لوازم جانبی دوچرخه | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1395/05/19 آخرین بازنگری: 1395/08/13 بازدید: 9,380

لوازم دوچرخه سواری

کلاه ایمنی دوچرخه

کلاه ایمنی ضروری ترین وسیله دوچرخه سواری محسوب می شود زیرا زمین خوردن در دوچرخه سواری اجتناب ناپذیر و غیر قابل پیش بینی است، امکان دارد شخصی بعد از 5 سال دوچرخه سواری هم زمین نخورده باشد، اما در صورت بروز اتفاق، دوچرخه سوار واقعا به کلاه نیاز خواهد داشت. بین دوچرخه سواری که "با کلاه ایمنی" زمین خورده و دوچرخه سواری که "بدون کلاه ایمنی" زمین خورده، تفاوت زیادی از نظر وضع و احوال وجود دارد.

کلاه ایمنی دوچرخه

کلاه باید در اندازه درست تهیه شود، یعنی کاملا روی سرِ شما کیپ باشد. کلاه ایمنی معمولا از EPS ساخته می شود و سبک است، اما بعد از اولین ضربه شدید باید جایگزین شود.

باربند دوچرخه

برای حمل دوچرخه توسط خودرو به مناطق دور (مثلا پارک چیتگر یا سرخه خصار)، چند گزینه وجود دارد:

باربندها سقفی دوچرخه

باربندها سقفی دوچرخه

باربندهای سقفی ایمنی بیشتری دارند و راننده با اطمینان خاطر می تواند با سرعت 100 تا 120 کیلومتر در ساعت نیز رانندگی کند. مضاف بر آن، احتمال برخورد دوچرخه با سایر خودروها در ترافیک وجود ندارد. باربندهای سقفی گرانتر از سایر انواع آن هستند.

باربند پشت خودرو

این باربندهای دوچرخه ارزانتر از باربندهای سقفی هستند اما رانندگی با آنها باید با احتیاط بیشتری صورت گیرد.

باربند پشت خودرو برای دوچرخه

سرعت سنج و کامپیوتر سفری

این کامپیوترها سنسوری دارند که به دوشاخه جلو، یا عقب دوچرخه متصل می شوند و عبورِ آهنربا از مقابل این سنسور، سیگنالی را به کامپیوتر ارسال می کند و در نهایت سرعت دوچرخه محاسبه می شود.

سرعت سنج و کامپیوتر سفری

این کامپیوترها در دو نوع معمولی (با سیم) و بی سیم وجود دارند، در نوع وایرلس، ارتباط بین سنسور و کامپیوتر Wifi است.

در حین نصب این کامپیوترها به دو نکته باید دقت کرد:

1. ضریبی که باید در کامپیوتر وارد کرد، که تابعی از اندازه لاستیک است و باید مطابق با دفترچه راهنمای کامپیوتر باشد تا اندازه سرعت دقیق محاسبه شود.

2. فاصله بین مگنت (آهنربا) و سنسور، در لحظه عبور از مقابل هم، باید کمتر از 5 میلیمتر باشد. در غیر اینصورت سنسور تحریک نمی شود.

عینک دوچرخه سواری

معمولا سرعت حرکت در دوچرخه سواری بین 10 تا 40 کیلومتر بر ساعت است، و باد مانع از دید درست دوچرخه سوار می شود. عینک دوچرخه سواری پوشش کاملی را در مقابل چشمان او قرار داده و این مشکل را به حداقل می رساند و از طرف دیگر، احتمال برخورد سنگریزه و گِل با چشم او به حداقل می رسد.

عینک دوچرخه سواری

عینکهای دوچرخه سواری از جنس پلاستیک ساخته می شوند و سَبک هستند.

لباس دوچرخه سواری

لباس دوچرخه سواری

وضعیت بدن دوچرخه سوار روی دوچرخه، با شرایط عادی تفاوت زیادی دارد، لباسهای دوچرخه سواری برای اهداف زیر طراحی شده اند:

- جنس آنها طوری طراحی شده که عبور هوا از آنها براحتی انجام شود و بدن ورزشکار خیس نشود. این لباسها در عین حال جذبِ بدن هستند و باد در آنها نمی پیچد.

- برش و دوخت این لباسها با توجه به وضعیت بدن در دوچرخه سواری طراحی شده و ورزشکار در آنها احساس راحتی دارد. مثلا، قسمتِ پشت در پیراهن دوچرخه سواری بلندتر طراحی می شود تا وقتی ورزشکار به سمت جلو خم می شود، کمرِ او برهنه نماند.

- پیراهن دوچرخه سواری چند جیب در قسمت پشت دارد که دوچرخه سوار براحتی و بدون نیاز به توقف می تواند به آنها دسترسی داشته باشد.

- شلوار دوچرخه سواری، در قسمت نشیمنگاه پَد اسفنجی دارد تا دوچرخه سوار احساس بهتری روی زین داشته باشد.

کفش دوچرخه سواری

کفش و پدال دوچرخه سواری در مقاله پدال و رکاب دوچرخه سواری آورده شده.

دستکش دوچرخه سواری

در دو نوع "معمولی" و "بدون انگشت" وجود دارد. دستکش دوچرخه سواری در قسمت کف دست، ضخیمتر است تا در صورت زمین خوردن، پوست دست محافظت شود، اما قسمت فوقانی دستکش، از توری نازک ساخته شده تا دست ورزشکار عرق نکند.

دستکش دوچرخه سواری

دستکش بدون انگشت محبوبیت بیشتری دارد، زیرا ورزشکار بدون نیاز به خارج کردن دستکش می تواند از گوشی موبایل و کامپیوتر سفری استفاده کند.

چراغ جلو و عقب

کسانیکه در شب، و مخصوصا در خیابان دوچرخه سواری می کنند، باید چراغهای جلو و مخصوصا عقبِ خود را روشن نگاه دارند، کارایی این چراغها هم در افزایش دید دوچرخه سوار است و هم اینکه سایرین متوجه حضور او می شوند.

چراغ جلو و عقب دوچرخه سواری

معمولا لامپِ چراغها از نوع LED هستند که مصرف باتری آنها بسیار ناچیز است و در نتیجه باتری آنها ساعتها کار خواهد کرد.

 

 

منابع:

اتحادیه جهانی دوچرخه سواری - UCI (Union Cycling International) level 1 coaching handbook - Jackie Sherwood

.: تعداد 209 نفر از 233 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

نصب کامپیوتر دوچرخه لوازم جانبی دوچرخه وسایل مورد ضرورت برای ساخت بایسکل لاستیک دوچرخه هم تاریخ داره؟؟؟ وسایل یدک دوچرخه ارزان باربند دوچرخه رفسنجان یدک دوچرخه از کجا باید تهیه کرد لوازم یدکی دوچرخه وانواع باربند دوچرخه لوازم مورد نیازدوچرخه سواری لوازم ارزان دوچرخه نحوه بستن باربند دوچرخه باربند دوچرخه برای ماشین دفترچه لوازم یدکی دوچرخه باربند حمل دوچرخه لیفان x60 لوازم جانبی ارزان دوچرخه چراغ جلو و عقب دوچرخه تجهیزات دوچرخه ایا کلاه دوچرخه سواری با اسکیت فرق داره

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران
  • صفحه 1 از 1
  • 1
  • صفحه 1 از 1
  • 1
نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما