وبسایت و کسب و کار اینترنتی | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1394/04/20 آخرین بازنگری: 1395/08/13 بازدید: 4,904

کسب و کار اینترنتی

در عصر ارتباطات و اینترنت، مانیتور کامپیوتر، جایگزین ویترین مغازه ها شده و سرقفلی مغازه ها نیز تبدیل به ارزش دامین سایت های اینترنتی شده اند. 
کاربران اینترنتی با خرید از فروشگاه های مجازی و پرداخت آنلاین، کالا و خدمات خود را دریافت می کنند. زمان و هزینه کمتر، و سهولت استفاده از خدمات آنلاین، محبوبیت روز افزون آن را بدنبال داشته است.

مزایای کسب و کار اینترنتی در مقایسه با کسب و کار سنتی

1- ارزانتر است
کسب و کار اینترنتی نیاز به محل فیزیکی و پرداخت هزینه سرسام آور خرید و یا اجاره مغازه را ندارد.
2- عدم نیاز به حضور فیزیکی
کسب و کار اینترنتی نیازی به حضور فیزیکی صاحب آن در محل مغازه ندارد. صاحبان کسب و کار اینترنتی در حین تفریح و کنار دریا نیز می توانند کار خود را مدیریت کنند.
3- تعداد مشتریان بالقوه بیشتر
در کسب و کار اینترنتی امکان ارائه کالا و خدمات به طیف وسیعتری از مصرف کنندگان وجود دارد. فروشگاه موبایل X در پاساژ Y، فقط می تواند به مشتریان همان پاساژ کالا و خدمات بفروشد، اما فروشگاه آنلاین موبایل می تواند هر روز به بوشهر و سلماس نیز کالا بفروشد.
4- درب مغازه همیشه باز است
کسب و کار اینترنتی شبانه روزی است و تعطیلی ندارد.
5- محدودیت قانونی کمتری دارد
محدودیت های اصناف و فضای ویترین و تابلوی شهرداری و عوارض آن در فضای اینترنتی وجود ندارد.
6- ویترین نامحدود، زیباتر و ارزانتری دارد
صفحات، جداول، عکسها و چیدمان آنها در سایت، در حکم ویترین، قفسه و کالای روی قفسه در مغازه هستند، اما هزینه ساخت این صفحات در مقایسه با ویترین و قفسه مغازه ها ناچیز است.
7- کنترل کیفیت، دریافت آمار و اجرای تغییرات در آن آسانتر است
با بهره گیری از دانش برنامه نویسان، روند کسب و کار اینترنتی قابل تسهیل است. در کسب و کار اینترنتی، امکان تهیه گزارشات کامل از فراز و نشیب بازار کار شما وجود دارد، تعداد بازدید کننده، ساعات پربازدید در شبانه روز، روزهای پرترافیک کاری، تعداد مشتریانی که در این لحظه در سایت شما (مغازه اینترنتی شما) حضور دارند، کالا یا خدمات محبوب در سایت شما، صفحه ای از سایت که بیشترین بازدید را دارد (قفسه ای از مغازه که شلوغ تر از سایر قفسه ها است)، همه و همه در کمتر از چند دقیقه قابل استخراج هستند.
8- هزینه های امنیت و نگهداری کمتری دارد
هزینه تدابیر امنیتی مغازه ها، نظیر دوربین مدار بسته، دزدگیر، قفل، کرکره، شیشه نشکن و ... ، برای سایت اینترنتی بسیار کمتر است و در غالب برنامه نویسی انجام می شود.

معایب کسب و کار اینترنتی در مقایسه با کسب و کار سنتی

1- نیاز به صبر بیشتر
با بالا رفتن کرکره یک مغازه در خیابان، در اولین روز کاری، احتمال فروش و درآمدزایی در آن بسیار بالاست، اما در کسب و کار اینترنتی مدت زمان زیادی را باید بدون درآمد گذراند.
2- نیاز به فکر و خلاقیت بیشتر
با فکر و خلاقیت در سطح متوسط، و حتی کمتر از آن، می توانید کسب و کار سنتی قابل قبولی را اداره کنید، اما اداره کسب و کار اینترنتی به فکر وخلاقیت بسیار زیادی نیاز دارد، برای شروع و ادامه آن باید مطالعه و تحقیق کنید.
3- کسب و کار اینترنتی حساستر است
کسب و کار سنتی پس از رونق، آنچنان قدرتی می گیرد که آسیب رساندن به آن (خواسته یا ناخواسته، توسط دوست یا دشمن) براحتی امکان پذیر نیست. اما در کسب و کار اینترنتی، حتی پس از رونق، اشتباه مدیریت یا پرسنل در مناطق کلیدی، می تواند یک شبه به نابودی کسب و کار بیانجامد.

مراحل تاسیس وب سایت و راه اندازی کسب و کار اینترنتی

1- ایده

مهمترین قسمت هر کسب و کار اینترنتی، ایده آن است. ایده قوی سرعت رشد و حتی ابزار های قابل استفاده در پیشرفت سایت را تعیین می کند.
مسموم ترین طرز فکر این است که با خود بگوییم تمام ایده های خوب انجام شده اند و دیگر کار جدید و سودآوری برای انجام نیست.
واقعیت این است که با گذشت زمان نیازهای جدید و عجیب تری در جامعه ایجاد می شود. منطق و حتی ریاضیات ثابت کرده اند که با افزایش جمعیت، نیازهای آنها بصورت تصاعدی افزایش می یابند.
بعنوان مثال، در یک جزیره با جمعیت 1000 نفر، نیازی به وزارت نیرو، سازمان آب، شهرداری، استانداری، مخابرات و ... نیست، اما با افزایش جمعیت، نیازها و فرصتهای جدیدی ایجاد می شوند.
برای دریافت ایده، ابتدا باید از توانایی های خودتان شروع کنید، از خودتان بپرسید:
  • - من از انجام چه کاری لذت می برم؟
  • - من از انجام چه کاری خسته نمی شوم؟
  • - من خودم را در انجام چه کاری نخبه و خبره می دانم؟
  • - سایرین (اعضای خانواده، دوستان، همکلاسی، همکار و ...) تا کنون برای انجام چه کارهایی مرا تحسین کرده اند؟
  • - اگر بخواهم مسابقه ای طراحی کنم که خودم و سایرین در آن شرکت کنند و من برنده شوم، چه مسابقه ای طراحی می کنم؟
پاسخ این سئوالات، شما را در پیدا کردن زمینه ای که در آن صاحب ایده هستید و در صورت شروع، در آن موفق خواهید بود، کمک می کند.

2- تحقیق

رقیبان، مشتریان، محل حضور مشتریان، جنسیت ایشان، مجوزهای لازم برای شروع و ادامه کسب و کار و هزینه های مربوطه را ارزیابی کنید مقاله بازاریابی در کسب و کار.
شرایط بانکها را برای دریافت درگاه پرداخت و نماد اعتماد ایرانیان، مقررات ثبت سایت در وزارت ارشاد، مقررات مصوب برای کسب و کار اینترنتی (سایت کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه filter.internet.ir) را مطالعه کنید.

3-انتخاب نام دامنه، دامین یا آدرس وب سایت شما

انتخاب نام مناسب برای دامنه کار ساده ای نیست، ولی امکان پذیر است. می توانید چندین کلمه مناسب را روی کاغذ بنویسید و حتی ترکیبی از آنها را انتخاب کنید. Whois.com نرم افزاری برای پیشنهاد نام های ترکیبی نوشته است. قواعد کلی در انتخاب نام دامنه به شرح زیر است:
1- نام کوتاهتر را انتخاب کنید، نه تنها بهتر به خاطر سپرده می شود بلکه در الگوریتم های موتورهای جستجو مزیت های زیادی خواهد داشت.
2- باید به خاطر سپردن آن آسان باشد، اگر از طریق تلفن آدرس آنرا برای کسی بازگو می کنید، نباید نیازی به تکرار سه بار یا چهار بار وجود داشته باشد. اگر دامنه شما معنی خاصی داشته باشد، به خاطر سپردن آن آسانتر خواهد بود.
3- بهتر است دامنه شما، محتوای کسب و کار شما را در بر داشته باشد، این مورد در بخاطر سپردن آن و نیز ایجاد برند به شما کمک می کند.
4- از نقطه و خط تیره در نام دامنه استفاده نکنید. کاراکترهای نقطه و خط تیره، در نظر ربات های جستجوگر تفاوت زیادی با حروف دارند.
5- نام دامنه باید دیکته ساده ای داشته باشد و تایپ آن توسط کاربران در آدرس بار(Address Bar) آسان باشد.
6- پسوند com. ، و بعد از آن ir. بهتر از سایر پسوندها هستند. اما برای اطمینان از امنیت کسب و کار خود می توانید دامین خود را با سایر پسوندها نیز خریداری کنید.
7- تقلید از نام دامین های موفق کار پسندیده ای نیست و به نوعی ضعف شما را در ابتدای کار نشان می دهد.
اغلب دامین های کوتاه و ساده قبلا خریداری شده اند، ولی کمتر از 10 درصد از آنها مشغول فعالیت هستند. صاحبان این دامنه ها به قصد فروش آنها را خریداری کرده اند، با کمتر از یک روز جستجو می توانید دامنه مناسبی را پیدا کنید. 
از طریق سایتهایی نظیر Whois.com یا Iranhost.ir  و ... می توانید به مشخصات مالک دامین دسترسی پیدا کنید و در خصوص خرید آن مذاکره کنید.
برای شروع مذاکره در خصوص خرید دامین، مقاله مذاکره را مطالعه کنید، قطعا شما را در حصول نتیجه ارزانتر و بهتر کمک خواهد کرد.

4-انتخاب برنامه نویس سایت- زبان برنامه نویسی

انتخاب بسیار حساسی است و در رونق کسب و کار شما تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت. فراموش نکنید که ارتباط شما با برنامه نویس سایت، بسیار فراتر از قرارداد تحویل سایت است. شخص حقیقی یا حقوقی برنامه نویس باید بتواند تغییرات و اصلاحات سایت را پشتیبانی کند.
بدون تردید سایت شما از روز اول آغاز به کار، تا  حتی 20امین سالگرد تاسیس خود نیز، به پشتیبانی و تغییرات نیاز خواهد داشت، این موضوع را در انتخاب شخص حقیقی یا حقوقی برنامه نویس سایت لحاظ کنید. 
با توجه به اینکه شما اطلاعات کمی در خصوص برنامه نویسی وب سایت دارید، ( زیرا در غیر اینصورت خودتان این کار را انجام می دادید) با در نظر گرفتن موارد زیر می توانید شانس خود را در انتخاب برنامه نویس خبره بالاتر ببرید:
A- لیست نمونه کارهایی او را درخواست کنید
اقدامات زیر را در مورد نمونه کارهای برنامه نویس انجام دهید:
1- با سایتهای معرفی شده تماس بگیرید و مطمئن شوید که نمونه کار واقعی باشد، در خصوص رضایت ایشان از برنامه نویس سایت نیز سئوال کنید.
2- Toolbar الکسا (Alexa) را نصب کنید و رتبه الکسای نمونه کارها را بررسی کنید. حاصل کار برنامه نویسان موفق، به شرطی که مدیر سایت عکسهای با حجم بالا را آپلود نکرده باشد، سرعت اجرای Very fast، Fast، یا Average خواهد داشت.
سرعت وب سایت
3- آدرس سایت های نمونه کار را در مراکز مخصوص ارزیابی سایت وارد کنید و گزارش ارزیابی نمونه کارها را به دقت مطالعه کنید، این گزارشات به زبان انگلیسی هستند و حتی قابلیت ترجمه را ندارند، زیرا اغلب کلمات استفاده شده در این گزارش معادل فارسی ندارند. 2 نمونه از این سایتها که بصورت رایگان ارزیابی انجام می دهند در زیر آورده شده اند:
http://nibbler.silktide.com
http://www.bdc.ca/EN/articles-tools/entrepreneur-toolkit/business-assessments/Pages/free-website-evaluation.aspx
گزارشی که این سایتها به شما ارائه می دهند، در واقع کارنامه عملکرد برنامه نویس، سرور و صاحب امتیاز سایت است.
B- زبان برنامه نویسی (ASP.Net, PHP)
زبان برنامه نویسی معمولا یا PHP است و یا Asp.Net، (جوملا جزو زبان برنامه نویسی محسوب نمی شود) هر دو این زبان ها بسیار قدرتمند هستند و سایت های بسیار موفق و بزرگی با آنها برنامه نویسی شده اند. مثلا Facebook با Php  نوشته شده و Digikala با Asp.net برنامه نویسی شده است.
زبان PHP، رواج بیشتری در بین برنامه نویسان دارد زیرا:
اولا: Open Source است.
ثانیا: کار با آن اندکی آسان تر ازAsp.Net  است.
در مورد ارتقاء رتبه سایت و بهینه سازی در موتورهای جستجو، شواهد و مدارک مستندی مبنی بر ارجحیت هیچکدام از این زبان ها به دیگری وجود ندارد.
این دو زبان در اجاره فضای هاست با هم تفاوتی دارند که در قست هاست توضیح داده شده است.

5- انتخاب هاست

Host، محل استقرار اطلاعات و محتوای سایت شما در اینترنت است، هاست شبیه به خانه ای است که اطلاعات سایت شما در آن سکونت دارد. برای مطالعه راهنمای انتخاب هاست، روی لینک مقابل کلیک کنید: (انتخاب هاست - سرور هاست)

6-بازاریابی و برنامه ای برای افزایش بازدید سایت

1- سئو SEO

با رعایت اصول بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو، احتمال بازدید آن را افزایش دهید. (بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو)

2- شناسایی مخاطب

تبلیغات هوشمندانه در سایت هایی که مشتریان بالقوه شما، آنها را مرور می کنند. (مقاله بازاریابی در کسب و کار)

3- لینک رپورتاژی

اگر محتوای سایت شما، یا خدمات ارائه شده در آن، پتانسیل لازم را داشته باشد، می توانید گزارشی مختصر تهیه کرده و در صفحه پربازدید سایتهای دیگر قرار دهید، در پایان لینک، آدرس سایت خود را وارد کنید. در بهترین حالت، موضوع آن سایت باید مرتبط به فعالیت سایت شما باشد.

4- لینک مستقیم

گذاشتن لینک مستقیم در سایتهای پر بازدید و دارای رتبه الکسای کمتر از 500 در ایران.

5- استخراج اطلاعات تماس مشتریان بالقوه

شناسایی کسانیکه به کالا و خدمات عرضه شده در سایت شما نیاز دارند و هدفگیری آنها. مثلا اگر سایت شما در زمینه فروش و خدمات آسانسور فعالیت می کند، شما می توانید افرادی را که از شهرداری جواز ساختمانهای بلندتر از 4 طبقه را دریافت کرده اند، هدف بگیرید.

6- مشتری مداری و حفظ کیفیت

در کسب و کار سنتی، مشتری کسی است که کالا یا خدمات شما را خریداری می کند. اما در کسب و کار اینترنتی بازدید کننده از سایت مشتری شماست. همواره راحتی و منافع او را لحاظ کنید، با افزایش تعداد بازدید کننده در روز، در برابر تبلیغات پاپ آپ و تبلیغ کالا و خدمات بی ارزش وسوسه نشوید.
لینک هایی نظیر:
"تبریک، شما برنده شدید!!!"
" فقط افراد 18 سال به بالا اینجا را کلیک کنند!"
نوعی توهین به شخصیت کاربران اینترنتی هستند و نه تنها ارزش یک سایت را پایین می آورند، بلکه اعتماد کاربران اینترنتی را نسبت به فضای مجازی از بین می برند.
 
منابع:
کتاب Matt Morris- The Unemployed Millionaire،
برنامه Marketing از Brian Tracy،
وبسایتهای www.thesitewizard.com   ،websitesetup.org،
تجربیات مدیران سایتهای موفق،
قوانین و مقررات هاست در وبسایت Radcom.ir

.: تعداد 12 نفر از 14 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران

نظری جهت نمایش وجود ندارد

نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما