چطور استخدام کنیم؟ | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1394/01/12 آخرین بازنگری: 1395/08/13 بازدید: 3,956

استخدام افراد مناسب و نگهداری از آنها

استخدام کردن

موفقیت هر سازمان، با استخدام و نگهداری از نیروهای کارآمد حاصل می شود. مدیر یک شرکت قطعاً نمی تواند تمام کارهای آن مجموعه را انجام دهد، حتی ممکن است دانش کافی درباره آن را نداشته باشد، اما با استخدام افراد مناسب، نیاز مجموعه را از آن جهت مرتفع می سازد.
در مقاله زیر، روشها و اصولی را برای استخدام و نگهداری افراد مناسب آورده ایم:
1. فرایند استخدام بسیار آهسته و آرام است، در مقابل فرایند اخراج بسیار سریع است. بهترین زمان برای اخراج یک کارمند، اولین لحظه ای است که این موضوع به ذهن مدیر خطور می کند.
هزینه های استخدام اشتباه عبارتند از:
الف) هزینه آموزش و حقوق،
ب) هزینه زمان از دست رفته برای مصاحبه و آموزش نیروی جدید،
ج) هزینه تخریب روحیه سایر کارمندان،
د) هزینه قبول اشتباه مدیر، 
با این حساب، استخدام نکردن، بهتر از اشتباه استخدام کردن است.
2. قبل از استخدام کارمند، مشخصات فرد مورد نظرتان را بنویسید، تمام تخصصها و اموری را که از او انتظار دارید و حتی وضعیت ظاهری او را مکتوب کنید و در جلسات مصاحبه مقابل خود قرار دهید. اگر از آژانسهای کاریابی کمک می خواهید، کپی این نوشته را در اختیار آنها قرار دهید.
3. برای هر فرصت شغلی، منابع متفاوتی برای تأمین نیرو وجود دارد. روزنامه، سایت و آژانس کاریابی، شرکتهای همکار، آشنایان، کارمندان شرکت و ... .
ـ به همه کارمندان فعلی بگویید که کارمند جدیدی با این مشخصات می خواهید.
ـ برای استخدام و انتخاب نیرو، زمان زیادی را در نظر بگیرید. 
ـ استخدام نیروهای ضعیف (به منظور پرداخت حقوق کمتر) به این امید که به مرور زمان کار یاد می گیرند، یکی از بزرگ ترین اشتباهات مدیران است. اگر هم فکر شما درست باشد و آنها کار یاد بگیرند، دیگر با حقوق کم برای شما کار نخواهند کرد، شما فقط نقش کلاس آموزشی را برای آنها بازی کرده اید.
4. در مورد کاندیداهای استخدام بیش از حد خوش بین نباشید، هرگز از بین بد و بدتر انتخاب نکنید. 
5. اگر برای استخدام در روزنامه آگهی می کنید، بدانید که فقط 15 درصد از تماسها و ایمیلها به مصاحبه می انجامند. با چند دقیقه صحبت تلفنی با کاندیداها، متوجه می شوید که دور از انتظار شما هستند. مصاحبه با کاندیداها فرایندی وقت گیر است، قبل از مصاحبه کاندیداها را فیلتر کنید، زمان خود را مدیریت کنید.
6. در جلسه مصاحبه، اول از مناسب بودن کاندیدا مطمئن شوید و سپس ویژگیها و خوبیهای شرکت و سازمان خود را بگویید.  
7. در جلسه مصاحبه کاندیدا را از نظر:
         1. هوش، 2. سخت کاری، 3. تمایل برای پیشرفت، 4. شخصیت،  5. صداقت،
 محک بزنید.
کاندیدایی که در جلسه مصاحبه لباس مناسبی نپوشیده، مؤدب نیست، میان کلام شما صحبت می کند، دروغ می گوید، از رئیس و کارمندان شرکت قبل بدگویی می کند، قطعاً انتخاب خوبی نخواهد بود.
8. از کاندیدا بپرسید چه زمان برای شروع کار آماده خواهد بود، کاندیدای مناسب برای شروع، بهانه جویی نمی کند.
9. با شخصیت کاندیدا آشنا شوید، از تفریحات و علایق او سؤال کنید. از هر روشی استفاده کنید تا او برای شما صحبت کند. از گذشته او سؤال کنید، اگر گذشته او را نمی پسندید، بدانید که او تغییر نخواهد کرد.
10. رزومه و سوابق کار کاندیدا را شخصاً کنترل کنید، با شرکتهای قبلی تماس گرفته و به آنها بگویید که موضوع را محرمانه نگاه خواهید داشت، سؤالات زیر را در مورد کاندیدا بپرسید:
ـ نقاط ضعف و قوت او کدامند؟
ـ اگر زمان به عقب بازگردد، آیا دوباره او را استخدام می کنید؟
ـ علت خاتمه همکاری با آن شرکت چه بوده است؟
ـ در آخر مکالمه، از مدیر آن شرکت به خاطر همکاری ایشان تشکر کرده و با لحنی آرام بپرسید: «آیا چیزی در مورد کاندیدا وجود دارد که من باید بدانم؟»، گاهی پاسخ این سؤال، شما را از ارتکاب به اشتباهی بزرگ نجات می دهد.
11. آیا فرهنگ و آداب معاشرت کاندیدا، با فضای شرکت شما متناسب است؟ آیا حاضرید اعضای خانواده شما در کنار او کار کنند؟ اگر پاسخ هریک از این سؤالات منفی است، در فکر کاندیدای دیگری باشید. 
12. از کاندیدا بپرسید: آیا خودش را برای کار در این مجموعه مناسب می داند؟ چرا؟ 
13. در مورد ساعت کار، تمایل برای اضافه کاری و حتی کار در روزهای تعطیل از او سؤال کنید.
14. کارمند خوب، هرگز ارزان نیست و نخواهد بود. آمادگی پرداخت بهای کارمند خوب را داشته باشید. دریافت 10 درصد حقوق بیشتر از شرکت دیگر، انگیزه کافی برای تغییر شغل کارمندان است. 
15. در مذاکرات حقوق، قبل از جلسه مصاحبه حد پایین و بالای حقوق را برای این فرصت شغلی شناسایی کنید. حتی می توانید پیشنهاد حد پایین را داده و پس از دوره 3 ماهه مجدداً برای حقوق مذاکره کنید.
16. تصمیم استخدام را هرگز در جلسه اول نگیرید، چندین جلسه مصاحبه کنید. حتی می توانید پیشنهاد دوره آزمایشی سه روزه به او بدهید، از او بخواهید با حقوق معین روزانه X  تومان کارش را شروع کند. حتی می توانید این پیشنهاد را به سه نفر بدهید و بهترین را انتخاب کنید.
17. برای شروع کار کارمند، شرح وظایف او را نوشته و در اختیارش بگذارید. برای تعلیم و آشنایی او با شرکت، وقت و انرژی صرف کنید. 
بیشترین فشار کاری را در روزها اول به کارمند جدید وارد کنید و بازخورد او را ارزیابی کنید.
18. مشکلات در شرکت، از هر نوع، پیش خواهند آمد، آنها را به سرعت حل کنید، نباید مشمول زمان شوند. مشکلات به خودی خود حل نمی شوند. در برخورد با مشکلات، شنونده خوبی باشید، همیشه فرض کنید که کارمندان تمام تلاش خود  را می کنند، مگر آنکه خلافش ثابت شود. هرگز تصور نکنید که هرآنچه شما می گویید درست است.
19. برای کار کارمندان جدولی تهیه کنید، در یک ستون حقوق دریافتی آنها، و در ستون دیگر کاری که انجام می دهند و تأثیری که در بازدهی شرکت دارند را بنویسید.
20. به تعداد کارمندانی که مستقیماً با شما کار می کنند، سلیقه و تفاوت رفتاری وجود دارد. نمی توانید با همه آنها یکسان رفتار کنید.
 
21 . کارمندان یک شرکت یا سازمان سه نوع نیاز روانی دارد:
الف) احساس نیاز به عضویت و تعلق به سازمان، 
شرکتها و سازمانها برای رفع این نیاز، لباس فرم، لوگو، کارت شناسایی و ... طراحی می کنند.
ب) احساس نیاز به متمایز بودن از سایر کارمندان،
شرکتها و سازمانها برای رفع این نیاز، عناوین مختلف شغلی می سازند: کارشناس درجه 1، 2، 3، ارشد، کارمند اجرایی، کارمند رتبه 1،2،3 و ... .
ج) درک ارتباط کار آنها با کار سایرین،
شرکت ها و سازمان ها برای رفع این نیاز، چارت سازمانی طراحی کرده و جایگاهی برای هر کارمند معرفی می کنند.
 
22. تخصیص درصدی از سود شرکت برای کارمندان (هرچند کم)، انگیزه و انرژی فراوانی را در آنها ایجاد می کند. همیشه خوش قول باشید.
23. فرض کنید تابلویی نامرئی در گردن همه کارمندان و حتی نگهبان جلوی درب آویزان است که روی آن نوشته: «به من بگو که من هم مهم هستم». از کارمندان تشکر کنید، قدردانی کنید و هدیه هایی غیرمنتظره بدهید، بارها و بارها نقاط قوتشان را تحسین کنید. به آنها بگویید که بدون ایشان رسیدن به این موفقیتها غیرممکن بود.
24. با کارمندان جلسات هفتگی برگزار کنید، بیشتر اجازه دهید تا ایشان صحبت کنند، گاهی حتی نیاز نیست که کاری انجام دهید، فقط کافی است به آنها گوش کنید تا تخلیه شوند.
25. فضای محیط کار را صمیمی و دوستانه نگاه دارید، در محیط کار شما ترس، دشمنی و خصومت وجود نداشته باشد. اشتباه، و حتی تکرار آن برای کارمندان اجتناب ناپذیر است. در صورتی که هر یک از کارمندان اشتباهی مرتکب شد، از او در مورد درسهایی که از این اشتباه یاد گرفته سؤال کنید. کارمندان شما باید احساس خوبی نسبت به خودشان و کارشان داشته باشند، در غیر این صورت پایه های شرکت و سازمان شما سست خواهد شد.
26. برای آموزش کارمندان، فرایند و رویه ای تهیه کنید. حتی برای منشی شرکت، کلاسهای ICDL، تایپ سریع، مذاکره، و نامه نگاری تدارک ببینید. 
27. همراه با پیشرفت مدیر و شرکت، کارمندان نیز باید پیشرفت کنند. 
 
منابع:
برنامه آموزشی 21Great Ways to Hire and Keep the Best People از Brian TRacy

.: تعداد 8 نفر از 8 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران
  • صفحه 1 از 1
  • 1
  • صفحه 1 از 1
  • 1
نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما