مدیریت موفق | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1394/01/12 آخرین بازنگری: 1395/08/13 بازدید: 4,648

مدیر موفق و کارآمد

مدیر موفق و کارآمد

 مدیریت یک مجموعه در هر اندازه و با هر تعداد پرسنل، چالشهای زیادی را پیش رو دارد، یکی از آنها ایجاد توازن در برقراری رابطه دوستانه با پرسنل، از یک سو، و حفظ اقتدار مدیریتی از سوی دیگر است. مدیر کارآمد مجموعه ای از خصایص را در سطحی بالا دارد، نه فقط یک یا تعدادی از آنها را. 
ضعف مدیر، تنها در یک حوزه، برای تخریب کل نتایج کار او کافیست. مسئولیت و حساسیت کار یک مدیر، دلیل اصلی قدردانی و دریافت حقوق بیشتر اوست.
در مقاله زیر رفتارها و الگوهایی را که یک مدیر برای موفقیت و ادامه کسب و کار خود به آنها نیاز دارد، آورده شده است:
 
1 . مدیرکارآمد می داند که هر نیرو دقیقا چه کاری باید انجام دهد، تمام نیروها را توجیه می کند. روی کاغذ فکر می کند و شرح وظایف مکتوبی برای همه کارمندان دارد. کار مدیر، نظارت، فکر، برنامه ریزی و توجیه نیرو هاست نه کار کردن. 1 دقیقه فکر کردن مدیر، 90 دقیقه در کار صرفه جویی می کنه. 
2 . مدیر موفق، همیشه در فکر بهتر بودن و ایجاد ارزش افزوده است. او می داند که رقبا از هیچ تلاشی برای موفق شدن مضایقه نمی کنند. رضایت مشتری و کیفیت، حوزه های کلیدی در هر کسب و کاری هستند، مدیر موفق در این حوزه ها بسیار جدی است.
3 . هدف نهایی هر مجموعه ای، افزایش فروش (کالا یا خدمات) است، اما برای رسیدن به این هدف، پله های میانی وجود دارند، کاهش قیمت، افزایش سرعت یا کیفیت. مدیر موفق، این پله ها را بخوبی شناسایی کرده و در دستور کار خود قرار می دهد.
4 . مدیر موفق، دلیل هر مشکلی را در مدیریت و مجموعه خود جستجو می کند. موفقیت یک مجموعه را بیشتر از همه به مدیر آن تبریک می گویند، مسئولیت شکست نیز به عهده اوست.
5 . مدیر موفق، روشها و راهکار های جدید را استفاده می کند، خلاق است و ابتکار عمل دارد. بسیاری از خلاقیت های او، با شکست مواجه می شوند، ولی او شجاعت ریسک را دارد، ریسک ها را مدیریت کرده و با وجود ترس اقدام به عمل می کند و در نهایت نتیجه مطلوبی می گیرد. 
6 . در هر لحظه، فقط به یک کار می پردازد، به همین دلیل در زمان کمتر، نتایج بهتری می گیرد.
7 . شخصیت محکمی دارد، او به این موضوع مشهور است. راستگو و خوش قول است، و برای منافع کوتاه مدت، اخلاق را زیر پا نمی گذارد. روابط عمومی بالایی دارد و روابط بین کارمندان را مدیریت می کند. در جمع تشویق و در خلوت انتقاد می کند، شنونده خوبی است، و احساس مهم بودن را به همه پرسنل در هر رتبه کاری، منتقل می کند.
8 . مدیر موفق برای هر کاری نقشه و برنامه ای دارد. او تعیین می کند که چه کاری باید انجام شود، هماهنگی بین پرسنل و تقسیم وظایف به عهده اوست. 
9 . مدیر کارآمد، متخصص استخدام کارمند، و نگهداری از کارمندان لایق است. (استخدام نیرو) ضعف مدیر تنها در این زمینه، دلیل کافی برای شکست کامل او خواهد بود. هر چند در سایر زمینه ها سرآمد باشد.
10 . مدیر موفق، با هوشیاری و به درستی کارها ارجاع می دهد. هر قدر مدیر کارهای بیشتری را ارجاع دهد، وقت بیشتری برای برنامه ریزی و فکر کردن خواهد داشت. در یادداشت ارجاع (حامش نامه)، نتیجه و زمان انجام امور را مکتوب می کند و فرایندی (سیستم، یادداشت و ... ) برای پیگیری دارد.
11 . مدیر موفق، انتظارات خود و کیفیت کار پرسنل را بازرسی می کند. در سازمان های بزرگ سیستمی برای این کار طراحی شده است. در بانکهای خصوصی دوربینی در مقابل رئیس شعبه وجود دارد تا لبخند و شادی چهره او را کنترل کنند. 
12 . مدیر کارآمد، تمام انتظارات و ماموریت ها را مکتوب می کند و سیستمی (الگویی) برای ارزیابی استاندارد عملکرد پرسنل دارد. خروجی این سیستم اعدادی معنی دار هستند که رضایت و یا عدم رضایت از پرسنل را تعیین می کنند. مثلا: تایپ 80 کلمه در دقیقه با ضریب اشتباه 1درصد، شکایت مشتریان کمتر از 2 درصد.
مدیر کارآمد، هرگز بر حسب سلیقه و احساس لحظه ای یا روزانه، پرسنل را ارزیابی نمی کند.
13 . اولویت اول مدیر، افزایش بهره وری است، کاهش هزینه ها، افزایش فروش، افزایش کیفیت و سرعت در کارها.
فاکتورهای بهره وری، در یادداشت ها، تکیه کلام ها و حتی وایت بورد اتاقش مشهود هستند.
14 . رضایت مشتری، هدفی است که کل شرکت یا سازمان حول محور آن حرکت می کند. تعیین و توجیه این رویکرد به عهده مدیر است.
15 . مدیر موفق، برنامه ای برای  ارزیابی کیفیت محصول و شناسایی معنی کیفیت بالاتر برای محصول از دیدگاه مشتری دارد. او منتظر اتفاق نمی ماند، بلکه اتفاق را خلق می کند. کیفیت بالاتری را که مشتریان از آن بی خبرند، به ایشان معرفی می کند.
16 . برای مدیر موفق، مرزی برای افزایش بهره وری وجود ندارد، او می داند که رقبا آرام نگرفته اند و برای سبقت از او، از هیچ تلاشی مضایقه نمی کنند. بودجه و امکاناتی را برای تحقیق در نظر می گیرد. جلسات طوفان فکری برگزار می کند. 
 
منابع:
برنامه آموزشی effective manager از Brian Tracy،

.: تعداد 12 نفر از 13 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران
  • صفحه 1 از 1
  • 1
  • صفحه 1 از 1
  • 1
نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما