مکانیسم و عوارض چاقی | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1394/03/16 آخرین بازنگری: 1395/08/13 بازدید: 2,874

مکانیسم چاقی

مکانیسم چاقی و اضافه وزن، از تمایل بدن ما برای ذخیره انرژی بصورت چربی نشأت می گیرد و ریشه آن در اجداد بسیار دور ما است. هزاران سال پیش، اجداد ما که بدوی زندگی می کردند، همیشه دسترسی به غذا نداشتند و فقط هنگامی که شکار، میوه یا گیاهی را بدست می آوردند، می توانستند غذا بخورند. از این رو مکانیسمی در بدن ایشان بوجود آمد که انرژی مازاد دریافتی را برای روزهای مبادا (گرسنگی) ذخیره می کرد.
مکانیسم چاقی
در زندگی مدرن امروزی، با وجود سفارشات تلفنی و حتی آنلاین غذا، که فرد حتی زحمت تحویل گرفتن غذا را به خود نمی دهد، دسترسی به غذا، آسان و همیشگی شده است. در نتیجه روز مبادا، یا روز گرسنگی بندرت اتفاق می افتد و ذخیره انرژی مازاد بر نیاز روزانه ما، چاقی را بوجود آورده است.
چاقی بیماری مزمنی است که در نتیجه عدم تعادل بین انرژی دریافتی و انرژی مصرف شده در بدن ما اتفاق می افتد. به بیان دیگر، "اشتها و میل به غذا" و "سوخت و ساز" در بدن افراد چاق نا هماهنگ است.
لاغری نیز به اندازه چاقی مشکل آفرین است، و بیشتر بدلیل عدم دریافت کالری کافی از رژیم غذایی است و این موضوع می تواند به دلیل استرس، افسردگی، مشکلات ژنتیکی یا بیماریهای زمینه ای مانند پرکاری تیرویید یا دیابت باشد. لاغری مفرط نیز به اندازه چاقی عوارض نامطلوبی دارد.
 
در یک دسته بندی، انواع چاقی به دو دسته تقسیم می شوند:
چاقی هایپرپلازیک:
در این چاقی تعداد سلول های چربی افزایش می یابد. تعداد اولیه سلول های چربی بدن هر فرد به رژیم غذایی مادر در دوران بارداری و تغذیه در کودکی بستگی دارد. کالری اضافی در طول مراحل تکامل می تواند به شکل گیری و افزایش تعداد سلول های چربی منجر شود. از آنجا که افزایش تعداد سلول های چربی در دوران بزرگسالی به سختی اتفاق می افتد، می توان گفت "چاقی هایپرپلازیک در دوران کودکی آغاز می شود."
چاقی هایپرتروفیک:
در این چاقی، اندازه سلول های چربی افزایش می یابد. معمولاً توزیع چربی در این نوع چاقی در شکم بیشتر است. معمولا چاقی در بزرگسالی با افزایش تعداد سلول های چربی اتفاق می افتد. افراد مبتلا به چاقی هایپرپلازیک معمولاً سخت تر وزن کم می کنند. هنگام کاهش وزن تنها اندازه سلول ها کم می شود.

مشکلات و بیماریهایی که در اثر چاقی به وجود می آیند

1-کلسترول و فشار خون بالا و انواع بیماری ها و نارسایی های قلبی:
وزن زیاد و چاقی، مجموعه ای از شرایط را برای سکته قلبی فراهم می کند، که فشار خون و کلسترل بالا از آن دسته هستند. 
2-دیابت نوع دوم:
در بدن افراد چاق، سلولها واکنش ضعیف تری به انسولین نشان می دهند و احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 در آنها افزایش می یابد.  
3-انواع مشخصی از سرطان:
بر اساس تحقیقا انجمن قلب آمریکا، چاقی خطر ابتلا به سرطان را تا 50 درصد افزایش می دهد، البته در مورد خانم ها این خطر بیشتر است. 
4-کمردرد و آرتروز مفاصل:
چاقی و اضافه وزن، فشار بیشتری را به مفاصل وارد می کند و ساییدگی مفاصل و دیسک کمر در افراد چاق بیشتر و سریعتر اتفاق می افتد.
5-ایجاد زخم های پوستی:
لایه های پوست بدن افراد چاق روی هم قرار گرفته و در بعضی قسمت ها، پوست در معرض هوا قرار نمی گیرد و تعریق در این قسمت ها باعث بروز زخم های پوستی می شود.
6-ناباروری در خانم ها:
چاقی در خانم ها، باعث ایجاد اختلال در عملکرد هورمون های زنانه شده و احتمال باروری را درایشان کاهش می دهد.
 
علاوه بر این، از نظر علمی و آماری، ارتباط مستقیم وزن کمتر با طول عمر بیشتر به اثبات رسیده است. چاقی عامل ایجاد مشکلات عدیده و بیماریهای مهلکی است، تا آنجا که چاقی و اضافه وزن، بعنوان یکی از اصلی ترین عوامل قابل پیشگیری مرگ و میر در جهان شناخته شده است.

ناراحتی ها روحی که در اثر چاقی بوجود می آیند

کاهش اعتماد به نفس:
تفاوت محسوسی در زندگی روزمره افراد چاق و افراد عادی وجود دارد، لباسهایی که نمی توانند بپوشند، کارهایی که قادر به انجام آن نیستند، و ... . این تمایز آنها از سایرین، کاهش اعتماد به نفس را در ایشان به همراه خواهد داشت، بعلاوه، عدم توانایی ایشان در شرکت در برخی تفریحات و سرگرمی ها، که فعالیت فیزیکی بیشتری را می طلبد، ممکن است منجر به افسردگی ایشان شود. 
بروز افسردگی در افراد چاق، ایشان را برای بیشتر خوردن تحریک کرده و شرایط را برای ایشان حتی سختتر می کند. افسردگی و ناتوانی در برقراری ارتباط موفق، زمینه ساز بسیاری از ناراحتی های روحی دیگر است.

مشکلات و بیماریهایی که در اثر لاغری به وجود می آیند

1-ضعف سیستم ایمنی برای مقابله با عوامل بیماری زا:
در بدن افراد بسیار لاغر، سیستم دفاعی، انرژی لازم برای مقابله با عوامل بیماری زا را ندارد. 
2-ضعف و پوکی استخوان:
یکی از وظایف چربی در بدن انسان (آقایان و خانم ها)، تولید هورمون استروژن است که برای سلامت استخوان ضروری می باشد، استخوان های بدن افراد بسیار لاغر، بدلیل کمبود هورمون استروژن، استحکام خود را از دست داده و در معرض پوکی و شکستگی قرار می گیرد.
3-کم خونی و ضعف و خستگی مفرط:
بدلیل عدم وجود انرژی کافی در بافت ها و عضلات، افراد بسیار لاغر سطح توانایی و انرژی کمتری دارند.
4-اختلالات قاعدگی و ناباروری:
در خانم های بسیار لاغر، توازن هورمون های زنانه از بین می رود، که اولین نشانه آن بر هم خوردن دوره قاعدگی در ایشان است. از سوی دیگر، رحم خانمهای بسیار لاغر، توانایی نگهداری نوزاد را نداشته و احتمال از دست دادن جنین در ایشان بیشتر خواهد شد.
 منابع:

-www.hsph.harvard.edu
-www.drhealth.md
-www.health.com
-www.calculator.net
-www.webmd.com
-www.medicinenet.com

.: تعداد 7 نفر از 8 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

تعداد اندازه های سلول های چربی در افراد چاق و لاغر را مقایسه کنید ایا تعداد سلولهای چربی در بزرگسالی افزایش می یابد?

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران

نظری جهت نمایش وجود ندارد

نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما