شنای کرال سینه | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1394/07/05 آخرین بازنگری: 1395/08/13 بازدید: 11,564

شنای کرال سینه

مطالعه این مقاله شما را با فرایند آموزش شنا آشنا می کند، اما هرگز برای آموزش شنا (مخصوصا کرال سینه)، شما را از مربی شنا بی نیاز نمی کند. مربی شنا، اشتباهات و استرس ها شناگر را ارزیابی کرده و در جهت رفع آنها به او تمرینات لازم را ارائه می کند، بعلاوه هماهنگی و اجرای صحیح همه حرکتهای شنا، زیر نظر مربی شنا مقدور است.
مراحل یادگیری شنای کرال سینه: 

حرکت پاها

اولین مرحله یادگیری، و مطابق شکل زیر است. شناگر ابتدا باید در لبه استخر نشسته و پاهای خود را در آب قرار دهد و پای کرال سینه را (بصورت برعکس) در آب تمرین کند: 
پای کرال سینه و کرال پشت
در ازای هر دو حرکت دست (یک راست و یک چپ) 6 حرکت پا انجام می شود (3 بار راست و 3 بار چپ).
نکات مهم در حرکت پای کرال سینه:
1- پاها هرگز بطور کامل از آب در نمی آیند،
2- زانو نباید بیشتر از 30 درجه خم شود،
3- مطابق شکل زیر مچ پا باید کشیده و صاف باشد:
مچ پا در کرال سینه
4- شناگر با حرکت پای خود باید نیروی پیشرانه ایجاد کند، نه اینکه به آب ضربه بزند و سر و صدا ایجاد کند. برای مثال دو حالت را در نظر می گیریم، حال اول وقتی می خواهیم به کسی ضربه بزنیم، و حالت دوم وقتی می خواهیم کسی را هل بدهیم، حالت دوم کاری است که شناگر در تمامی شناها، با پاها و دستان خود انجام می دهد و باعث پیشروی او می شود. ضربه زدن به آب نیروی پیشرانه بسیار کمی ایجاد می کند و شناگر را بشدت خسته می کند.
5- شناگر می تواند تخته شنا را در دست گرفته و روی آب سر بخورد، با تمرین پای کرال سینه باید بتواند برای بدن خود نیروی پیشرانه ایجاد کند و عرض استخر را بپیماید.

حرکت دست ها

کف دست مطابق شکل زیر است:
کف دست در شنای کرال سینه
در حرفه ای ترین حرکت دست کرال سینه که بیشترین راندمان حرکتی را برای شناگر دارد، دست مسیری شبیه به S (الفبای انگلیسی) رازیر آب می پیماید. شکل زیر از سه زاویه مقابل، جانبی و زیر این مسیر را نشان می دهد:
مراحل اجرای حرکت دست در کرال سینه
مراحل اجرای حرکات دست و هواگیری در شکل زیر نشان داده شده اند، کیفیت انجام و رفع ایرادهای شناگر، صرفا توسط مربی با تجربه انجام می شود.
ترتیب حرکت دست در کرال سینه
دست جلویی شناگر باید در حال کشش باشد، گویی می خواهد دستش را دراز کند تا به چیزی برسد، دست مخالف در حال فشار است، گویی می خواهد آب را به عقب هل بدهد. این کشش و فشار، تاثیر بسیار زیادی در سرعت حرکت و راندمان انرژی شناگر دارند.
کشش در کرال سینه
زاویه آرنج دستی که بیرون از آب است، باید بین 90 تا 100 درجه باشد، البته در مراحل اولیه آموزش، ممکن است مربیان صلاح را در صاف نگاه داشتن آرنج شناگر بدانند و از شناگر بخواهند که دست به دست شنا کند (یعنی باید دستها در مقابل بدن به هم برسند و سپس حرکت با دست دیگر آغاز می شود).
شمای حرکت دست شناگر کرال در زیر آب:
حرکت دست در زیر آب-کرا ل سینه

چرخش بدن (Body Rotation)

چرخش بدن در شنای کرال سینه، در حین هواگیری و برای بیرون آوردن دهان از آب انجام می شود، زاویه چرخش کمتر از 30 درجه است.
چرخش بدن و هواگیری

هواگیری

جهت چرخش سر شناگر برای هواگیری (چپ یا راست) تفاوتی ندارد، اما شناگر باید فقط یک جهت را انتخاب و همیشه از همان طرف هواگیری کند.
چرخش بدن و هواگیری در شنای کرال سینه
در حین هواگیری و چرخش بدن، شناگر باید سطح مقطع بدن خود را در جهت حرکت کاهش دهد تا حالت آیرودینامیکی بهتری برای بدن خود ایجاد کرده و نیروی کمتری برای پیشروی لازم داشته باشد.
حفظ حالت آیرودینامیک در شنا

لحظه هواگیری

مطابق شکل زیر لحظه ای است که دست عقب را از آب خارج کرده، آرنج را خم کرده و می خواهیم به سمت جلو پرتاب کنیم:
لحظه هواگیری در کرال سینه
 

ریتم هواگیری

در ازای هر3، 5 یا 7 حرکت دست هواگیری تکرار می شود. از آنجا که عمل هواگیری به مقدار کمی از حالت آیرودینامیک بدن شناگر می کاهد، شناگران حرفه ای ترجیحا در ازای هر 7 یا 9 حرکت دست هواگیری می کنند.
از طرف دیگر با اشباع اکسیژن در خون، مقدار ATP و یا انرژی مورد نیاز سلولها افزایش می یابد، عده ای دیگر نیز بر این باورند که هواگیری بیشتر به قدرت و سرعت شناگر کمک می کند.
تنظیم ریتم حرکت دست، پا، هواگیری و چرخش بدن، مهمترین قسمت یادگیری شنای کرال سینه است، مربیان شنا هر کدام از حرکات فوق را جداگانه به شناگران می آموزند و با استفاده از تخته شنا، و یا قرار دادن شناور اسفنجی در بین پای شناگر، از او می خواهند که این حرکات را در آب انجام دهد.
تنظیم ریتم حرکات در شنای کرال سینه مستلزم تمرین و تداوم زیادی است، اکثر هنرجویان شنا، وقتی در انجام هر یک از حرکات شنا (دست، پا و یا هواگیری) تمرکز می کنند، انجام درست سایر حرکت ها را فراموش می کنند. مربی شنا با مشاهده نقاط ضعف و قوت هر شناگر، با اضافه کردن برخی تمرینات، اشتباهات شناگر را اصلاح می کند.
 
منابع:
- The Biomechanics, Kinematics, and Hydrodynamics of swimming - University of California.
- سایت Wikihow.com.
- کتب دانشگاهی آموزش شنا.
- کلاس های آموزشی توسط مربیان شنای استخر مجموعه ورزشی شریف.

.: تعداد 118 نفر از 123 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

استخر پروانه سایت ویکی اموزش شنا نکات مهم در شنای کرال مطلب درباره ی کرال سینه باحرکت دست شنای کرال سینه اموزش دست کرال سینه کدام حالت شنا نیروی کمی لازم دارد کشش وفشار در کرال سینه نکاتی درباره ی کرال سینه سر پا در شنا اشتباهات در شنا کرال سینه تعداد پا در کرال سینه ریتم شنا کرال سینه نکاتی درموردشنای کرال سینه نکات شنا کرال سینه نکات شنای کرال شنای کرالسینه نکات مهم در کرال سینه

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران
  • صفحه 1 از 1
  • 1
  • صفحه 1 از 1
  • 1
نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما