علت کمردرد، انواع کمردرد و عوامل ایجاد آنها | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1394/11/22 آخرین بازنگری: 1395/08/13 بازدید: 4,042

علت کمردرد، انواع کمردرد و عوامل ایجاد آنها

بعد از سردرد، کمر درد شایع ترین ناراحتی ای است که هر انسانی در طول زندگی خود به آن مبتلا می شود. در میان پستانداران، ما تنها موجودی هستیم که روی دو پا راه می رویم و در نتیجه ستون فقرات ما وزن بیشتری را تحمل کرده و کمر ما آسیب پذیرتر از سایر اندامهاست (در سایر پستانداردان، ستون فقرات تقریبا افقی قرار دارد و در نتیجه فشار زیادی روی آن متمرکز نیست، کانگرو پستاندار است ولی راه نمی رود، پرش می کند و حرکت دم کانگرو فشار را از روی کمرش بر می دارد)، شاید این موضوع شایع بودن کمردرد را در ما توجیه کند.

کمردرد کارآیی شخص را پایین آورده و آرامش و تحرک آزادانه او را سلب می کند. اکثر کسانیکه به کمردرد دچار می شوند، به اقتضای شغل یا نوع زندگی خود، بصورت افراطی زیاد می نشینند یا زیاد می ایستند.

انواع کمر درد

دسته بندی های مختلفی برای کمردرد ارائه شده است، در یک دسته بندی انواع کمردرد را به حاد و مزمن تقسیم بندی می کنند:

کمردرد حاد:

کمردردی است که کمتر از 3 ماه تا 6 ماه طول می کشد و به تدریج علائم آن کاهش یافته و خوب می شود.

کمردرد مزمن:

کمردردی است که بیشتر از6 ماه طول می کشد و گذر زمان تاثیر قابل توجهی در بهبود آن ایجاد نمی کند.

تشخیص نوع کمردرد از اهمیت بالایی برخوردار است، این که می گویند "تشخیص بیماری نیمی از درمان است"، با شدت بیشتری در مورد کمردرد صدق می کند.

مطالعه مقاله ستون فقرات و کارکرد آن برای درک بهتر ادامه مطلب بسیار مفید است. ستون فقرات و کارکرد آن

انواع کمردرد از نظر علت ایجاد آنها به پنج دسته تقسیم بندی می شوند:

1- کمردردهای غیر مشخص (Non Specific)

این نوع کمردرد بعلت کشیدگی، تغییر شکل یا فشار وارد شده به رباطهای ستون فقرات ایجاد می شود. 90 درصد از کمردردها از این دسته هستند و بدون نیاز به عکس برداری و جراحی، و فقط با فیزیوتراپی قابل درمان هستند.

در این نوع کمردرد، بیمار ممکن است دردهای شدیدی را احساس کند که در صورت عدم درمان آنها ممکن است کمردرد تا چندین ماه و حتی سالها طول بکشد.

این نوع کمردردها را "غیر مشخص" نامیده اند، زیرا معمولا بیمار در این نوع کمردرد علت، نوع و حتی زمان و حالتیکه در آنها دچار درد می شود را بخوبی نمی داند.

با توجه به "ساختار ستون فقرات" و عملکرد لیگامانها و رباطها در حفظ شکل آن، این نوع کمردرد به یک یا ترکیبی از دلایل زیر ایجاد می شود:

1- نشستن یا ایستادن طولانی مدت و نادرست و عدم حفظ گودی کمر در این حالتها (مطالعه مقاله درست نشستن، درست ایستادن و صندلی مناسب).

2- حمل بارهای سنگین و وارد آوردن فشار بیش از حد به کمر.

3- از دیگر مضرات سیگار و دخانیات آن است که تغذیه دیسک و بافتهای ستون فقرات را مختل کرده و زمینه را برای کمردرد مساعد می کند.

2- کمردردهای سیاتیک، فتق دیسک (بیرون زدگی دیسک Herniated Disc)

سیاتیک قطورترین عصب موجود دربدن ما است که شاخه های آن از کنار مهره های ستون فقرات خارج شده و برای انتقال پیامهای عصبی به اندامهای مختلف می رود.

کمردرد سیاتیک

وقتی یک یا چند دیسک در ناحیه کمر دچار بیرون زدگی شوند ممکن است به این عصب فشار آورده و آن را تحریک کنند، که متعاقبا بیمار درد احساس خواهد کرد.

عصب سیاتیک در پایین تنه به سمت پاها می رود و پیامهای عصبی را از پاها به مغز مخابره می کند.

اینکه دیسک بیرون زده چقدر و کجای عصب سیاتیک را تحریک کند، نوع، محل و شدت درد را تعیین می کند.

بیمار در این نوع کمردرد در ناحیه زانو و حتی پاینتر از آن و یا شست پا احساس درد می کند، که در واقع ایراد از زانو و پا نیست در واقع عصب انتقال پیامها از پا است که تحریک می شود.

در موارد حاد در این نوع کمردرد بیمار اختیار ادرار و مدفوع خود را از دست می دهد که علت آن آسیب دیدن اعصاب کنترل ارادی این اعمال در عصب سیاتیک است. این حالت از موارد اورژانسی کمردرد است و در صورت بروز فورا باید به متخصص مراجعه نمود.

تنگی کانال نخاعی نوع دیگری از کمردرد است که معمولا در اثر بیرون زدگی دیسک ایجاد می شود، در این حالت دیسک بیرون زده به مجرای کانال نخاعی فشار آورده و بیمار درد احساس می کند. بیمار در حالت نشسته و خوابیده و خم شده به سمت جلو احساس درد کمتری دارد. معمولا افراد بالاتر از 50 و 60 سال به تنگی کانال نخاعی دچار می شوند و با انجام تمرینات فیزیوتراپی درمان می شوند. این نوع درد نیز ممکن است در قسمتهای پایین تنه احساس شود.

علت بروز کمردرد سیاتیکی شبیه به کمردرد غیر مشخص است و در واقع نوع پیشرفته آن به حساب می آید و بعلت یا علتهای مشابهی ایجاد می شود (در قسمت بالای مقاله آورده شده).

درمان دردهای سیاتیک کمردرد با انجام ورزش و فیزیوتراپی در طول یک تا دو ماه انجام می شود و بندرت درمان جراحی لازم خواهد بود و تشخیص ضرورت جراحی توسط متخصص ارتوپدی انجام می شود.

3- درد درقسمت دنبالچه (Tail bone pain - coccyx)

استخوان انتهایی ستون فقرات دنبالچه است که ممکن است در اثر نشستنهای طولانی روی سطح سخت، و یا زمین خوردن، دچار درد شود. معمولا این نوع درد بعد از چند هفته و خود به خود پایان می یابد و نیازی به عکسبرداری و حتی فیزیوتراپی ندارد.

توصیه پزشکان به کسانیکه مکررا به این درد دچار می شوند این است که بطور منظم هر 45 دقیقه یکبار از روی صندلی برخیزند و راه بروند.

استفاده از بالش هایی به اشکال زیر برای نشستن، در بهبود سریعتر درد کمک بسزایی می کند:

درد درقسمت دنبالچه

4- کمردردهای ناشی از جابجایی و لیز خوردگی مهره ها.

و

5- کمردردهای خاص که بعلت تصادف، بیماری های عفونی، رماتیسمی و یا سرطان ایجاد می شوند.

تشخیص و انتخاب درمان در این نوع کمردردها توسط پزشک متخصص انجام می شود. این نوع کمردردها بسیار نادر هستند و علائم پیچیده ای دارند که بحث در مورد آنها فراتر از این مقاله است. این نوع کمردردها با معاینات بالینی پزشک متخصص ارتوپدی- ستون فقرات، و یا بررسی سوابق بیمار (و یا عکسبرداری و آزمایش خون) شناسایی می شوند.

در صورتیکه کمردرد شما برای مدتی ادامه داشت، هرگز نباید تصور کنید که احتمالا علت کمردردتان لیز خوردگی مهره های ستون فقرات و یا سرطان است، این تصور درمان کمردرد شما را سختتر می کند.

عوامل افزایش احتمال ابتلا به کمردرد

وزن زیاد

افرادی که اضافه وزن دارند فشار بیشتری را به کمر خود تحمیل می کنند، این فرآیند در طول زمان منجر به فرسایش و ساییدگی دیسکها و مهره ها و در نتیجه کمردرد می شود.

تناسب اندام از یکسو اعتماد به نفس فرد را افزایش می دهد و از سوی دیگر فشار وارده به ستون فقرات را می کاهد. نتیجه هر دو این موارد به کاهش احتمال ابتلا به کمردرد می انجامد.

تحقیقات نشان داده طرز ایستادن افراد تابعی از اعتماد به نفس آنهاست.

کارهای نشسته و نوع زندگی کم تحرک

کسانیکه کار نشسته و بی تحرک انجام می دهند، بیشتر از افراد دیگر در معرض تغییر شکل دیسک و کمردرد قرار دارند.

افرادی که به اقتضای کار خود مجبورند برای مدت طولانی بنشینند، باید روش صحیح نشستن را بیاموزند و بطور مرتب (45 دقیقه یکبار) برخیزند و راه بروند و کشش رو به جلو و عقب را انجام دهند. مطالعه مقاله درست نشستن، درست ایستادن و صندلی مناسب

در صورت رانندگی طولانی مدت و یا نشستنهای طولانی از یک حوله لوله شده یا بالش مخصوص گودی کمر (شکل زیر) استفاده کنید و گودی کمر خود را حفظ کنید.

بالش مخصوص گودی کمر

کارفیزیکی شدید

کارگران و افرادی که کارهای فیزیکی سخت انجام می دهند بصورت ناخودآگاه فشار بیشتری به ستون فقرات خود تحمیل می کنند و بیشتر در معرض ابتلا به کمردرد هستند.

افرادی که شغل آنها فعالیت بیشتر از معمول را اقتضا می کند باید روش درست برداشتن و بلند کردن اجسام را بیاموزند و در حین فعالیتهای شغلی وضعیت درست ستون فقرات را حفظ کنند.

کار فیزیکی و کمردرد

هنگام خرید و حمل بار از چرخ دستی و ابزارهای کمکی استفاده کنید و هرگز اجسام سنگینتر از 20 کیلو را بلند نکنید.

پوشیدن کفش پاشنه بلند

پوشیدن کفش پاشنه بلند در طولانی مدت مطابق شکل زیر باعث افزایش قوس کمر در خانمها می شود و این موضوع آنها را برای ابتلا به کمردرد مستعدتر می کند.

کفش پاشنه بلند و کمردرد

خانمها می توانند پوشیدن کفشهای پاشنه بلند را به مهمانی های رسمی محدود کنند.

جنسیت و حاملگی

در دوران حاملگی هم به لحاظ تغییرات هورمونی (ترشح هورمونهای شل کننده اکسی توسن) و هم به دلیل افزایش وزن مادر و بزرگ شدن شکم، احتمال ابتلا به کمردرد بیشتر وجود دارد.

استفاده از کمربند حاملگی در بهبود علائم به خانمهای باردار کمک می کند و باید با مشورت پزشک استفاده شود.

در خانمها پس از یائسگی، کاهش میزان هورمون استروژن منجر به کاهش تراکم بافت استخوان می شود و ایشان را در معرض پوکی استخوان قرار می دهد. این موضوع استخوانها و از جمله مهره های ستون فقرات را بیشتر در معرض خطر شکستگی قرار می دهد، لذا مصرف مکملهای غذایی کلسیم و ویتامین دی ایشان را در داشتن استخوان بندی سالم کمک می کند.

مطالعه مقاله مواد معدنی-کلسیم مطالعه مقاله ویتامین D

آمار نشان داده که خانمها بیشتر از آقایان به کمردرد مبتلا می شوند که علت آن را عمدتا در حاملگی خانمها و سبک زندگی کم تحرک تر ایشان (بطور متوسط) باید جستجو کرد.

خانمها در دوران سیکل ماهانه (پریود) دچار کمردرد می شوند، این نوع کمردرد با افزایش سن و خصوصا پس از اولین زایمان کاهش می یابد. مطالعه مقاله کمردرد عادت ماهانه

گودی کف پا

گودی کف پاشبیه به کمک فنر عمل می کند و باعث تعدیل فشار وارده به ستون فقرات می شود. افرادی که کف پای صاف دارند فشار بیشتری به کمرشان وارد می شود و بیشتر در معرض کمردرد هستند و از اینرو باید کفشهای طبی یا کفی طبی استفاده کنند.

کف پای صاف و کمردرد

استرس و افسردگی

استرس نیز می تواند منجر به کمردرد یا تشدید آن شود. استرس کنترل ارادی عضلات و نوع نشستن و ایستادن ما، و حتی خونرسانی به بافتها را تغییر می دهد و می تواند باعث کمردرد یا تشدید آن شود. در اغلب کمردردها بیمار دلیل درد را متوجه نمی شود و پس از چند روز که درد او بهتر نمی شود، دچار این استرس می شود که شاید این درد مزمن شود که این طرز فکر به کمردرد شدت می بخشد.

استرس و افسردگی ار یکسو توجه فرد را به سلامتی خود می کاهد و از سوی دیگر تغذیه بافتهای بدن از جمله ستون فقرات را مختل می کند، لذا استرس را در ابتلا به کمردرد موثر می دانند.

استرس زمینه ابتلا به انواع بیماری و ناراحتی ها را فراهم می کند، در رفرنسهای مربوط به بیماری ها (از بیماری های قلبی گرفته تا حتی ریزش مو) همواره استرس بعنوان یک عامل تاثیر گذار معرفی شده است.

استعمال دخانیات

یکی دیگر از نتایج مصرف سیگار اختلال در تغذیه بافتهای ستون فقرات است. علاوه بر آن از نظر روانشناسی استعمال دخانیات نوعی خودآزاری محسوب می شود و افراد با چنین روحیه ای کمتر به سلامت خود توجه می کنند و بیشتر در معرض ابتلا به کمردرد هستند.

سایر عوامل

-مصرف الکل باعث اختلال در جذب کلسیم شده و از عوامل پوکی استخوان و شکستگی مهره های ستون فقرات است.

-مصرف طولانی مدت کورتونها می تواند منجر به پوکی استخوان و آسیب پذیری ستون فقرات شود.

-آمار نشان داده افراد قد بلند بیشتر به کمردرد مبتلا می شوند، که البته دور از انتظار هم نیست زیرا افراد قد بلندتر اهرم نیرو (ستون فقرات) بلندتری دارند و فشار بیشتری به کمرشان وارد می شود.

 

 

 

منابع:

harrison principles of internal medicine 19th edition

www.spine-health.com

.: تعداد 20 نفر از 23 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

انواع کمردرد و درجه بندی آن اثرات کلاچ خودرو در کمر درد بالش دنبالچه

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران

نظری جهت نمایش وجود ندارد

نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما