کارشناسی خودرو | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1394/01/12 آخرین بازنگری: 1397/01/23 بازدید: 7,822

کارشناسی خودرو

برای خرید و فروش خودرو باید بدانید:
1. مهمترین چیزی که باید بدانید قیمت خودرو است، برای مطلع شدن از قیمت خودرو، چه فروشنده باشید و چه خریدار، می توانید از راههای زیر استفاده کنید:
- مراجعه به سایت bama.ir و پیدا کردن خودرو، با مشخصات مورد نظرتان.
- مراجعه به روزنامه همشهری و تماس تلفنی با فروشندگان خودرو مورد نظر.
حتماً به یاد داشته باشید که حداقل با پنج نفر از کسانی که آگهی داده اند تماس بگیرید، مهم نیست که خریدار هستید یا فروشنده، برای ارزیابی قیمت، همیشه خود را خریدار معرفی کنید. 
2. کلیه مشخصات خودرو، عامل مهمی در قیمت گذاری آن هستند، مختصری از این مشخصات عبارتند از:
- آپشنهای ایمنی خودرو:
الف) کیسه های هوا و تعداد و نوع آنها (کیسه هوای راننده، سرنشین، جانبی، پرده ای، زانویی)، سیستم پیش کشنده کمربند ایمنی (کمربند به هنگام تصادف جمع شده و مانع از حرکت رو به جلوی سرنشین می شود)، رادار دیسترونیک (این سیستم در صورت نزدیک شدن خودرو به موانع، از یک حد معین، ترمزها را فعال می کند و مانع برخورد خودرو با مانع می شود). 
ب) آپشنهایی که رانندگی ماشین را تسهیل می کنند یا به نوع رانندگی مربوط می شوند؛ مانند: کروز کنترل (سیستم ثابت نگه داشتن و کنترل سرعت)، سیستم اوتو هلد (سیستمی است که بیشتر در ترافیک کاربرد دارد و با برداشتن پا از روی پدال گاز، خودرو می ایستد)، رادار پارک کردن، دوربین دید در شب، نویگیشن، تنظیم ارتفاع (بیشتر برای خودروهای شاسی بلند)، هدآپ (نمایش اطلاعات آمپر روی شیشه جلو به صورت محو)، دگمه استارت، دگمه اسپرت، ایموبلایزر.
- آپشنهای ظاهری ماشین: 
مدل ظاهری خودرو (بعضی خودروسازها، هر سال تغییراتی در بدنه خودرو ایجاد می کنند). شیشه رفلکس، اندازه رینگ خودرو.
- آپشنهایی که به رفاه و آسایش سرنشینان مربوط می شوند؛ مانند: صندلی گرم کن، صندلی سردکن، صندلی با قسمتهای متحرک، صندلی برقی، مموری صندلی (وضعیتهای مختلفی از صندلی را به حافظه سپرده و هنگامی که شخص دومی روی صندلی راننده می نشیند، به راحتی وضعیت مورد دلخواه خود را که قبلاً ذخیره کرده، انتخاب می کند)، گرم کننده فرمان، صندوق برقی، یخچال، ساب ووفر، سیستم صوتی حرفه ای، سقف شیشه ای یا پانوراما.
- بعضی خودروهای لوکس آپشنهای بسیار خاصی دارند که در این مقوله نمی گنجد، مثلاً یکی از آپشنهای خودرو پورشه، هم رنگی ریموت خودرو با بدنه خودرو است، برای اطلاع از آنها به سایتهای کمپانی فروشنده باید مراجعه کرد. گاهی تفاوت قیمت از لحاظ آپشنهای یک خودرو لوکس، به اندازه قیمت یک خودرو معمولی است. در آپشنهای خودروهای لوکس باید بسیار دقت کرد.
3. پس از اطلاع از قیمت و مشخصات خودرو، می توانید از طریق سایتهای تخصصی فروش خودرو و یا روزنامه همشهری، فروشنده خودرو مورد نظر را پیدا کنید. در این مرحله موارد زیر را رعایت کنید:
- هنگام بازدید خودرو، مطمئن شوید که محل بازدید معتبر باشد، مثلاً کنار خیابان نباشد یا اگر در خیابان است، مقابل منزل یا محل کار فروشنده باشد.
- حتماً قبل از خرید کارت خودرو را ببینید و در مذاکره خرید، شخص فروشنده (مالک خودرو) را ببینید.
-اگر خودرو کارکرده ( دست دوم ) است، یک کارشناس خودرو را با خود ببرید، کسی که متوجه رنگ شدگی، تصادف و ایرادهای فنی ماشین می شود. هزینه این کار در مقابل امنیت خرید شما تقریبا صفر است. این کارشناسان حتی خودرو را در محل خرید نیز بازدید می کنند و نیازی به جابجایی خودرو نخواهد بود.
- پس از حصول اطمینان از اصالت خودرو و مذاکره با مالک، خودرو را قولنامه کنید (دریافت فرمت قولنامه) و مبلغ بسیار کمی را بابت قولنامه پرداخت کنید، در ازای آن، رسید یا قولنامه امضا شده یا کارت خودرو را دریافت کنید.
4. الباقی وجه خودرو در دفترخانه و با امضای قرارداد فروش خودرو قابل پرداخت است. هرگز پول نقد نبرید، از چک تضمین شده استفاده کنید. هزینه دفترخانه، عوارض خودرو و ... به عهده فروشنده است.
5. برای تعویض پلاک می توانید نوبت اینترنتی بگیرید لینک:
 
http://nobatdehi.btnrahgosha.ir:7001 /mcn/app/mcn/ register/login.jsp
 
جهت نوبت دهی اینترنتی است. در نوار کناری همان سایت می توانید مدارک و مقررات حاکم بر تعویض پلاک را ببینید. برای تعویض پلاک دو راه وجود دارد:
1. با فروشنده به محل تعویض پلاک مراجعه نمایید (آدرس مراکز تعویض پلاک تهران). که در این حالت فروشنده مسئول پرداخت جریمه های احتمالی تا زمان تحویل خودرو به شما است. هزینه های تعویض پلاک به عهده شماست. 
2. از فروشنده وکالتنامه تعویض پلاک بگیرید، که در این حالت فروشنده در همان دفترخانه ای که سند خودرو را به نام شما انتقال می دهد، وکالتی به شما می دهد که با آن، بدون نیاز به فروشنده می توانید به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید و پلاک را به نام خود تغییر دهید. در این حالت، قبل از پرداخت الباقی وجه از فروشنده تقاضا کنید که به دفتر پلیس 10+ (آدرس مراکز پلیس 10+) مراجعه کند و خلافی خودرو را تا آن روز پرداخت کند. شما می توانید مبلغ کل خلافی را از الباقی پرداختی به فروشنده کسر کنید.
 
 
نام محل شماره گذاری تهران آدرس   تلفن
مرکز تعویض پلاک اتحاد  تهران- خ دماوند، خ 35 متری اتحاد، خ پنجم غربی

 77393434-77393535

مرکز تعویض پلاک خاوران  تهران، کیلومتر 10 جاده خاوران، بعد از سه را خاور شهر  33851330-31
مرکز تعویض پلاک اتحاد میثم تهران، کیلوتر 17 جاده مخصوص کرج، خیابان دارو پخش، خ روزدارو   44986000

 

 

.: تعداد 26 نفر از 27 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

کارشناسی خودرو کارشناسی خودرو در محل کارشناسی خودرو خاوران تهران

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران
  • صفحه 1 از 1
  • 1
  • صفحه 1 از 1
  • 1
نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما