نقاشی ساختمان | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1394/01/12 آخرین بازنگری: 1395/08/13 بازدید: 13,074

نقاشی ساختمان

اولین، ساده ترین و ارزان ترین کاری که برای زیبایی هر خانه ای می توان انجام داد، نقاشی (رنگ کردن) آن است. مطالب زیر، اطلاعات اولیه ای را جهت این کار در اختیار شما می گذارند:
 نقاشی ساختمان
انواع رنگهایی که می توانید انتخاب کنید:

1. رنگ روغنی براق

بسیار براق است و سطحی بسیار صاف و شفاف دارد و نور را منعکس می کند، به همین دلیل اگر از این رنگ استفاده کنید، جزئی ترین تحدب یا تقعر در دیوار (که البته وجود آن در هر دیواری طبیعی است)، کاملاً مشهود خواهد شد. 
سطح دیوار توسط گچ کار (سفیدکار) ساخته شده و صاف می شود. اگر گچ کار سطح دیوار را دقیق و کامل شمشه نکند، شما هنگام تحویل گرفتن کار از او، متوجه تحدب یا تقعر دیوار نخواهید شد. نقاش ساختمان برای رفع این ایراد فقط می تواند رنگ را مات تر بسازد. 
معمولاً نقاشهای ساختمان رنگ روغنی براق را با رنگ روغنی مات مخلوط می کنند و رنگ نیمه مات می سازند (در ادامه توضیح داده خواهد شد).

2. رنگ روغنی مات

پس از خشک شدن، مات می شود، اگر گچ دیوار، انحنا یا ناهمواری داشته باشد، رنگ مات آن را مخفی نگاه می دارد، ولی در صورت شستشو، جای دستمال روی رنگ روغنی مات باقی می ماند. 

3. رنگ روغنی نیمه مات

با مخلوط کردن شماره 1 و 2 حاصل می شود، معمولاً نقاشهای ساختمان، رنگ روغنی مات را با براق مخلوط می کنند تا ضمن حفظ قابلیت شستشو، تحدب و تقعر سطح دیوار مخفی شود.
نسبت مخلوط کردن رنگ روغنی مات و براق به تجربه نقاش و جنس رنگ بستگی دارد. نقاشها، برای رنگ کردن دیوارهای صاف تر و هموارتر، رنگ روغنی براق بیشتری استفاده می کنند.

4. رنگ پلاستیک

رنگی بدون بو است و حلال آن آب است، قابل شستشو نیست و در برابر کثیفی آسیب پذیر است. به همین دلیل معمولاً فقط برای سقف استفاده می شود. 

5. مولتی کالر

نوعی رنگ صنعتی جدید است که نیاز به حلال نداشته و با افشانه (پیستوله) به دیوار پاشیده می شود، بوی بدی ندارد و سریع خشک می شود. قابلیت شستشوی آن کمتر از رنگ روغنی است (بیشتر برای کسانی توصیه می شود که به جای شستن دیوار، دو سال یک بار آن را رنگ می کنند).
از نظر ظاهری براقیت کمتری نسبت به رنگ روغنی و حتی نیمه مات دارد و به همین دلیل تحدب و تقعر سطح دیوار را به خوبی مخفی می کند. عکس زیر چند طرح از مولتی کالر را نشان می دهد. مولتی کالر دارای تنوع رنگ بسیار زیادی است.
به دلیل وجود برجستگیهای ریز در سطح آن، در صورتی که بعد از چند سال بخواهید دوباره از رنگهای روغنی (نیمه مات یا مات) استفاده کنید، کارتان کمی سخت تر خواهد بود، زیرا نقاش باید سطح آن را با بتونه و سمباده صاف نماید. 
 
مولتی کالر

6. آکریلیک

نوعی رنگ جدید، بدون بو و حلال در آب است. با غلطک اجرا می شود و قیمت آن در حدود رنگ روغنی است. قابلیت شستشو آن از رنگ روغنی کمتر است.

7. کنیتکس

با پیستولت اجرا می شود و به دلیل زبری سطح آن، در برابر کثیفی آسیب پذیر است. سرعت اجرای زیاد و بوی کمی دارد. در انواع روغنی، اکریلیک و حلال در آب وجود دارد. کنیتکسهای روغنی و اکریلیک قابل شستشو هستند و بیشتر برای نما و راه پله ها استفاده دارند.
در صورت استفاده از کنیتکس برای فضای داخل منزل، اگر بعد از چند سال بخواهید دوباره از رنگهای روغنی (نیمه مات یا مات) استفاده کنید، کارتان بسیار سخت تر خواهد بود، زیرا نقاش باید سطح آن را با بتونه و سمباده صاف نماید. 

8. رولکس

همان کنیتکس است، فقط با این تفاوت که یک لایه تئینی از دانه های رنگی روی آن اجرا می شود.

9. بلکا

نوعی الیاف است که در آب مخلوط شده و بدون نیاز به زیرسازی (به غیر از موردی که زیر کار رنگ پلاستیک باشد)، با ماله به دیوار کشیده می شود. به دلیل جنسش، در برابر رطوبت مقاوم است و بیشتر برای دیوارهایی به کار می رود که رطوبت و ایراد زیادی زیر کار دارند. 
بلکا عایق حرارتی و صوتی مناسبی است. سطح بلکا روی دیوار، مطابق شکل شبیه به الیاف پارچه است به همین دلیل در صورت برخورد لوازم خانه یا اشیای نوک تیز با آن، اثری روی آن باقی نمی ماند.
 
بلکا
الیاف بلکا ضد آتش بوده و تنوع رنگ بسیار زیادی دارند، طیف و مقدار استفاده از هر رنگ قابل انتخاب است. 

تفاوت نقاشی با قلم مو و غلطک

نقاشی با غلطک، رنگ بیشتری مصرف می کند، پوشش بهتر و سرعت اجرای بیشتری دارد. در نقاشی با غلطک، نقاش دفعات کمتری هر دیوار را رنگ می کند.
نقاشها در نقاشی با قلم مو، رنگ را رقیق تر می سازند و قلمو را تا نیمه در رنگ فرو می برند تا اثر قلم مو روی دیوار باقی نماند و شره نکند. قدرت پوشش رنگ با استفاده از قلم مو کمتر بوده و در نتیجه نقاش باید تعداد دفعات بیشتری هر دیوار را رنگ کند.
قلمو را در گذشته از موی اسب می ساختند، ولی اخیرا از الیفاف مصنوعی در آن استفاده می شود.
ویژگیهای یک نقاشی خوب:
1. پوشش رنگ در همه دیوارها یکسان و یکنواخت است.
2. کلید و پریزها باز شده و بعد از نقاشی مجدداً نصب می شوند. یک نقاش باسلیقه حتی رادیاتورها را نیز باز می کند (در صورت نشت آب از شیر رادیاتورها، هزینه تعمیرات به عهده صاحب خانه است).
3. چهارچوبها و دربها (غیر از درب اصلی) را نیز رنگ می کند.
4. رنگ پیستوله را نباید عمود پاشید تا شره نکند.
بایدهای قبل از نقاشی:
1. منشأ رطوبت و نم در دیوارها باید رفع شود تا دیوارها خشک شوند. معمولاً دیوار سرویسهای بهداشتی به دلیل باز شدن بندهای کاشی نم می گیرند. با استفاده از چسب بندکشی یا مخلوط پودر سنگ و سیمان سفید باید بندها را پر کرد.
2. با توجه به شرایط، سلیقه و مطالب مذکور، نوع رنگ را انتخاب کرده و از متخصص اجرای آن استفاده کنید. معمولاً برای فضاهای کوچک تر، از رنگ روشن استفاده می شود.  
3. برای رنگ کردن رادیاتورهای شوفاژ باید از رنگهای مخصوص که به حرارت بیشتر از 130 درجه مقاومند استفاده شود نه رنگ معمولی.  

مبنای محاسبه قیمت در نقاشی ساختمان

1. قیمت نقاشی از قرار هر متر مربع دیوار و سقف  ؟ تومان است. معمولاً نقاشها در یک محاسبه ساده متراژ واحد مسکونی را در عدد 3 ضرب می کنند و حاصل بسیار نزدیک به متراژ دیوارها و سقف است. مثلاً یک واحد 70 متری، 210 متر مربع کار نقاشی دارد.
2. معیار دیگر، توافق اولیه بین نقاش و صاحب کار است (کنترات)؛ که در این حالت باید رنگ کردن چهارچوبها، درب اتاقها، بازکردن کلید و پریزها، رادیاتورها و پنجره ها را در توافق ذکر کرد.

 

نمونه قرارداد نقاشی ساختمان:

برای دانلود، روی یکی از آیکونها کلیک کنید.

 

منابع:

نشریه 55 سازمان برنامه ریزی و بودجه

محمد حسین پیروی - نقاش ساختمان

.: تعداد 57 نفر از 61 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

نظر کاربران درباره رنگ مولتی کالر رنگ روغن ساختمانی گاز گرفتگی داره؟؟ رنگ قابل استفاده برای براق نشان دادن نقاشی کدام رنگها بوی کمتری برارنگ ساختمان دارند رنگ و بلکا برای رنگ کردن شوفاژ دیواری از چه رنگی استفاده کنیم مولتی کالر براق برایه رنگ کردن ساختمان از چه جنس رنگی استفاده کنیم خشک شدن سریع رنگ با قلمو فرق رنگ اتومبیل با رنگ روغن ساختمان ترکیب رنگ ساختمان رنگ ساختمان ساندرو رنگ مولتی کالر با قلم به دیوار می زنند رنگ مولتی کالر چن رنگ مخلوط است دیوار،مناسب برای رنگ کنیتکس برای براق شدن رنگ پلاستیک فرق زدن رنگ با قلم مو و قلتک چیست مخفی کردن شوفاژ علت یکنواخت نشدن جای بتونه شده با دیوار براى نقاشى رنگ ساختمان که قابل شستشو است چه نام دارد رنگ اکریلیک مات را چه کنیم که براق شود مناطق استفاده ازمولتی کالر رنگ روغنی پس از چند ساعت خشک میشود برای براق کردن رنگ دیوار نیمه پلاستیک مصرف رنگ باغلطک بیشتراست یاباقلم مو نسبت مخلوط کردن رنگ روغنی با اتر تجربه درباره زیبایی رنگ روغنی رنگ اکریلیک برای سقف مات براق رنگ اکریلیک برای سقف مات یا براق رنگ الیافی دیوار نسبت رنگ مات و براق برای ساختمان دانه دانه شدن رنگ با استفاده از غلطک رنگی که با اب مخلوط میکنند مات روغنی نقاشی دیوار باغلطک نقاشی ساختمان رنگ های روشن برای رنگ کردن دیوار پودر سیمان چه کنیم تصاویررنگ مولتی کالر غلطک نقاشی ساختمان رنگ ساختمان چه مخلوط میکنن رنگ کردن دیوار با پاشیدن رنگ رنگ روغنی اتومبیل بر روی نمونه رنگهای ساختمانی روشن پاشاندن رنگ روی رنگ دیوار برای سقف اشپزخانه رنگ مات خوبه یا براق تشخیص رنگ روغنی از آکرلیک رنگ مخصوص شوفاژ دیوار کنتکس شده را چگونه صاف کنیم پاشیدن رنگ روی دیوار رنگ موتکالر نمایندگی رنگ دیوار با غلطک در ایلام رنگ روغنی مات یا براق ارزانترین کار برای رنگ کردن دیوار مات کردن رنگ روغنی در با پیستوله کنیتکس سیمان پاشید ایا روی دیوار کنتکس را میشود رنگ زد؟ رنگ روغنی پس از اجرا چگونه میشود دلیل باز شدن رنگ ساختمان تشخیص رنگ ساختمان تفاوت رنگ روغنی مات با براق نصب کلید و پریز بعد از نقاشی علت زدن رنگ پلاستیک نیمه مات زبرى شدنش ار چى ترکیب رنگ اکرولیک

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران

نظری جهت نمایش وجود ندارد

نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما