عوامل موثر در چاقی | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1394/03/16 آخرین بازنگری: 1395/08/13 بازدید: 3,129

علت چاقی

شناخت عواملی که موجب اضافه وزن و چاقی می شود

1-ژنتیک

این ادعا که "دلیل چاقی من ژنتیکی است و من آب هم میخورم چاق می شوم!" تا چه حد صحت دارد؟
میزان چربی بافتی ما و نیز محل توزیع آنها تحت تاثیر ژن های ما قرار دارد، همچنین چگونگی تبدیل غذا به انرژی توسط بدن و نیز چگونگی سوختن کالری در حین ورزش، زمینه ژنتیکی دارد. طبق تحقیقات دانشکده پزشکی هاروارد، تاکنون بیش از 400 نوع ژن که در فرایند چاقی موثر هستند، شناخته شده اند، اما ژنتیک فقط زمینه را برای چاقی یا لاغری مساعدتر یا نا مساعدتر می کند، و به هیچ وجه علت نهایی چاقی نیست.
در حالت ایده آل، برای انتخاب بهترین رژیم و برنامه ورزشی برای لاغری، انجام آزمایش ژنتیک بر روی DNA افراد کمک بسزایی خواهد کرد، ولی بدلیل هزینه بالای آن، کمتر مورد توجه قرار می گیرد.
ژنتیک و چاقی
درباره تاثیر زمینه مساعد ژنتیکی باید گفت، اگر اصول کلی تغذیه سالم و تحرک روزانه را رعایت کنیم حتی اگر ژن چاقی را هم داشته باشیم دچار اضافه وزن نخواهیم شد. زمینه مساعد ژنتیکی نمی تواند آب را به چربی تبدیل کرده و در بدن ما ذخیره کند. هیچ واکنش شیمیایی مبنی بر تبدیل آب به چربی تاکنون شناخته نشده است. 

2- سن

با افزایش سن و کاهش توده عضلانی، متابولیسم و انرژی مورد نیاز بدن کاهش یافته و مازاد انرژی ذخیره می شود. بنابراین به منظور جلوگیری از چاقی، با بالا رفتن سن، باید میزان کالری دریافتی را کاهش داد.

3- مشکلات مالی و اقتصادی

اقتصاد به دو شکل در فرآیند چاقی موثر است:
1- با وجود فقر اقتصادی، فرد توجه کمتری به سلامتی و تغذیه خود می نماید، مضاف بر این از بین مواد غذایی گزینه های کمتری برای انتخاب خواهد داشت. و در نتیجه اگر غذای ارزانتر پر کالری تر باشد، فرد چاق خواهد شد.
2- کسانی که از نظر مالی در سطح بالاتری قرار دارند، در صورت فقدان آموزش صحیح، خود را ملزم به بیشتر خوردن دانسته و هنگام خرید، غذاهای گرانتر و پرکالری تری را انتخاب می کنند.

4- مشکلات روحی

محققین دانشگاه هاروارد، عواملی همچون "احساس عدم امنیت"، "استرس" و "ترس" را ریشه های روانی چاقی دانسته اند. مشکلات روحی و روانی در برخی افراد، موجب پرخوری عصبی شده و مازاد انرژی دریافتی، بصورت چربی در بدن ایشان ذخیره می شود.

5- بیماری و مصرف برخی داروها

- پرکاری تیرویید، سندروم پلی سیستیک، مشکلات گوارشی از جمله بیماریهایی هستند که منجر به چاقی می شوند.
- مصرف داروهای ضد بارداری و هورمونی (کورتون ها) باعث افزایش وزن می شوند. برخی از این داروها عبارتند از: هیدرو کورتیزون، استروژن و پروژسترون.
- برخی داروهای ضد افسردگی (داروهای سه حلقه ای) و داروهای روانگردان (درمان اختلالات روانی)، متابولیسم بدن بیمار را کاهش، و اشتها را در ایشان افزایش می دهند، به بیان دیگر، مصرف انرژی را در بدن ایشان کند، و میل به دریافت انرژی را در ایشان بیشتر کرده و باعث چاقی ایشان می شوند. برخی از آنها عبارتند از: کلوزاپین، اولانزاپین،  لیتیم، هالوپریدول، ایمیپرامین، دسیپرامین و مونوآمین.

6- زمینه های فرهنگی و اجتماعی

باورها و آداب اشتباه در برخی جوامع، زمینه های چاقی را فراهم می کنند، برخی این باورها عبارتند از:
1- نسبت دادن چاقی افراد با اوضاع و احوال خوب روحی ایشان. بعنوان مثال کسی که لاغر باشد، سایرین این موضوع را ناشی از ناراحتی او و یا افسردگی او ارزیابی می کنند، و در مقابل اضافه وزن فرد، به معنی خوشحال بودن او است. این طرز فکر در گذشته بیشتر مرسوم بوده است.
2- در برخی خانواده ها، غذا دادن، به نوعی نشان دادن محبت تلقی می شود و بدلیل معذوریت های اخلاقی، طرف مقابل نمی تواند از غذا خوردن امتناع کند. در این افراد به تدریج خوردن بیش از مقدار نیاز، به شکل عادت در خواهد آمد.
3- شنیدن اخبار استرس زا و تماشای تلویزیون به هنگام غذا خوردن (که البته خلاف آداب عمومی معاشرت است)، باعث سریعتر غذا خوردن شده و عملکرد هورمون های احساس سیری را مختل می کنند و شخص دیرتر احساس سیری خواهد کرد.
4- افرادی که به اقتضای شغل و شرایط زندگی خود، وعده های غذایی را از رستوران یا فست فود تهیه می کنند، نه تنها خود را از غذای سالم و مقوی محروم می دارند، بلکه اشتهای ایشان تحت تاثیر ادویه جات و مواد اشتها آور غذاهای حاضری قرار گرفته و بیشتر می خورند.
5- یکی از ریشه های روانی افراد در میل به شیرینی و شکلات این است که در کودکی، از آب نبات یا شکلات بعنوان عامل تشویقی برای ایشان استفاده می شده است، و در ازای انجام کاری خوب، والدین بعنوان جایزه به آنها شکلات می دادند. در نتیجه، ذهنیت فرد در مورد شیرینی و شکلات مثبت بوده و ناخودآگاه، آن را بعنوان یک تشویق می شناسد.
از این رو، پزشکان و مشاوران خانواده توصیه می کنند که بجای شیرینی، پفک و آبنبات، از سیب، پرتقال و میوه های تازه و سالم بعنوان جایزه استفاده شود.
6- مطالعات نشان داده، ذخیره چربی در بدن افرادی که در کودکی بیش از 3 ماه شیر مادر خورده اند، کمتر از سایرین است.

7- کم تحرکی

کم تحرکی، اصلی ترین عامل چاقی است که کاملا در کنترل و اراده ما قرار دارد. تحرک بدنی، بیش از 70 درصد از انرژی را در بدن ما مصرف می کند. تمام برنامه های لاغری و رژیم های غذایی بر دو عامل تحرک روزانه و مصرف غذا تکیه دارند.

8- پرخوری-ازدواج

غذاهای پرکالری، که انرژی آنها مازاد مصرف روزانه ما هستند، بصورت چربی در بدن ما ذخیره شده و چاقی را بدنبال خواهند داشت. شیرینی خامه ای، روغن حیوانی و برنج، جزو غذاهای پر کالری هستند.
هر شیرینی خامه ای حاوی 400 تا 500 کیلو کالری انرژی است، 3 عدد شیرینی خامه ای، کل انرژی یک شبانه روز ما را تامین می کند. به عبارتی دیگر برای سوزاندن انرژی معادل یک شیرینی خامه ای، باید بیش از یک ساعت دوید!!!.
علت چاقی پس از ازدواج برای خانم ها و آقایان را می توان به افزایش اشتهای ایشان نسبت داد، ازدواج و برقراری روابط صمیمانه، تغییرات زیادی را در سطح هورمون های زنانه و مردانه ایجاد می کند بعلاوه، افزایش هورمون های شادی و سرخوشی، در بدن برخی افراد، افزایش اشتهای ایشان را در پی دارد.

9-زایمان

تغذیه مادر در طول دوران بارداری، برای تامین انرژی دو نفر (حداقل دو نفر) بوده است، پس از زایمان و تولد کودک، در صورتیکه مادر میزان کالری مصرفی خود را کاهش ندهد، دچار اضافه وزن و چاقی خواهد شد.

10- نوع زندگی

مطالعات نشان داده افرادی که نظم درستی در خواب و غذا ندارند، بیشتر از سایرین به چاقی مبتلا می شوند، خواب منظم و کافی (7 تا 8 ساعت در روز) هورمون های گرسنگی و اشتها را منظم و کنترل می کند، در مقابل، هورمون اشتها در افرادی که ساعت خواب و غذای مرتبی ندارند، الگوی نامنظمی دارد. 
 منابع:

-www.hsph.harvard.edu
-www.drhealth.md
-www.health.com
-www.calculator.net
-www.webmd.com
-www.medicinenet.com

.: تعداد 21 نفر از 22 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

عوامل موثر در ایجاد چاقی عوامل موثر در ایجاد چاقیی

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران

نظری جهت نمایش وجود ندارد

نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما