قیرگونی و ایزوگام – عایق رطوبتی | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1395/02/12 آخرین بازنگری: 1395/08/13 بازدید: 12,263

قیرگونی و ایزوگام – عایق رطوبتی

قیر و فرآورده های آن (ایزوگام) بدلیل عدم جذب و عبور آب از خود، برای عایق کاری رطوبتی در ساختمان استفاده می شوند.

قیر

قیرهای مورد استفاده در عایقکاری، قیر خالص هستند که در فرآیند پالایش نفت خام تولید می شوند (قیر معدنی حاوی مقادیری خاک است و خاصیت عایق بندی ضعیفی دارد) و معمولا در بشکه های 170 تا 200 کیلویی وجود دارند.

قیر

انواع قیر با مشخصه های متفاوت وجود دارند و نفوذپذیری آنها با ضرایبی نظیر 70 ×60 ، 15 × 90 و یا 85 × 25 نامگذاری شده است.

قیر 70 × 60 برای نواحی سردسیر و معتدل مناسبتر است. این نوع قیر را برای سطوحی بکار می برند که در معرض تابش نور مستقیم خورشید قرار ندارد (مانند سرویسهای بهداشتی).

برای عایقکاری سطوحی که در معرض نور مستقیم خورشید و یا جریان هوای سرد قرار دارد از قیرهای سفت تر (15 × 90 و یا 85 × 25) استفاده می شود. انتخاب نوع قیر تابعی از مصالح موجود و تجربه قیرکاران است و در هر شهر ممکن است تفاوت داشته باشد.

گونی

گونی مورد استفاده در قیر و گونی چتایی نام دارد و انواع آن با اعدادی نظیر: 9×45 - 10×45 - 11×45 - 12×45 نشان داده می شود.

عدد اول (45) عرض گونی به اینچ است، که معادل 114 سانتیمتر است.

عدد دوم (11) وزن واحد مساحت گونی است و معرف ریز بافت و یا درشت بافت بودن گونی می باشد. چتایی با ضریب 9 نازکتر از چتایی با ضریب 10 است. چتایی مناسب برای قیر و گونی 9×45 ، 10×45 ، 11×45 است.

ایزوگام

ایزوگام از ترکیب قیر و فرآوری آن بدست می آید. در واقع ایزوگام نوعی قیرگونی آماده اجراست که با حرارت موضعی نصب می شود. به بیان دیگر کار ساخت و آماده سازی قیر و اجرای آن روی گونی، در کارخانه تولید ایزوگام انجام می شود و فقط در محل نصب می گردد.

ایزوگام

مقایسه ایزوگام و قیرگونی:

- ایزوگام سبکتر است و روندگی کمتری دارد و با حرارت موضعی در محل نصب می شود.

- کارآمدی ایزوگام بستگی به مرغوبیت جنس و تجربه مجری آن دارد.

- به مرور زمان و با نشت رطوبت لایه گونی در قیرگونی پوسیده می شود، اما درایزوگام مرغوب اینچنین نیست.

- تجربه نشان داده که عمر مفید ایزوگام (با جنس مرغوب و اجرای اصولی) بیشتر است.

- اجرای ایزوگام ساده تر است و کمتر محیط را کثیف می کند.

- برای محصولات ایزوگام برندهایی وجود دارند که برای دفاع از نام خود ناگزیر از تحقیق و سرمایه گذاری برای افزایش و حفظ کیفیت هستند، اما برای بشکه های قیر تاکنون برندی وجود نداشته.

ایزوگام مرغوب ویژگی های زیر را دارد:

-گرانتر است (اما لزوما ایزوگام گران مرغوب نیست) زیرا استفاده از مواد مرغوب ایزوگام (استفاده از ترموبایندینگ بجای تیشو و پلی استر) هزینه ساخت آن را بالاتر می برد.

-نصب آن کمی سختتر از ایزوگامهای نامرغوب است.

-در ترکیبات آن قیر معدنی و قیر دمیده (قیر اکسید شده) اضافه نشده است، این مواد فقط ضخامت ایزوگام را افزایش می دهند نه کارایی آن را.

-ایزوگام مرغوب لزوما ضخیمتر نیست. مرغوبترین ایزوگامهای جهان کمتر از 4 میلیمتر ضخامت دارند.

چک لیست اجرای قیرگونی

1. از خالص بودن قیر اطمینان حاصل شود. قیر خالص براق و شفاف است.

2. قیر به آهک حساس است و در صورت تماس آهک با قیر، از خواص عایقی آن کاسته می شود، به همین دلیل زیر و روی قیرگونی را با ملات سبک ماسه و سیمان می پوشانند.

3. برای اجرای قیرگونی ابتدا قیر را با حرارت ذوب می کنند تا شکل پذیر شود. در حین حرارت دادن باید احتیاط کرد که قیر نسوزد. قیر سوخته، به رنگ قهوه ای در می آید و خاصیت چسبندگی و عایق بندی ندارد.

4. اگر در بشکه قیر که در حال جوشیدن است آب ریخته شود، کلیه محتویات آن کف کرده و بیرون می ریزد (اصطلاحا سر می رود).

5. ارتفاع قیرگونی در حمام 1.5 متر (نزدیک شیر دوش) و برای سرویس بهداشتی 30 سانتیمتر است.

6. دو طرف گونی (چتایی) همیشه باید قیر وجود داشته باشد. بنابراین تعداد لایه های قیر همواره یکی بیشتر از گونی است، مثلا:

1 لایه گونی، 2 لایه قیر

2 لایه گونی، 3 لایه قیر

3 لایه گونی، 4 لایه قیر

هر لایه گونی، بهتر است عمود بر لایه زیرین اجرا شود.

قیرگونی

لبه گونی ها در جهت شیب کف روی هم قرار داده می شوند:

قیرگونی

7. سطح قیر و گونی (مخصوصا قیر 70×60) به اجسام نوک تیز حساس است و ترجیحا قیرگونی کف را در آخرین مراحل انجام می دهند تا رفت آمد کارگران روی آن انجام نشود. حتی گاهی ابتدا قیرگونی دیوار را اجرا می کنند و فقط تا 10 سانتیمتر آن را روی زمین ادامه می دهند. پس از اتمام کاشی دیوار، قیرگونی کف را اجرا می کنند.

8. در صورتیکه روی قیرگونی دیوارها، کاشی یا سرامیک اجرا شود، باید بین "قیرگونی" و "ملات کاشی" یک لایه توری سیمی قرار گیرد تا ملات بخوبی به دیوار بچسبد. توری سیمی با میخ به دیوار محکم می شود و روی آن مجددا قیر ریخته می شود تا عایق بندی شود.

اجرای عایق رطوبتی پشت بام

9. در ازای هر 100 متر فضای بام باید یک کف شور (خروجی آب) وجود داشته باشد.

10. محل کفشور در بهترین حالت در مرکز سطح قرار دارد.

11. در قیرگونی پشت بام، برای افزایش دوام آن، روی قیرگونی را آسفالت نرم می ریزند و سپس روی آن را موزاییک می کنند. این روش عمر قیرگونی را تا چندین سال افزایش می دهد اما بار سقف را زیاد می کند.

12. بیشترین نشت آب در پشت بام، از اطراف کف شور (کف خواب) است، لذا سطح اطراف آنرا چندین لایه بیشتر قیرگونی (یا ایزوگام) می کنند.

 

 

 

منابع:

مباحث 22 گانه مقررات ملی ساختمان - وزارت مسکن و شهرسازی

نشریه 55 سازمان برنامه ریزی و بودجه

نشریات موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران - مباحث ساختمان

.: تعداد 102 نفر از 107 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

بهترین زمان برای ریختن قیرگونی عایق ایزوگام حمام شهرکرد ارتفاع ایزوگام در سرویسها قیرکاری یا اندیمشک قیر قیر گونی عایق رطوبتی درساختمان انواع عایق های رطوبتی در ساختمان و تفاوت با ایزوگام قیروگونی بهتر یاایزوگام عایق قیر گونی کاشی روی قیر گونی عایق رطوبتی قیر یا ایزگام عایق رطوبتی قیر گونی برای عایق قیرگونی بهتر است یا ایزوگام برنامه سوالات ایزوگام کاری اصول قیرگونی سقف دانستنیها قیر گونی و اسفالت پاک کردن قیر گونی از روی سرامیک قیربونی بهتر است یا ایزوگام برای رطوبت کرسی و قیرگونی ایا اسفالت عایق رطوبت است عایق رطوبتی قیر قیرگونی قیر گونی بهتر است یا ایزوگام چتایی باایزوگام فرق دارد؟؟ چک لیست عایق رطوبتی غیرگقنیی جهت ایزوگام سرویس بهداشتی از چه نوع ایزوگام باید استفاده کرد طریقه قیرگونی تفاوت ایزوگام با قیرگونی تاثیر ریختن قیر بر ایزوگام روش قیر گونی عایق بندی دیوار در معرض نور خورشید با ایزوگام ایزوگام یا موزائیک سقف ارتفاع عایق کاری حمام عایق رطوبت قیرمانند ایزوگام بهتر است یا اسفالت قیرگونی یا ایزوگام برای آب بندی سقف قیر بهتر است یا ایزوگام ارتفاع عایق کاری سرویس سبکترین و مناسبترین سرامییک برای پشت بام رنگ عایق بهتره یا ایزوگام مقررات ملی درباره ایزوگام ارتفاع ایزوگام سرویس بهداشتی عایق رطوبت آسفالت ریختن قیر روی پشت بام ایا ایزوگام کدام بهتر از همه است روشقیرگونیپشتبام مقایسه ایزوگام با قیرگونی ایزوگام بهتر است یا قیرگونی ایا چند کار خانه ایزگام در زنجان وجود دارد برای عایق کاری پشت بام های شمال ایران قیر گونی بهتر است یا ایزوگام ارتفاع استاندارد ایزوگام حمام در مناطق مرطوب قیرگونی سرویس بهداشتی درسرویس های بهداشتی تا چ ارتفاع عایق کاری میشود قیرگونی یا ایزوگام ترکیب قیرگونی با ایزوگام روی ایزوگام میتوان سرامیک کرد یا خیر ایا روی اسفالت میشود ایزوگام کرد ارتفاع ایزوگام داخل سرویس بهداشتی ارتفاع عایق کاری سرویس بهداشتی عایق رطوبتی حمام عمر مفید ایزوگام ایا میشود روی قیرگونی را سیمان کرد ایزوگام سقف کاذب دلیل استفاده از کف خواب ایزوگام ارتفاع ایزوگام داخل حمام استاندارد ارتفاع قیرگونی حمام برای عایق استخرایزوگام یاقیروگونی

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران
  • صفحه 1 از 1
  • 1
  • صفحه 1 از 1
  • 1
نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما