سدیم Sodium | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1394/11/09 آخرین بازنگری: 1395/08/13 بازدید: 890

سدیم Sodium

وظایف و خواص سدیم Sodium در بدن:

سدیم جزئی از نمک طعام و از مهمترین الکترولیتهای بدن است که در مایع اطراف سلولها وجود دارد. سدیم مسئول کنترل فشار و حجم خون است و در ارسال و دریافت پیامهای عصبی (مثلا انقباضهای عضلانی) نقش مهمی دارد. سدیم در کنترل تعادل اسید-باز (تنظیم PH) موثر است.

نمک طعام (NaCl) پس از ورود به بدن براحتی از طریق سیستم گوارش جذب و وارد خون می شود. معمولا بدن ما تا دو برابر بیشتر از نیاز روزانه سدیم دریافت می کند که از طریق کلیه ها دفع می شود.

مرکز احساس تشنگی در مغز و هورمونی بنام آلدسترون، میزان سدیم موجود در خون ما را کنترل می کنند. با افزایش میزان سدیم، بخش تشنگی در مغز تحریک شده و فرد آب بیشتری می نوشد تا میزان غلظت سدیم کاهش یابد. از طرف دیگر با کاهش سدیم خون، ترشح هورمون آلدسترون افزایش می یابد که باعث افزایش جذب سدیم از روده ها و مانع از دفع آن توسط کلیه ها می شود.

عوارض شایع در کمبود سدیم Sodium:

با توجه به عملکرد سدیم در بدن ما، دور از انتظار نیست که کمبود آن باعث کاهش فشار خون، سر گیجه، ضعف عمومی و بی حالی شود. استفاده از سدیم (بصورت آب پرتقال شور، ماست با نمک زیاد و ... ) برای کسانیکه بدلیل گرسنگی یا استرس و

تنش دچار افت فشار خون شده اند گزینه مناسبی است. آب قند فقط از طریق افزایش حجم مایع بدنی به این افراد کمک می کند، که البته تاثیر آن کمتر از سدیم است.

مسمومیت با سدیم Sodium (عوارض مصرف بیش از حد):

دریافت بیش از حد سدیم در برخی افراد باعث افزایش فشار خون می شود. دریافت بیش از حد سدیم در رژیم غذایی، در دراز مدت باعث افزایش مزمن فشار خون و بروز بیماری های قلبی عروقی می شود. از اینرو پزشکان کاهش مصرف نمک در غذا را توصیه می کنند.

افزایش مصرف کلسیم، پتاسیم و منیزیم به افرادی که سطح بالایی از سدیم را در خون خود دارند توصیه می شود.

مقدار نیاز روزانه سدیم Sodium:

هر گرم نمک طعام حاوی 0.4 گرم سدیم است، با در نظر گرفتن اینکه در اکثر غذاهای مصرفی ما سدیم وجود دارد، می توان گفت که همه ما روزانه چندین برابر بیشتر از نیاز روزانه خود سدیم دریافت می کنیم.

در بزرگسالان مقدار سدیم دریافتی نباید از 2.3 گرم در روز تجاوز کند. که این مقدار در بیماران مبتلا به فشار خون و ناراحتی های قلبی از این هم کمتر است (1.5 گرم در روز).

کودکان با توجه به عادات غذایی جدید خود (چیپس و پفک و ...) چندین برابر نیاز روزانه خود نمک دریافت می کنند و این موضوع زمینه ساز ابتلا ایشان به بیماری های فشار خون و قلب و عروق خواهد بود.

منابع غذایی سدیم Sodium:

نمک طعام اصلی ترین منبع سدیم است که نه تنها در نمکدان، بلکه در بسیاری از غذاها وجود دارد. نمک نوعی نگهدارنده طبیعی است که فاسد شدن غذا را به تاخیر می اندازد. در صنایع غذایی برای نگهداری هر چه بیشتر غذاها (رب گوجه فرنگی، فرآورده های گوشتی، انواع کنسرو و فست فود) به آن نمک اضافه می کنند. بعلاوه شیر و حتی آب شرب هم حاوی مقداری سدیم هستند.

 

 

 

منابع:

Aronow WS, Fleg JL, Pepine CJ, et al. ACCF/AHA 2011 expert consensus document on hypertension in the elderly: a report of the American College of Cardiology Foundation Task Force on Clinical Expert Consensus documents developed in collaboration with the American Academy of Neurology, American Geriatrics Society, American Society for Preventive Cardiology, American Society of Hypertension, American Society of Nephrology, Association of Black Cardiologists, and European Society of Hypertension. J Am Coll Cardiol. 2011;57:2037-114

British Medical Association Complete Family Health Guide

.: تعداد 2 نفر از 2 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران

نظری جهت نمایش وجود ندارد

نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما