سفید شدن مو و علت آن | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1394/12/07 آخرین بازنگری: 1395/08/13 بازدید: 5,159

سفید شدن مو و علت آن

سفید شدن مو به معنی از بین رفتن رنگدانه آن می باشد. وقتی بخش اعظمی از رنگدانه مو از بین برود، مو جو گندمی می شود ولی اگر تمام رنگدانه مو از بین رفته باشد، مو برنگ سفید در می آید.

سفید شدن مو و علت آن

در مرحله رشد هر تار مو، رنگدانه به آن تزریق می شود و با افزایش سن، مقدار این رنگدانه کم و در نهایت به صفر می رسد.

رنگدانه مو- ملانین- سفید شدن مو

طبق تحقیقی که انجام گرفته، پزشکان پی بردند که سفید شدن مو بدلیل آسیب دیدن دی‎اِن‎اِی (DNA) موجود در سلول‏هایی است که رنگدانه‏ های تولید شده توسط آنها، تعیین کننده رنگ مو است.

علل سفید شدن مو

ژنتیک

مهمترین و قویترین عامل سفید شدن مو، زمینه ژنتیکی در افراد است. ژنتیک، نوع رفتار تمام سلولها و از جمله فولیکول و ملانین مو را تعیین می کند، که منجر به سفید شدن موها، حتی گاهی در سنین پایین می شود.

کمبود ملانین

یکی از عوامل سفید شدن موها، کمبود ملانین است، کمبود ملانین معمولا در اثر نرسیدن پروتئین و مواد مغذی به مو اتفاق می افتد.

هورمونها، داروها و مواد شیمیایی

-تحقیقات نشان داده که هورمونهای غدد درون ریز بدن ما، نقش عمده ای در سفید شدن موها دارند، مطالعات نشان داده که اختلالات هورمونی ناشی از بیماری های دیابت و پوکی استخوان در تسریع سفید شدن مو موثرند.

-برخی داروها در تولید رنگدانه مو تداخل کرده و کاهش یا از بین رفتن آنها را منجر می شوند که ذکر نام و فرآیند آن خارج از این مقوله است.

-استفاده از برخی محصولات شیمیایی و رنگ کردن مو در طولانی مدت می تواند منجر به از بین رفتن ملانین و رنگدانه مو شود.

استرس

زندگی مدرن و پر از استرس امروزی، روی موها نیز اثر منفی می‎گذارد و باعث ریزش موها (یا سفید شدن آن‌ها) می‎شود. گاهی اوقات به علت استرس‎های مرتبط با کار، مسائل اقتصادی یا مشکلات شخصی، موهای خود را با حالتی عصبی و با شدتی بیشتر می‎کشیم. اگرچه استرس روی کیفیت موها تأثیرگذار است، اما به‎طور مستقیم سبب سفید یا جوگندمی شدن آن‎ها نمی‎شود.

فولیکول مو، فرورفتگی کوچکی است که مو از آن رشد می کند، با بروز فشارهای عصبی و استمرار آن، فولیکول آنچنان تحت فشار باقی می ماند که دیگر تار موی جدیدی نمی تواند جوانه بزند و رشد کند. نتیجۀ آن هم طاس شدن سر است.

فولیکول مو

دکتر " امی مک مایکل" متخصص بیماری‎های پوست می ‏گوید: " شاید طی یک دورۀ طولانی پر از فشار و استرس، روند سفید شدن مو در برخی افراد تسریع شود. اما مطمئن نیستم که این پاسخ علمی باشد. "

دکتر میر میرانی، متخصص بیماری‎های پوست، می‏‎ گوید:‌ "همه‌چیز بستگی به این دارد که شما دربارۀ چه استرسی صحبت می‎کنید. استرس به این علت که دیر به محل کار می‎رسید یا کارهای زیادی برای انجام دارید، باعث ریزش یا سفید شدن موها نمی‎شود. قرار نیست که استرس روزمره، به نحوی بر بدن ما تأثیر بگذارد که موها بریزند و سفید شوند. شدت و زمانِ زیادی برای محقق شدن این موضوع لازم است. چیزی باید باعث شود که به بی‎خوابی دچار شوید یا اشتهایتان تغییر کند و میزان ترشح هورمون‎های استرس زای‎ شما افزایش یابد."

دکتر مک مایکل حتی پا را فراتر می‎ نهد و می ‎گوید: "در تمام طول زندگی‎ام، افسانۀ ارتباط بین استرس و ریختن موها را شنیده‎ام. موضوعی که به نظرم کاملاً مضحک و مسخره است. دکتر مک مایکل می‎افزاید:" هیچ شواهدی وجود ندارد که این ایده را تقویت کند که شما صرفاً به علت داشتن چند روزِ پر از استرس در هفتۀ گذشته، دچار ریزش مو یا سفید شدن آن شده‌اید."

موارد زیر در پیشگیری از سفید شدن مو کمک بسزایی می کنند:

-استفاده از حنا،

-رژیم غذایی حاوی ویتامین B12، و آنتی اکسیدانت،

-پرهیز از دخانیات،

-اجتناب از سشوار برای خشک کردن مو،

-اجتناب از رنگ کردن دائمی مو،

مطالعه مقاله مراقبت از مو شما را برای داشتن موهای سالم و زیبا کمک می کند.

 

 

 

منابع:

www.medicalnewstoday.com

www.webmd.com

www.mayoclinic.org

www.health.com

www.bernsteinmedical.com

www.everydayhealth.com

مترجم: مجید شهرابی

.: تعداد 27 نفر از 34 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

علت ازبین رفتن ژن علت از بین رفتن رنگدانه های مو علت از بین رفتن رنگ دانه های مو علت از بین رفتن رنگدانه مو دلیل از بین رفتن رنگدانه های مو

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران

نظری جهت نمایش وجود ندارد

نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما