- تعداد بازدید کننده (Unique Visitor) در روز. (بازدید= Visit، ممکن است یک نفر با کامپیوتر شخصی خود یکی از صفحات سایت را ده بار باز کرده باشد، در این حالت تعداد Visit =10 و تعداد بازدید کننده = Visitor = 1)
3- تعداد سایتهایی که به سایت مورد نظر لینک داده اند.
4- مسیری که بازدید کننده برای دستیابی به سایت پیموده است:
A) جستجو در گوگل و سایر موتورهای جستجو،
B) لینک از سایر سایت ها، ماژول های الکسا، ورود کاربر را از یک سایت به سایت شما را (حتی بدون وجود لینک) بعنوان لینک در نظر می گیرند،
C) تایپ آدرس سایت در آدرس بار،
نکته: اگر کاربری حتی بدون وجود لینک، از یک سایت وارد سایت شما شود، الکسا آنرا بعنوان لینک ورودی به سایت شما منظور می کند. 

برای نصب ابزار الکسا

می توانید روی آیکون زیر کلیک کرده و وارد سایت الکسا شوید:
 
نصب ابزار الکسا toolbar
 
این وبسایت مرورگر شما را شناسایی کرده و نسخه مناسب را برای نصب در اختیار شما قرار می دهد. 

برای بهبود رتبه (رنک) الکسا

نصب الکسا اسکریپ در صفحات سایت

این کار توسط برنامه نویس سایت انجام می شود و دریافت اطلاعات بازدید سایت شما را برای Alexa تسهیل می کند.

محتوا و انتشار مداوم و منظم آن

با توجه به محتوا و زمینه فعالیت سایت، ترتیبی اتخاذ کنید که مطالب آن در زمانبندی منظمی بروز و کاملتر شوند، مثلا هفته ای یکبار. سایتهایی که محتوای آن ثابت و بدون تغییر هستند، شانس کمتری برای بهتر شدن رتبه الکسا دارند.

اشتراک گذاشتن محتوا

برای سایت خود صفحات+linkedin  face book instagram twitter google بسازید و این امکان را برای کاربران فراهم کنید تا بتوانند مطالب سایت شما را به اشتراک بگذارند.

تغییر سالانه ظاهر و چیدمان سایت

ظاهر، منوها و چیدمان سایت را هر سال عوض کنید، با این کار کدهای برنامه نویسی سایت شما عوض شده و این موضوع در نظر موتورهای جستجو نوعی بروزرسانی محسوب می شود.
از سوی دیگر با این کار، خود را ملزم خواهید کرد که در راستای پاسخگویی به نیاز مشتریان سایت (بازدید کننده ها) اصلاحات و تغییرات لازم را اعمال کنید. 

دریافت نظر بازدید کنندگان و نمایش آن

در هر یک از صفحات سایت، برای بازدیدکنندگان امکان ارسال نظر و نمایش آن را فراهم کنید. این موضوع از دو جهت در بهبود سایت شما موثر خواهد بود. 
اولا: بازدید کننده، احساس تعلق خاطر به سایت خواهد داشت و برای معرفی و بهبود آن اقدام خواهد کرد.
دوما: نمایش نظر در صفحه سایت، نوعی بروزرسانی و تغییر محسوب می شود. و در اینصورت موتورهای جستجو در هدایت بیشتر ترافیک به صفحه شما تشویق خواهند شد.

تالار گفتگو و تبادل نظر در سایت

فضای تالار گفتگو را در سایت ایجاد کنید که کاربران اینترنتی بتوانند در آن نظرات خود را به اشتراک بگذارند. اظهار نظر کنند. این موضوع از دو جهت به نفع سایت شما خواهد بود:
اولا: با مطالعه مطالب تالار گفتگو، نقاط ابهام و نیازها و سلیقه کاربران را شناسایی می کنید.
دوما: درج نظر آنها نوعی بروزرسانی و تغییر در محتوای سایت شما محسوب می شود.

تنظیم کلمات کلیدی و تگ (برچسب)

موضوع و محتوای صفحه خود را شناسایی کنید، مثلا "چاقی وتناسب اندام"، از طریق google trends و یا سایتهایی نظیر ubersuggest.org/ کلیه کلمات جستجو شده در حاشیه این موضوع را جستجو کنید، برای چاقی و تناسب اندام خواهید داشت:
چاقی، تناسب اندام، قرص، لاغری، جراحی، وزن کم کردن، لایپوساکشن و ....،
با این کار در واقع شما نیاز کاربران اینترنتی را در محور چاقی و تناسب اندام ارزیابی کرده اید.
سعی کنید در محتوای صفحه سایت خود، اطلاعات مورد نیاز کاربران را پوشش داده و با حفظ کیفیت محتوا، از آن کلماتی که استخراج کرده اید، استفاده کنید.
این کلمات، کلمات کلیدی (Keywords) و برچسب های (Tags) صفحه شما هستند.

وجود کلمات کلیدی در آدرس URL صفحه

URL هر کدام از صفحات سایت شما، آدرس منحصر به فرد آن صفحه در موتورهای جستجو است. اگر کلمات کلیدی مربوط به محتوای آن صفحه در آدرس URL آن نیز موجود باشد، احتمال اینکه موتورهای جستجو آن صفحه را بعنوان نتیجه جستجو به کاربران نشان دهند، و در نتیجه احتمال بازدید سایت شما بیشتر خواهد بود.  

سرمقاله Heading

عنوان هر صفحه سایت را با فرمت H1, Heading و بالاتر از بقیه محتوا قرار دهید. بدیهی است عنوان مقاله باید با توجه به موضوع مقاله انتخاب شود. بهترین حالت آن است که در عنوان مقاله از کلمات کلیدی اصلی مقاله استفاده شده باشد.

آپلود عکس در محتوا با عنوان مقاله، برای نمایش به جستجو کنندگان عکس

بسیاری از کاربران، کلمات کلیدی را با عکس جستجو می کنند (مطالعه مقاله جستجو در گوگل) اگر در صفحات سایت شما عکسهای مرتبط با محتوای آن و کلمات کلیدی آن وجود داشته باشد، شانس معرفی سایت شما بعنوان نتیجه جستجوی عکس در موتورهای جستجو، و در نتیجه بازدید آن افزایش می یابد.

لینک داخلی، عنوان لینک (انکور تکست)

با حفظ ارتباط محتوا، بین صفحات سایت خود لینک بگذارید، برای لینک ها عنوان مناسب و مربوط به محتوا را انتخاب کنید. با انجام این کار موتورهای جستجو ارتباط درست و منطقی بین صفحات را درک می کنند. لینک های داخلی، سایت شما را شبیه به یک تور ماهیگیری (Network) به هم گره می زنند، بدیهی است با افزایش گره ها، تور محکمتر و بزرگتر می شود.
انکور تکست تقریبا همان لینک عادی است، با این تفاوت که لینک انکور (Anchor text)، به محل خاصی از صفحه هدف هدایت می شود، لینک انکور وقتی استفاده می شود که شما پاراگراف یا قسمت خاصی از صفحه هدف را بخواهید به بازدید کننده نشان دهید.

نقشه سایت (Site Map)

در صفحه نخست سایت، یا در نوار ابزار، نقشه سایت را درج کنید، انجام این کار نوعی راهنما برای موتور جستجوگر در مرور صفحات سایت شما خواهد بود. با افزایش یا تغییر محتوای سایت شما، باید نقشه سایت شما هم به روز شود.

چیدمان محتوای سایت

چیدمان صفحات، مطالب، عکسها، جداول و لینک ها، باید نظم و ارتباط درستی با یکدیگر داشته باشند. مثلا وقتی به یک درخت نگاه می کنید، براحتی می توانید بگویید که یک برگ به کدام شاخه و هر شاخه به کدام قسمت متصل است. مسیر بین صفحات و مطالب (برگ درخت) و صفحه اصلی سایت (تنه درخت) باید مشخص باشد، تا موتورهای جستجو تصویر درستی از محتوای سایت شما را تحلیل کنند.

استفاده از RSS feed ,feed burner

پس از راه اندازی پنل عضویت در سایت، و جمع آوری دیتا بیس (Data Base) اعضای سایت، نرم افزارهایی وجود دارند که با استفاده از آنها می توانید مقالات و بروزرسانی صفحات سایت را به اعضای سایت ارسال کنید. مزایای این اقدام:
1- ایجاد دیتا بیس (Data Base) از اعضای سایت.
2- تحکیم و تداوم ارتباط بین سایت و اعضای آن.
3- افزایش بازدید برای مقالات جدید و تسریع در Index شدن و رتبه گرفتن آنها.

تبلیغات Popups اقدام درستی نیست

استفاده از تبلیغات Popups برای سایت، ممکن است در کوتاه مدت رتبه آن را بهتر کند، اما در طولانی مدت جوابگو نخواهد بود.
 
تعداد بازدید کننده سایت، و به نوعی رتبه الکسا، ارتباط مستقیمی با نحوه آنالیز موتورهای جستجو (مثلا گوگل) از سایت شما دارد. زیرا هر قدر سایت شما، جزو نتایج صفحه اول و دوم جستجو در موتورهای جستجوگر باشد، احتمال بازدید آن بالاتر خواهد رفت. از این رو مطالعه مقاله بهینه سازی سایت در موتورهای جستجو، شما را در بهبود رنک الکسا کمک می کند.

 

 

 

منابع:

alexa.com

linda.com ويدئوهاي آموزشي

.: تعداد 16 نفر از 17 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران
  • صفحه 1 از 1
  • 1
  • صفحه 1 از 1
  • 1
نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما