چرا مدیریت زمان؟ | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1394/01/12 آخرین بازنگری: 1395/08/13 بازدید: 4,108

مدیریت زمان

هدف هر فردی در زندگی و کار کسب موفقیت است. هیچ موفقیتی، در هیچ زمینه ای اتفاقی نیست. و افراد موفق وجوه اشتراک بسیاری دارند، موفقیت در کسب و کار، تحصیلات و حتی زندگی خانوادگی، به سادگی قابل پیش بینی است. یکی از مهم ترین وجوه اشتراک همه افراد موفق، تبحر آنها در استفاده بهینه از زمان (مدیریت زمان) است.
مدیریت مناسب زمان شما را قادر می سازد بدون استرس، اضطراب و عصبیت، بتوانید امور جاری خود را انجام دهید و احساس بهتری نسبت به خود و زندگیتان داشته باشید. 
یادگیری مدیریت زمان سه مرحله دارد:
1. قصد و اراده برای استفاده بهینه از زمان: برای اینکه بتوانید بهترین استفاده از زمان را داشته باشید، ابتدا باید خودتان بخواهید که زمانتان را مدیریت کنید نه اینکه دیگران برای شما بخواهند.
2. تصمیم گیری: باید تصمیم بگیرید که از این پس زمانتان را مدیریت کنید. عده زیادی دوست دارند که استفاده بهتری از زمانشان داشته باشند، ولی تصمیمی در این رابطه نمی گیرند.
3. باید در این راه اراده و ثبات قدم داشته باشید، تکنیکها را بیاموزید و به کار ببندید. تمرین و استمرار داشته باشید.
 
چرا باید مدیریت زمان را بیاموزید (روان شناسی مدیریت زمان):
 
روان شناسان می گویند: «شما هرگاه بر زندگی خود کنترل بیشتری داشته باشید، احساس بهتری خواهید داشت، به همین دلیل از اینکه دیگران کنترل زندگی شما را در دست داشته باشند، احساس خوبی ندارید».  
مدیریت زمان، مجموعه کارهایی است که هر کس در برابر اتفاقات روزمره زندگی خود انجام می دهد، به شکلی که گویی او تعیین کننده است. نقطه مقابل، کسی است که اتفاقات زندگی مانند برگ درخت او را به این طرف و آن طرف می برند.
شخصی که زمان و زندگی خویش را مدیریت می کند، اصولی دارد که طبق آنها رفتارش را در برابر همه اتفاقات کنترل می کند. او برای تفریح و حتی وقت تلف کردن هم برنامه دارد.
 
تعریف شما از خودتان چیست؟
 
نظر شما در مورد خودتان، اصلی ترین و قوی ترین محرک است. هیچ محدودیتی برای شما وجود ندارد، مگر محدودیتهایی که خودتان فرض کرده باشید. کتاب، کلاس، مقاله و سمینار فقط شما را برای رسیدن به هدفتان کمک می کنند، و نمی توانند نظر شما را در مورد خودتان عوض کنند. برای کسی که در مورد خودش این نظر را دارد که: «من آدم منظمی نیستم و همیشه در انجام کارهایم مشکل دارم» هیچ دوره و کتابی تأثیرگذار نخواهد بود. 
 
چطور نظرمان را در مورد خودمان تغییر دهیم؟
 
الف) ادبیاتتان را در مورد خودتان اصلاح کنید. هرگز جملات منفی و ناامیدکننده نگویید. کلام شما در مورد خودتان باید چنین باشد: «من آدم منظمی هستم». با این گفتار، ضمیر ناخودآگاه شما می پذیرد که آدم منظمی هستید و همه توان و قدرت خود را در آن سو به کار می گیرید.
ب) تجسم کنید که اگر شخص منظم و مرتبی بودید، چگونه رفتار می کردید؟ چطور لباس می پوشیدید؟ چه موقع بیدار می شدید و در محل کار حاضر می شدید؟ از چه امکاناتی استفاده می کردید؟ با چه کسانی معاشرت می کردید و با چه کسانی معاشرت نمی کردید؟ شبیه به یک شخص منظم رفتار کنید.
با انجام مراحل الف و ب، رفته رفته نظر شما در مورد خودتان تغییر می کند.
 
 
منابع:
برنامه آموزشی Time management از Brian Tracy

.: تعداد 5 نفر از 7 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

چرا باید زمان را مدیریت کنیم چرا مدیریت زمان مهم است؟

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران

نظری جهت نمایش وجود ندارد

نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما