CPU سی پی یو | ویکی راهنما | WikiRahnama.Com
تاریخ انتشار: 1394/04/30 آخرین بازنگری: 1395/08/13 بازدید: 8,886

CPU، سی پی یو، پردازنده اصلی کامپیوتر

اصلی ترین برند های تولید پردازنده  Intel و AMD ، هستند. در برتری Intel نسبت به AMD شکی وجود ندارد زیرا از یک سو کاربران رضایت بیشتری از سرعت پردازنده های Intel دارند و از سوی دیگر، تمام برندهای تولید کننده لپ تاپ، قویترین کامپیوترهای خود را به پردازنده Intel  تجهیز کرده اند.
پردازنده های AMD، نسبت به Intel ارزانتر هستند و معمولا نسبت به قیمتشان عملکرد قابل قبولی دارند.
در مشخصات پردازنده ها فرکانس (CPU (Clock Speed، و تعداد هسته (CPU (Core عنوان می شود.

فرکانس CPU (ساعت CPU، یا Clock Speed)

 که با 4 رقم اول آن مشخص می شود، مثلا 3330، و به این معنی است که این پردازنده محاسبات را با چه سرعتی انجام می دهد. مثلا CPU با مشخصات "2.70GHz up to 4.00 GHz" 2.7 تا 4 میلیارد محاسبه را در هر ثانیه انجام می دهد.

تعداد هسته یا Core

CPU کامپیوتر در هر لحظه در حال انجام میلیونها محاسبه در هر ثانیه است، وقتی شما برنامه ای را اجرا می کنید (مثلا اکسل)، CPU، کسری از ثانیه را برای پردازش محاسبات مربوط به این برنامه اختصاص می دهد و باقی زمان را به انجام سایر محاسبات می پردازد.
اگر لپ تاپ شما یک هسته داشته باشد (Core 1 یا Single Core) زمان پردازش را بین تمام برنامه های در حال اجرا تقسیم می کند.
اما اگر لپ تاپ شما 7 هسته داشته باشد (Core I 7 GHz3 باشد)، در ظاهر فیزیکی فقط یک CPU، در داخل لپ تاپ وجود دارد، اما گویی هفت CPU مستقل با سرعت 3 گیگا هرتز به انجام محاسبات می پردازند.
تحقیقات دانشمندان نشان داده که بکارگیری هسته های متعدد، و حتی کندتر، بهتر از استفاده از یک هسته بسیار سریع است، یکی از دلایل این است که تقسیم بندی زمان بین برنامه ها نیز نوعی مشغله برای CPU خواهد بود.
آینده کامپیوترها به سمتی می رود که به جای یک CPU بسیار سریع، تعداد بیشتری CPU را به خدمت گیرند تا هر کدام از آنها بصورت انحصاری به انجام محاسبات یک یا چند برنامه بپردازند. برخی برنامه ها، مانند Microsoft Word ، نمی توانند محاسبات مورد نیاز خود رابین دو CPU تقسیم کنند ولی برخی بازیها یا برنامه ها مانند Google Chrome، می توانند محاسبات مورد نیاز خود را بین دو یا چند CPU تقسیم کنند.

حافظه CPU، سی پی یو کش (CPU Cache):

حافظه داخلی CPU است که برای صرفه جویی در زمان انتقال اطلاعات از سایر حافظه ها (هارد و RAM)، برخی از CPU ها مجهز به حافظه داخلی Cache هستند که ظرفیت کمتر ولی سرعت انتقال بیشتری دارد، به همین منظور به اطلاعاتی اختصاص داده می شود که بیشتر مورد استفاده CPU قرار می گیرد.
وجود Cache در CPU، سرعت پردازش اطلاعات و در نتیجه سرعت لپ تاپ را بالا می برد.

نوع سی پی یو، CPU Bit 32 – Bit 64

دو نوع پردازنده CPU برای لپ تاپ های امروزی وجود دارد: پردازنده 32 بیتی و پردازنده 64 بیتی.
پرازنده 64 بیت مزیت های زیر را نسبت به پردازنده 32 بیتی دارد:
پردازنده های 32 بیت فقط تک هسته ای هستند ولی پردازنده های 64 بیتی می توانند چندین هسته داشته باشند.
پردازنده های 32 بیتی حداکثر می توانند 1 تا 4 گیگا بایت رم داشته باشند، اما پردازنده 64 بیتی چنین محدودیتی ندارند.
پردازنده 64 بیتی سریعتر از پردازنده 32 بیتی است، زیرا در یک لحظه، می تواند مقدار رم بیشتری را آدرس دهی کند و در نتیجه بازدهی بالاتری دارد. این تفاوت عملکرد پردازنده 32 و 64 بیتی، بویژه در پردازش اطلاعات تصویری و ویدئویی که ارتباط بیشتری با رم دارند، نقش مهمتری پیدا می کند.
نکته: 
ویندوز 64 بیتی قابلیت سازگاری با هر دو پردازنده 32 و 64 بیتی را دارد، اما ویندوز 32 بیتی فقط می تواند با پردازنده 32 بیتی (32 CPU) سازگار شود.

 

 

 

منابع:

www.cnet.com

www.digikala.com

.: تعداد 40 نفر از 44 نفر این مقاله را مفید دانسته اند :.

آیا این مقاله برای شما نیز مفید بود؟

32 بیت رم سی پی یو معلوم کردن تعدادهسته سی پی یو محاسبه cpuکامپیوتر سی پی یو های ۳۲ بیتی ارتباط سی پی یو با رم لپ تاپ cpu e8600 6m کدام نوع مباشد 64bit یا 32bit ماکزیمم رم سی پی یو سی پی یو سرعت کلاک حافظه ماندگار سی پی یو کامپیوتر بیشترین سی پی یو محاسبه core cpu نحوه حساب کردن فرکانس cpu نحوه محاسبه سرعت cpu عمکرد۲هسته هرتزیزیا۴هسته هرتزسی پی یو تفاوت سرعت رم وسرعت سی پی یو

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و مقالات منتشر شده مطلع شوید.

Tabligh 1
Tabligh 2
Tabligh 3
Tabligh 4
نظرات کاربران
  • صفحه 1 از 1
  • 1
  • صفحه 1 از 1
  • 1
نظر ، سوال و یا پیشنهاد خود را ثبت نمایید
CAPTCHA
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت محفوظ و متعلق به ویکی راهنما می باشد قوانین سایت | درباره ما | تماس با ما