واردات کالا و خدمات | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1394/01/12 آخرین بازنگری: 1395/08/13 بازدید: 7,044

واردات کالا و خدمات

نقطه آغازین تجارت بین الملل، توافق بین خریدار و فروشنده است، خریدار و فروشنده بر حسب نوع تجارت و ابزار آن ممکن است اسامی متنوعی داشته باشند:
 
خریدار (BUYER, APPLICANT, IMPORTER)،  فروشنده (SELLER, BENEFICIARY, EXPORTER, DISTRIBUTER)
 
خریدار و فروشنده باید آگاهی کافی در مورد کالا و یا خدماتی که قصد واردات و یا صادرات آن را دارند، داشته باشند و میزان ریسک خود را در مسیر خرید  و فروش کالا به حداقل برسانند.
ریسک عملیاتی موجود در معامله، از دید خریدار و فروشنده متفاوت است و بر اساس شرایط حاکم بر معامله بین طرفین تقسیم می شود. شاید مهم ترین ریسک از دید فروشنده عدم پرداخت وجه کالا توسط خریدار و یا عدم دریافت به موقع وجه کالای فروخته شده باشد، و مهم ترین ریسک از دید خریدار عدم دریافت (به موقع) کالای خریداری شده، عدم تطابق کالای دریافتی با کالای خریداری شده است.
 
واردات:
به طور کلی واردات کالا یا خدمات شامل مراحلی به شرح زیر است:
1. انتخاب کالا یا خدمات:
یک واردکننده اعم از شخصیت حقیقی یا حقوقی، برای انتخاب کالا و خدمات، مطالعات داخلی و خارجی گسترده ای انجام می دهد. در صورت بی اطلاعی از قوانین و شرایط حاکم در واردات و انتخاب نادرست، عواقب بسیار ناراحت کننده ای در انتظار واردکننده خواهد بود. (ادامه مطلب ...)
2. شناسایی تولیدکننده یا فروشنده کالای مورد نظر:
پس از انتخاب کالا، واردکننده از طریق کانالهای مختلف، به دنبال شناسایی تولیدکننده یا فروشنده کالای مورد نظر در خارج از کشور است. مکاتبات و مذاکرات را در خصوص مشخصات کامل فنی، قیمت کالا، شرایط پرداخت، مدت و نوع تحویل،  هزینه و مدت حمل، بازرسی و ... انجام می دهد. این امر معمولاً به امضای قراردادی بین خریدار و فروشنده منتهی می شود و پروفرما (PROFORMA INVOICE) یا پیش فاکتور بر اساس آن  صادر خواهد شد. (ادامه مطلب ...)
3. درخواست نمونه (SAMPLE):
واردکنندگان، معمولاً جهت مشاهده کیفیت کالا و بازاریابی برای آن، از تولیدکنندگان تقاضای نمونه (Sample) می کنند. این کار قبل از دریافت کل کالا و پرداخت هزینه کلان صورت می گیرد تا در صورت شکست در بازار، سرمایه گزافی از دست نرود. (ادامه مطلب ...)
4. دریافت پروفرما (پیش فاکتور):
پس از بررسی و ارزیابی شرایط، هر یک از طرفین معامله تصمیم می گیرند، که با چه شرایطی وارد معامله شوند. واردکننده (خریدار) از فروشنده (صادرکننده) می خواهد که پیشنهاد قیمت و شرایط فروش خود را در اختیار او قرار دهد، این درخواست اصطلاحاً  OFFER-INQUIRY نامیده می شود. (ادامه مطلب ...)
پس از توافق نهایی میان طرفین معامله، فروشنده نیز، پیش فاکتور یا پروفرما اینویس (PROFORMA INVOICE) را در اختیار خریدار قرار می دهد. پیش فاکتور شامل قیمت تمام شده و شرایطی است که فروشنده بر اساس آن حاضر به فروش کالا می باشد. (ادامه مطلب ...)
5. اخذ مجوزهای ورود:
بعد از صدور پروفرما از سوی فروشنده و ارسال آن برای خریدار، خریدار می بایست شرایط ورود کالا و مجوزهای لازم را بررسی کند تا با شرایط پیش بینی نشده ای مواجه نگردد. ممکن است کالای مورد نظر او  مجوز خاصی برای ورود نیاز  داشته باشد و این موضوع باید از قبل پیش بینی شود چون گمرک در آخرین مرحله مجوزهای لازم را از واردکننده مطالبه خواهد کرد، و او تنها در صورت ارائه مجوزهای خواسته شده می تواند کالای خود را ترخیص کند. (ادامه مطلب ...)
6. اسناد بازرگانی:
در مبادلات بین المللی، برای آنکه طرفین قرارداد از مشخصات کامل کالا و یا خدمت مورد مبادله، نحوه حمل، بسته بندی و شرایط پرداخت آن اطلاع کافی داشته باشند، اسنادی را مطالبه می کنند تا مستندی بر این موارد باشد و ابهامی از نظر توافقهای به عمل آمده به وجود نیاید. اگر مبادله از طریق بانکها صورت بپذیرد نقش اسناد بازرگانی بسیار پررنگ تر خواهد بود، چرا که بانکها تنها اسناد را مورد بررسی قرار می دهند و بر اساس صحت اسناد، پرداخت انجام می دهند که این موضوع مسئولیت طرفین را در انتخاب اسناد مناسب و انتخاب محتوای لازم برای این اسناد دوچندان خواهد کرد (زیرا در سیستم بانکی اگر اسناد درست باشد پرداخت انجام می شود، جایی برای اشتباه وجود ندارد). (ادامه مطلب ...)
7. اقدام برای پرداخت:
روشهای پرداخت وجه بسیار متنوع هستند و انتخاب هر یک از آنها، محاسن و معایبی برای خریدار و فروشنده به دنبال دارد. با توجه به نیازها و اولویتهای خریدار و فروشنده، پس از توافق روش یا روشهایی برای پرداخت وجه کالا یا خدمات انتخاب می شوند. تنوع روشهای پرداخت، از «پیش پرداخت کامل»، که مطلوب ترین برای فروشنده، تا «حساب باز»، که مطلوب ترین برای خریدار است، می باشد. (ادامه مطلب ...)
8. حمل کالا:
در این مرحله از تجارت باید طرفین اطلاعات دقیقی از قوانین حمل کالا و ریسک و مسئولیتها و همین طور هزینه های مربوطه داشته باشند، به همین دلیل، این بخش را نیز در جای خود به طور کامل مورد بررسی قرار می دهیم. همین طور بازرسی یکی از ابزارهای اطمینان دهنده به واردکننده (و البته پرهزینه) است که باید به نحو صحیح و در جای خود درخواست گردد. (ادامه مطلب ...)
9. بازرسی کالا:
معمولاً خریدار در زمان حمل و ارسال کالا در مبدأ حمل حضور نداشته و نمی تواند کار فروشنده یا کالایی که ارسال می کند، قبل از حمل بررسی و کنترل کند. دور از انتظار نیست که خریدار با توجه به هزینه های پرداخت شده از بابت کالا، حمل، بیمه و ...، و احتمال دریافت کالایی که مطابق درخواست و توافق او نیست، نگران و مضطرب باشد. برای رفع این نگرانی، مکانیسمی تحت عنوان بازرسی طراحی شده است. (ادامه مطلب ...)
10. ترخیص کالا از گمرک:
یکی از مهم ترین مراحل واردات ترخیص کالا است که بهتر است توسط افراد خبره در این زمینه انجام شود، لذا جهت آشنایی مختصر، توضیحاتی ارائه گردیده است و به چند نکته مهم که بایستی توسط واردکننده مورد توجه قرار گیرند، اشاره می شود. (ادامه مطلب ...)
 
منابع:

- مقررات متحدالشکل اعتبارات اسنادی (UCP600).
- مقررات متحدالشکل ضمانت نامه های عندالمطالبه (URDG758).
- رویه های استاندارد بانکداری بین المللی (ISBP).
- راهنمای تفسیری مقررات متحدالشکل ضمانت نامه های عندالمطالبه (URDG).
- اینکوترمز (INCOTERMS 2010).
- راهنمای کاربران اعتبار اسنادی (UCP600).
- پژوهشهای موردی در روش های پرداخت بین المللی(110 مورد).
- راهنمای اتاق بازرگانی بین المللی در عملیات وصولی (URC).
- بانکداری بین المللی 1 و2 (موسسه عالی بانکداری ایران).
- مجموعه مقررات ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران Cbi.ir.
- نشریات و مقالات سایت اتاق بازرگانی ایران و اتاق بازرگانی بین المللی Tccim.ir , Iccwbo.org.
- سایت برخی بانکها از جمله Swissbank به ادرس Ubs.com.
- مقررات متحدالشکل پوششی ها(URR).
- دانش و تجربه بازرگانان و کارشناسان اداره ارزی و بین الملل بانکهای خصوصی و دولتی کشور.

.: تعداد 16 نفر از 17 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

wikirahnama.com/واردات-کالا-خدمات اینویس خدمات کالا

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران
  • صفحه 1 از 1
  • 1
  • صفحه 1 از 1
  • 1
نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما