لوله کشی گاز شهری | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1394/01/12 آخرین بازنگری: 1397/01/14 بازدید: 50,425

لوله کشی گاز شهری ساختمان

پس از پایان دیوار چینی در اجرای ساختمان (مسکونی) و قبل از شروع گچ و خاک، باید اقدامات به تشکیل پرونده جهت لوله کشی گاز طبیعی (لوله کشی گاز طبیعی و گاز مایع متفاوت است) نمود.

لوله کش گاز شهری در تهران
لوله کشی گاز صنعتی، کارخانجات، برجهای تجاری و مسکونی

آیت اله کاشانی، مقابل مسجد نظام مافی، ساختمان کاج، واحد 1

تلفکس: 55103755 - 55103171 - 09121432384 - مهندس مهربانی

مراحل لوله کشی گاز به قرار زیر است:

1. تشکیل پرونده در سازمان نظام مهندسی و تعیین ناظر.

2. انتخاب پیمانکار (مجری) لوله کشی گاز.

3. پایان عملیات لوله کشی.

4. تأیید مهندس ناظر.

5. نصب علم و کنتور گاز (خانگی یا تجاری).

قیمت لوله کشی گاز شهری در تهران و شهرستانها

دو نوع قیمت گذاری برای هزینه اجرای لوله کشی گاز وجود دارد:

الف) نرخ بر مبنای متر طول لوله کشی.

ب) نرخ بر مبنای تشخیص و محاسبات مجری (چکی).

در مورد قیمت گذاری نوع «ب»، صحبت زیادی نمی توان کرد، ولی نوع «الف» شفاف تر و منصفانه تر است و مبنای محاسبه، مسافت لوله کشی انجام شده از کنتور تا محل استقرار دستگاه مصرف کننده گاز شهری (پکیج، گاز آشپزخانه یا موتورخانه) در منازل است.

در مورد پرداخت باید این موضوع را مد نظر داشت که 10 درصد از مبلغ کل قرارداد، بابت حسن انجام کار، نزد کارفرما باقی می ماند و پس از تحویل قطعی، و انتقال جریان گاز شهری به سیستم گازکشی، قابل پرداخت خواهد بود.

چک لیست اجرایی لوله کشی گاز طبیعی:

1. پیمانکار و قرارداد:

پیمانکار (مجری لوله کشی گاز) باید از اتحادیه تاسیسات مکانیکی شهر، جواز کسب داشته باشد (اتحادیه تاسیسات مکانیکی صلاحیت او را تایید کرده باشد). سازمان نظام مهندسی بعنوان ناظر روی پروژه نظارت دارد. قابل ذکر است که لیست پیمانکاران واجد شرایط و دارای پروانه کسب، هر دو ماه یکبار توسط اتحادیه تاسیسات مکانیکی به دفاتر نظام مهندسی ارسال می شود و مجریان و پیمانکاران لوله کشی گاز بر اساس این لیست جهت اجرای کار (و حتی رتبه بندی) به نظام مهندسی معرفی می شوند.

شخصی که با او قرارداد می بندیم باید همان مجری باشد، یا اصطلاحاً کار «دست دوم» نباشد. در غیر اینصورت، مابه التفاوت قرارداد پیمانکار اول و دوم به ما تحمیل می شود.

صاحب مجوز شرکت گاز شهری، امضاکننده قرارداد، و طرف حساب ما، هر سه نفر یکی باشد.

2. تهیه مصالح کار:

مصالح کار را خودمان تهیه کنیم یا بهتر است که از پیمانکار بخواهیم مصالح را تأمین کند؟

بهتر است که مصالح را پیمانکار تامین کند و ما روی کیفیت مصالح نظارت داشته باشیم، زیرا:

الف) پیمانکار به دلیل خرید مداوم و تجربه بیشتر، نه تنها قیمت رقابتی تری را در اختیار دارد، بلکه فروشندگان مطمئن تر و منصف تری را سراغ دارد.

ب) در صورت تهیه مصالح توسط ما، به طور قطع بخشی از آن اضافه مانده و کاربری خاصی برای ما نخواهد داشت.

ج) مسئولیت خوب یا بد بودن مصالح از ما سلب می شود و در صورت بروز هر گونه مشکل فنی، پیمانکار نمی تواند مدعی شود که «مصالح مشکل داشته».

3. استاندارد مصالح اجرای گاز کشی

الف) جنس لوله ها باید از نوع API (سپاهان یا سپنتا) باشند، در اکثر شهرها، لوله کشی گاز توکار اجرا می شود و لوله ها زیر کار می روند و ما بعداً آنها را نمی بینیم، نوع لوله ها در هنگام تخلیه آنها سر ساختمان (قبل از نوارپیچی) باید توسط کارفرما بازرسی شوند.

ب) برای لوله کشی توکار، اتصالات گاز باید از نوع بدون درز باشند. (برای لوله کشی روکار می توان از اتصالات درز دار استفاده کرد.)

ج) روی همه لوله ها، شیر و اتصالات گاز باید "علامت کارخانه سازنده"، "کلمه گاز" و "استاندارد ساخت" بصورت حک شده و یا رنگ غیر قابل پاک شدن نوشته شده باشد. د) لوله گاز باید از جنس فولاد سیاه (بدون درز یا با درز) باشد.

د) "نوار" و "پرایمر" برای استفاده در لوله ها باید ساخت یک کارخانه باشند.

ه) شیرهای گاز باید از نوع "ربع گرد توپکی" باشند.

4. نکات ایمنی در اجرای لوله کشی گاز

برابر با مقررات عمومی لوله کشی گاز ساختمان، نکات ایمنی زیر در لوله کشی گاز تهران و شهرستانها مورد نظر می باشد

الف) فشار گاز شهری در ساختمانهای مسکونی 1/4 پوند بر اینچ مربع است و محاسبات ایمنی و انتخاب پیمانکار نیز بر مبنای این فشار است.

ب) طولانی ترین مسیر از خروجی رگلاتور گاز تا دورترین مصرف کننده گاز را برای تعیین قطر لوله لحاظ می کنند.

ج) قطر لوله گاز باید برای حداکثر مصرف تمام دستگاه ها با هم کافی باشد.

د) لوله گاز هیچ واحدی نباید از واحد دیگر عبور کرده باشد، ولی عبور از قسمتهای مشترک ساختمان بلا مانع است.

ه) لوله های گاز نباید از کانال کولر، دالان آسانسور و یا مسیر تهویه هوا عبور کنند.

و) اورلب نوار پیچی لوله ها 50 درصد از هر لایه نوار است، یعنی نیمی از هر لایه نوار روی لایه قبلی می آید.

ز) سر جوش و اتصالات توسط نوار مخصوصی نوارپیچی می شود.

ح) خم کردن لوله فقط با لوله خم کن، و نهایتا تا 90 درجه خم می شود. چین خوردگی و ترک نباید در محل خم ایجاد شود.

ت) اتصالات جوشی بدون درز باید با دستگاه رکتیفایر DC جوش داده شوند.

ی) قبل از هر دستگاه گازسوز باید یک شیر نصب شود.

ک) شیر گاز نباید در فاصله نزدیکتر از 10 سانتی متر از جعبه فیوز و یا کلید برق نصب شود، اگر شیر گاز زیر جعبه فیوز قرار دارد، باید بیش از 50 سانتیمتر پایینتر از آن باشد.

ل) گازکشی برای روشنایی و شومینه، مورد تأیید اداره گاز شهری استان تهران نیست، ولی در صورت همکاری مهندس ناظر و تامین هوای مورد نیاز این مصرف کننده ها از بیرون از ساختمان، قابل اجرا خواهند بود.

م) وسایل گاز سوز، خصوصا روشنایی (در صورت وجود)، نباید مقابل دریچه کانال کولر باشند.

ن) تمام وسایل گاز سوز باید مجهز به ترموکوپل باشند تا در مواقع خاموشی شعله، جریان گاز قطع شود.

و) دیوار، کف و سقف محل استقرار وسایل گاز سوز باید با مواد مقاوم در برابر حرارت ساخته شود.

لوله کش گاز شهری در تهران
لوله کشی گاز صنعتی، کارخانجات، برجهای تجاری و مسکونی

آیت اله کاشانی، مقابل مسجد نظام مافی، ساختمان کاج، واحد 1

تلفکس: 55103755 - 55103171 - 09121432384 - مهندس مهربانی

5. دودکش

در صورتیکه دود حاصل از سوخت گاز طبیعی بدرستی از مجرای دودکش خارج نشود، وارد فضای اتاق شده و احتمال خفگی و مرگ را در پی خواهد داشت. واکنش زیر مربوط به سوخت کامل گاز متان است، ولی در صورتیکه اکسیژن کافی برای سوخت در مجاورت متان نباشد، گاز خطرناک CO نیز در دود حاصل وجود خواهد داشت.

سوخت گاز طبیعی

الف) لوله دودکش باید از ایمنترین و کوتاهترین مسیر عبور کند.

ب) مسیر لوله دودکش نباید از شناژ و تیرها عبور کند و نباید باعث کاهش مقاومت اجزاء سازه شود.

ج) حتی المقدور لوله دودکش نباید مسیر افقی طی کند ولی اگر به ناچار باید مسیر لوله عوض شود، می بایست از زانو 45 درجه استفاده گردد.

د) هر وسیله گاز سوز باید مجهز به دودکش مجزا باشد.

ه) کلاهک دود کش باید یکی از اشکال زیر باشد:

دودکش ساختمان

6. کنترل نشت گاز

پس از اتمام لوله کشی اطمینان از عدم نشت گاز به 3 روش زیر انجام می شود:

الف) پس از نصب کنتور، کلیه شیرهای گاز را بسته و شیر اصلی کنتور را باز می کنند، سپس عدد کنتور را با دقت یادداشت می کنند. پس از گذشت 15 دقیقه نباید عدد کنتور تغییری کند. تغییر در عدد کنتور به معنی نشت گاز در سیستم است.

ب) در صورتیکه بخواهیم صحت اجرای لوله کشی را بدون فشار گاز شهری بسنجیم، می توانیم با فشار لوله آب به ارتفاع 250 میلیمتر این کار را انجام دهیم، که در صورت عدم نشت هوا از لوله ها، نباید ارتفاع لوله آب کاهش یابد.

ج) برای تشخیص نشت در محلی از لوله، باید از کف صابون یا ریکا استفاده شود، نه شعله.

7. محل نصب کنتور

الف) محل نصب کنتور باید در معرض جریان هوا باشد.

ب) کنتور گاز باید حداقل 10 سانتیمتر با سیمکشی برق روکار، 1 متر با هر دستگاه دارای مشعل (شعله) و 50 سانتیمتر از کنتور برق فاصله داشته باشد.

 

لوله کش گاز شهری در تهران
لوله کشی گاز صنعتی، کارخانجات، برجهای تجاری و مسکونی

آیت اله کاشانی، مقابل مسجد نظام مافی، ساختمان کاج، واحد 1

تلفکس: 55103755 - 55103171 - 09121432384 - مهندس مهربانی

 

سوالات متداول در ارتباط با لوله کشی گاز ساختمان:

1- قیمت لوله کشی گاز 93 و قیمت لوله کشی گاز 96 چه تفاوتی با هم دارند؟ سازمان برنامه ریزی و بودجه، هر سال برای همه خدمات ساختمانی و ابنیه، فهرست بهایی را صادر می کند که معیار کار پیمانکاران کارهای دولتی و بزرگ قرار می گیرد، قیمتی که برای هر نوع خدمات لوله کشی گاز در این فهرست بها اعمال می شود را بعنوان معیار قیمت لوله کشی گاز در آن سال استفاده می کنند. در این فهرست بها، همه خدمات به تشریح و با قید جزییات آمده، مثلا: دستمزد 1 متر لوله کشی گاز با لوله گالوانیزه به ضخامت ؟ و با فشار ؟ .

2- نرخ لوله کشی گاز چقدر است؟ نرخ لوله کشی گاز تابعی از 1-حجم کار 2- نوع پرداخت 3- قیمت مصالح 4- تامین مصالح توسط پیمانکار ، یا کارفرما 5- محل پروژه می باشد، بنابراین، برای بدست آوردن نرخ لوله کشی گاز شهری، باید کلیه موارد را با پیمانکار لوله کشی گاز شهری در میان گذاشت.

3- آیا تعرفه لوله کشی گاز در سال 95 و 96 تغییراتی کرده؟ بله، همه ساله، با توجه به قیمت لوله گالوانیزه، دستمزد پایه کارگر، و هزینه های ثابت و فیشهای شرکت گاز شهری، قیمت لوله کشی گاز شهری تغییراتی می کند.

4- مبحث 17 لوله کشی گاز چیست؟ مبحث 17 مقررات ملی ساختمان، به تفصیل در خصوص بایدها ونبایدهای لوله کشی گاز بحث کرده که مبنای کار پیمانکاران لوله کشی گاز شهری قرار می گیرد، در این مبحث، موارد ایمنی و استاندارد لوله کشی گاز آورده شده است.

5- مهندس ناظر لوله کشی گاز، چه چیزهایی را کنترل می کند؟ مهندس ناظر لوله کشی گاز شهری، آیتمهای مربوط به مبحث 17 وزارت مسکن و شهرسازی، و خصوصا دودکشها را بدقت بازرسی می کند، روشنایی، و عبور لوله های گاز از سرویسهای بهداشتی و بسیاری از اشتباهات رایج نیز کنترل می شود.

6- قیمت لوله کشی گاز در تهران، با قیمت لوله کشی گاز در شهرهای دیگر چه تفاوتی دارد؟ قیمت لوله کشی گاز در تهران، با قیمت لوله کشی گاز در شهرستانها تفاوت کمی دارد و آن هم از تفاوت دستمزد کارگر، و نیز تفاوت جزئی نرخ مصالح و فیشهای شرکت گاز استانها ناشی می شود.

7- قیمت تمام شده لوله کشی گاز را چگونه بدست آوریم؟ محاسبه دقیق و نهایی قیمت تمام شده لوله کشی گاز بعد از استخراج نقشه، محاسبه مقدار و نوع مصالح، قابل انجام خواهد بود و نمی توان قیمت لوله کشی گاز را بطور دقیق از روی متر مربع بنا محاسبه کرد.

8- لوله کشی گاز شهری برای یک ساختمان 5 طبقه چقدر طول می کشد؟ از لحظه عقد قرارداد با پیمانکار، تا اتمام اجرای کار، برای یک ساختمان 5 طبقه، حدود 50 روز زمان لازم خواهد بود، که این مدت، بسیار بستگی به این دارد که مهندس ناظر شما، نقشه لوله کشی و اجرای آن را در طول کار تایید کند، زیرا در غیر انصورت، کار باید دوباره انجام شود و دوباره بازرسی شود، که مستلزم صرف وقت خواهد بود. انتخاب پیمانکار مناسب برای این کار، تاثیر زیادی در سرعت انجام پروژه دارد.

9- مصالح لوله کشی گاز شهری را از کجا تهیه کنیم؟ مراکز فروش آهن آلات در بازار آهن تهران و سایر شهرها، قیمتهای به روز و لحظه ای را برای تمام مصالح لوله کشی گاز در اختیار دارند.

10- مهندس ناظر لوله کشی گاز شهری چطور تعیین می شود؟ مهندس ناظر لوله کشی گاز ساختمان توسط سازمان نظام مهندسی و پس از تشکیل پرونده انتخاب می شود.

 

نمونه قرارداد لوله کشی گاز ساختمان:

برای دانلود، روی یکی از آیکونها کلیلک کنید:

 

 

منابع:

مباحث 22 گانه مقررات ملی ساختمان - وزارت مسکن و شهرسازی

نشریه 55 سازمان برنامه ریزی و بودجه

نشریات موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران - مباحث ساختمان

.: تعداد 307 نفر از 334 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

جواز کسب لوله کشی گاز لوله کشی گاز بدون مجوز شده. برتی گنتر بتید چکار کرد قیمت لوله کشی گاز در تهران قیمت گازکشی ساختمان قیمتگازکشیدراراک معرفی کانال تلگرام لوله کشی گاز مسکونی و تجاری تهران چه سالی لوله گاز کشی شد هزینه تاییدیه لوله کشی گاز قیمت هر متر لوله کشی گاز با جنس نرخ اجرای لوله گاز زیر کار قیمت لوله کشی گاز در سال 95 انواع مصالح گاز رسانی ساختمان انواع لوله ها برای گاز کشی لوله کشی گاز توکار وظایف اتحادیه لوله کشیهای گاز شهری خانه های مسکونی نیازمندیلولهکشیگاز جنس اتصالات گاز خانگی قیمت لوله کشی گاز با مصالح نرخ لوله کشی گاز ساختمان لوله کشی گاز روکار صنعتی نرخ گاز کشی ٩۵ قیمت دستمزد لوله کشی گاز به نرخ اتحادیه قیمت لوله گاز خانگی گازکشی منزل وظایف کمیسیونها دراتحادیه لوله کشان گازرسانی نرخ لوله کشی گاز خانگی شرایط مجری گاز ثبت نام گاز کشی منزل کنتور گاز و اتحادیه لوله کشی گاز زیر کار هزینه پروانه کسب گاز رسانی نرخ گاز کشی خانه قیمت لوله کشی گاز خانگی مقاله گاز خانگی قیمت لوله کشی گاز ساختمان چگونه باید تائیده برای لوله کشی گاز گرفت چگونه از تحادیه تاسیسات مدرک لوله کشی گاز بگیریم قرار داد جهت اجرای لوله کشی گاز قیمت لوله کشی گاز در سال 94 روش بازاریابی گازکشی نمونه قرارداد لوله کشی گاز خانگی تاسیس شرکت لوله کشی گاز بم قیمت اجرای لوله کشی گاز خانگی مراحل لوله کشی گاز ساختمان لیست قیمت اجرای لوله کشی گاز به همراه لوله مصرفی در سال 95 چگونه لوله کشی گاز تایید میشود هزینه گازکشی چقدره دستمزدلوله کشی گاز گاز کشی توکار چگونه برنامه ریزی کنم یه دهات و لوله کشی گاز کنم برنامه ریزی یک پیمانکار گاز برای لوله کشی یه دهات محاسبات گاز رسانی شهری مراحل ثبت شرکت لوله کشی گاز سایت دیوار گرگان گاز کشی ساختمان سیستم لوله کشی گاز ساختمان و محاسباتش لیست قیمت گاز کشی ساختمان طریق محاسبه لوله کش کاز شرکت های لوله کشی گاز خانگی قرارداد لوله کشی گاز ساختمان کشورهای دارای لوله کشی گاز شهری خانگی کدامند؟ شرکت مجری لوله کشی گاز در سنندج مراحل گازکشی ساختمان گاز لوله کشی خانگی از کجا شروع می شود جنس لوله گاز خانگی برای لوله کشی گاز چکار کنیم پروانه کسب لوله کشی گاز استاندارداهای گاز کشی خانگی شکایت از لوله کشی گلز خانگی اهواز نرخ لوله کشی گازخانگی کار ناظر گازرسانی چیست گاز کشی تهران چه سالی انجام گرفت جدیدترین روش لوله کشی گاز اولین لوله کشی گاز در قزوین تهران چ سالی گاز کشی شد گاز کشی منزل رو کار بهتر است یا زیر کار تاریخچه لوله کشی گاز در اصفهان قیمت لوله کسب گاز برای منزل لوله کشی گاز ساختمان مورد تایید شرکت گاز است یا نه خدمات گاز کشی منزل و قیمت لوله کشی لوله کشی گاز ها روش اجرای تاسیسات گاز ساختمان تاییدیه گازکشی زیرکار جستجوی کار درسنندج لوله کشی گاز قیمت گازکشی خانه گازکشی از رو یا زیر گچ ؟ درمورد گاز کشی ساختمان چه سالی خانه های تهران صاحب لوله کشی گاز شهری شث لوله کشی گاز توکار بهتر است یا رو کار نرخ لوله کشی گاز سال 95 ساختمان تجاری لوله کشی گاز شهری علت گازکشی روکار در کشور اذربایجان درآمد لوله کشی گاز منازل پروژه های گاز کشی در آمد ایا مجری گاز در بم احتیاج است نرخ اتحادیه لوله کش گاز تهران لوله کشی گاز رو کار بهتر یازیر شرایط لوله کشی گاز هزینه لوله کشی گاز خانگی گازکشی کف ساختمان چگونه است گاز خانگی درامد زمان گاز کشی شرق تهران فهرست بهای لوله کشی ساختمان خانگی سال95 اتحادیه لوله کشی گاز چه وظایفی دارد؟ اموزش جوشکاری لولهوکشی گاز شههری درامد مهندس گاز کشی ساختمان جنس ز لوله گاز ساختمانی استانداردهای گازکشی خانه مراحل اجرای لوله کشی گاز ساختمان شهرداری ومجریان گاز قیمت کنترگاز در دزفول قیمت لوله کشی گاز در منازل متری چند است؟ بهترین جنس لوله برای لوله کشی گاز شهری خانگی لوله کشی گاز+توکار لوله گشی گاز ساختمان مسکونی مدارک مورد نیاز برای پروانه کسب جوشکاری لوله گاز اجرت لوله کشی کازشهرستان سبزوار مسیر لوله گاز زیرکاردرساختمان تاریخچه گاز شهری در تهران تاریخ لوله کشی گازخانگی درایران هزینه شهرداری جهت گاز کشی ساختمان دارای مجوز شهرداری چه سالی اولین لوله کشی گاز در تهران انجام شد بهترین لوله گازکشی در ساختمان چه لوله هایی هستند جنس لوله گاز رسانی منازل قیمت گاز کشی ساختمان لوله روکار هزینه گاز کشی خانه درچ صورت گاز کشی منازل انجام ننیشود گاز کشی چه زمانی در شیرا لوله کشی گاز توکار+کچو یا سپاهان یا اهواز قیمت لوله کشی گاز ساختمان با مصالح نرخ گاز کشی 95 تاسیسات گازرسانی چیست نرخ لوله کشی گاز در اتحادیه در زاهدان قیمت لوله گاز منازل لوله کشی گاز رو کار از کف ساختمان قیمت لوله کشی گاز متری کرمانشاه 95 مبنای قیمت گاز کشی بر چه اساسیه لوله کشی گاز ایا تو کار باشد خطر دارد پیمانکاری لوله کشی گاز خانگی لیست مجری لوله کش گاز زاهدان مراحل گرفتن جواز لوله کشی گاز لوله کشی گاز احتیاجی به تایید نظام مهندسی دامپا,گازکشی خانه جنس اتصالات گازی شهری جنس لوله های گاز بیمه منزل گاز کشی شده لیست پیمانکاران لوله کشی ساختمان تجاری مسکونی تهران اجرت لوله کشی گاز نمونه قرار داد لوله کشی گاز اپارتمان متن قرارداد لوله کشی گاز صنعتی pdfلوله کشی قرار داد لوله کشی گاز خانگی. مراحل گازکشی خانه شرایت لوله های گازشهری لوله کشی گاز منازل روکار باشد یا توکار جنس لوله گاز شهری قیمت هرمترلوله گازتوکار نحوه گاز کشی خانگی اجرای لوله کشی گاز توکار استاندارد لوله کشی گاز شهری چک لوله های گاز زیرکار لوله گاز توکار هزینه لوله کشی گاز از کنتور تا رگلاتور قیمت و نرخ لوله کشی گاز بهترین لوله برای گازکشی خانه خطرات لوله کشی گازتوکار ثبت نام لوله کشی زیر کار گاز یزد نرخ واقعی کارشتاسی تایید لوله کشی گاز بعد اتمام لوله کشی گاز مزایای شغل لوله کشی گاز هزینه یک متر لوله کشی زیر کار گاز تلگرام گاز کشی ساختمان مدارک مورد نیاز جهت اجرای لوله کشی گاز خانگی لوله کشی توکار لوله کشی توکار گاز خانگی نیازمندان جوشکار لوله کش گاز منازل در زاهدان قیمت لوله کشی گاز تجاری مقاله در مورد لوله کشی گاز خانگی لوله کشی گاز منزل مسکونی مهندسی نیازمندان جوشکار لوله کش گاز منازل درزاهدان انشا در مورد شغل نقشه کشی گاز دانستنی های گاز خانگی دانستنی های گاز رسانی خانگی قیمت لوله گاز خانگی متری چقدر ؟؟ لوله گارز زیر گچ دیوار جنس لوله گاز در گاز رسانی نحوه ی لوله کشی گاز رسانی نحوه لوله کشی گاز تعرفه لوله کشی گاز تهران شرایط پیمانکار گاز خانگی شدن نرخ جوشکاری گاز خانگی دستمزد گازکشی ساختمان در دزفول خطرگچ وگاز شغل لوله کشی گاز منازل قیمت نصب لوله ی گازی خانگی مدارک مورد نیاز دریافت کد نظام مهندسی برای لوله کش گاز خانگی وتجاری چگونه ساختمان را گازکشی کنیم لوله کشی گاز متری چند هزینه ی لوله کشی زیر کار اب شهری قیمت لوله کشی گاز تو کار سایت مجری های لوله کشی گاز لوله کشی زیر گچ چه مضراتی دارد قیمت لوله کشی گاز خانگی در تهران لوله گازکشی منازل روال کار پیمانکار لوله.کش گاز سوله دستمزدلوله کشی گازچنده؟ مراحل بازرسی لوله کشی گاز توکار استانداردوقوانین گازکشی منازل مسکونی لوله کشی گاز متری چند 96 نحوه اجرای لوله کشی گاز ساختمان موادسازنده گاز لوله کشی شهری مجوز گازکشی خانگی قیمتلوله کشی گاز متن درباره تبلیغ لوله کشی گاز خانگی راهنمای لوله کشی گاز محاسبه دستمزد لوله کشی گاز اجرای گاز کشی خانگی زمان شروع لوله کشی ساختمان بازرسی لوله کشی گاز روکار هزینه مهندس تایید لوله کشی گاز لوله گاز زیر کناف رفته روی سقف دیوار اشکالی دارد اصول لوله کشی گاز شهری قوانین لوله کشی گاز منازل شرکت گازرسانی درزاهدان چه مدارکی باید داشته باشد دستمزدگازکشی قیمت لوله کشی گاز از 60 پن جنس روشهای لوله کشی گاز در منزل لوله کش گاز بجنورد طریقه حساب جوشکاری لوله کشی گاز ساختمان لیست قیمت اجرت لوله کشی گازدر تهران سال 96 تعرفه نرخ اتحادیه لوله کشان گاز استان تهران لوله کشی گاز خانگی متری چند اسن قیمت لوله کشی گاز منازل قیمت متری لوله کشی گاز چگونه می توان پیمان کار گاز شد آیا گاز توکار خطرناک است؟ چگونه مهندس ناظر لوله های گاز خانه های شهری شویم بعد از تاییدیه گاز چه مرحله ایی است دستمزد هر متر مربع گاز کشی توکار جنس لوله گاز فلزی قیمت لوله کشی گاز در سال 96 نحوه پرداخت مالیات لوله کشی گاز خانگی لوله کشی تو کار گاز شهری پیمانکار گاز کشی منازل در ارومیه قیمت هر متر لوله گاز کشی فشار گاز تحویل داده برای منازل مسکونی توسط شرکت گاز چقد باید باشد قیمت لوله گاز داخل شهری هزینه هرمتر لوله کذاری گاز شهری نحوه تحویل گرفتن پروژه اجرای لوله کشی گاز چطورمی توان ناظر لوله کشی گاز شد؟ نرخ هر متر مربع گاز کشی منازل قیمت لوله گازشهری هزینه گازکشی منازل هزینه لوله کشی گاز ساختمان طول لوله کشی گاز هزینه تاییدیه لوله گاز نرخنامه اتحادیه لوله کشی گازخانگی 96 تعرفه اتحادیه لوله کشی گاز قیمت لوله کشی گاز مراحل ثبت نام گازکشی ساختمان مسکونی نحوهی لوله کشی گاز برای خانه ها موارد خطرناک در مورد لوله کشی گاز لیست اجرت لوله کشی گاز نحوه محسابه لوله کشی گاز خانگی در مراغه تعرفه گاز کشی منازل نحوه درجه بندی لوله کشی گاز اگه نقشه لوله کشی گاز خانگی عوض شود چه میشود لوله کشی گار توکار بهتره با روکار ???? ????_???? ??? ??? ????? طرز گاز کشی اشپزخانه گرید برای کارهای گاز شهری لوله علم گار دانستنیهای گاز خانگی اتحادیه جوشکاران گاز خانگی در شهرکرد تاسیسات گاز رسانی چیست؟ معمول ترین نوع کنترل گازخانگی کدام است آیا برای انجام کار لوله کشی جواز کسب باید باشد هزینه گازکشی یک خانه در زاهدان بهترین نوع لوله گاز مراحل گاز کشی در شهرک سازی چگونگی اخذ پروانه کسب لوله کشی گاز قیمت گاز کشی اتحادیه تهران نرخ اتحادیه لوله کشی گاز منازل مدارک لازم برای تشکیل پرونده برای گازخانگی نرخ لوله کشی گاز 96 مراحل لوله کشب گاز فشار‏ ‏گاز‏ ‏شهری‏ ‏خانگی‏ ‏چقدر‏ ‏است قیمت لولهای گاز خانگی در نیشابور شهرستانهای که فاقد گاز لوله ککشی هستند کدامند؟ مالیات بر ارزش شرکتهای تاسیساتی لوله کشی گاز تحقیق در مورد تاسیسات گازرسانی ساختمان آیا برای تایید مهندس ناظر گاز باید متور خانه داشت ایا از لولههای پنج لایه برای گاز کشی استفاده میشو رفع کجی علم گاز شهری نرخ لوله کشی گاز خانگی6 نرخنامه تاسیسات گاز کشی گاز کشی جابان لوله کشی توکارگاز لوله کشی گاز با لوله گالوانیزه قرارداد لوله کش کاز سال 96 نمونه قراردادلوله کش کاز اتحادیه اصفهان 96 پیمانکار لوله کشی گاز خانگی متن تبلیغات جوشکاری گاز لوله کشی گاز توکار یا روکار لوله گاز خانگی از چه نوع خوبه لوله کشی گاز متری چقده؟ لوله کشی گاز در شهر زیراب متری چقده؟ چک لیست اجرای شبکه گازرسانی بهترین جنس لوله گاز هزینه لوله کشی گاز چگونه محاسبه میشود تاییدیه گاز کشی عملیات لوله کشی گاز از منبع تا محل مصرف لوله کشی گاز پاکدشت مراحل گاز کشی صنعتی جوشکاری گاز خانگی از کف مراحل گازکشی اپارتمان لوله کشی گاز ازرو چک لیست اجرایی شبکه های شهری گاز

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران
  • صفحه 1 از 2
  • 1
  • 2
  • صفحه 1 از 2
  • 1
  • 2
نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما