علت ریزش مو در مردان | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1394/12/06 آخرین بازنگری: 1395/08/13 بازدید: 9,645

علت ریزش مو در مردان

در طول تاریخ، موها به قدرت یک مرد و جذابیت یک زن اعتبار بخشیده‌اند، و هزاران سال است که علت ریزش مو به صورت معمایی ذهن بشر را به خود مشغول کرده است. در رم باستان، معتقد بودند که طاسی به علت نبود حالت اسیدی در بدن به وجود می آید و به همین دلیل بود که ادرار حیوانات، به منزلۀ راه علاجی برای رفع ریزش مو به شمار می رفت!

تاریخچه ریزش مو

حدود 50 سال قبل، درمان با شوک الکتریکی با این باور به کار گرفته می‌ شد که جریان خون در بدن را افزایش می دهد، ‌چرا که نبود جریان خون کافی را عامل ریزش مو می دانستند.

حقیقت این است که افراد کم مو، به واقع باید والدین خود و ژنی را که به ارث برده اند مقصر بدانند!

طاسی به واسطۀ ترکیبی از عوامل ژنتیکی و هورمونی ایجاد می شود که ما نیز متأسفانه کنترل و تسلط بسیار کمی بر آنها داریم. اگرچه دانشمندان به واقع بیش از یک یا دو عامل را مسئول طاسی شناخته اند، اما در این میان ژن ها و هورمون ها نقش اصلی را بازی می کنند.

دانشمندان معتقدند که علت رزش موی مردانه، تبدیل مقادیر زیادی از هورمون تستوسترون به DHT (دی هیدرو تستوسترون) است. این هورمون که در رشد جنین مذکر نقش دارد، یک عامل اساسی و مهم در ریزش مو است.

مطابق شکل زیر، تستوسترون موجود در داخل بدن یک مرد می‌تواند به DHT (دی هیدرو تستوسترون) تبدیل شود و به همین علت، منجر به ریزش موی سر گردد. در این شرایط، فولیکول‌های مو هنوز زنده هستند، اما دیگر توانایی انجام وظایف خود را ندارند.

علت ریزش مو

این سطوح بالای DHT به نحوی منفی با موهای روی سر واکنش نشان می دهد و سبب می شود که دیر یا زود فولیکولهای کوچک مو، منقبض و جمع شوند و قابلیت رویش دوبارۀ موهای جدید را از دست بدهند. فولیکول هایی که آسیب می بینند، دیگر توسط فولیکول های جدید جایگزین نمی شوند. به همین علت است که الگوی طاسی مردانه کند و تدریجی صورت می گیرد.

باز هم بنا به دلایلی نامعلوم، موهای اطراف سر با DHT واکنش نمی دهند، لذا موهای اطراف سر مردان نمی ریزد و اکثر مردها فقط از ریزش موهای روی سر خود شکایت می کنند. نتیجه آن ریزش موی سکه ای و طاس شدن بالای سر است.

عمر معمول یک فولیکول مو پنج سال است که از این مدت، 4 سال آن صرف رشد مو می شود. و یک سالِ باقی مانده، غیر فعال باقی می ماند و در نهایت مو می ریزد.

در مردها، ریزش مو معمولاً از بالای شقیقه‎ها شروع می‎شود این مشکل عموماً در مردان بین 20 تا 30 سال رخ می‌دهد و از یک الگوی معمول و متداول تبعیت می‌کند. به تدریج، موهای روی سر شروع به نازک شدن می‌کنند. سرانجام دو بخش بی‌ موی سر به هم می‌رسند و یک شکل U‌مانند را در پشت سر و در دو طرف آن تشکیل می‌دهند. موهایی که باقی می‌ماند،‌ معمولاً کوتاه‌تر و نازک‌ترند و رشد خوبی هم ندارد.

ریزش مو

بیش از 50 درصد مردها از ریزش موی ارثی رنج می‎برند. در این وضع، حتی با وجود سطح تستوسترون طبیعی، ریزش مو به‎طور ژنتیکی و به شکلی از قبل برنامه‎ریزی شده اتفاق می افتد. علتِ آن فقط خود تستوسترون نیست، بلکه تأثیر جانبی دی هیدرو تستوسترون (DHT ) است و به مرور زمان ریشۀ مو نازک‎تر و کوچک‎تر می‎شود و در نهایت، موهای سر می ‏ریزد.

دلیل ریزش مو در اغلب مردان جوان ژنتیکی است. این خصیصه، از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود. شاید پدر، پدر بزرگ، یا جد بزرگ شما طاس شدن یا ریزش مو را تجربه کرده باشد.

علت ریزش مو

باید به خاطر داشت که وقتی ریزش مو و طاسی بدلیل زمینه های ارثی ایجاد شده باشد، بیماری تلقی نمی شود و پیامدی هم به جز از دست دادن مو ندارد. ریزش مو هیچ ربطی به قوۀ مردانه و قدرت جنسی ندارد. بی‌تردید، ژن‌های فردی روی طاسی دخیل هستند.

پزشکان هنوز به درستی نمی‌دانند که چرا برخی فولیکول‌های مو دورۀ رشد کوتاه‌تری نسبت به برخی دیگر دارند. ولی مشخص شده که سطح هورمون آندروژن در این پدیده تعیین کننده است.

چرخۀ معمول و طبیعی رشد و ریزش مو؟

سر شما به طور معمول بین 120 تا 150 هزار تار مو دارد. چرخۀ طبیعی رشد مو بین 2 تا 5 سال طول می کشد. طی این چرخه، هر مو در ماه حدود 1 سانتی متر رشد می کند. همیشه 90 درصد از موهای سر شما در حال رشد و 10 درصد الباقی در حال استراحت هستند. استراحت و توقف رشد، آخرین مرحله زندگی تار مو است و پس از 3 تا 4 ماه استراحت، مو می ریزد و موی جدیدی در همان جا شروع به رشد می کند.

طول عمر مو

اگر هر تارِ مو 2 تا 5 سال رشد می کند و سپس می ریزد، چطور ممکن است که یک نفر مویی بلندتر از 50 سانتی متر داشته باشد؟

پاسخ آن است که در مرحله تِلوژن (Telogen)، اگر تار موی کهنه، مدتی دوام بیاورد و نریزد، نوک موی جدید، به انتهای آن جوش خورده و باعث درازتر شدن تار مو می شود.

عوامل مرتبط با ریزش مو

تحقیقات نشان داده که مجموعه ای از عوامل مختلف در بروز ریزش مو و طاسی مؤثر هستند و نه فقط یک عامل مجزا.

عواملی که در کنترل ما هستند

*کشیدن بیش از حد و مستمر مو،‌ می‎تواند به آن صدمه بزند.

*گرمای بیش از حد به علت خشک کردن مو با سشوار، همچنین به دلیل تابش بیش از حد نور خورشید یا استفاده از دستگاه سولاریوم.

*آسیب به مو به علت استفادۀ مداوم از شامپوهای بسیار قلیایی.

*رنگ کردن مو،

* ریزش مو همچنین می‌تواند به علت سوختگی‌ها،‌ اشعه‌های ایکس، و صدمات وارد آمده به سر ایجاد شود. در چنین مواردی، معمولاً پس از برطرف شدن مشکل، رشد طبیعی مو دوباره آغاز می‌شود. اگرچه رنگ کردن مداوم مو سبب طاسی نمی‌شود، اما در نازک شدن مو و شکننده و ضعیف شدنش سهیم است.

برای مراقبت بهتر از مو و افزایش آگاهی در خصوص مواردی که در کنترل ما هستند مقاله مراقبت از مو را مطالعه کنید.

سوء‎تغذیه و ریزش مو

در اکثر موارد، سوء‎تغذیه به علت عدم دریافت پروتئینهای لازم برای رشد مو، یا ویتامینهای گروه ب ایجاد می شود. حتی در کشورهایی که استاندارد‎های بالای زندگی در آن‎ها وجود دارد،‌ کمبود پروتئین غیر‎معمول نیست. افراد گیاه‏خوار از این حیث بیشتر در معرض خطر قرار دارند. اختلالات غذایی که در زنان جوان متداول است، می‎تواند علت ریزش مو باشد که اغلب نیز نادیده گرفته می شود. همچنین افراد چاق،‌ به‎ویژه بزرگسالانی که به رژیم‎های میوه و سالاد رو می‎آورند، در معرض ریزش مو قرار می گیرند. کمبود پروتئین به علت رژیم غذایی نامناسب، می‎تواند منجر به مرحلۀ خواب زود هنگام مو شود.

رژیم غذایی نامناسب - ریزش مو

متخصصین تغذیه ویتامین های گروه ب، بخصوص بیوتین ب7 و ب12 را برای رشد مو موثر می دانند، لذا استفاده از رژیم های غذایی حاوی این مواد، برای داشتن موی سالم موثر است.

کمبود آهن

به‎رغم سطح طبیعی و معمول هموگلوبین، کمبود آهن نیز می‎تواند باعث ریزش مو شود. اگر کمبود آهن از طریق آزمایش تشخیص داده شود، علت آن باید مشخص گردد و درمان جایگزین یا داروی مناسب تجویز شود، زیرا همیشه نمی توان رژیم غذایی را دلیل کمبود آهن دانست، زیرا گاهی فرآیند جذب آهن در بدن بیمار دلیل کمبود آهن است. این تشخیص و تجویز توسط پزشک انجام می‎ گیرد، (مطالعه مقاله آهن Iron) - (مقاله علائم کمبود آهن در بدن)

کمبود روی (زینک zinc)

از جمله علایم کمبود روی، اگزما، خستگی، سفید شدن ناخن ها و ریزش مو است. در موارد مربوط به کمبود روی مزمن و شدید،‌ پس از حدود دو هفته تغییراتی در پوست نمایان می‎شود. قرمز و پوست‎پوست شدن کناره‎های دهان، از نشانه های آن است. (حتی ممکن است تعداد ابروها و موهای اصلی نیز کم شوند) (مقاله روی Zinc)

اختلالات هورمونی

اختلال در هورمون‎های جنسی می‎تواند منجر به کاهش مرحلۀ رشد مو شود و سرعت رشد و ضخامت مو را نیز کم کند. نوسانات هورمونی، بسته به شرایط و دوره های زندگی، گاهی طبیعی هستند ولی گاهی این نواسانات بدلیل بیماری و یا بر اثر مصرف داروهای خاص صورت می گیرند. در اینصورت، اغلب ریزش مو با زیاد و پرپشت شدن موهای صورت همراه است.

تأثیر هورمون‎های غدۀ تیروئید بر رشد مو

اگر ریزش مو، با کم‎کاری/ پرکاری غدۀ تیروئید پدیدار ‎شود، پس از ایجاد تعادل مجدد در غدۀ تیروئید برگشت‎پذیر است. غدۀ تیروئید، جدای از تأثیرش روی چرخۀ مو، نقش مهمی در عملکرد بدن ما دارد.

غده تیرودید می‎تواند به‎طور مستقیم یا غیر‎مستقیم در سوخت و ساز و روند رشد مو تأثیر منفی بگذارد،. ریزش موی ایجاد شده به سبب عملکرد بد تیروئید، بسیار آرام آغاز می‎شود. پرکاری تیروئید ممکن است باعث ریزش پراکندۀ مو و کاهش موهای بدن در 50 درصد از موارد شود.

تشخیص پرکاری و یا کم کاری غده تیروئید از طریق آزمایش خون مقدور است.

ریزش مو به علت مصرف دارو یا بیماری

-داروهای شیمی درمانی و پرتو درمانی برای از بین بردن سلولهای سرطانی طراحی و ساخته شده اند و یکی از اثرات جانبی آنها از بین بردن فولیکول مو و طاسی است. این نوع طاسی پس از شیمی درمانی قابل بازگشت است.

همچنین، اثر جانبی برخی داروها نیز ممکن است ریزش مو باشد که در بروشور داروها نوشته می شود. علاوه بر آن، برای کسانیکه با مواد شیمیایی و آزمایشگاهی در تماس هستند، احتمالِ قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص نیز باید مورد توجه قرار گیرد. بررسی میکروسکوپی موهای در حال رشد و موهایی که می‎ریزد، می‎تواند نوع آسیب به فولیکول را نشان دهد.

-اختلال مزمن کلیه نیز می تواند در ریزش مو سهیم باشد. در نتیجه، مو خشک و شکننده و زبر می‎شود. همچنین، موهای برخی قسمت‎های بدن مثل زیر بغل نیز نازک‎تر می‎شود و ناخن‏ها شکننده (یا دفورمه) می شوند.

-تب زیاد نیز می‎تواند باعث ریزش مو شود. تخمین زده می‎شود که درجه حرارت بالاتر از 39 درجۀ سانتی‎گراد در بدن، عامل تاثیر گذاری در ریزش مو است. تب‎های مکرر و مداوم، تأثیر شدیدتری نسبت به یک تب مجزا دارند و در مراحل حساس چرخۀ رویش مو، طی هر تب به فولیکول مو آسیب وارد می شود. ریزش مو حدود 8 تا 10 هفته پس از نخستین تب شروع می‎شود. اما معمولاً مو به‎طور کامل بازیابی می‎شود.

آیا از ریزش مو و الگوی طاسی مردانه می‌توان جلوگیری کرد؟

ورزش کردن و تحرک بدنی مداوم، به همراه یک برنامۀ غذایی سالم می‌تواند بدن و موی سالم‌تری را برای شما به ارمغان بیآورد، اما نمی تواند جلوی الگوی ریزش موی مردانه را بگیرد. بنابراین، گاهی پزشکان درمان‌های دارویی را نیز علاوه بر ورزش و تغذیه مناسب توصیه می‌کنند.

در برخی شرایط، داشتن موهای شکننده و غیر شاداب به معنی هشداری در سلامت و تندرستی شماست. شاید بتوان گفت که موهای شما تلاش می‌کند چیزهایی را در خصوص سلامت‌تان بگویند. برخی شرایط روانی و داروها، بر بدن شما و نیز موهایتان تأثیر می‌گذارند. و گاهی، شاید فقط لازم باشد که از موها و پوست سرتان بهتر مراقبت کنید.

 

 

 

منابع:

www.medicalnewstoday.com

www.webmd.com

www.mayoclinic.org

www.health.com

www.bernsteinmedical.com

www.everydayhealth.com

harrison principles of internal medicine 19th edition

مترجم: مجید شهرابی

.: تعداد 17 نفر از 20 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

مدل مو برای موهای کم پشت مردانه چه عاملی سبب کاهش دی هیدرو تستسترون میشود چه ویتامینی از تبدیل تستسترون به دی هیدرو تستسترون جلوگیری میکند؟ کمبود dht دی هیدرو تستوترون و ریزش مو جلوگیرى از تبدیل dht چگونگی از بین بردن دی هیدرو تستوسترون علت ریزش مو درمردان تستسترون ؟؟ دی هیدرو تستوسترون عامل چند درصد از ریزش مو است تستسترون بالا وکاهش موی سر در مردان علت ایجاد دی هیدرو تستوسترون

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران

نظری جهت نمایش وجود ندارد

نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما