مراقبت از چشم | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1394/01/12 آخرین بازنگری: 1395/08/13 بازدید: 10,306

مراقبت از چشم و بیماری های چشمی

چشمان شما، پنجره ارتباط شما با دنیای بیرون هستند، از میان حواس پنجگانه، بینایی کاربردی ترین و البته حساس ترین آنهاست. مراقبت و نگهداری از چشم در 7 سرفصل زیر آورده شده است: 

1. ویزیت دکتر

در بیشتر مواقع، بیماریها و مشکلات بینایی را خودتان متوجه نمی شوید و شاید فکر می کنید که همه مثل شما می بینند. این مشکلات در حین معاینه چشم پزشک یا اپتومتریست تشخیص داده می شوند. حداقل هر دو سال یکبار به ملاقات چشم پزشک یا اپتومتریست رفته و از سلامت چشمان خود اطمینان حاصل کنید.

چشم پزشک

2. نحوه زندگی و تأثیر آن در سلامت چشم

- داشتن خواب کافی 7 تا 8 ساعت روزانه برای سلامتی چشم (و حتی بدن شما) ضروری است. در حین خواب، کلیه قسمتهای چشمان شما استراحت کرده و رطوبت کافی دریافت می کنند. کم خوابی باعث سوزش چشم، دوبینی، اختلال تمرکز، خشک چشمی و مشکلات فراوان دیگری می شود.
- نوشیدن آب کافی، 8 لیوان در روز، از کم آبی بدن (Dehydration) و آسیب به چشم جلوگیری می کند.
- دود سیگار، سلولهای عصبی بینایی را از بین می برد، سیگار را ترک کنید.
- ورزش کردن به مدت 30 دقیقه و سه بار در هفته، شانس ابتلا به بسیاری از بیماریهای خطرناک چشمی را به حداقل می رساند. عامل اصلی گلوکوما و دژنراسیون ماکولار بی تحرکی است. علاوه بر این، ورزش خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد، دیابت (مرض قند) از بزرگ ترین خطراتی است که سیستم بینایی را تهدید می کند. 
- برای کاهش پف دور چشم و آرامش دادن به آنها، هر هفته یک شب برش خیار را به مدت 15 دقیقه روی چشمان خود بگذارید. می توانید همین کار را با چای سبز کیسه ای انجام دهید، آن را در آب سرد گذاشته و به مدت 15 تا 20 دقیقه روی چشمان خود قرار دهید.
- هرگز در نور کم مطالعه نکنید، مطالعه در نور کم فشار بیش از حدی به چشمان شما وارد می کند. حتی گاهی این کار منجر به سردرد خواهد شد.
- تماشای تلویزیون از فاصله نزدیک و خیره شدن به آن (مخصوصا برای کودکان هنگام بازیهای تلویزیونی)، فشار زیادی به چشم می آورد و در طول زمان، قدرت بینایی را کاهش می دهد. 
مطالعه در وسیله نقلیه (تاکسی یا اتوبوس) باعث سردرد و ضعیف شدن چشم شما می شود. خودرو در حال حرکت، لرزشهای کوچکی دارد که تمرکز چشم را روی متن دشوار کرده و چشم را خسته می کند. 
مطالعه در ماشین

3. غذاهای مفید برای چشم

- استفاده از غذاهای حاوی ویتامین E، C، (مقاله ویتامینها و غذاهای حاوی آنها) روی(Zinc)، امگا 3 و اسیدهای چرب، برای سلامتی سیستم بینایی شما ضروری بوده و روند پیرچشمی را کند می کنند. این ویتامینها و املاح در حبوبات (نخود، لوبیا و عدس)، کلم پیچ، اسفناج، پرتقال، هویج، کلم بروکلی، دانه های روغنی (گردو، بادام، فندق، بادام زمینی و کنجد)، گندم کامل (سبوس دار)، تخم مرغ و ماهی به فراوانی وجود دارند.

غذاهای مفید برای چشم

4. استفاده از عینک آفتابی، قطره چشم (اشک مصنوعی)

آسیبهای وارده به چشم، معمولاً قابل ترمیم نیستند و پیشگیری، مخصوصاً در سنین جوانی، بهترین راه مراقبت است. اشعه UV خورشید، عامل بسیاری از بیماریهای چشم نظیر آب مروارید و خشک چشمی است.  در صورت قرار گرفتن در معرض آفتاب، حتماً از کلاه سایه بان و عینک آفتابی (دودی) استفاده کنید که لایه UV (یو وی) داشته باشد. 
عینک آفتابی یو وی UV
برخی عینکهای نامرغوب (و حتی گران قیمت) هیچگونه حفاظتی در برابر اشعه UV ندارند و فقط جنبه تزئینی دارند. عینک آفتابی شما، فارغ از قیمت و طرح، باید درصد حفاظت UV بیشتر از 99 % داشته باشد (عبارت UV protectionآ100% قید شده باشد). طرحی را برای عینک آفتابی انتخاب کنید که بیشتر فضای مقابل چشم شما را بپوشاند.
 
قطره هایی برای جلوگیری از آلرژی فصلی وجود دارند و مانع از خارش و قرمزی چشم می شوند. با تجویز پزشک می توانید از آنها استفاده کنید.
قطره چشم

5. مراقبت از چشم به هنگام استفاده از کامپیوتر و کار

- هنگام کار با کامپیوتر، تبلت و حتی گوشی موبایل، قانون 20،20،20 را رعایت کنید، هر 20 دقیقه یکبار، به مدت 20 ثانیه به اجسامی دورتر در فاصله 20 متری نگاه کنید.
- حتی الامکان، متون را از روی مانیتور نخوانید، آنها را پرینت گرفته و بعد مطالعه کنید، برای صرفه جویی می توانید از کاغذهای پشت سفید استفاده کنید.
- پلک زدن مرتب را تمرین کنید، پلک زدن، سطح چشم شما را مرطوب نگاه می دارد.
 - مطابق شکل زیر، با زاویه مستقیم به مانیتور نگاه کنید. نگاه کردن به مانیتور در زوایای غیر از مستقیم، فشار بیشتری به چشمان شما وارد می کند. 
ارتفاع صندلی و مانیتور
- از عوارض کار با کامپیوتر، خشک چشمی و خارش چشم است که اغلب به دلیل پلک نزدن و خیره شدن به مانیتور اتفاق می افتد. سعی کنید هر 30 ثانیه یکبار پلک بزنید. استفاده از قطره اشک مصنوعی، که نیازی به تجویز پزشک هم ندارد، به حفظ رطوبت چشمان شما کمک می کند.
- کنتراست (Contrast) و روشنایی صفحه نمایش را در حد معمول نگاه دارید، نه خیلی تاریک و نه خیلی روشن.
- اگر در شغل و حرفه شما (تراشکاری، نجاری، جوشکاری و ... ) خطراتی برای چشمان شما وجود دارد، حتماً از عینک محافظ استفاده کنید. جوشکاری بدون استفاده از لنز مخصوص، استقبال از بیماریهای صعب العلاج چشمی است. 

6. استفاده از لنز

- عدم استفاده درست از لنز، باعث آسیبهای جدی به چشمان شما می شود، قبل از استفاده از هر نوع لنز (طبی یا زیبایی)، دستور العمل استفاده از آنها را بیاموزید.
- لنزها (از هر نوع) نباید بیش از 19 ساعت در روز، در چشم شما باشند، قبل از خواب آنها را خارج کنید، مگر آنکه پزشک متخصص اجازه این کار را داده باشد.
- مواد آرایش و بهداشتی دور چشم را (از هر نوع)، قبل از خواب پاک کنید.
- در استخر و حمام، لنزهای خود را خارج کنید.
- در صورت استفاده از هر نوع قطره چشم، دستورالعمل استفاده از آن را مطالعه کنید، برخی قطره ها را نمی توانید با لنز استفاده کنید.
لنز چشم

7. برخی بیماری ها و ناراحتی های چشم

تنبلی چشم

تقریبا 3% از افراد به آن دچارند و زمینه آن اغلب در دوران کودکی (قبل از 6 سال) شکل می گیرد. شایع ترین حالت آن وقتی است که مطابق شکل زیر، قدرت دید در دو چشم یکسان نیست و در نتیجه چشم قویتر نقش اصلی را در بینایی ایفا می کند، بنابراین چشم ضعیفتر تنبل شده و نقش کمتری را در بینایی ایفا می کند.
این بیماری تا قبل از 6 سالگی براحتی با بستن چشم قویتر قابل درمان است. این عارضه معمولا از طریق انجام تست سنجش بینایی و توسط اپتومتریست تشخیص داده می شود.
تنبلی چشم

آب مروارید

نوعی بیماری چشم است که علائم آن تار شدن دید، دو بینی یا محدودیت دید درشب می باشد، علت آن کدر شدن عدسی چشم است که معمولا با جراحی ساده ای قابل درمان است.
آب مروارید

گل مژه

التهاب غدد چربی یا ریشه مژه ها، باعث ایجاد عارضه ای به نام گل مژه می گردد، دلیل آن بیشتر به عدم رعایت بهداشت چشم نسبت داده شده است. این عارضه با عدم تماس دست های آلوده با چشم و انجام نوعی ماساژ پلک بالا و پایین (که الزاما توسط متخصص توضیح داده می شود) براحتی قابل درمان است.
گل مژه

نزدیک بینی و دور بینی

پرتوهای نور از عدسی چشمان ما عبور کرده و تلاقی آنها روی شبکیه چشم، تصاویر را تشکیل می دهند. اگر محل تلاقی این پرتوها، جلوتر یا عقب تر از شبکیه باشند، دید شخص تار می شود و در این حالت اصطلاحا گفته می شود که چشم شخص "ضعیف" است. محدودیت های بینایی ناشی از این عارضه، از طریق استفاده از عینک (که نمره یا شماره عدسی آن را اپتومتریست تعیین می کند) قابل رفع است. ولی درمان قطعی آن، در برخی موارد با عمل لیزیک انجام می شود.
دوربینی و نزدیک بینی و اصلاح آن

آستیگماتیسم - آستیگمات

این عارضه مشابه نزدیک بینی و دور بینی است، با این تفاوت که عدسی چشم افراد مبتلا به آستیگماتیسم، مطابق شکل زیر، ناهمگون بوده و در نتیجه محل تلاقی پرتوهای ورودی، روی شبکیه استقرار ندارد. در نتیجه قسمتی از مغز که مسئول تحلیل سیگنال های دریافتی از چشم است، دچار سردرگمی شده و در برخی موارد منجر به سردرد می شود.
محدودیت های بینایی ناشی از این عارضه نیز از طریق عینک قابل رفع است.
آستیگماتیسم
منابع:

-www.allaboutvision.com
-www.webmd.com
-www.wikihow.com

.: تعداد 31 نفر از 37 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

استفاده از تبلت و استیگمات چشم راه های مراقبت از چشم حساس مراقبت از چشم در مطالعه کارهای مراقبت از چشم روشهای مراقببت از چشم 10 راه مراقبت از چشم تست چشم کار های مراقبت چشم کارهای مراقبت ازچشم چگونگی مراقبت از چشمها مراقبت های چشم راه مراقبت از چشم هنگام مطالعه مراقب های از چشم ضعیف شده راهنمای مراقبت های چشمی شکل چشم استیگمات روشهای مراقبت ازچشم نزدیک بینی مراقبت های بینایی هنگام مطالعه توصیه بینایی برای مطالعه در وسایل نقلیه راه های حفاظت از چشم آستیگمات آستیگمات در کودکان عدسی های مخصوص افراد دور و نزدیک بین علت نزدیک بینی چشم آستیگمات چشم روش های نگه داری از چشم نزدیک بین چشم دوربین و نزدیک بین موارد مراقبت از چشم مراقبت از چشمان زمان گرمازدگی

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران
  • صفحه 1 از 1
  • 1
  • صفحه 1 از 1
  • 1
نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما