اخذ مجوزها | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1394/01/12 آخرین بازنگری: 1395/08/13 بازدید: 4,897

اخذ مجوزهای ورود - استاندارد:

بعد از صدور پروفرما از سوی فروشنده و ارسال آن برای خریدار، خریدار باید بر اساس ماده 8 قانون صادرات و واردات کشور جهت اخذ مجوز ورود و یا مجوز ثبت سفارش اقدام نماید.
مجوز ثبت سفارش درحقیقت همان مجوز وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ورود کالاست که جهت ادامه فرایند، ضروری است. گاهی خریداران در انتهای فرایند ،یعنی بعد از حمل و ترخیص، برای مجوز اقدام می کنند اما بهتر است این کار پس از صدور پروفرما و قبل از پرداخت وجه انجام شود، چراکه ممکن است شرایط ورود کالا تغییر کند یا از اصلاً حق ورود چنین کالایی را نداشته باشید و متحمل ضرر و زیان سنگینی شوید.
هر کالایی شرایط خاص خود را برای ورود دارد و هر سازمانی در زمینه های خاص  و کالاهای خاص مجوز صادر می کند. به طور مثال در حال حاضر جهت ورود مایکروفر از سازمان انرژی اتمی مجوز گرفته می شود و برای دارو، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجوز صادر می کند.
مطمئناً شرایط و مجوزهای لازم در کشورهای مختلف، یکسان نیست و حتی در یک کشور در طول زمان این قوانین بارها تغییر می کنند، لذا کسب اطلاع کافی قبل از اقدام به ورود کالا نکته بسیار مهمی برای پوشش ریسک یک خریدار خواهد بود.
لازم به ذکر است که گمرک، در آخرین مراحل ترخیص، مجوزهای لازم  برای صدور پروانه خروج کالا را کنترل می کند کالاهای مشمول دریافت هر نوع مجوز، بدون وجود مجوز لازم از گمرکات کشور ترخیص نخواهند شد.
 
منابع:

- دانش و تجربه بازرگانان و کارشناسان اداره ارزی و بین الملل بانکهای خصوصی و دولتی کشور.

.: تعداد 16 نفر از 16 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران

نظری جهت نمایش وجود ندارد

نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما