انواع سیمان و بتن | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1395/02/11 آخرین بازنگری: 1395/08/13 بازدید: 7,770

سیمان، بتن و انواع آن

سیمان جزء اصلی بتن و ملات می باشد، و ماده ای است که پس از حل شدن در آب خاصیت چسبندگی پیدا می کند و برای چسباندن اجزا و مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع سیمان-بتن

برای استفاده از بتن در شرایط مختلف جوی و کاربری های مختلف سازه، انواع مختلفی از سیمان وجود دارد که عبارتند از:

سیمان نوع (تیپ) 1 – سیمان پرتلند معمولی

این نوع سیمان بیشتر در مواقعی استفاده می شود که هیچ ویژگی خاصی [ اهم از گیرش سریع، گیرش تدریجی یا کند، تولید حرارت کمتر، مقاومت در برابر سولفات و یونهای خورنده و ... ] از سیمان مورد انتظار نباشد.

این سیمان برای مصارف متنوعی مانند پلهای بتنی، پیاده رو سازی و ملات بنایی و ... استفاده می شود.

سیمان نوع (تیپ) 2

سیمان تیپ 2 کندتر از سیمان تیپ 1 می گیرد و حرارت کمتری در حین هیدراتاسیون تولید می کند، از طرف دیگر در برابر حمله سولفات کمی مقاومتر است و استحکام اولیه و نهایی آن از سیمان تیپ 1 کمتر است.

سیمان تیپ 2 برای بتن ریزی های ضخیم و حجیم، خصوصا در تابستان مناسبتر است، زیرا هیدراتاسیون در آن کندتر انجام می شود.

سیمان تیپ 2 برای بتن ریزی در هوای سرد، و یا محیطهایی که بطور همزمان حاوی یون کلر و سولفات هستند، مناسب نیست.

سیمان نوع (تیپ) 3- سیمان زودگیر

سیمان تیپ 3، خواصی مشابه با سیمان تیپ 1 دارد، با این تفاوت که بیشتر کوبیده شده و ذرات آن ریزتر شده است (2 تا 5 میکرومتر)، به همین دلیل واکنشها در آن سریعتر انجام شده، حرارت بیشتری تولید می کند (خصوصا در ساعات اولیه بتن ریزی) و سریعتر محکم می شود. استحکام 7 روزه سیمان تیپ 3، معادل مقاومت 28 روزه سیمان تیپ 1 است.

این نوع سیمان برای بتن ریزی در هوای سرد، و یا مواقعی که زودتر بخواهند قالبها را باز کنند، مناسبتر است.

انواع سیمان-تیپ 3

در دماهای پایینتر از 4 درجه سانتی گراد، و خصوصا زیر صفر، بهمراه این سیمان باید از افزودنی های بتن (نظیر ضد یخ) استفاده شود.

سیمان نوع (تیپ) 4- سیمان کندگیر یا سیمان دیرگیر

سیمان تیپ 4 کندگیر است و در حین هیدراتاسیون حرارت کمتری تولید می کند. روند استحکام این نوع سیمان کندتر از سایر سیمان ها است.

این نوع سیمان بیشتر در بتن ریزی های بسیار حجیم (مانند سد ها یا ستون پل ها)، و یا بتن ریزی در دماهای بالاتر از 40 یا 50 درجه سانتیگراد استفاده می شود.

در بتن ریزی سد و یا پل، عملیات بتن ریزی بصورت لایه به لایه صورت می گیرد و ممکن است بین دو لایه بتن، تا 30 دقیقه فاصله زمانی وجود داشته باشد. استفاده از سیمان کند گیر تیپ 4 باعث می شود که بین این لایه ها استحکام و یکپارچگی وجود داشته باشد و اصطلاحا اتصال سرد بین لایه ها بوجود نیاید. (اتصال سرد وقتی بوجود می آید که لایه بتن تازه، روی بتنی که در حال سفت شدن است ریخته شود، که یک نقطه ضعف بتن محسوب می شود).

سیمان نوع (تیپ) 5 – سیمان ضد سولفات

سیمان تیپ 5 در مواردی استفاده می شود که بتن در معرض تماس شدید با یون سولفات قرار داشته باشد. به عبارت دیگر، اگر آبی که برای ساخت بتن استفاده می شود، یا خاکی که در معرض آن قرار دارد، مقدار زیادی یون سولفات داشته باشد، از سیمان تیپ 5 استفاده می گردد.

استحکام 7 و 28 روزه سیمان تیپ 5 کمتر از سایر سیمان ها است و برای سازه هایی که نیازمند استحکام بالا هستند توصیه نمی شود.

اگر یون سولفات و کلر، همزمان (در آب مورد استفاده بتن، یا محیط بتن ریزی) وجود داشته باشند، مصرف این نوع سیمان باید پس از انجام آزمایشات صورت گیرد.

سیمان پوزولانی

سیمان پوزولانی تشکیل شده از: 15 درصد از انواع سیمان (تیپ 1،2 و 5) و 15 تا 40 درصد ماده ای به نام پوزولان. جنس پوزولان شبیه به سیمان است، (پوزولان برگرفته از کلمه Pozzuoli و محلی واقع در ایتالیاست و اولین بار پوزولان در آنجا استفاده می شده) با این تفاوت که واکنش سیمان را ندارد. سیمان پوزولانی مشابه سیمان معمولی برای ساخت بتن، ملات بنایی و سنگ کاری مورد استفاده قرار می گیرد.

سیمان پوزولانی، با توجه به نوع و مقدار پوزولان استفاده شده در آن، خواص ویژه زیر را داراست:

حرارت هیدراتاسیون کمتری نسبت به سیمان معمولی دارد و در بتن ریزی های حجیم، در هوای گرم مورد استفاده قرار می گیرد. این خواص سیمان پوزولانی باعث می شود که بتن تازه خیلی گرم نشود و سطح آن ترک نخورد.

سیمان پوزولانی کمتر از سیمان معمولی آب می اندازد و ترکهای سطحی و عمقی آن کمتر است.

در واکنش سیمان پوزولانی، آهک کمتری در بتن آزاد می شود و در نتیجه:

1-خلل و فرج کمتری در بتن ایجاد می شود.

2-بتن حاصله نفوذ ناپذیرتر است و در برابر مواد خورنده بتن و آرماتور مقاومتر است.

3-شوره و سفیدک بتن در آن کمتر است.

مقدار کلینکر (ماده اصلی در سیمان های معمولی) در این سیمان کمتر از سایر سیمان ها است و در نتیجه گیرش کندتری دارد و باز کردن آرماتور و قالب باید با احتیاط صورت گیرد.

بتن ساخته شده با سیمان پوزولانی آب بیشتری جذب می کند و روانروی بتن کم می شود که برای افزایش روانروی بتن باید از افزودنی های روانساز استفاده کرد نه اینکه آب بتن را افزایش داد.

سیمان سفید

سیمان سفید در واقع همان سیمان معمولی است، با این تفاوت که در ترکیبات آن اکسید آهن وجود ندارد. فرآیند حذف اکسید آهن از سیمان معمولی هزینه بر است و لذا سیمان سفید گرانتر از سیمان معمولی است.

برای تولید سیمان با رنگهای مختلف، رنگهای صنعتی را به سیمان سفید اضافه می کنند.

سیمان رنگی

انبار کردن سیمان

رعایت موارد زیر در حمل و نگهداری سیمان ضروری است:

-تاریخ تولید سیمان نباید بیش از یکسال باشد.

-کیسه های سیمان از هر طرف باید حداقل 10 سانتی متر با دیوار و زمین فاصله داشته باشند.

-نباید بیشتر از 12 کیسه سیمان را روی چید، زیرا کیسه های زیرین سخت و غیر قابل استفاده می شوند.

-در صورت نگهداری کیسه ها در فضای باز، باید روی آنها را با نایلون پوشاند.

 

 

 

منابع:

مباحث 22 گانه مقررات ملی ساختمان - وزارت مسکن و شهرسازی

نشریه 55 سازمان برنامه ریزی و بودجه

نشریات موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران - مباحث ساختمان

.: تعداد 57 نفر از 63 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

سیمان پرتلند مناسب برای بتن ریزی در بنادر دلایل سفیدک زدن بتن یا همان شوره بتن استفاده از سیمان سفید در ساخت بتن سیمان پرتلند پوزولانی اردبیل دیرگیر است یا زود گیر فرق ملات با بتن تولید سیمان تیپ3 در کرمانشاه جهت تهیه بتن از چه نوع آبی استفاده میشود؟ فرق سیمان پوزولانی و تیپ2 تفاوت سیمان تیپ 2 و پوزولانی تیپ های سیمان سیمان کندگیر تفاوت سیمان تیپ ۲ و پوزولانی تفاوت سیمان تیپ 1 و 2 تفاوت بتن و سیمان چند نوع تیپ سیمان داریم چرا در محیط سولفات و کلراید نمیشه از سیمان تیپ پنج استفاده کرد فرق سیمان بوزولانی با تیب 2 انواع سیمان بنایی تفاوت سیمان تیپ ۲ و سیمان تیپ ۵ ساخت بتون با بتونیر مقاومت سیمان سفید و سیاه فرق سیمان سفید با سیمان سیاه انواع بتن و سیمان فرق سیمان سفید وسیاه مواد مقاومتر از سیمان مقاومت سیمان تیپ دو بالاتره یا سیمان ضدسولفات مقایسه سیمان پرتلند 2و 1 برای شناژ کدام تیپ سیمان بهتر است مقاومت سیمان کدام سیمان سفید بهتر است فرق سیمان و بتن فرق سیمان تیپ 1 و 2 آیا سیمان تیپ ۲ برای سیمانکاری مناسب است فرق سیمان تیپ یک و دو سیمان سفید یا سیاه سیمان تیپ 7 تفاوت سیمان زود گیر و دیر گیر مقایسه استحکام سیمان سفید و سیاه تیپ بتن تیپ بندی سیمان

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران

نظری جهت نمایش وجود ندارد

نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما