شنا | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1394/06/21 آخرین بازنگری: 1395/08/13 بازدید: 12,705

برای کسی که شنا بلد نیست، شنا کردن ممکن است کاری سخت و پیچیده به نظر برسد، اما واقعیت این است که شنا کردن در آب مانند پیاده راه رفتن روی زمین است با این تفاوت که هماهنگی دستها و پاها در هنگام راه رفتن و شنا کردن با هم فرق دارند.

اگر تنیس، اسکی یا هر ورزش دیگری را بلد نباشید، اتفاق خاصی نخواهد افتاد، فقط آنها را بلد نیستید، اما اگر شنا بلد نباشید، ممکن است روزی تاوان بزرگی را  برای این بلد نبودن بدهید، پس لازم است که شنا را یاد بگیرید. علاوه بر این، برخی از مزایای شنا عبارتند از:

1) فشردگی آب، 12 بار بیشتر از هوا است، و هنگام شنا، همه بافتهای عضلات، که در کمتر ورزشی درگیر می شوند، ساخته و قوی می گردند.

 2) شنا کالری بسیار زیادی مصرف می کند و انتخاب مناسبی برای کسانی است که می خواهند وزن کم کنند، 100 متر شنا با سرعت متوسط، حدودا به اندازه 400 متر دویدن کالری مصرف می کند.

نوع شنا

کالری مصرفی در هر ساعت فعالیت

شنای آهسته (از هر نوع) 450
شنای تند 550
کرال سینه 550
کرال پشت 450
قورباغه 360
پروانه 800

 3) شنا شما را مجبور می کند که ریتم منظمی برای تنفس داشته باشید و عمل دم و بازدم را با راندمان بالاتری انجام دهید.

هواگیری در شنا

4) احتمال آسیب دیدگی در شنا بسیار کمتر از سایر ورزشها است.

5) شنا باعث انعطاف پذیری بدن شما می شود.

انعطاف پذیری در شنا

6) شنا، تأثیر زیادی در کاهش استرس و تنش روحی دارد. تحقیقات انجام شده روی کسانی که شنا می کنند (نه فقط حرفه ایها) نشان داده که در حین این ورزش میزان هورمون اندورفین (مسئول احساس رضایت و خشنودی در بدن انسان است)، افزایش چشمگیری داشته است. برخی نوزادان، حتی قبل از راه رفتن، شنا کردن را می آموزند، غوطه ور شدن در آب، نوعی احساس بی وزنی  و آزادی در حرکت به نوزاد القاء می کند، روان شناسان ارتباط مستقیمی بین ضریب هوش و احساس استقلال در نوزادانی یافته اند که شنا کردن را تجربه کرده اند.

تاثیر شنا بر کاهش استرس و افزایش اعتماد به نفس

7) تحقیقات، ارتباط معنی داری بین احساس اعتماد به نفس بالاتر و ورزش شنا در نمونه های آماری را نشان داده اند.

8) شنا مختص سن خاصی نیست، می توانید آن را تا پایان عمر ادامه دهید.

پزشکان ورزشی در جهان، سن شروع برای آموزش اصولی شنا را برای کودکان، 7 تا 8 سالگی پیشنهاد کرده اند. هر چند در سنین 3 سالگی و حتی کمتر، کودک می تواند شنای به اصطلاح سگی و غوطه ور شدن در آب را تمرین کند.

یادگیری شنا

لوازم شنا:

مایو شنا:

باید سبک، کوتاه و چسبیده به بدن باشد، نباید آب را در خود نگاه دارد، مایو استاندارد فاقد جیب است. برخی شناگران حرفه ای شرکت کننده در مسابقات المپیک، لباس کاملی برای شنا می پوشند که از پوست کوسه ماهی ساخته می شود، پوست کوسه کمترین اصطکاک را در حرکت در آب ایجاد می کند. سرعت شنای برخی انواع کوسه در آبهای آزاد، بالغ بر 70 تا 80 کیلومتر بر ساعت است.
مایو مسابقات-ساخته شده از پوست کوسه

عینک شنا:

از ملزومات شنا است، اعتماد به نفس و احساس راحتی شناگر را در آب افزایش می دهد، شناگر حرکت اندامهای خود را در آب می بیند و کنترل بهتری در حرکت آنها در آب دارد. لذا، بیشتر مربیان حرفه ای، استفاده از آن را برای شاگردان اجباری می کنند. 
عینک شنا فارغ از مارک و قیمت، باید روی صورت شما راحت باشد، عینک را بدون استفاده از کش، روی چشمان خود قرار دهید، در این صورت باید اندکی احساس مکش کنید و نباید عینک از صورت شما پایین بیافتد.  هرگز به سطح داخلی لنز عینک دست نزنید، زیرا مواد ضد بخار (Anti Fogg) آن از بین خواهد رفت.
عینک شنا
اگر در حال آموزش هستید، عینک بزرگ تر و راحت تر را انتخاب کنید، اما شناگران برای شرکت در مسابقات عینک های کوچکتر و آیرودینامیک تر را انتخاب می کنند.

کلاه شنا:

برای بانوان اجباری، اما برای آقایان اختیاری، با این وجود به منظور کاهش اثر کلر (احتمالا عنصر مس) روی پوست سر و ایجاد خارش و شکنندگی مو، بهتر است آقایان نیز از عینک استفاده کنند.
کلاه شنا
گوشگیر:
برای کسانیکه احتمال عفونت گوش در ایشان وجود دارد توصیه می شود، اما اجباری نیست.
دماغگیر:
با توجه به اصول هواگیری در شنا، استفاده از دماغگیر معایب زیر را به همراه دارد و توصیه نمی شود: 
- مجرای بینی مسدود شده و راندمان تنفس را پایین می آید.
- تنها راه انتقال آب به سینوس ها، بینی نیست، ممکن است آب از دیگر مجاری سینوس وارد شود و در مسدود بودن راه بینی، خروج آن سختتر خواهد بود.
- در صورت استفاده از دماغ گیر، شناگر به آن وایسته شده و بدون آن نمی تواند شنا کند، و در نتیجه در موقعیت های اضطراری و حتی تفریحی، شنا کمتر به کار او خواهد آمد.

استخر شنا:

استخرهای تفریحی در سایزهای متنوع (معمولا 25 متر طول و 12 متر عرض طراحی و ساخته می شوند، اما استخر قهرمانی و استاندارد فدراسیون بین المللی شنا، فینا (FINA)، پنجاه متر(50متر) طول، حداقل 21 متر عرض و حداقل 1.8 متر عمق دارند.

حساسیت به آب استخر- آلودگی آب استخر:

در دو مقوله بررسی می شود:
1- حساسیت به کلر (ماده ای که برای گندزدایی آب استخر استفاده می شود):
اگر کلر استفاده شده در آب استخر کمتر از سطح استاندارد باشد، امکان رشد میکروب ها و میکروارگانیسم های مضر در آب افزایش می یابد، از سوی دیگر مقدار کلر بیشتر از استاندارد، باعث سوزش چشم و ایجاد حساسیت پوستی در شناگران می شود.
در صورت وجود عنصر مس در قسمتهای مختلف تاسیسات استخر (لوله، دیگ، منبع انبساط، مبدل حرارتی و ... )، احتمال تغییر رنگ و شکنندگی موی شناگران در جلسات شنای متوالی وجود دارد.
2- حساسیت به میکروب های موجود در آب استخر:
عملکرد مسئولین استخر، به شرح زیر در کاهش این نوع حساسیت ها نقش بسزایی دارد:
- دمای آب استخر و ضدعفونی آب طبق قواعد و با مواد استاندارد:
دمای آب استخر بزرگسالان بین 25-27 و کودکان بین 28 تا 30 درجه سانتی گراد است. بدیهی است دمای بالاتر از 25 درجه، ضریب ورود چربی پوست شناگران به آب را بالا برده و احتمال رشد باکتری ها را بشدت افزایش می دهد، و مسئولین استخر ناگزیر از تزریق کلر بیشتری به آب استخر خواهند بود.
کادر تاسیسات استخر باید اصول استاندارد را در استفاده از کلر، کنترل PH آب، و ذرات معلق موجود در آن رعایت کنند.
- چیدمان تاسیسات استخر:
باید به گونه ای باشد که شناگران قبل از ورود به استخر، ناگزیر از استفاده از دوش باشند، لذا احتمال ورود انواع میکروب به آب کاهش می یابد. 

آموزش شنا

آموزش شنا در آب صورت می گیرد و هرگز قبل از به آب زدن شنا را نخواهید آموخت، در اینجا اصول اولیه ای که برای شنا لازم دارید مطرح می شود:
1. به ترس خود از آب و غرق شدن غلبه کنید و به لذت شنا کردن فکر کنید. واقعیت این است که چگالی بدن انسان در حالتی که هوا در ریه داشته باشد، از آب کمتر است و بدن انسان روی آب باقی می ماند، اما با وجود ترس و استرس، شخص شروع به دست و پا زدن کرده و در اثر ترس ریه خود را از هوا خالی می کند، سپس چگالی بدن او از آب بیشتر شده و به زیر آب فرو می رود. 
برای اثبات این موضوع، روی آب دراز بکشید و صورت خود را از آب بیرون نگاه دارید، سعی کنید همواره مقداری هوا در ریه خود داشته باشید. اگر هوا را به بیرون بازدم می کنید، بلافاصله هوای جدید را به ریه خود وارد کنید.
با این کار خواهید دید که می توانید مدت زیادی روی آب خوابیده و از شناور بودن لذت ببرید.
دراز کشیدن روی آب
علاقه به آب و لذت بردن از شنا، بیش از 50 درصد از شنا کردن است.

انواع شنا:

ترتیب خاصی در آموزش شناها وجود ندارد، اما معمولا یا کرال سینه و یا قورباغه را بعنوان اولین شنا می آموزند.
لازمه شروع شنای پروانه و کرال پشت، یادگیری کامل کرال سینه است.

انواع شنا عبارتند از:

کرال سینه شنای کرال سینه کرال پشت کرال پشت قورباغه شنا قورباغه پروانه شنا پروانه

اصول اولیه شنا:

هواگیری:
تنفس در هنگام شنا، برعکس زندگی روزمره ما است، از دهان هوا را وارد ریه کرده و از بینی خارج می کنیم. ریتم هواگیری در شنا های مختلف تفاوت دارد، اما برای جلوگیری از ورود آب به سینوسها، هنگامی که سر زیر آب است، هوا را از بینی بیرون می دهیم. برای تمرین هواگیری می توانید نفس عمیق کشیده و سر خود را زیر آب استخر ببرید و هوا را از بینی خارج کنید، به این کار هواگیری می گویند. برخی هنرجویان، در هنگام تمرین هواگیری پی در پی دچار سرگیجه می شوند، که دلیل آن بالا رفتن غیر عادی سطح اکسیژن (در اثر هواگیری تند و پشت سر هم) در خون ایشان است، و جای نگرانی ندارد.
سر خوردن روی آب:
هنرجو به دیواره استخر تکیه می دهد به شکلی که مایو او به دیواره می چسبد،
بالاتنه و سر را روی سطح آب قرار داده و با قدرت پاها، خود را به جلو می راند، (ضربه نمی زند، بلکه نیروی رانش ایجاد می کند). 

حفظ امتداد افقی بدن در آب
برای سر خوردن:
- هنرجو نباید خودش را روی آب پرتاب کند،
- دستها به اندازه عرض شانه باز هستند.
- بدن کشیده و صاف است، آرنج صاف است، اما نباید مثل چوب سفت باشد، نباید همه عضلات منقبض باشند.
- در تمام مدت سر خوردن، سر بین دستها قراردارد.
منابع:
- The Biomechanics, Kinematics, and Hydrodynamics of swimming - University of California.
- سایت Wikihow.com.
- کتب دانشگاهی آموزش شنا.
- مربیان شنای استخر مجموعه ورزشی شریف.

.: تعداد 138 نفر از 143 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

ترس از شنا کردن میزان درصد انهایی که شنا بلد نیستند ترس شنا از بین میرود آیا یادگیری شنا در سن بالا سخت است کسانی که شنا بلد نیستند یادگیری شنا بدون ترس ترس ازشنا علت معلق شدن سایت شنای تبریز لذت شنا کردن ترس از یادگیری شنا زدن گیره شنا روی دماغ غلبه بر ترس از شنا دماغ گیر شنا سرعت متوسط شنا چگونه بدون دماغ گیر شنا کنم؟ استفاده از دماغ گیر در شنا آموزش شنا بدون دماغ گیر آیا یادگیری شنا سخت است؟ ایا شنا کردن سخت است هواگری در شنا آب بینی آیا بینی گیر برای شنا لازم است برای غلبه بر ترس از اب و شنا کردن چه کنیم علت استفاده از دماغ گیر در اولین جلسه شنا نیاز به عینک میباشد تجربه کسانیکه شنا میروند بینی گیر شنا نحوه استفاده ازدماغگیرشنا چگونه درهنگام شنا از دماغگیر استفاده نکنم گوش،گیربرای،شناکدام،مناسب،است راهی برای نترسیدن از خوابیدن روی سینه در شنا کسی که شنا کردن بلد هست غرق مواد نمیشود هنگام شنار آب وارد بینیم میشه چند ماده سرعتی در شنا را نام ببرید شنا بدون دماغگیر ازبین بردن جای عینک شناروی چشم بدون دماغگیر چطور شنا کنم دراز کشیدن روی آب شنا وترس شنا بلد نیستم خوابیدن روی اب شنا با دماغ گیر سر گیچه هنگام شنا چجور بدون دماغ گیر شنا کنیم من بلد نیستم شنا کنم خوابیدن روی آب آموزش به پشت خوابیدن در آب آموزش خوابیدن روی آب در شنا هوارا از دهان بیرون دهیم یا از بینی? آموزش شنا بدون عینک روی آب خوابدن کدام نوع شنا ار همه سخت تر است چطور بدون بینی گیر شنا کنیم به پشت خوابین روی اب اموزش شنا بدون دماغ گیر شنا بدون بینی بند آموزش تصویری خوابیدن روی آب درمورد.comشنا اگر شنا بلد نباشی باید چطوری شنا کرد شنای پروانه سخت جلوگیری از ورود آب به بینی در شنای کرال پشت در ورزش شنا بلد از شیرجه چطور خود را بر روی آب بیاوریم

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران

نظری جهت نمایش وجود ندارد

نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما