سئو، بهینه سازی موتور جستجو | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1394/04/20 آخرین بازنگری: 1397/03/16 بازدید: 4,609

سئو، بهینه سازی سایت در موتورهای جستجو

آموزش SEO
SEO) Search Engine Optimization)
بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو یعنی "رعایت اصول" و "اعمال تغییراتی در سایت"، که در نتیجه آنها موتورهای جستجو، سایت شما را به مرورگران اینترنتی معرفی کنند.
شناسایی محتوای سایت شما توسط موتورهای جستجو (مانند گوگل)، و نمایش لینک سایت شما به مرورگران اینترنتی، نقش حیاتی در بازدید، رتبه و سرنوشت سایت شما دارد.
موتورهای جستجو در ازای خدماتی که به مرورگران اینترنتی ارائه می دهند از آنها مبلغی دریافت نمی کنند (در حال حاضر). اما ارائه سرویس مطلوب به مرورگران، و افزایش تمایل آنها به استفاده از هر موتور جستجوگر (مانند گوگل)، منابع درآمد هنگفتی را برای ایشان ایجاد می کند.
بدیهی است که موتورهای جستجو، برای حفظ قدرت و تداوم درآمد خود، در جهت رضایت کاربران اینترنتی تلاش کنند.
با توجه به مطالب مذکور، موارد زیر را باید بعنوان اصل در بهینه سازی موتورهای جستجو پذیرفت:
1- اگر محتوای سایت شما پاسخگوی سئوالاتی باشد که برخی مرورگران در اینترنت بدنبال آن هستند، موتورهای جستجو با کمال میل سایت شما را به آنها معرفی خواهند کرد.
2- عملکرد موتورهای جستجو تحت کنترل نرم افزار است. این نرم افزار با توجه به اطلاعات دریافتی از تمام سایتها، ترتیب آنها را در نمایش نتیجه جستجوی کاربران اینترنتی تعیین می کند. 
3- موتورهای جستجو، و در صدر آنها گوگل، برای حفظ بقاء، و تداوم اقتدار خود، تمام تلاش خود را در معرفی سایتهایی که بیشترین و نزدیکترین ارتباط را با کلمات جستجو داشته باشند، خواهند کرد. در این راستا از انواع هوش مصنوعی، سخت افزار، نرم افزار و سرمایه گذاری نیز مضایقه نمی کنند.
 
نرم افزار و سخت افزار موتورهای جستجو، در هر لحظه در حال تغییر هستند.
مطالعه مقاله آموزش جستجو در گوگل، برای درک بهتر مطالب زیر لازم است:
وقتی کاربر اینترنتی عبارتی را در گوگل وارد کرده و آنرا جستجو می کند، نرم افزار گوگل با توجه به کلمات، توابع (مانند :Pdf) و کاراکترهای تایپ شده، و ترتیب آنها، نتیجه جستجو را نمایش می دهد.
ترتیب نتیجه جستجو به موارد زیر وابسته است: 
1- فراوانی این کلمات در محتوای صفحات و حتی نام URL آنها.
2- رتبه سایتی که این صفحه در آن وجود دارد.
3- وجود این کلمات در سرمقاله Header صفحه سایت.
4- وجود یا عدم وجود ابزارهایی نظیر Web Master Tools و Sitemap و ... در کد برنامه نویسی سایتها.
5- کلماتی که بعنوان کلمات کلیدی برای محتوای صفحه سایتها تعیین شده.
6- کلماتی که بعنوان برچسب Tag، برای محتوای صفحه سایتها تعیین شده.
7- پراکندگی زمانی در بروزرسانی صفحه هر سایت.
8- لینک هایی که از سایت های دیگر به هر صفحه داده شده، (محور محتوای آن سایتها نیز اهمیت دارد).
9- عنوان صفحه سایت ها و ارتباط آن با محتوای صفحه.
و ...
موتورهای جستجو الگوریتم بسیار پیچیده ای را برای تدوین و نمایش خروجی به خدمت می گیرند، اما در مقابل، بهینه سازی در موتورهای جستجو بسیار ساده و در غالب 4 سرفصل زیر قابل بررسی است:

1-محتوای سایت

اصالت محتوای سایت (تکراری نبودن محتوا)

اگر محتوای سایتی از محل دیگری کپی شده باشد، حتی اگر جای بعضی کلمات و افعال عوض شده باشند، موتورهای جستجو آن سایت را بعنوان پاسخگوی نیاز مرورگران اینترنتی نخواهند شناخت. کپی برداری از محتوای دیگر سایت ها، ارزش علمی ندارد.

ایجاد صفحه جدید برای محتوای جدید

محتوای هر صفحه را بصورت اختصاصی تالیف کنید، مثلا اگر صفحه ای در خصوص ویتامین های مورد نیاز بدن می سازید، برای هر ویتامین یک صفحه جدید بسازید و نام آن ویتامین را در header مقاله قرار دهید.
در هم آمیختن همه ویتامین ها در یک صفحه معایب زیر را در بر دارد:
1-تعداد کلمات کلیدی متنوع و متعددی ایجاد خواهد شد و موتورهای جستجوگر، از اهمیت هرکدام از آنها خواهند کاست. 
2-ایجاد عنوان صفحه و کلمات کلیدی محدویت کاراکتری دارد و شما ناچارخواهید شد از برخی کلمات کلیدی صرف نظر کنید.
3-کاربر در پیدا کردن مطلب مورد نیاز خود در صفحه شما سر درگم می شود.
4-هویت محتوای صفحه از نظر کاربر مبهم خواهد بود.

فرمت و محل قرار دادن محتوای صفحات:

برای موتورهای جستجو بالاترین اولویت در فرمت اطلاعات، فرمت متن یا تکست (text) است. در نتیجه مطالب مهم سایت خود را  تحت این عنوان ذخیره کنید. استفاده از تصاویر متنی (فایل عکسی که در آن متن وجود دارد)، موتورهای جستجو را از محتوای سایت شما محروم می کند.
فرمت text به هر فرمت دیگری اهم از pdf ، swf و حتی جدول اولویت دارد، صحت این موضوع در نتایج جستجوی گوگل براحتی قابل مشاهده است.

اگر فکر می کنید در محتوای صفحه شما مطالبی وجود دارد که بعدها ممکن است کاربران آنها را با "فرمت عکس" در گوگل جستجو می کنند، حتما عکسهای مربوطه را در متن مقاله قرار داده و تگ Alt و Title مناسبی را برای آنها انتخاب کنید. با این کار، شما شانس دیده شدن در "نتایج عکس" جستجو شده در موتورهای جستجو را دارید.

سرمقاله Heading

عنوان هر صفحه سایت را در بالای آن و با فرمت H1، Heading قرار دهید. بدیهی است عنوان مقاله باید با توجه به موضوع انتخاب شود. بهترین حالت آن است که در عنوان مقاله از کلمات کلیدی اصلی همان مقاله استفاده شده باشد. ربات های موتور جستجو در صفحات شما بدنبال Heading  H1 می گردند تا موضوع اصلی صفحه را با نام و کلمات کلیدی تطبیق دهند.
عناوین هر پاراگراف به ترتیب اهمیت و جایگاه ان در صفحه نیز به ترتیب از H2 تا H6 متغیر است.

کلمات کلیدی (Key Words)

حجم فزاینده اطلاعات در شبکه اینترنت، مدیریت آنها را برای موتورهای جستجو دشوارتر می کند. از این رو، تعیین کلمات کلیدی و برچسب ها (تگ) برای صفحات سایت، پیام زیر را برای موتورهای جستجو در بر دارد:
"این صفحه محتوای مربوط به این کلمات را در بر دارد و این کلمات به محتوا و عنوان صفحه مرتبط هستند."
صحت این پیام، به معنی بهینه سازی سایت در موتورهای جستجو است. 
با توجه به اصل 3 در بهینه سازی سایت، موتورهای جستجو بوسیله هوش مصنوعی محتوای سایت را با کلمات کلیدی و برچسب ها کنترل می کنند.
تعیین کلمات کلیدی و برچسب ها، فرآیندی هوشمندانه، و مستلزم تفکر بسیار است. مثلا اگر محتوای یکی از صفحات سایتی در مورد "اعتیاد و درمان آن" باشد.
تنظیم کننده محتوای سایت باید:
1- از طریق ابزارهایی نظیر Google Trends، و یا سایت http://ubersuggest.org کلیه کلمات مربوط به "اعتیاد و درمان آن" را که توسط کاربران اینترنتی جستجو شده استخراج نماید.
2- کلمات مرتبط با "اعتیاد و درمان آن " را نیز شناسایی کند، مثلا در این مورد خاص، "سم زدایی"، "ترک اعتیاد"، "داروی ایجاد نفرت"، "هزینه ترک" و ... 
سپس، آنها را نیز در Google Trends، و یا سایت http://ubersuggest.org جستجو کند.
3- پس از انجام مرحله 1 و 2، دایره ای از کلمات بدست می آیند، تنظیم کننده مطالب سایت، باید توضیح کاملی در مورد این کلمات در محتوای صفحه بگنجاند. در بهترین حالت، این کلمات در سر مقاله Heading)  h1)  و یا h2  قرار دارند.
4- در بهترین حالت، پر جستجوترین این کلمات باید در نام URL صفحه شما نیز وجود داشته باشند.
نام بردن از کلمات و عدم ارائه توضیح لازم در مورد آنها، نه تنها از نظر اخلاقی درست نیست، بلکه در مدت کوتاهی بی ارزش بودن صفحه سایت را به بازدید کننده القاء می کند. مضاف بر این، دور از انتظار نیست که در آینده نزدیک، موتورهای جستجو نرم افزاری برای تشخیص این موضوع تدوین کنند.

برچسب ها (Tag)

زبان صفحات اینترنتی html است، هر صفحه ای در سایت شما وجود دارد از طریق این زبان به چیزی تبدیل شده که شما می بینید.
در زبان html دستوراتی تحت عنوان Tag وجود دارند که شکل، نوع و اهمیت هر قسمت از محتوای صفحه سایت شما را نشان می دهند. در بهترین حالت باید صفحات سایت شما تگ های زیر را داشته باشند:
تگ توضیحات صفحه: که در واقع خلاصه 1 یا 2 خطی از محتوای این صفحه است. مثلا تگ توضیحات همین صفحه ای که آن را مطالعه می کنید عبارت است از:
"بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو یعنی "رعایت اصول" و "اعمال تغییراتی در سایت"، که در نتیجه آنها موتورهای جستجو، سایت شما را به مرورگران اینترنتی معرفی کنند."
تگ کلمات کلیدی: که در قسمت قبل توضیح داده شد.
تگ هدر Header یا سر تیتر: این تگ قسمت های مختلف صفحه را عنوان گذاری می کند و در واقع محور اصلی پاراگرافهای صفحه را تعیین می کند. 

گرافیک سایت

برای طرح صفحات، آیکونها و لوگو (در صورت وجود) از خدمات طراح استفاده کنید، استفاده از طرح، گرافیک و عکسهای حجیم در سایت به نفع شما نخواهد بود، زیرا:
1- سرعت بارگزاری سایت شما را کاهش می دهد.                              
2- کاربران اینترنتی را که سرعت سرویس اینترنت متوسطی دارند، از دست خواهید داد.
3- حجم اطلاعات بارگزاری و آپلود شما از سرور افزایش یافته و هزینه اجاره هاست افزایش خواهد یافت.
از اینرو سایت زیر برای بهینه کردن حجم عکسها با فرمت jpg و png معرفی می شود: 
https://tinypng.com/
با استفاده از این سایت شما می توانید حجم عکسها را بدون کاهش کیفیت کمتر کنید.

2- برنامه نویسی سایت، هاست و دامنه

1- مهمترین و حیاتی ترین تصمیم در شروع کار است، برای انتخاب برنامه نویس حتما از او رزومه کاری بخواهید و با مشتریانش تماس بگیرید و موارد زیر را تحقیق کنید:
- برنامه نویس چقدر به کارش متعهد است؟ آیا تماس تلفنی مشتریان خود را پاسخگو هست؟ زیرا قطعا ارتباط شما با برنامه نویس سایتتان دراز مدت خواهد بود.  
- رتبه الکسا سایتهای طراحی شده توسط او در چه بازه ای است؟
از برنامه نویس سایت خود بخواهید:
- Google Analytics و Webmaster Tools را در سایت شما نصب کند. این کار محتوای سایت شما را برای گوگل قابل درک تر می کند.
- برای سایت شما نقشه سایت تهیه کرده و در روت اصلی هاست آپلود کند، خودتان نیز می توانید نقشه سایت خود را از طریق xml-sitemaps.com بسازید. نقشه سایت حاوی اطلاعات کامل و جامعی از محتوای سایت شماست، انواع محتوا، تاریخ انتشار، محل قرارگیری و ... را در خود دارد. در واقع نقشه سایت کار موتورهای جستجو را برای شناسایی سایت شما آسانتر می کند. با تغییر و افزایش محتوای سایت، نقشه آن نیز باید به روز شود.
- سایت شما را واکنش گرا (Responsive) طراحی کند تا توسط تبلت، گوشی موبایل و کلیه رزولیشن های لپ تاپ، بصورت تمام صفحه قابل نمایش باشد. این مورد مزیت بزرگی از نظر موتورهای جستجو محسوب می شود.
2- سایت داینامیک، امکان تغییر محتوا را بصورت آنلاین و بدون وقفه برای مدیر سایت فراهم می کند. داینامیک بودن سایت را از برنامه نویس سایت خود بخواهید.
3- برنامه نویسی سایت، مشتمل بر کدهایی است که محتوای سایت شما و نحوه پردازش و نمایش آن را مدیریت می کند. این کدها، با محتوای اصلی سایت شما در هم آمیخته هستند.
مرورگران اینترنتی به دنبال کدهای برنامه نویسی سایتها نیستند (معمولا)، بنابراین هر قدر کدهای برنامه نویسی ساده تر، و کوتاه تر باشند، نرم افزار موتورهای جستجو، رویکرد و محتوای سایت شما را بهتر آنالیز می کنند.
علاوه بر آن، بهتر است نرم افزار سایت شما توسط برنامه نویس متخصص سایت نوشته شود، زیرا استفاده از ماژول های آماده و تکراری در برنامه نویسی سایت، که در بسیاری از سایتهای دیگر نیز وجود دارند، بعنوان یک محتوای تکراری محسوب می شود.
4- در انتخاب هاست (محل استقرار اطلاعات سایت شما) دقت کنید، اگر بازدید زیادی در سایت خواهید داشت، ناچارید از سرور اختصاصی استفاده کنید. (مطالعه مقاله هاست)

دقت کنید که سایت شما باید در دسترس ربات موتورهای جستجو باشد، برای این منظور عبارت Ping a website را در گوگل جستجو کرده و آدرس سایت خودتان را در یکی از نتایج این جستجو تست کنید. در بهترین حالت باید سایت شما از همه جای دنیا قابل دیدن باشد. سایت( www.super-ping.com ) یک نمونه از سایتهای ping است.

5-ترجیحا نام دامنه را مرتبط با زمینه فعالیت خود انتخاب کنید، هوشمندانه ترین انتخاب ها، کلماتی هستند که مخاطبین کسب و کار شما در گوگل سرچ می کنند. نام کوتاه تر، مزیت های زیادی برای شما دارد. (مقاله کسب و کار اینترنتی- نام دامنه)

3- تبلیغات و بازاریابی

لینک های داخلی و لینک در سایر سایت ها

بین صفحات سایت خود لینک های معنادار و منطقی بگذارید، در لینکهای داخلی موارد زیر را در نظر بگیرید:
1- در یک صفحه (مثلا A)، بیش از یک یا دو بار به صفحه دیگر (مثلا B) لینک ندهید، یا اگر این کار را می کنید، در تنظیمات لینک، یا لینک های بعدی Nofollow را انتخاب کنید.
2- برای لینک ها عنوان (Title) انتخاب کنید، بهتر است این عنوان مشابه با نام صفحه باشد.
3- در تعداد لینک های داخلی افراط نکنید.
 
تبلیغات در سایت های دیگر، سرعت شناخته شدن سایت شما را به بازدید کنندگان افزایش می دهد، از سوی دیگر، با افزایش بازدید (Visits & Visitors)، جایگاه سایت شما در صفحه نتایج در موتورهای جستجوگر ارتقاء می یابد.
بهترین حالت این است که سایتی که لینک سایت شما را در خود قرار داده، محتوای مربوط به سایت شما داشته باشد. 
برای اینکه ببینید از چه سایتهایی به سایت شما لینک داده شده کافی است متن زیر را در گوگل تایپ کنید و جستجو را بزنید:
[links:[Domain name
در سایت زیر می توانید لینک های فرستاده شده با سایت خود را بررسی کنید:
majesticseo.com

عضویت در دایرة المعارف ها

در اینترنت، دایرة المعارف هایی وجود دارند که نام سایت ها را توجه به موضوع و زمینه فعالیت آنها دسته بندی کرده اند، عضویت در آنها مزیت بزرگی برای بهینه سازی سایت شما محسوب می شود. برخی از این سایتها:

www.aval.ir

www.mogadam.ir

www.namasite.com

www.dmoz.org

www.bing.com

www.business.yahoo.com

شبکه های اجتماعی Facebook، Instagram، Linkedin ، Twitter و Google+

برای سایت خود صفحات توییتر، لینکد این، اینستاگرام، فیس بوک و گوگل پلاس ایجاد کنید و امکان درج محتوای سایت را در صفحات آن لحاظ کنید. ترتیبی اتخاذ کنید که بازدید کنندگان بتوانند صفحات سایت شما را به اشتراک گذاشته و به یکدیگر معرفی کنند. این اقدام، به دو صورت در بهینه سازی، افزایش بازدید و رتبه سایت شما موثر است:
1- وجود لینک سایت شما در اینستاگرام، گوگل پلاس و ... ، باعث کسب رتبه بهتر سایت شما می شود.
2- محتوای سایت شما و نام شما در این شبکه ها منتشر شده و بازدید کننده جذب خواهد کرد.
3- می توانید از ابزارهای خاص هرکدام ار این شبکه ها استفاده کنید.

مشتری مداری و جلب رضایت بازدید کننده

بازدیدکنندگان از صفحات سایت شما، مشتری سایت شما هستند، به آنها احترام بگذارید و بهترین ها را برای ایشان بخواهید. آنها را شایسته مطالب با کیفیت، صادقانه و هوشمندانه بدانید.
شکل و ظاهر سایت شما باید مورد پسند بازدید کننده باشد؛ برای تشخیص این موضوع سایت خودتان را در کنار سایت رقیبانتان باز کنید و خودتان قضاوت کنید که کدام را بیشتر می پسندید؟
تبلیغات Popups را در سایت خود قرار ندهید، سعی نکنید با نمایش تصاویر چشمک زن فلش، کاربر را تشویق کنید که صفحه ای را باز کند که آنرا نمی خواسته!!!  

4- جریمه توسط موتور جستجوی گوگل:

انجام موارد زیر مشمول جریمه توسط گوگل (Google penalty) می شوند، , و انجام آنها توسط برنامه نویس یا مدیر سایت، تاثیر منفی زیادی در بهینه سازی سایت شما دارد، و سایت شما، شانس حضور در صفحات اول گوگل را از دست خواهد داد:

1- درج مطالب تکراری و کپی شده (حتی اگر ترتیب آن عوض شده باشد) از جای دیگر در سایت (چه سایت خودتان و چه سایتهای دیگر)،

2- لینک های شکسته خارجی، لینک های غیر عملی و خراب داخلی، لینک های مخفی،

3- محتوای پر از کلید واژه (به منظور رنک گرفتن)، نسبت فراوانی کلیدواژه به متن، نباید بیش از 4.5 درصد باشد.

4- گرفتن لینک از وبسایتهایی با زبان دیگر،

5- استفاده بیش از حد از تگ Header،

6- فقدان نقشه سایت (Sitemap)،

7- وجود لینک های بیش از حد در فوتر سایت،

8- در دسترس نبودن سایت برای مدت طولانی، 

 

 

 

منابع:

ويدئوهاي آموزشي Linda.com

کلاس آموزشي سئو - مهندس رضا يوسف زاده

.: تعداد 11 نفر از 14 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران

نظری جهت نمایش وجود ندارد

نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما